Autor Téma: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?  (Přečteno 95708 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

chawwa

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #100 kdy: 4. Ledna 2009, 19:14:59 »
myslím, že je tady dost jiných diskuzí -židovsko-křesťanského rázu. Leda, že by se křesťané vyjádřili k tomu koberci.. ;)

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #101 kdy: 4. Ledna 2009, 19:25:36 »
to Mp.Vader,vmanipulovanie niekoho niekam nechajme pre ine levely,ja som chcel si ozrejmit len ,,lason",ci to bolo opodstatnene alebo nie.(pouzitie daneho vyrazu).prve a ci druhe zrozeni a ci prichod,v tom mame jasno. ;)

Myslite muj vyrok ohledne modlarstvi ? Ale no tak, prece nebudu pred kazdou vetu psat talkmode "IMHO"... Rozumi se samo sebou, ze vse co reknu, je jen muj osobni - a tedy i omylny - nazor.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #102 kdy: 4. Ledna 2009, 19:27:14 »
Když už jsme takto daleko off topic, tento se Vám Vadere bude také líbit.
https://www.youtube.com/watch?v=TvaNqtzLM3M&feature=related

Odlehceni je (v rozumne mire) potreba zejmena, kdyz diskuse graduje k "naostro"  :)

Vodník

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #103 kdy: 5. Ledna 2009, 11:18:20 »
Vaše úvaha, co by Ježíš dělal nebo nedělal, může být sice zajímavá, ale má stejně málo naděje na jistou odpověď, jako co by dělal Ježíš s internetem, automobily, globalisací, MacDonaldem, Českou republikou nebo státem Israel.

Prinejmensim u otazky internetu jsem si skoro jisty. Zalozil by blog a siril sve uceni globalne. Bez urazky a ironie.
Víte, tím si můžete být skoro jist jako žid. Ve Vaší optice je Ježíš Nazaretský pomatený prorok (v lepším případě) nebo rouhač (v tom horším), který přišel, aby šířil nějaké učení. Ale pro tradičního křesťana Ježíš Kristus vůbec nepřišel, aby šířil nějaké učení (on v podstatě žádné zbrusu nové učení ani nepřinesl, pouze ozřejmil a aktualisoval to stěžejní ze SZ). On přišel na zem proto, aby se stal člověkem a vzal na sebe lidskou přirozenost. Tím ji proměnil a učinil ji schopnou mít podíl na Božství - nikoli v Jeho podstatě, ale v Jeho energiích, "adopcí" (blahodatí). O tom je ta známá frase sv. Atanáše (předtím už u sv. Ireneje): "Bůh se stal člověkem, aby se člověk mohl stát Bohem". (Tento výrok rád parafrasuji v hinduismu "Átma se stalo Májou, aby se Mája mohla stát Átmou" nebo v buddhismu "Nirvána se stala samsárou, aby se samsára mohla stát nirvánou".) Dále pak poněkud obskurní úkol (který je ale pro západní křesťany tím nejpřednějším), že svou smrtí vykoupil naše hříchy, vzal na sebe naše viny, přinesl za ně oběť - Sebe Sama.

Ať tak nebo onak, v obou těchto úkolech by Mu byl internet prd platný, to jistě chápete. :D

daniel lehotsky

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #104 kdy: 5. Ledna 2009, 12:52:44 »
to Vodnik)velmi presna trefa.Ked vynechame zname veliciny(Jezis,atman,nirvana,v zidovskej tradicii Tferet Dolnej Tvare,je to srdce srdci,obraz svojho ucinitela,poznava Seba samym,s Ja a Ono sa stava Ja a Ty,alebo Svaty,nech je pozehnany)a budu nezname,tak,kdo do nich v kroci nema problem. ;).

eleazar

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #105 kdy: 5. Ledna 2009, 13:25:53 »
Vaše úvaha, co by Ježíš dělal nebo nedělal, může být sice zajímavá, ale má stejně málo naděje na jistou odpověď, jako co by dělal Ježíš s internetem, automobily, globalisací, MacDonaldem, Českou republikou nebo státem Israel.
Prinejmensim u otazky internetu jsem si skoro jisty. Zalozil by blog a siril sve uceni globalne. Bez urazky a ironie.
Víte, tím si můžete být skoro jist jako žid. Ve Vaší optice je Ježíš Nazaretský pomatený prorok (v lepším případě) nebo rouhač (v tom horším), který přišel, aby šířil nějaké učení. Ale pro tradičního křesťana Ježíš Kristus vůbec nepřišel, aby šířil nějaké učení (on v podstatě žádné zbrusu nové učení ani nepřinesl, pouze ozřejmil a aktualisoval to stěžejní ze SZ).
Vodníku, já s Vámi úplně nesouhlasím, třeba se Vader opravdu snaží pochopit nejznámějšího žida historie.

Vodník

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #106 kdy: 5. Ledna 2009, 13:33:20 »
Vodníku, já s Vámi úplně nesouhlasím, třeba se Vader opravdu snaží pochopit nejznámějšího žida historie.
Já o tom nepochybuji. Jen si myslím, že jeho pochopení jakožto věřícího žida bude vždy zásadně odlišné od mého, jakožto věřícího křesťana. Jedním z důsledků toho rozdílného vidění je mj. i odhadovaný postoj Ježíše k internetu. :)

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #107 kdy: 5. Ledna 2009, 16:36:16 »
Vodníku, já s Vámi úplně nesouhlasím, třeba se Vader opravdu snaží pochopit nejznámějšího žida historie.

Ne tak docela, ja se v prve rade snazim najit a pochopit alespon naznak kauzality (nikoliv korelace) u vynalezu Shaula z Tarsu a Tenachem.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #108 kdy: 5. Ledna 2009, 16:49:01 »
Ve Vaší optice je Ježíš Nazaretský pomatený prorok (v lepším případě) nebo rouhač (v tom horším)...

Budu tu opet za toho, kdo je nediplomaticky a vyvolava flamewars, ale v me optice je samozvanym pomatenym prorokem. Rouhacem samozrejmne taky, ale proti jeho nasledovnikum a Shaulovi z Tarsu je to jeste slabe kafe.

Citovat
Ale pro tradičního křesťana Ježíš Kristus vůbec nepřišel, aby šířil nějaké učení (on v podstatě žádné zbrusu nové učení ani nepřinesl, pouze ozřejmil a aktualisoval to stěžejní ze SZ).

Od aktualizaci a novych vyhlasek jsou snad pravi proroci (tzn. ti, jejichz slova se naplni na 100%, nikoliv na slabe 1%, a to mu jeste fandim, nebo spise beru v potaz statistickou odchylku) vyslani od HaShem.


Citovat
On přišel na zem proto, aby se stal člověkem a vzal na sebe lidskou přirozenost. Tím ji proměnil a učinil ji schopnou mít podíl na Božství - nikoli v Jeho podstatě, ale v Jeho energiích, "adopcí" (blahodatí). O tom je ta známá frase sv. Atanáše (předtím už u sv. Ireneje): "Bůh se stal člověkem, aby se člověk mohl stát Bohem". (Tento výrok rád parafrasuji v hinduismu "Átma se stalo Májou, aby se Mája mohla stát Átmou" nebo v buddhismu "Nirvána se stala samsárou, aby se samsára mohla stát nirvánou".) Dále pak poněkud obskurní úkol (který je ale pro západní křesťany tím nejpřednějším), že svou smrtí vykoupil naše hříchy, vzal na sebe naše viny, přinesl za ně oběť - Sebe Sama.

OMG ale PROC ? Copak stvoritel vseho, jehoz nejmensimm dilem je nas vesmir, potrebuje oplodnovat panny pomoci holubu nebo ceho to a delat psi kusy ? A od kdy HaShem presel na politiku lidskych obeti ? Proc o tom nedal predem vedet, kdyz v kdejake vete Tenachu vidite NZ prislib. Je snad fandou Hamasu ?? A clovek stat se B-hem ? Jezismarja to je tak strasna hereze, ze jsem si musel odplivnout, koberec nekoberec.

Citovat
Ať tak nebo onak, v obou těchto úkolech by Mu byl internet prd platný, to jistě chápete. :D

Ne, prominte, jsem totalne v soku, naprosto nechapu,proc by se nemohl nechat popravit v online prenosu.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #109 kdy: 5. Ledna 2009, 16:51:57 »
Jeste jednou se pratelum krestanum omlouvam za sve vylevy (za kterymi si stojim). Mym cilem neni vas urazet, i kdyz to tak asi vyzniva  :'( Beru vas jako slepotou ranene pratele, rozhodne ne nepratele.

eleazar

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #110 kdy: 5. Ledna 2009, 22:59:57 »
Od aktualizaci a novych vyhlasek jsou snad pravi proroci (tzn. ti, jejichz slova se naplni na 100%, nikoliv na slabe 1%, a to mu jeste fandim, nebo spise beru v potaz statistickou odchylku) vyslani od HaShem.
Všechna starozákonní proroctví se doposud nesplnila.
Naopak ta Ježíšova zvětší části už ano, a rozhodně ne, že by se něco už nemohlo splnit

sad

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #111 kdy: 6. Ledna 2009, 09:40:33 »
Vazeny eleazare,
proroctvi prece neni pouhe predvidani budoucnosti...

Mily Vodniku,
pro observantniho zida je cely TaNaCh stezejni a aktualni.

Hezky den vsem

eleazar

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #112 kdy: 6. Ledna 2009, 12:23:30 »
Vážená sade, verifikace proroka se děje porovnáním jeho proroctví se stávajícím Božím zjevením (Tórou, stávájícími proroky...) a pravdivostí jeho výroku.

Dokázat falešnost proroctví je z matematického hlediska snazší než jeho pravost, to lze až ex post.

sad

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #113 kdy: 6. Ledna 2009, 13:12:58 »
No, prave...

Vazeny eleazare,
nechapu, proc chcete pravdivost ci falesnost proroctvi dokazovat matematicky...


Jinak vsem, kdo se dnes posti, preji צום קל

Vodník

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #114 kdy: 6. Ledna 2009, 13:59:56 »
OMG ale PROC ? Copak stvoritel vseho, jehoz nejmensimm dilem je nas vesmir, potrebuje oplodnovat panny pomoci holubu nebo ceho to a delat psi kusy ? A od kdy HaShem presel na politiku lidskych obeti ? Proc o tom nedal predem vedet, kdyz v kdejake vete Tenachu vidite NZ prislib. Je snad fandou Hamasu ?? A clovek stat se B-hem ? Jezismarja to je tak strasna hereze, ze jsem si musel odplivnout, koberec nekoberec.
(Co je to OMG?) Vadere, Vadere!! Zpytujete úradky Boží!! Možná, že to talmudická spiritualita učí v ješivách nebo doporučuje, ale v rámci křesťanství na mnohá "proč" (mj. ta Vaše) není jiná odpověď než "protože to tak chtěl" ("...a viděl Bůh, že to bylo dobré...")

Citovat
Citovat
Ať tak nebo onak, v obou těchto úkolech by Mu byl internet prd platný, to jistě chápete. :D
Ne, prominte, jsem totalne v soku, naprosto nechapu,proc by se nemohl nechat popravit v online prenosu.
Ale chápete přeci, že nešlo o to, abychom se stali očitými svědky jeho popravy (resp. početí, narození, kázání, proměnění, zmrtvýchvstání, nanebevstoupení). Jde o to, že se to stalo a k tomu internet nepotřeboval. Samozřejmě, že dnes se Zvěst o tom šíří také po internetu.

Vodník

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #115 kdy: 6. Ledna 2009, 14:04:43 »
Mily Vodniku,
pro observantniho zida je cely TaNaCh stezejni a aktualni.
Já se nevyznám v židovství natolik, abych s Vámi o tom mohl diskutovat. Ale jestli k tomu, co my nazýváme Starý zákon, vám přibylo ještě objemné těleso talmudu, tak to asi zbytečné nebylo. Ostatně nemyslím, že by dnes i ty nejurputnější charedim z Mea Šarimu kamenovali někoho, kdo v sobotu sbírá dříví. ;)

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #116 kdy: 6. Ledna 2009, 15:16:33 »
Co je to OMG?

Omlouvam se, jsem zbykly pouzivat talkmode. OMG = zoufaly vykrik "Oh my G-d".

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #117 kdy: 6. Ledna 2009, 15:20:20 »
Já se nevyznám v židovství natolik, abych s Vámi o tom mohl diskutovat. Ale jestli k tomu, co my nazýváme Starý zákon, vám přibylo ještě objemné těleso talmudu, tak to asi zbytečné nebylo.

Talmud jsou (velmi zjednodusene receno) "jen" pribehy, debaty a komentare. Vy krestane mate komentaru a ruznych pojednani taky hromadu. Znamena to tedy dle vaseho zorneho pole, ze jimi byl NZ aktualizovan ? To dozajista ne...

Vodník

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #118 kdy: 6. Ledna 2009, 15:51:58 »
Talmud jsou (velmi zjednodusene receno) "jen" pribehy, debaty a komentare. Vy krestane mate komentaru a ruznych pojednani taky hromadu. Znamena to tedy dle vaseho zorneho pole, ze jimi byl NZ aktualizovan ? To dozajista ne...
Tak například NZ - co se nějaké "novosti" učení týče - jsou vlastně obsahově taky příběhy, dopisy (=kommentáře) a jedno proroctví. Krom toho Tradice je pro nás, tradiční křesťany, rovnocenná s Písmem. Ne každý kommentář nebo pojednání je součástí Tradice, ovšem určitý upgrade probíhá stále (zřejmě i u vás). Dalo by se zjednodušeně říct, že rozdělení křesťanství je způsobeno rozdílným názorem na míru přijatelnosti toho neb onoho upgradu. Nevylučuji, že jsou tací, kteří celé křesťanství redukují právě na takový upgrade SZ, vyjádřený v NZ.

Michal Vejvoda

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #119 kdy: 6. Ledna 2009, 17:36:09 »
Co je to OMG?

Omlouvam se, jsem zbykly pouzivat talkmode. OMG = zoufaly vykrik "Oh my G-d".

