Autor Téma: film  (Přečteno 15518 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Yan

  • Host
film
« kdy: 10. Září 2007, 10:51:38 »
Omlouvám se že to dávám sem, ale vhodnější umístění mě nenapadlo (viz můj příspěvek v připomínkách k podobě tohoto fóra).

V článku k dnešnímu datu je zmínka o filmu Stevena Spielberga Mnichov. Já si tak nějak pamatuju že jsem viděl film s podobnou (no vlastně stejnou) tematikou již dříve, ale na název si nepamatuju. Jednu z hlavních rolí tam hrál Michael York. Když jsem pak viděl Mnichov, tak mi to přišlo spíš jako remake. Nevíte někdo co to bylo za film?

Ten hlavní hrdina (toho York nehrál) byl voják, který se stal členem toho likvidačního komanda, pak se živil jako taxikář v New Yorku, a končilo to (myslím) scénou z války Yom Kipur.........

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: film
« Odpověď #1 kdy: 10. Září 2007, 13:31:04 »
Taky jsem si na to vzpomnel. Mam z filmu Mnichov stejny pocit.
Predpokladam, ze to co mame oba na mysli, je dvoudilny film "Mec Gideonuv" (Sword of Gideon) z roku 1986. Nekde bych ho mozna jeste vyhrabal na VHS  :)

1

  • Host
Re: film
« Odpověď #2 kdy: 11. Září 2007, 21:12:20 »
Jééé, tak ho vyhrabej! Neni to nikde k sehnání. Ani na výměnnejch sítítích, prostě nikde.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: film
« Odpověď #3 kdy: 11. Září 2007, 23:23:59 »
Dobrý film. Mám ho na VHS, ale už ve špatné kvalitě - je to už nahrané dávno, z ČT.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: film
« Odpověď #4 kdy: 13. Září 2007, 06:12:37 »
Presne tak, jen nevim, ze ktere TV jsem to nahraval. Ale rekl bych, ze je to lepe provedene, nez Mnichov. Zkusim to vyhrabkat, ale jak to bude s digitalizaci, to vi jen HaShem, protoze moje TV karta nepatri k tem nejlepsim..

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: film
« Odpověď #5 kdy: 2. Dubna 2008, 03:37:37 »
Po dlouhe, hodne douhe dobe, jsem si pustil Polanskiho "Pianistu". Narozdil od mnoha fundovanych recenzi mi film nepripadne nijak nudny, plytky, ci samoucelny. Je to skutecny pribeh. Nevim proc, ale nejsilneji na me pusobi scena s plechovkou okurku pred nemeckym kapitanem nebo treba "delani ze se nic nedeje" u mrtvoly v ghettu."
Jaky je vas nazor po shlednuti "Schindlera" a "Pianisty" ? Je "Schindler" precenovan a "Pianista" nedocenen, nebo se jim dostava ohlasu po zasluze ? Nebo je treba "Schindler" napsan emotivneji, mene syroveji nez "Pianista" ?
Napiste sem vas nazor, at tema nezajde na ubyte.

e.weissova@centrum.cz

  • Host
Re: film
« Odpověď #6 kdy: 3. Dubna 2008, 00:08:32 »
Viděla jsem oba filmy.K Schindlerovu seznamu se nemohu objektivně vyjádřit,myslím,že realita byla jiná co se týka Schindlera.Jeho jediným motivem bylo vydělat peníze,konec války mu to překazil.Lidé které zachránil zato platili a dřeli na něj.Po válce to byla hodnotná deviza opět pro něj.Samozřejmě,že lidé které zachránil to vidí jinak.Pianista je spíš pro mě komorním příběhem,jednoho člověka.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: film
« Odpověď #7 kdy: 3. Dubna 2008, 12:53:11 »
Mozna vam, Elisko, bude pripadat, ze zbytecne rypu, ale neni nakonec jedno, z jake pohnutky clovek zivot zachrani, kdyz jej zachrani ?  :)

geršom

  • Host
Re: film
« Odpověď #8 kdy: 3. Dubna 2008, 18:03:38 »
Vážená paní Weissová, nebyl bych na Schindlera tak přísný. Nevím jestli jste četla knihu podle které byl film natočen, pokud ne vřele jí doporučuji. I když je film pochopitelně vizuálně silnější, knížka mnohem lépe osvětluje Schindlerův složitý charakter. Schindler opravdu do Krakova přišel jako ten kdo si chtěl nadělat jmění a Židy zaměstnával ze začátku hlavně proto  že byli levnější, ale postupně u něj vypukla jak o něm říkali Němci - židovská horečka. Po to co byl svědkem likvidace Krakovského ghetta začal záměrně pomáhat zachraňovat životy a utrácet za to vše co vydělal. Na konci války mu z ohromného jmění nezbylo nic. Do filmu se nedostaly dvě důležité scény - jestli si vzpomenete byl ve filmu začten gestapem zato že políbil židovské děvče, které mu přálo k narozeninám. Toto zatčení ještě nebylo nijak vážné. Ve skutečnosti byl pak začten ještě jednou a to už zdaleka taková legrace nebyla, a jen tak tak že se mohl vrátit, přesto pokračoval v tom co dělal. Druhá scéna byla když se na konci filmu vydává do Osvětimi přivést zpět odvezené ženy. Nejen že je od tamtud dostal ale on je musel dostat všechny. Jedna z nich byla, myslím s tyfem nebo něčím podobným, byla již na baráku smrti, a ani na tu nezapoměl  a dokázal jí od tamtud vylicitovat.

Byla to rozhodně zvláštní postava, která např. byla před válkou souzena (nevím jestli byl nakonec odsouzen) za špionáž pro Německo, byl členem NSDAP, pijan a sukničkář - jenže nebyla tohle zrovna tahle kombinace vlastností která pomohla v daném čase a místě zachránit tolik životů?  Pokud by to byl "obyčejný slušný" člověk těžko by se mohl dostat do společnosti nácků a udělat co udělal.

Tohle bylo to jediné co mi na tohle filmu trochu vadilo - Šindlera to zploštilo a na mnoho lidí které znám to působilo podobně jako na Vás, což je důvod proč mu tu dělám trochu advokáta.

Hezký den Geršom

Elazar

  • Host
Re: film
« Odpověď #9 kdy: 3. Dubna 2008, 19:18:08 »
Osobně neznám ani Wladyslava Szpylmana ani Oskara Schindlera, tudíž se k jejich osobám a charakterům vyjadřovat nebudu  ;) Ale filmy jsem viděl oba a myslím, že mi prolétlo hlavou totéž co Vaderovi.

1) Pianista měl tu smůlu, že přišel po Seznamu a kritci tyto dva filmy srovnávali.
2) Steven Spielberg je jiný režisér než Roman Polanski a zkrátka dal divákovi to co chce, akci, drama, love story, i s nezbytným patosem, naříkající Schindlerem a Ha-tikvou na konci  :) Polanski je trochu víc introvert a síla jeho filmu je zase v autentickém prožitku - v celém filmu není vidět nic, co by Szpylman sám neviděl a nezažil.
3) Mám li to shrnout, jsou to zkrátka dva různé filmy, které nelze srovnávat - Seznam je příběhem kolektivu, kolektivní snahy přežít, válečný film se vším všudy, Pianista je válka viděna očima jednotlivce, který ještě navíc není žádným hrdinou, ale obyčejným člověkem, co má strach a schovává se po dírách.

Max

  • Host
Re: film
« Odpověď #10 kdy: 3. Dubna 2008, 23:41:05 »
K osobě Schindlera - je to něco jako János Esterházy. Lump, který se ale přesto dokázal v určitou chvíli zachovat správně.
https://eretz.cz/content/view/3849/68/

e.weissova@centrum.cz

  • Host
Re: film
« Odpověď #11 kdy: 5. Dubna 2008, 00:44:30 »
Nevadí mě žádné(rypnutí) naopak rada čtu vaše přípomínky. Schindler-myslím si,že vím o něm dost.Ta doba byla pro něho jako stvořená.Žiji tady nedaleko Svitav a mohu říct,že ten kraj znám.Takových Schindlerů tady bylo dost.Je pravdou,že jen jeden se takto zachoval.
Píšete,že je jedno z jaké pohnutky člověk život zachrání,když jej zachrání.V té době určitě ano.(víte,že má ve Svitavách pamětní desku a co o něm vychází je neuvěřitené)
Bezesporu zasluje poděkování.Někde jsem četla,že ti zachránění lidé se o něho po zbytek života starali.
Jen moje sympatie nemá,ale to není důležité.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15