Autor Téma: Genealogie, historie a původ jména  (Přečteno 11661 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Tamy

  • Host
Genealogie, historie a původ jména
« kdy: 3. Ledna 2017, 21:14:54 »
Dobrý den,
mockrát děkuji za povolení k registraci na toto forum a prosím o pomoc.
Zabývám se genealogií a právě pracuji na rodopisu jedné důležité větve své rodiny. Tento rod se datuje do Čech r. 1542 a přes náboženské bouře toho období šlo až do 20. století čistě o katolický rod. Důvod proč žádám o pomoc zde je, že si nedokážu vysvětlit původ rodového příjmí. Toto jméno zní "Salomon".
Tady jistě nemusím vysvětlovat, jak moc židovské toto příjmí je a já si prostě nedokážu vysvětlit, jak lidé kteří zdá se vždycky byli jen a jen katolíky, mohli přijít k takovému příjmí?
Doufám, že svým dotazem nikoho neurazím, to bych opravdu nerada. Jen by mne zajímal názor strany, která mi v tomto mém problému přijde nejpovolanější a z Židovského muzea v Praze mi neodpověděli.
S úctou
Tamy

Offline cogavec

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 140
Re:Genealogie, historie a původ jména
« Odpověď #1 kdy: 4. Ledna 2017, 22:00:15 »
Pro správnou odpověď je nutno jít před rok 1542,pokud to není možné,pak "jakékoliv" odpovědi jsou na úrovni hádání.Odhad může být správný,nebo taky ne.Není to jistota.("Jakékoliv" s výhradou,nebrat to zcela doslovně,před Bohem není žádné tajemství ,zná odpověď na všechno).


Jinak je pravdou,že v naší zemi jsou rody se "smíšenými liniemi" jejichž předci byli jak křesťané tak Židé (židé).Znal jsem jednu paní,která byla zachráněná proto,že nacisté nešli po linii rodokmenu dále než šli.
« Poslední změna: 4. Ledna 2017, 22:11:42 od cogavec »

Tamy

  • Host
Re:Genealogie, historie a původ jména
« Odpověď #2 kdy: 5. Ledna 2017, 16:58:32 »
Před udaný rok se nedostanu. Dobře, jednoduché to tedy nebude. Ale můžeme probrat možnosti a z nich vybrat co je možné a co není, vzhledem k judaistickým tradicím a historickému vývoji? To by snad šlo a třeba tím na něco přijdeme.

Jaké jsou tedy možnosti?

- židovská rodina, která přestoupila ke katolictví
Tady je asi na místě říct, že šlo o výše postavenou rodinu, údajně snad dokonce nobilitovanou. Vím, že bylo pár židovských rodin, které byly nobilitovány. Ale šlo o jev vzácný, tyto rody se dají spočítat na prstech. A pokuď vím, v historii nemohli židé (a věřte mi, že tu po staletí trvající nenávist opravdu nechápu) zastávat významné funkce, apod. Kolik generací by tedy musela být má rodina katolíky, aby se "zapomnělo" na jejich původ a mohli zastávat veřejné funkce, být nobilitování atd.? Šlo by to vůbec?

- převzetí jména manželky
Katolická rodina, kde si někdo vzal za manželku židovku a přejal její příjmení. Potomci by potom museli být vychováváni v katolické víře. Je toto možné?

- náhoda
Při vývoji příjmení je možné, aby rodina získala příjmení, které je sice typické pro judaismus, ale přitom nebyla nijak spjatá s judaismem? Tady se zase hodí napsat, že "Salomon" je německá verze původně hebrejského slova pro "mírumilovný" a je to biblické jméno. To jen pro pořádek.

Víc možností mě asi nenapadá. Prozatím děkuji za odpověď a těším se na další.

Tamy

  • Host
Re:Genealogie, historie a původ jména
« Odpověď #3 kdy: 11. Ledna 2017, 11:53:51 »
Dobrá, po soukromém prodebatování s jednou laskavou duší odtud, můžu myslím téma uzavřít. Pro případné další zájemce o toto téma napíšu vyjádření.

Otázka "Jak se u katolické rodiny vzalo typicky židovské příjmení?"

Židovská rodina, která konvertovala- je možnost reálná. Ale není moc pravděpodobná v mém konkretním případě, kdy rodina zastávala veřejné funkce a byla výše postavená.
Převzetí jména svatbou- je velmi pravděpodobné, ale muselo by jít o nepraktikujícího žida nebo židovku.
Náhoda, kdy příjmení je sice hebrejské slovo, ale je také biblické- tady si stále nejsem úplně jistá. Ale myslím, že nějaké spojení s židovským původem tu bude, že to není jen tak.

S tím se loučím a děkuji.

Offline Dan

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 134
Re:Genealogie, historie a původ jména
« Odpověď #4 kdy: 12. Ledna 2017, 09:14:35 »
Příjmení Salomon se vobjevovalo i v Prusku (a pruským Sasku) a to u (k tzv. Starýmu Zákonu otevřenějších) protestantskejch křesťanů; dokonce i v dnešní době je největší koncentrace tohohle příjmení na území co patřilo k Prusku nebo u hranic z bejvalým Pruskem a pruským Saskem - Ostrava, Opava, Hlučín, Bohumín, Rumburk, Vansdorf,... Podle mě byl váš předek spíš pokatoličtěnej Prajsák.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15