Promiňte , mohl bych se zeptat, proč ve slově Bůh neustále vynecháváte ů a používate takovéto zkratky, které stejně každý (pokud jim porozumí) přečte. Možná tomu nerozumím, ale podle mne se i tetragram normálně psal, pouze se nevyslovoval(nevyslovuje). Pokud použití v diskusi berete jako jeho vyslovení...i tak se to dá vyložit ::). Ale hebrejský ekvivalent slova Bůh - Elohím se normálně vyslovuje, ne?

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #120 kdy: 6. Ledna 2009, 17:44:41 »
Promiňte , mohl bych se zeptat, proč ve slově Bůh neustále vynecháváte ů a používate takovéto zkratky, které stejně každý (pokud jim porozumí) přečte. Možná tomu nerozumím, ale podle mne se i tetragram normálně psal, pouze se nevyslovoval(nevyslovuje). Pokud použití v diskusi berete jako jeho vyslovení...i tak se to dá vyložit ::). Ale hebrejský ekvivalent slova Bůh - Elohím se normálně vyslovuje, ne?
tady byla diskuse.. tak aby to nemuseli všichni psát znovu.. :D
https://forum.eretz.cz/index.php/topic,572.0.html

daniel lehotsky

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #121 kdy: 6. Ledna 2009, 17:59:59 »
to Mp Vader),,...snazim se najit a pochopit alespon nazznak kauzality...jednoduche,spomente si na styroch rabinov a pardes.Ad2),,...je samozvanym pomatenym prorokem,," co skusit sa zamysliet(nie prijat),ze originalita vzdy rusi a otriasa ludmi a moze ich budit z driemot dlho zastavanych a casto obnosenych nazorov a za klud spolocnosti musi sa zaplatit aj zivotom(Sokrates).Tieto myslienky boli sice nebezpecne,ale pretoze patrili,,inemu"svetu,nemohli byt znicene aj ked spolocnost dokazala zabit myslitelov.Spomenme na Gamliela.

Michal Vejvoda

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #122 kdy: 6. Ledna 2009, 18:02:04 »
Promiňte , mohl bych se zeptat, proč ve slově Bůh neustále vynecháváte ů a používate takovéto zkratky, které stejně každý (pokud jim porozumí) přečte. Možná tomu nerozumím, ale podle mne se i tetragram normálně psal, pouze se nevyslovoval(nevyslovuje). Pokud použití v diskusi berete jako jeho vyslovení...i tak se to dá vyložit ::). Ale hebrejský ekvivalent slova Bůh - Elohím se normálně vyslovuje, ne?
tady byla diskuse.. tak aby to nemuseli všichni psát znovu.. :D
https://forum.eretz.cz/index.php/topic,572.0.html
Děkuji za informaci, ale stejně tomu nerozumím. Bůh podle mě není jméno, ale i kdyby ano tak hebrejština samohlásky nemá, tak by mne zajímalo co tam vynecháte, když to budete psát hebrejsky  ::)

Elazar

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #123 kdy: 6. Ledna 2009, 18:07:47 »
Mily Vodniku,
pro observantniho zida je cely TaNaCh stezejni a aktualni.
Já se nevyznám v židovství natolik, abych s Vámi o tom mohl diskutovat. Ale jestli k tomu, co my nazýváme Starý zákon, vám přibylo ještě objemné těleso talmudu, tak to asi zbytečné nebylo. Ostatně nemyslím, že by dnes i ty nejurputnější charedim z Mea Šarimu kamenovali někoho, kdo v sobotu sbírá dříví. ;)

Abyste se nedivil  ;D

Elazar

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #124 kdy: 6. Ledna 2009, 18:14:45 »
Promiňte , mohl bych se zeptat, proč ve slově Bůh neustále vynecháváte ů a používate takovéto zkratky, které stejně každý (pokud jim porozumí) přečte. Možná tomu nerozumím, ale podle mne se i tetragram normálně psal, pouze se nevyslovoval(nevyslovuje). Pokud použití v diskusi berete jako jeho vyslovení...i tak se to dá vyložit ::). Ale hebrejský ekvivalent slova Bůh - Elohím se normálně vyslovuje, ne?
tady byla diskuse.. tak aby to nemuseli všichni psát znovu.. :D
https://forum.eretz.cz/index.php/topic,572.0.html
Děkuji za informaci, ale stejně tomu nerozumím. Bůh podle mě není jméno, ale i kdyby ano tak hebrejština samohlásky nemá, tak by mne zajímalo co tam vynecháte, když to budete psát hebrejsky  ::)

B-h má mnoho jmen a "B-h" je dle židovské tradice jedním z nich.
Pokud se to píše hebrejsky, tak třeba následovně: א-ל, א-להים, אלקים apod.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15