Ano, otázka hranic byla při domlouvání textu deklarace pochopitelně probírána. Z dostupných zdrojů můžeme říci, že byly hlavní dva proudy v této diskuzi - jeden proud chtěl vymezit hranice přímo v deklaraci, a to takové, které by byly dle rezoluce 181, druhý proud (prosazovaný BG) hranice vymezit záměrně nechtěl, jelikož bylo počítáno s válkou, na které se mohlo, co se území týče, nad rámec rezoluce 181 vydělat/rozšířit. Tedy proč se hned od začátku územně omezovat, zvláště, když Arabové by stejně neuznali žádné hranice židovského státu. BG byl liška a stratég.
Jenže, jak jste sám dobře napsal, po válce nedošlo k uzavírání mírů a tedy i vyřešení hranic, ale pouze příměří a stanovování linií příměří. S tím BG v roce 1948 nepočítal. Tím je problém hranic dán až do dnes. Izrael s každou další válkou nové území anektoval. Stejně tak anektoval i východní Jeruzalém po Šestidenní válce. (Některé neanektoval, třeba Judsko a Samaří.)
Tedy, sečteno podtrženo, dle mého názoru, kdyby chtěl BG vyhlašovat Izrael v hranicích dle Mandátní smlouvy, myslím by ta debata vypadala jinak a jeho reakce jinak. Prostě by jasně zmínil, že hranice jsou přece závazně vymezeny Mandátní smlouvou. To však nezmínil vůbec, v debatě nic takového nebylo a proto si myslím, že Izrael byl vyhlášen na víceméně nejasných hranicích, nevysloveně (a tedy nezávazně) v hranicích rezoluce 181, ale především se počítalo s vymezením hranic podle stavu po válce. Jelikož ale po válce k jasnému vymezení a uzavření této otázky nedošlo a nedošlo k němu ani při dalších válkách, je problematika hranic stále nevyřešena. Víceméně stále ale pokračuje počáteční strategie BG - rozšíření území díky konfliktům, kvůli bezpečnosti, atd. Každopádně od roku 1948 Izrael oficiálně neprohlašoval, že jeho území a jeho hranice jsou dle Mandátní smlouvy.