Všeobecná kategorie > Politika v Zemi Izrael

Mandátní Palestina a vznik a hranice Izraele

<< < (10/10)

Jeitteles:
Ze záznamů diskuze nad textem Deklarace nezávislosti dnes víme, že jedna skupina říkala, aby se hned v textu hranice vymezily ve shodě s rezolucí 181, avšak početnější skupina okolo Ben Guriona prosadila, aby se hranice nevymezovaly kvůli otevření prostoru pro jejich případné zvětšení oproti rezoluci 181 v očekávané válce s Araby. A z tohoto si mám vyložit, že Stát Izrael vyhlásili na celém území Palestiny? Promiňte, ale nějak s tím mám stále problém.

talarich:
Stát Izrael byl zkrátka vyhlášen. Bez určení hranic. V DN se přihlásili nejen k rezoluci 181, ale i k mandátní smlouvě. Větší skupina zkrátka nechtěla stahovat kalhoty, když brod byl ještě daleko.
DN neurčila hranice a neurčila je ani válka o nezávislost, protože smlouva o příměří mezi Izraelem a Jordánskem explicitně říká, že tzv. Zelená linie není státní hranicí.

talarich:
Prof. Eugene Kontorovich se docela detailně věnoval termínu "occupied territories" a rozdílu, kdy se jednalo o agresivní okupaci a kdy se jednalo o pouhou sebeobrannou válku, jejímž výsledkem byla/je okupace části území. Někde na internetu se určitě dají dohledat jeho články a publikace (případně i video z jeho přednášky). Ale o tom teď nechci psát. To píšu jen jako úvod.
Chci upozornit na jeho svědectví, které měl před americkým kongresem ohledně BDS Movement. A to z pohledu obchodního práva a mezinárodního práva. Pokud by to někoho, třeba profesně, zajímalo, tak je to tady:
httpss://oversight.house.gov/wp-content/uploads/2015/07/7-28-2015-Natl-Security-Hearing-on-BDS-Kontorovich-Northwestern-Testimony.pdf


Mimojiné se tam take lehce otírá o tzv. kauzu Zivotofsky vs. USA, a samozřejmě se tam věnuje také tématu "West Bank" a "Israel illegal occupation". Je pěkné si porovnat, jak USA (potažmo i EU) přistupuje rozdílně k různým (i agresivním) okupacím ve světě. Například Maroko a území Západní Sahary nebo třeba okupace Kypru Tureckem od roku 1974. Zjevně USA a Evropa nemají žádný problém s těmito zjevně agresivními okupacemi, které se sebeobranou neměly nic společného, kdežto mají tolik problémů s údajnou nelegální okupací Judska a Samaří Izraelem. Odhaluje pokrytectví USA a EU v plné parádě. Po odborné stránce pěkná studie.

talarich:
Opět sem dám další z rozhovorů Prof. Eugena Kontoroviche:
httpss://youtu.be/Z2Qj3rzYK70


Dále doporučuji vaší pozornosti jeho studii (ve spolupráci s Avi Bellem) na téma "Uti Possidetis Juris".
Kdo by měl zájem, mohu mu tuto studii poslat ve formátu PDF.


Ve zkratce pro ty, co nechtějí nic poslouchat a nic číst:
- Izraeli patří celé území včetně Judska, Samaří a Gazy (viz Uti Possidetis Juris)
- Izrael může různé části země spravovat rozdílně

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi