Všeobecná kategorie > Politika v Zemi Izrael

Je Benjamin Netanjahu dobrý nebo špatný vůdce Izraele?

(1/14) > >>

Scooolie:
Na hlavní stránce se pod článkem Obama nespokojen s Netanjahuovým vítězstvím ve volbách rozběhla zajímavá debata o tom, zda z dlouhodobého hlediska je Benjamin Netanjahu dobrým vedoucím představitelem Izraele, který prozíravě, konzervativně avšak s jasným cílem na očích vede zemi, či naopak špatným vůdcem, který je nerozhodný a bez dlouhodobé vize.

Protože téma by neměla zapadnout, lze v něm pokračovat zde.

talarich:
Bibi, jako každý politik, musí uhýbat před kulkama a kličkovat v minovém poli. V případě Izraele to není jen fráze.
Bibi velmi potřebuje podporu západu a primárně USA. Amerika je zcela neoddiskutovatelný klíčový spojenec, bez kterého by Izrael měl velmi vážné problémy. Nejedná se jenom o finanční pomoc, ale i partnerství proti těm opravdu zásadním rezolucím v OSN. Když už jde fakt do tuhého, tak USA, jako stálý člen RB OSN, použije právo veta.
Nechci tady zbytečně rozjíždět thread "co by, kdyby…". Bibi každopádně dělá svoji práci, co se zahraniční politiky týče, uspokojivě.
Já jsem samozřejmě zastáncem Benetta, takže bych rád, aby Bibi byl mnohem důraznější, co se týče Judska a Samaří. Ale na druhou stranu nutno přiznat, že možná bych se svým přístupem velmi brzo narazil - viz moje první věty shora.

Scooolie:
Talarich: Vidím to podobně. Spojenectví s USA je základem strategického zakotvení Izraele. Nicméně to neznamená, že by mezi přáteli nebyly rozdílné pohledy na některé záležitosti a že by Izrael musel submisivně akceptovat postoje USA - zejména, když z pohledu USA jde o marginálie, zatímco z pohledu Izraele o zásadní věci...

Benet je velmi důležitý, to bez debat. Neb Netanjahu nemůže tolik doprava, kolik by bylo třeba. Takže to může prosazovat Benet. Který tím navíc dává Netanjahuovi legitimitu jako středovému politikovi. Což neznamená, že Bibi občas nemá Naftaliho plné zuby... Tak mě napadá, že vztah Bibi-Naftalí je zrcadlovým odrazem vztahu USA-Izrael  ;D

Jeitteles:
Tuším, že Bibi je po Ben-Gurionovi druhý nejdéle sloužící premiér. Sice ještě, zdá se, nedosloužil, takže nechci tak zcela předbíhat, ale mám dojem, že si na něj po jeho vládě málokdo vzpomene a už vůbec, že by se něčím do historie zapsal. Jistě, může po něm přijít někdo horší, potom může někdo na Bibiho krátce vzpomínat, ale to je mi stále málo, abych ho chválil.

Čím se Bibi zatím zapsal? Že výrazně neuškodil. Ale nějaký úspěch? Je to člověk vnitropoliticky šikovný, zdatný, talentovaný, i když stejně musel počkat, až zemře Arik, který ho téměř vždycky převálcoval a udělal z něj dvojku. Tedy vládne až za stavu, kdy nemá konkurenci, jak v Likudu, tak v opozici. Pak je zde jeho známá nerozhodnost, na kterou upozornil již Jicchak Šamir. Nemohu mu taky zapomenout, jak pomáhal jitřit atmosféru za vlády Rabina. Za jeho vraždu nese i on nepřímou odpovědnost. Zahraničně-politicky dnes balancuje na hraně izolace Izraele, přičemž se nelze pouze vymlouvat na to, že zrovna je v čele administrativy USA Obama. V ekonomice byl úspěšný dříve, dnes je skutečným problémem zvyšující se náklady na život, ceny nemovitostí, atd.

Rétoricky a osobnostně bych ho ohodnotil - velkohubý, teatrální, občas žijící myšlenkami v době "Krále Šalamouna", přesvědčený o své vlastní výjimečnosti - takový izraelský Paroubek, jen inteligentnější.

Tolik ve zkratce. Bibi není katastrofou, to vůbec ne, ale opravdu se těším na nového vůdce pravice. Člověka s vizí, rozhodného, prozíravého, skutečně odvážného.

Scooolie:
Otázkou je, zda cílem vysokých státních představitelů má být zapsat se do dějin... Z hlavy si nevzpomenu na jediného švýcarského prezidenta ani premiéra a vsadím se, že i řada Švýcarů samotných by měla problém si vzpomenout, kdo byl v čele státu třeba před 20 lety. Na Hitlera, Stalina nebo Maa se bude vzpomínat i za tisíc let...

Arik byl legenda, člověk o generaci starší, ikona. Ovšem to, že se Bibi dostal k moci "až za stavu, kdy nemá konkurenci, jak v Likudu, tak v opozici" - to není tak trochu jeho zásluha?

Jitření atmosféry za Rabinovy vlády bylo zpětně vzato nešťastné, ale dopředu nikdo nemohl vědět, že dojde k atentátu. Hrálo se o velmi mnoho a stejně tak atmosféru jitřila i levice. Za Rabinovu smrt Netanjahu rozhodně NENESE  odpovědnost. Politická kritika někoho, kdo chce odevzdat část území nepříteli, je přípustná. Že se najde někdo, kdo bude chtít střílet, se nedalo vyloučit, jenže tomu by ani "ubrání plynu" zřejmě nezabránilo... Ten atentát byl jednoznačným příkladem selhání Rabinovy ochranky. Ničeho a nikoho více.

Na hraně zahraničněpolitické izolace Izrael balancuje co pamatuji. Vlastně řadu let nebyl na hraně, ale přímo v oné izolaci. To je prostě dáno aritmetikou v OSN, kde většinu mají různé podivné režimy, včetně arabských a islámských diktatur, s nimiž chce zbytek světa obchodovat...

Současná ekonomická situace Izraele není z vnitřního hlediska zcela růžová, nicméně stačí se podívat na životní náklady a průměrné mzdy tam a v České republice... a pak si můžeme povídat dál  ;D Mimochodem - byl to Bibi, kdo před lety jako ministr financí razantními škrty ozdravil izraelskou ekonomiku, ač mu za to levice nadávala.

Rétorické schopnosti má samozřejmě dokonalé a nelze zastírat, že svojí brilantní rétorikou v angličtině získává v USA body, které by nikdy nezískal, pokud by mluvil hebrejsky či jen lámanou angličtinou...

A teď otázka na závěr: Ten nový rechts-fuhrer, co by měl mít za vizi, aby byl považován za prozíravého a skutečně odvážného?

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi