Autor Téma: Kořeny nenávisti  (Přečteno 7566 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Karels

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 26
Kořeny nenávisti
« kdy: 1. Března 2016, 09:19:00 »
Je jedno tvrzení, s kterým se obyčejně argumentuje při vysvětlení nenávisti vůči židovskému národu: „Co člověk nezná, toho se bojí, a čeho se člověk bojí, to nenávidí“. Tohle tvrzení mělo být podle Židů i vysvětlením, proč jsou nenáviděním národem. S tvrzením jsem víceméně vždy souhlasil, přesto mi v tomto moudru něco nesedělo.

Je to jako s rovnicí, která je správná, jenom do ní zadáte špatné vstupní hodnoty. Myšlenka, „Co člověk nezná, toho se bojí, a čeho se člověk bojí, to nenávidí.“, je správná, ale výchozí hodnota je malinko nepřesná. „Vstupní hodnota“, která je v onom moudru uvedena, je: „co člověk nezná“. V případě Izraele má „velká neznámá“ vést v konečném důsledku až k nenávisti.

Cosi mi v této řečené moudrosti nesedělo. Nesedělo mi v tomto případě to, že v současné době máme přemíru informací a nikdo nemůže tvrdit, že nemá přístup k informacím, přesto nenávist vůči Izraeli stále přetrvává. Tohle se mi zdálo více než podivné. „Vstupní hodnota“, pokud to chceme tak pojmenovat“, není zcela přesná.

Jde sice o neznalost, ale nikoliv neznalost pochopenou jako něco neuchopitelného, neurčitého. Neznalost ne nepodobnou kaňce inkoustu rozlité na dopisním papíru. Neznalost, o které budeme dál uvažovat, je neznalostí jednání, potenciálu, obdarování Židů a jejich vztahu vůči nám, vůči národům. 

Pokud tedy vyjdeme z trošku jiných „vstupních hodnot“, moudro výše uvedené, by vypadalo takto: „pokud člověk nezná, jak se Židé zachovají, bojí se, a čeho se člověk bojí, to pak nenávidí“. Nenávist nachází tedy svůj pramen v neznalosti, ale nikoliv v abstraktní neznalosti židovského národa, nýbrž v neznalosti toho, jak Židé naloží se svým potenciálem, se svým obdarováním.

Ilustrativním příkladem výše řečeného může být atomová bomba v držení státu Izrael. Existují dohady, že Izrael vlastní atomovou bombu. Nejistota toho, zda by v případě potřeby Izrael atomovou bombu použil, vede potom k obavě a strachu z Izraele, což pochopitelně může a také vede až k nenávisti vůči Izraeli. Na začátku tedy není „velká neznámá“, ale neznámá v tom - jak se Židé zachovají v konkrétní situaci.

Tenhle mechanismus nepřátelství vůči Židům je naznačený už i v Bibli:


V Egyptě však nastoupil nový král... Ten řekl svému lidu: Hle, izraelský lid je početnější a zdatnější než my. Musíme s ním nakládat moudře, aby se nerozmnožil. Kdyby došlo k válce, jistě by se připojil k těm, kdo nás nenávidí, bojoval by proti nám a odtáhl by ze země.“ Šemot 1,8-10

Můj výklad tohoto biblického textu snad bude srozumitelný. Kořeny jednání Egypťanů s Izraelem tedy nespočívají v neznalosti mající podobu čehosi abstraktního, ale v konkrétní neznalosti toho, jak se Izrael zachová v případě napadení Egypta. Izraelský lid by se podle slov faraona mohl spojit s nepřítelem a bojovat proti Egypťanům. Neznalost možného chování izraelského národa › následný strach, obava › výsledkem pak bude nenávist vůči izraelskému národu ze strany Egypťanů.

Nejinak tomu bude s muslimy v Evropě. Možná mnozí ze čtenářů, ale jistě i samotní muslimové uvažují o tom, kde se bere nenávist vůči nim samotným. Nenávist má svůj pramen v neznalosti toho, jak se muslimové zachovají v rozhodujících okamžicích. Pomiňme muslimské extrémisty, v tomto případě je jasné, proč jimi opovrhujeme. Jde mi o řadové muslimy, s kterými sdílíme naše životy v každodenním shonu, kterému čelíme všichni bez rozdílu.

Jak se tito lidé, kteří se modlí pětkrát denně, zachovají, budou-li postaveni před volbu
islám nebo my? Islám nebo demokracie, islám nebo tradiční hodnoty evropské civilizace? Jsou evropští muslimové oním pověstným trojským koněm, díky kterému v Evropě budeme muset v budoucnu čelit všem muslimům ve svaté válce? Na začátku nenávisti stojí tedy nejistota z možného chování muslimů – ona základní neznámá.

Závěr: v článku jsem si vzal za cíl porozumět mechanismu, proč byli Židé nenáviděným národem mezi ostatními národy v průběhu historie. Je více než jisté, že důvodů by se našla celá řada. Já jsem se pokusil zodpovědět alespoň jeden z nich – nenávist má své kořeny v nejistotě, v tom, jak se židovský národ může v konkrétní situaci zachovat.
« Poslední změna: 1. Března 2016, 09:58:50 od Karels »

Offline talarich

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 171
  • Pohlaví: Mužské
Re:Kořeny nenávisti
« Odpověď #1 kdy: 1. Března 2016, 16:05:23 »
Podobně jako u článku antisemitismus v antice, tak i zde nesouhlasím s předloženým tvrzením. Kořenem nenávisti těžko může být to, že nevím, jak se dotyčný člověk zachová. To bych nenáviděl každého, koho potkám, včetně členů své vlastní rodiny.

Offline Karels

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 26
Re:Kořeny nenávisti
« Odpověď #2 kdy: 1. Března 2016, 16:31:17 »
No jo, nepíšu jednak, že je to jediný a hlavní důvod, ale na vaše tvrzení:
Citovat
" To bych nenáviděl každého, koho potkám, včetně členů své vlastní rodiny."

Můžu říct to, že ke členům vlastní rodiny máte důvěru, ale jakou důvěru máte například k cizím lidem, nebo například k muslimům? Rozdíl bude v míře důvěry, kterou druhým prokazujete.

Vlastní rodině důvěřujete (nebo ne?) a cizím lidem nedůvěřujete. Navíc nedůvěra v jednání muslimů je živená dnešními medii, která nám nejprve prezentují zvěrstva tzv. Islámského státu a pak do Evropy začnou přicházet imigranti. Jak by člověk mohle mít důvěru, respektive na základě čeho by taková důvěra v muslimy byla vybudovaná, když třeba v České republice s muslimy nemáme vůbec žádné zkušenosti?

Témátem se zabývám hodně dlouho, netvrdím, že se nemohu mýlit.
« Poslední změna: 1. Března 2016, 17:11:12 od Karels »

Offline talarich

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 171
  • Pohlaví: Mužské
Re:Kořeny nenávisti
« Odpověď #3 kdy: 1. Března 2016, 16:37:15 »
Vy ale píšete, že kořenem strachu je to, že nevím, jak bude dotyčný jednat.


Já nevím, jak bude jednat řidič autobusu, do kterého nastupuju. Mám k němu nenávist? Nemám. A to ani nevím, zda není vyznáním muslim.
Zkrátka vaše tvrzení je nepravdivé, nebo přinejmenším velice povrchní.
I ten biblický příklad je toho důkazem. Faraon přesně věděl, jak se židé zachovají. A je nyní jedno, zda se mýlil nebo ne. Ale on byl přesvědčený, že ví, jak se židé zachovají. Takže tento váš "důkaz" pro vaše tvrzení neplatí.
Nenávist plyne právě mnohdy z toho, že vím zcela přesně, jak bude dotyčný jednat a nesouhlasím s tím. Platí to i o současné anti muslimské vlně nenávisti. Tito lidé jsou přesvědčení, že vědí zcela přesně, jak budou muslimové jednat a proto mají v sobě nenávist vůči nim. A znovu opakuji, je zcela jedno, zda to jejich vědění je pravdivé nebo ne. Jen zkrátka rozporuji vaši tezi, že kořenem nenávisti je strach z toho, že nevím, jak bude druhý jednat.

Offline Karels

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 26
Re:Kořeny nenávisti
« Odpověď #4 kdy: 1. Března 2016, 16:54:04 »
No dobře, i kdybych vám dal zapravdu, já slýchával od Židů neustále tohle přísloví: „Co člověk nezná, toho se bojí, a čeho se člověk bojí, to nenávidí“ (když došlo na téma antisemitismus)

A vy mně teď říkáte, že je všechno jinak. (a dokonce přesný opak toho, co tvrdí citát) To mně tedy vysvětlete, kde je pravda. 

Offline talarich

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 171
  • Pohlaví: Mužské
Re:Kořeny nenávisti
« Odpověď #5 kdy: 1. Března 2016, 16:57:36 »
Já toho slýchával od židů spoustu. A od křesťanů ještě mnohem víc. Těch vysvětlení ať už od židů nebo od křesťanů je mraky. Vy jste si z nějakého důvodu vybral zrovna tento, ale zatím jste nebyl schopen ho podložit.

Offline Karels

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 26
Re:Kořeny nenávisti
« Odpověď #6 kdy: 1. Března 2016, 17:04:01 »
Citovat
Nenávist plyne právě mnohdy z toho, že vím zcela přesně, jak bude dotyčný jednat a nesouhlasím s tím. Platí to i o současné anti muslimské vlně nenávisti.

Jenomže je otázka, nakolik je vytvořený mediální obraz o islámu a muslimech pravdivý se skutečností. A kde můžu čerpat informace, když můj soused není muslim? Na jedné straně bych byl rád, kdybych se dozvěděl, že tzv. IS je postavený jenom na mylném výkladu Koránu, o čemž se mě snaží přesvědčovat tzv. umírnění muslimové.

Na druhou stranu jsou svědectví křesťanů z oblasti Iráku a ti hovoří jinak: Muslimům se nedá věřit. Komu mám tedy věřit, médiím a umírněným muslimům, podobně mluví i prof. Halík, nebo raději věřit vlastní (duchovní) rodině - tj. křesťanům z Iráku, kteří nás před muslimy v Evropě varují?!

A nějaké texty, které ospravedlňují násilí muslimů vůči nemuslimům určitě v Koránu najdu. A tady je ještě jedna věc, nakolik se mám dozvědět to, co muslimové chtějí, abych věděl, zatímco pravou skutečnost před námi tají? Respektive nakolik jsou důvěryhodným partnerem k diskuzi?
« Poslední změna: 1. Března 2016, 17:30:52 od Karels »

Offline talarich

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 171
  • Pohlaví: Mužské
Re:Kořeny nenávisti
« Odpověď #7 kdy: 1. Března 2016, 18:51:22 »
Já netvrdím, že názor lidí, co mají nenávist k muslimům, je pravdivý. To je z hlediska argumentace irelevantní. Já tvrdím, že není pravda, že kořenem nenávisti je strach z neznámého. A tvrdím, že už to zcela určitě není pravda v případě nenávisti vůči židům.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15