Autor Téma: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?  (Přečteno 95745 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

daniel lehotsky

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #50 kdy: 4. Ledna 2009, 10:22:55 »
Mila Sad,niektori vedia,ale predsa sa nebudem vyjadrovat o niecom,v co veri moj blizny ze to je kentaur(chapem Vadera,ale..),druhy mu na to pritaka(aj to chapem,ale..)ale co nechapem,ze ten,ktory v to veri tak zacne ten primer div nie vyzdvihovat.(Eleazar,,co je zle na kentaurovi). ;).Aj ma mam vselico proti vselicomu(konik ma nesie na nebesia,ale..) ;).Ale furt verim ze zvitazi clovecenstvo. ;)Zaujimavy Iz55 a56.

eleazar

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #51 kdy: 4. Ledna 2009, 10:25:02 »
Vážená sade,
kdyby všichni označili za ptákovinu vše, čemu aktuálně nerozumí, tak by lidstvo nedosáhlo zdaleka takového pokroku, jako dosáhlo.

Bůh nemluví s lidmi povětšinou přímo. Lidé po prostředníku také touží. Někdy je tím prostředníkem prorok (pozemšťan), jindy je jím anděl (mimozemšťan). A není to vlastně důležité, neboť ta zjevovaná informace je od Boha, a tak kanál, jímž se dostane informace k člověku je druhotná - kdyby tím kanálem měl být kentaur, proč ne.

Elazar

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #52 kdy: 4. Ledna 2009, 11:34:22 »
Citovat

Jak to říct slušně, abych se našich křesťanských přátel nedotkl...

Nu, když myslíte.
(na pohledu židovství to ale nic nezmění - ostatně o tom už tu nespočet debat bylo).
No, že bych měl o sobě takové mínění, že by jeden můj komentář změnil pohled, který se nezměnil po 2000 let, to fakt nemám.

V tom případě ale nechápu smysl vašeho příspěvku výše.

Pane Vejvodo,
radi se snad cirkev, jejimz jste clenem, mezi cirkve vyznavajici monofyzitismus?

Ne neřadí. Měla by?

Pokud označuje (dle vašeho příspěvku výše) věrouka CČBE Ježíše a B-ha že jedno jsou - tudíž jsou jedné přirozenosti - tak asi monofyzitská je. To by vám ale bratři evangelíci dali.  ;)

Ovšem toto:
věřím v Boho-člověka Ježíše, ve kterém jsou přítomny dvě přirozenosti Boží i lidská.

sice již není monofyzitismus, ale zase to není totéž, co "B-h a Ježíš jedno jsou", protože pak nejsou až tak úplně jedno, že..

daniel lehotsky

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #53 kdy: 4. Ledna 2009, 11:38:07 »
tak je potom nestorian? ;)

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #54 kdy: 4. Ledna 2009, 11:45:07 »
Mno, já bych se s těmi konstatováními na adresu křesťanství krotil. Nebo začnu také konstatovat o židovství - třeba citacemi z Luthera  ;D

Vodník

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #55 kdy: 4. Ledna 2009, 11:59:53 »
Pokud označuje (dle vašeho příspěvku výše) věrouka CČBE Ježíše a B-ha že jedno jsou - tudíž jsou jedné přirozenosti - tak asi monofyzitská je.
Nikoli. Monofysitismus je herese, která učí, že v Ježíši Kristu je pouze jedna přirozenost - božská. Podle pravoslavné dogmatiky jsou v Kristu přirozenosti dvě - božská a lidská. Syn a Otec jsou jedné podstaty. Pojmy "podstata" a "přirozenost" jsou v pravoslavné theologii nezaměnitelné.

Ad Daniel: nestoriánství odděluje božství a lidství Kristovo v tom smyslu, že odmítá Marii nazývat "Bohorodicí", ale nazývá ji "Kristorodicí". Pravoslaví učí, že "Krista Syna, Pána, jednorozeného...poznáváme ve dvou přirozenostech nesplývajících, neměnných, nerozlučných, neboť spojením nikterak nebyl rozdíl obou přirozeností odstraněn, ale naopak se uchovává vlastnost každé přirozenosti, spojující se do jedné osoby a jedné hypostase, který se neštěpí ani nerozděluje na dvě osobnosti, nýbrž je jeden a týž Syn a jednorozený Bůh Slovo..." (4. ekumenický koncil v Chalcedonu)

Ad Vader: podle pravoslaví na Sinaji mluvil s Mošem právě Syn... ;)

Jinak offtopic: poděkování za přání k Svátku Narození (pozítří), byl jsem několik týdnů (téměř) mimo net, teprve od úterka budu k plně disposici.

sad

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #56 kdy: 4. Ledna 2009, 12:20:28 »
Mily eleazare,
je zvlastni, co vsechno se naleza ve Vasem poslednim prispevku:
mimozemstan, kentaur a nakonec kanal...
Prosim, udelejte si trochu jasno v pojmoslovi...

Btw: Myslite si, ze nabozenstvi spada do sfery, o niz lze mluvit v pojmech jako "pokrok" nebo "regrese"?
 

Mily Vodniku,
Mluvil-li na Sinaji s Mojzisem B-zi Syn, pak to znamena, ze B-h Otec je pro krestany skrytym B-hem (Deus Otiosus)?
V zidovstvi neni v zadnem pripade B-h chapan jako Deus Otiosus, syna nema, a presto s Moshe rabejnu mluvil – Jediny B-h (o jehoz prirozenosti netreba spekulovat).
« Poslední změna: 4. Ledna 2009, 13:02:15 od sad »

Michal Vejvoda

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #57 kdy: 4. Ledna 2009, 12:26:13 »
Citovat

V tom případě ale nechápu smysl vašeho příspěvku výše.

Milý Elezare, ten příspěvek měl znamenat, že v Ježíši uctíváme JHVH a že se tedy nejedná o modloslužbu. Kdyby cílem každého diskusního příspěvku mělo být změnit názor ostatních diskutujících, či snad dokonce názor cele mnohasetleté náboženské skupiny, pak by asi byly všechny diskuse zbytečné. Já zas třeba nechápu smysl některých jiných příspěvků. Změnit názor církve na osobu Ježíše Krista? To asi ne, spíš se mi zdá, že cílem je zesměšnit.(viz kentaur apod.)


 

Citovat

Pokud označuje (dle vašeho příspěvku výše) věrouka CČBE Ježíše a B-ha že jedno jsou - tudíž jsou jedné přirozenosti - tak asi monofyzitská je. To by vám ale bratři evangelíci dali.  ;)

Nevím co by mi asi tak bratři evangelíci měli dávat. Já znám učení své církve poměrně dobře. Výrok že Ježíš a Otec (myšlen JHVH) jsou jedno, je výrok samotného Ježíše v evangeliích, ke kterým se má církev samozřejmě, jako součásti Nového zákona, potažmo Bible hlásí.
A co se přirozeností týká, tak samozřejmě že Bůh a Ježíš mají stejnou přirozenost, ale v Ježíši jsou přirozenosti 2 Boží a lidská. A to je naprosto orthodoxní učení. Takže pokud mne chcete zařazovat do nějakých heretických skupin, pak by asi bylo dobré se s křesťanskou teologií trošku seznámit, než tu plácat od boku. Já vás taky nazařazuju do nějakých židovských sekt, když jejich učení v rámci judaismu neznám.

Vodník

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #58 kdy: 4. Ledna 2009, 12:31:03 »
Mily Vodniku,
Mluvil-li na Sinaji s Mojzisem B-zi Syn, pak to znamena, ze B-h Otec je pro krestany skrytym B-hem (Deus Otiosus)?
V zidovstvi neni v zadnem pripade B-h chapan jako Deus Otiosus, syna nema, a presto s Moshe rabejnu mluvil – Jediny B-h (o jehoz prirozenosti netreba spekulovat).
Milá sad, myslím, že tyto otázky jsou právě už za těmi mezemi mezináboženského dialogu. ;)
S přáním všeho dobrého,
V.

daniel lehotsky

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #59 kdy: 4. Ledna 2009, 12:32:06 »
to SAd)..o jeho prirodzenosti netreba spekulovat.Presne o tom to je,Greci radi spekulovali. :).

chawwa

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #60 kdy: 4. Ledna 2009, 12:54:52 »
jen skromná otázka, lze při tom všem, jak se diskuze rozvinula- použít koberec typu "muslimák"? :D :D

eleazar

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #61 kdy: 4. Ledna 2009, 13:02:52 »
sade,
prapodivnost Vodníkova výkladu Mojšeho rozhovoru na Sínaji jste napsala krásně, díky.
Pojmy:
mimozemšťan - Opak pozemšťana. Osoba, co se nenarodila na Zemi. Ježíš je rozhodně pozemšťan. Bůh rozhodně pozemšťan není.
kanál - Kanál 7 = arutz ševa, jako informační kanál, může jím být kdokoliv a cokoliv, předává-li informaci.
kentaur - Mytologická bytost schopná komunikace s člověkem, o které se Písmo nezmiňuje, a která nám v hovoru slouží jako příklad - nic víc.

Scooolie,
prosím Luthera ne, toho ať si citují na zvědaci (mohou i v originále ;D), docela by tam s některými svými "postřehy" zapadl.  ;)

Vodníku,
já pojmy podstaty a přirozenost moc nemusím, myslím si, že i ostatním Židům by pomohlo v případném studium, kdybyste napsal, kde se v Novém Zákoně tyhle pojmy vyskytují, a nejlépe uvedljejich řecké protějšky. Vy máte přece Řecko také rád. :)

Na závěr: Nemyslím si, že by Ježíš kaceřoval svém učedníky jen proto, že nerozumí pojmosloví, ve kterém aby se vyznalo s odpuštěním prase kůzle.

Elazar

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #62 kdy: 4. Ledna 2009, 13:37:51 »
jen skromná otázka, lze při tom všem, jak se diskuze rozvinula- použít koberec typu "muslimák"? :D :D

Druhý příspěvek (od Jicchaka) na položenou otázku dává poměrně jasnou odpověď.

Elazar

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #63 kdy: 4. Ledna 2009, 13:39:59 »
Pokud označuje (dle vašeho příspěvku výše) věrouka CČBE Ježíše a B-ha že jedno jsou - tudíž jsou jedné přirozenosti - tak asi monofyzitská je.
Nikoli. Monofysitismus je herese, která učí, že v Ježíši Kristu je pouze jedna přirozenost - božská. 

Však ano, o přirozenosti také píšu, nikoli o podstatě.

sad

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #64 kdy: 4. Ledna 2009, 13:48:05 »
Vazeny eleazare,
Vodnikuv vyklad je mozna prapodivny, ale Vodnik alespon vi, co rika...
Vy apelujete na presne citace Pisma, pricemz sam obcas ponekud tapete ve zcela elementarnich zalezitostech.
Krestanstvi v sobe nese prvky reckeho mysleni (stejne jako treba prvky zoroastrismu atd.). Proc v nem hledate neco, co proste neni (totiz plod mysleni vylucne hebrejskeho nebo zidovskeho)?  

daniel lehotsky

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #65 kdy: 4. Ledna 2009, 13:54:26 »
to Sad,chvala,smekam.Ked sa nam vymedzia zdoje myslenia,tak sa obrusia hrany. ;)

eleazar

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #66 kdy: 4. Ledna 2009, 13:59:02 »
Vy apelujete na presne citace Pisma, pricemz sam obcas ponekud tapete ve zcela elementarnich zalezitostech.
Já jsem primitivní člověk :-[ , který rozumí věcem, se kterými se setkává a které používá.
Tápu ve věcech, které jsou pro mě nové, které jsem nikdy předtím znát nepotřeboval.
Kdo se zeptá, je za blbce několik minut, kdo se nezeptá po celý život. :P

Vodník

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #67 kdy: 4. Ledna 2009, 14:12:20 »
Vodníku,
já pojmy podstaty a přirozenost moc nemusím, myslím si, že i ostatním Židům by pomohlo v případném studium, kdybyste napsal, kde se v Novém Zákoně tyhle pojmy vyskytují, a nejlépe uvedljejich řecké protějšky. Vy máte přece Řecko také rád. :)

Na závěr: Nemyslím si, že by Ježíš kaceřoval svém učedníky jen proto, že nerozumí pojmosloví, ve kterém aby se vyznalo s odpuštěním prase kůzle.
Jak už jsem tu psal, jsem sice hellenofil, ale řecky neumím. :-[ Nicméně "podstata" je ousia a "přirozenost" physis. Zejména ten první termín nemá ekvivalentní překlad ani do latiny, ani do jiných jazyků, takže ani wiki moc nepomůže. V NZ se pokud vím nevyskytují, ale pro Církev je NZ jen jedním ze zdrojů správné víry. Pokud Vás ale opravdu zajímá trojiční theologie, doporučuji Vladimíra Losského (podstatná část k přečtení zde).
Každé náboženství prochází určitým vývojem, jehož základ bývá obvykle (ne vždy) jednoduchý, a který se postupným vývojem zesložiťuje. Vaše úvaha, co by Ježíš dělal nebo nedělal, může být sice zajímavá, ale má stejně málo naděje na jistou odpověď, jako co by dělal Ježíš s internetem, automobily, globalisací, MacDonaldem, Českou republikou nebo státem Israel.

Elazar

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #68 kdy: 4. Ledna 2009, 14:16:38 »
Citovat
V tom případě ale nechápu smysl vašeho příspěvku výše.
Milý Elezare, ten příspěvek měl znamenat, že v Ježíši uctíváme JHVH a že se tedy nejedná o modloslužbu.

Z vašeho pohledu možná ne, z pohledu židovství ano. Na tom nikdo nic nezmění. Tedy možná Mesiáš a následný armagedon by mohli...  ;D

Smysl vašeho příspěvku mi uniká poté, co se zde na fóru (a i jinde samozřejmě, ale zde naštěstí pouze v přátelském duchu) tato otázka (vztahu židovství a křesťanství a jak se na sebe navzájem dívají) bezpočtukrát řešila.
Např. tato odpověď Scooolieho achabovi:
https://forum.eretz.cz/index.php/topic,582.msg9326.html#msg9326
a pak další pokračování diskuze.


A co se přirozeností týká, tak samozřejmě že Bůh a Ježíš mají stejnou přirozenost, ale v Ježíši jsou přirozenosti 2 Boží a lidská.
Chtě jste asi říci, že mají stejnou podstatu, ale to už Vodník rozebral dále.

Vodník

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #69 kdy: 4. Ledna 2009, 14:18:06 »
Však ano, o přirozenosti také píšu, nikoli o podstatě.
Aha. Nicméně na mé námitce to nic nemění, neboť důvodem k odsouzení monofysitismu bylo chybné učení o jedné přirozenosti v Osobě Ježíše Krista, nikoli o jedné (tj. společné) přirozenosti s Otcem, což je naopak logické, jak podotkl Michal Vejvoda, když mají stejnou podstatu.

Elazar

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #70 kdy: 4. Ledna 2009, 14:21:58 »
Však ano, o přirozenosti také píšu, nikoli o podstatě.
Aha. Nicméně na mé námitce to nic nemění, neboť důvodem k odsouzení monofysitismu bylo chybné učení o jedné přirozenosti v Osobě Ježíše Krista, nikoli o jedné (tj. společné) přirozenosti s Otcem, což je naopak logické, jak podotkl Michal Vejvoda, když mají stejnou podstatu.

Ano, z mé strany došlo k nedorozumění, což jsem si uvědomil až po přečtení následujících příspěvků.

Takže omluva za zmatek. Ostatně, kdybych měl ve vztazích mezi pojmy úsia, fysis, hypostasis a substantia 100% jasno a dávalo mi to smysl, tak se stanu nejspíš křesťanem  (jen nevím, u které církve :D )
« Poslední změna: 4. Ledna 2009, 14:29:31 od Elazar »

Michal Vejvoda

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #71 kdy: 4. Ledna 2009, 15:50:25 »
Citovat
Smysl vašeho příspěvku mi uniká poté, co se zde na fóru (a i jinde samozřejmě, ale zde naštěstí pouze v přátelském duchu) tato otázka (vztahu židovství a křesťanství a jak se na sebe navzájem dívají) bezpočtukrát řešila.
Např. tato odpověď Scooolieho achabovi:
https://forum.eretz.cz/index.php/topic,582.msg9326.html#msg9326
a pak další pokračování diskuze.

Víte co, já jsem na tomto fóru poměrně krátce, takže až zas tak přesně nevím, co se kde řešilo či neřešilo. Nicméně kdosi v této diskusi nazval křesťanství modloslužebným, na což jsem reagoval. Pokud se to tu bezpočtukrát probíralo, pak mi tedy uniká smysl toho příspěvku (ohledně údajného křesťanského modloslužebnictví), na který jsem reagoval. Pokud jste tedy hlídačem smyslplnosti a neopkování diskusí na tomto portálu, pak mne překvapuje, že jste se neohradil vůči uvedenému příspěvku, ale až na mou odpověď na něj.  ;D

Vodník

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #72 kdy: 4. Ledna 2009, 16:19:58 »
Takže omluva za zmatek. Ostatně, kdybych měl ve vztazích mezi pojmy úsia, fysis, hypostasis a substantia 100% jasno a dávalo mi to smysl, tak se stanu nejspíš křesťanem
Omluvy netřeba, všichni jsme omylní. Vím, že jde o vtip, ale i pro ostatní, a abych předešel zmatkům, cerebrální pochopení těchto pojmů by asi nemělo být důvodem ke konversi. Asi ne.

Citovat
(jen nevím, u které církve :D )
Vždyť to stále opakuji, že je jen jedna!  ;)

Elazar

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #73 kdy: 4. Ledna 2009, 17:03:39 »
Víte co, já jsem na tomto fóru poměrně krátce, takže až zas tak přesně nevím, co se kde řešilo či neřešilo.

Občas je dobré se fórem pročíst ;) když už na něj chcete psát.

Pokud se to tu bezpočtukrát probíralo, pak mi tedy uniká smysl toho příspěvku (ohledně údajného křesťanského modloslužebnictví), na který jsem reagoval.

Doporučil bych podívat se třeba na datum, kdy byl napsán.

Nicméně kdosi v této diskusi nazval křesťanství modloslužebným, na což jsem reagoval.  Pokud jste tedy hlídačem smyslplnosti a neopkování diskusí na tomto portálu, pak mne překvapuje, že jste se neohradil vůči uvedenému příspěvku, ale až na mou odpověď na něj.  ;D

Ale já se vůči vám neohrazuju, mě je jasné, že se za modláře nepovažujete, ale budete za něj považován jinými, s tím se smiřte, tak to zkrátka je. Stejně jako židé budou křesťany považováni za vrahy Krista či minimálně za ve víře zaslepené.

Jedinými hlídači jsou tu moderátoři a ti hlídají, abychom si tu nenadávali a nevyhrožovali - já se vás pouze pokusil navést jinam, abyste si přečetl, že se tyto věci zde už zkrátka probíraly a to mnohem podrobněji a zrovna tato konkrétní diskuze je už dávno passe (i když se z ní teď rozeběhl zajímavý nový thread).

Pokud ani to nepomáhá, pak asi platí rčení, že chytrému napověz, hloupého kopni.

Elazar

  • Host
Re: Lze pouzit koberecek typu "muslimak" ?
« Odpověď #74 kdy: 4. Ledna 2009, 17:12:03 »
(jen nevím, u které církve :D )
Vždyť to stále opakuji, že je jen jedna!  ;)

To lehce řekne, když se mě jedna teologie docela zamlouvala a říkal jsem si, že to docela dává smysl, tak mi bylo vzápětí vysvětleno, že to jsou ti hnusní kacíři doketisté.   ;)
« Poslední změna: 4. Ledna 2009, 17:17:28 od Elazar »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15