Autor Téma: Chystá Malajsie další protiizraelskou provokaci? (Aktualizováno)  (Přečteno 4694 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 915
 • Pohlaví: Mužské
  • Lubomírovy Listy
Ve dnech 7. až 12 prosince 2021 se bude konat v Národní centru squashe v Kuala Lumpuru mistrovství světa mužských týmů v tomto sportu. Původně naplánované do Nového Zélandu, kvůli covidu přeložené do Malajsie.

Na webu Světové federace squashe (WSF) bylo 17. listopadu potvrzeno, že šampionátu se zúčastní 27 zemí. Je mezi nimi také Izrael.

Zbystřit by měl každý, kdo zná poměry ve světové politice. Izraelští reprezentanti do Malajsie? Do státu, jehož režim se vyznačuje zavilou protiizraelskou nenávistí? Nebude to problém? Samozřejmě že ano.

Třiadvacátého listopadu o něm psal web listu The Jerusalem Post („Israeli squash team goes to court to fight ban from world championship“).

Článek začíná zostra. Izraelská asociace squashe (ISA)  dala na vědomí, že pokud WSF nezajistí, aby se Izraelci mohli malajsijského šampionátu zúčastnit, předloží celou věc Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS). Je k takovému kroku důvod? Zatím ano.

V případě Malajsie totiž platí, že ji IzraeIci (nejen sportovci) nemohou navštěvovat. Z politických důvodů, kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu, v němž režim v Kuala Lumpuru stojí stoprocentně na straně palestinských Arabů a netají se protiizraelským fanatismem.

Co ale dělat v případě, kdy je Malajsie  poctěna rolí hostitele vrcholného mezinárodního  sportovní klání a z politických důvodů odmítá povolit vstup na své území (a tedy na šampionát) sportovcům jedné země, čímž jsou všechny sportovní (a nejen sportovní) principy popřeny, pošlapány poplivány?

Jeden precedens týkající se Malajsie bychom tu měli. V roce 2019 měla tato země hostit mistrovství světa handicapovaných plavců, které bylo současně kvalifikací na tokijskou paralympiádu. Protože ale tamní režim trval sveřepě na tom, že z politických důvodů nepustí do země paralympioniky Izraele (což je obzvlášť hnusné), bylo Malajsii pořadatelství odebráno. (Šampionát se konal v pozdějším termínu v Londýně – vzpomeňme na stříbrnou medaili Arnošta Petráčka v závodě na 50 m znak.)

Poučí se v Kuala Lumpuru tentokrát?

Izraelská asociace se zavčas zajímala u malajsijské (Squash Racquets Association of Malaysia - SRAM) na možnost vydání zvláštní víz pro svůj tým; ze strany SRAM zůstala tato iniciativa  bez odpovědi.

Když se témuž věnovala prezidentka WSF  Zena Wooldridgeová, Malajsijci jí 27. září odpověděli, že Izraelcům účast umožněna nebude. Šéf SRAM Gerard Monteiro se uchýlil ke stupidní výmluvě, že vzhledem k citlivosti izraelsko-palestinského konfliktu nemůže Malajsie zaručit izraelským reprezentantům bezpečný pobyt.

Wooldridgeová pak Izraelcům potvrdila, že zatím nenašla způsob, jak jim  účast na šampionátu v Kuala Lumpuru umožnit. Nicméně v dopise izraelskému ministrovi sportu a kultury Chilimu Trooperovi minulý pátek (19. 11.)  uvedla, že „dveře ještě nejsou zavřené“ a že ona sama bude i nadále pokračovat ve snaze získat  víza pro izraelské hráče.

Je ovšem otázkou, nakolik bude v tomto úsilí úspěšná. A jak uvedeno výše, pokud bude Izraelcům účast v Malajsii odepřena, hodlají celou věc předložit Mezinárodní sportovní arbitráži.

Protože žádná a tedy ani politicky motivovaná diskriminace nesmí mít ve sportu místo. V opačném případě jsou všechny proklamace na téma fair play a řeči o vznešených sportovních principech jen prázdným žvaněním bez reálného obsahu. (A klekání na fotbalových stadionech je směšný falešný tyjátr, i kdyby tak činili nejen hráči, ale všichni fanoušci na stadionech spolu s obyvateli příslušných měst.)

Bude zajímavé sledovat, jak se s nastalou situací buď malajsijská strana, anebo pak Světová federace squashe vyrovná.

*

Server Ynet 28/11/2021 napsal, že Izraelská asociace squashe se obrátila na CAS - prostřednictvím advokátky Dalie Bušinské. Ta bude v pondělí 29/11/2021 komunikovat s CAS v režimu předběžného slyšení abude požadovat zrychlené řízení, protože mistrovství světa se nezadržitelně blíží. --- Italové vyjádřili Izraeli podporu.

*
29/11/2021
Toho dne informovaly webové stránky Světové federace squashe, že šampionát v Malajsii byl zrušen.

Ačkoli prohlášení je formulováno velice mírně a diplomaticky, jasně z něj vyplývá, že mistrovství bylo zrušeno proto, že malajsijské úřady nebyly ochotny pustit do země reprezentanty Izraele. Prezidentka Světové federace squashe  Zena Wooldridgeová dokonce „vyjádřila své upřímné uznání Mezinárodnímu olympijskému výboru a Olympijské radě Malajsie za jejich neochvějné úsilí ovlivnit nejvyšší orgány Malajsie, aby zajistily, že všechny  zúčastněné týmy včetně Izraele budou moci do Malajsie vstoupit a soutěžit bez  jakékoli  politické diskriminace, v souladu s principy a pravidly Olympijské charty. Pro Světovou federaci squashe je důležité, aby žádný národ, který si přeje soutěžit, nebyl z akce vynechán.“

To se ovšem nepodařilo. Na vině je fanatismus a zavilá tvrdohlavost režimu v Kuala Lumpuru. Raději přijde o pořadatelství, než aby strpěl zhruba týdenní přítomnost nevelké izraelské výpravy na svém území.

Co naplat. Takovýto režim si pořadatelství nezaslouží. Světová federace squashe se rozhodla správně.

V zájmu objektivity dodejme, že kromě výše uvedeného problému se jak vedení světového, tak malajsijského squashe poněkud schovalo za covidovou mutaci omikron. Obě organizace mají obavy, že existence omikronu by mohla ovlivnit schopnost některých týmů do Malajsie cestovat.

Což je jistě pravda, ovšem primární problémem v této kauze je diskriminační postoj hostitelské země k Izraeli, přičemž klíčovou roli hrála skutečnost, že si to Izrael nechtěl nechat líbit a byl připraven řešit tuto hanebnou záležitost u Mezinárodního sportovního tribunálu.

Zbývá se přát, aby na antiizraelský fanatismus některých muslimských režimů reagovaly podobným způsobem i ostatní mezinárodní sportovní organizace. Buď všichni - nebo nikdo. Tvrdé, ale v principu správné a jediné možné.

« Poslední změna: 29. Listopadu 2021, 23:16:08 od mrstejskal »

Offline mrstejskal

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 915
 • Pohlaví: Mužské
  • Lubomírovy Listy
MS ve squashi družstev zrušeno!
« Odpověď #1 kdy: 29. Listopadu 2021, 23:16:45 »
Více výše ...

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15