Autor Téma: Další pokračování "kauzy Mollaei"  (Přečteno 2272 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 867
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Další pokračování "kauzy Mollaei"
« kdy: 1. Března 2021, 20:58:22 »
Vraťme se pro oživení paměti na světový šampionát v judu, který se  konal se v Tokiu od 25. do 31. srpna 2019. V kategorii mužů do 81 kg  přivez zlato a titul mistra světa Sagi Muki.

V téže kategorii jsme ale byli svědky skandálu, jehož následky nejsou dodnes právně zcela dořešeny, byť 1. březen 2021 je určitým mezníkem.

Připomeňme, co se vlastně v Tokiu stalo. Ve zmíněné kategorii do 81 kg se soutěžilo  ve čtyřech poolech A, B, C, D; jejich vítězové se pak setkali dle rozlosovaného pavouka v semifinále, a to takto: A versus B/C versus D.

V praxi to pak vypadalo následovně:
Mollaei (Írán) – Casse (Belgie)
Muki (Izrael) – Abdelaal (Egypt)

Pro íránský režim, jehož je tamní judistická federace nedílnou součástí, představovala tato situace třaskavou politickou nálož, neboť hrozilo něco, čemu  podle ajatolláhů bylo nutné stůj co stůj zabránit. Podívejme se znovu na rozpis semifinále a pochopíme, proč měli činovníci íránského juda v Tokiu a jejich loutkovodičí v Teheránu bezesné noci. Variant bylo několik:

a) Mollaei a Muki semifinále vyhrají a budou bojovat o zlato, tedy reprezentant Íránu s judistou „sionistické entity“, jak v Íránu Stát Izrael pejorativně nazývají. Pro íránský režim nepřijatelné!
b) ať už v případě „a“ zvítězí ten nebo onen, bude íránský borec nucen vzdát poctu vlajce „sionostické entity“ - opět nepřijatelné!
c) a kdyby v takovém finále, Alláh nedopusť, zvítězil Muki (ta pohana), musel by vzdát Íránec navíc poctu hymně „sionistické entity“ - něco takového je absolutně vyloučeno!
d)  z dalších  možností, které pro íránské činovníky na šampionátu i doma představovaly děs a noční můru, vyberme tu, která skutečně následovala: prohra Molaeie v semifinále ještě nezaručovala, že se na „bedně“  s Izraelcem nepotká; proto musel prohrát i zápas o bronzovou medaili.

Zkrátka a dobře: aby Írán mimo jakoukoliv pochybnost vyloučil, že se jeho reprezentant vyhne přímému souboji s Izraelcem a že nestane na medailových stupních a nebude nucen vzdát poctu izraelským státním symbolům, přišly z Teheránu jasné instrukce. Mollaei musí semifinále i zápas o třetí místo prohrát, ovšem musí si počínat tak, aby Mezinárodní judistická federace (IJF) na nic nepřišla a nemohla na Írán uvalit sankce.

A vskutku: Mollaei vobou zápasech prohrál a íránská delegace a představitelé režimu mohli jásat.  Jenomže jim to netokrát nevyšlo. Nepočítali totiž s tím, že Mollaei řekne  o nátlaku, který na něj byl učiněn,  médiím a že se kvůli pravdě raději vzdá návratu do vlasti. Skandál byl na světě, Mollaei našel útočiště (za pomoci IJF) v Německu a později přijal občanství Mongolska, za které nyní soutěží.

Tím samozřejmě tato aféra skončit nemohla, neboť  Írán porušil tím nejhrubším způsobem všechna myslitelná  pravidla a stanovy, zásady fair play i ducha olympijské charty (byť o OH nešlo, ale olympijské principy platí i mimo ně). Horší variantu politizace sportu si sotva lze představit.

Bylo na IJF, aby se k tomu postavil čelem – a to se také stalo.

Nejprve bylo vydáno tzv. ochranné opatření, které mělo dočasný charakter. Disciplinární komise IJF pro posouzení případu 18. září 2019 rozhodla, že Íránská fedraci juda se s okamžitou platnotí pozastavuje účast na všech soutěžích, administrativních a společenských akcích organizovaných nebo autorizovaných  IJF či jejími svazy, a to až do konečného rozhodnutí disciplinární komise.

K onomu konečnému rozhodnutí došlo 22. října 2019. Na ochranném opatření se mnoho nezměnilo. I nadále platilo, že Írán je suspendován ze  všech výše uvedených aktivit, a to do té doby, dokud  neposkytne přesvědčivé záruky, že bude respektovat stanovy IJF a jmenovitě: že umožní svým sportovcům spoutěžit se sportovci Izraele.

V závěru tohoto rozhodnutí je uvedeno, že Írán se může odvolat k Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS). To se také stalo.

Rozhodčí nález z Lausanne, kde CAS sídlí,  byl vydán 1. března 2021. Potvrdil předchozí výrok disciplinární komise IJF z října 2019? Ano i ne. Rozhodl šalomounsky.

Panel CAS sice konstatoval, že Íránská judistická federace se dopustila závažného porušení stanov IJF a že udělení sankce je oprávněné, ta ale musí být v souladu s předpisy IJF. Zvolený trest, neomezené suspendování Íránu z akcí IJF,  prý v předpisech IJF legální základ. Proto CAS  odvolání Íránu částečně vyhověl a věc vrátil  disciplinární komisi IJF v případnému dalšího rozhodnutí.

Porodila hora myš? Může to tak působit. Kromě toho, IJF nesuspendoval Írán „unlimited“ - bez omezení, ale předložil Íránu jasnou a logickou podmínku. Chtěl po něm něco, co samozřejmě respektují všechny ostatní členské země federace. Dodržovat pravidla a soutěžit v režimu „padni kdo padni“.

Bohužel logika života a paragrafy nejsou vždy v souladu. A tak bude zajímavé sledovat, jak si s rozhodčím nálezem IJF poradí. V reakci na svém webu 1. 3. sdělila: 

S přihlédnutím k obsahu nálezu CAS a nedávným prohlášením prezidenta Judistické federace Íránské islámské republiky proti íránskému sportovci (nejmenován, ale zjevně jde o Mollaeie – LS) IJF v současné době zvažuje, jaká další opatření a rozhodnutí budou přijata. Až se tak stane, budou oznámena.

*

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15