Autor Téma: Hebrejština  (Přečteno 8792 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline wocicko

  • Mladší člen
  • **
  • Příspěvků: 93
  • Pohlaví: Ženské
Hebrejština
« kdy: 5. Ledna 2015, 20:01:48 »
Milí přátelé, jak Vám jde svatý jazyk? Mám za sebou první semestr  a moc mi to nejde, pořád se nějak nemůžu srovnat s rozdílností jazykových rodin, pletou se mi písmenka a vůbec mám pocit, že to celé nechápu a nemůžu pochopit. Prošla jsem povinnou latinou a starořečtinou, ale teprve hebrejština mě děsí a to jsem se jí začala učit jen pro vlastní potřebu. Máte nějaké zkušenosti se studiem biblické hebrejštiny, popřípadě nějaké poznatky, či poplácání po zádech....?  :'(

Offline אאאאא

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 33
Re:Hebrejština
« Odpověď #1 kdy: 6. Ledna 2015, 18:50:58 »
Taky mám za sebou jeden semestr (biblické hebrejštiny). Jedeme podle Weingreenovy učebnice, je to takové příliš teoretické. Např. učitel při první hodině napsal na tabuli písmena a tím je měl za probrané :D Kdybych neměl úplné základy z letního minikurzu, asi bych to brzo zabalil :D

Dva tipy:
1) lamed waw - úplně super - https://lamedwaw.org/613/
2) můžeš psát hebrejská hesla na Wikislovník. taky jsem úplný začátečník, ale je tam jeden zkušený uživatel (bývalý brněnský rabín), který moje pokusy trpělivě opravuje a doplňuje. httpss://cs.wiktionary.org/wiki/Wikislovn%C3%ADk:Hlavn%C3%AD_strana

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Hebrejština
« Odpověď #2 kdy: 6. Ledna 2015, 20:49:16 »
vydržela jsem na biblické jen pár lekcí..


Připadalo mi to, jako že si nežidé vzali ten biblický jazyk a podle svého způsobu si kolem něj vytvořili věděckou teorii..


Lamedwav je pro začátečníka skvělý.
Pro nás zejména proto, že se používají učebnice rabi Federa a on to vytvářel pro české děti. Přece jen učit se jazyk z učebnice přeložené z angličtiny není tak snadné.


Wikislovník + trpělivý rabín  ;)  skvělé..


Pokud jde o ivrit, okolnosti ze mě momentálně udělaly samouka a to mi do té hlavy neleze a neleze..


Nesmírně mi pomáhá polský online slovník www.iwrit.pl, kde je, kromě jiného, taky časování mnoha sloves
a pak samozřejmě https://www.morfix.co.il/.
Oba mají dost slušnou slovní zásobu.

Offline wocicko

  • Mladší člen
  • **
  • Příspěvků: 93
  • Pohlaví: Ženské
Re:Hebrejština
« Odpověď #3 kdy: 7. Ledna 2015, 01:13:29 »
Díky za odkazy!

Pro Tamar. Podle Federova "slabikáře" jsem se učila písmenka, je to úžasná práce, skvělé, že se vydal reprint.
Problém je a gramatika... je pro mě moc složité se zžít hlavě s tím systémem přípon  ::)

Pro Alefa: Já si fakt nemůžu stěžovat, mám úplně užasného učitele, chytrého, vtipného a má ke studentům takový něžný přístup, sanží se nás moc neděsit, i když stále říká, že bude o hodně hůře. Být tam jiný, nepřežiji první hodinu.
To starořečtina byla vtěší maso: první hodinu jsme brali první tři lekce, protože učitel řekl, že písmena známe z fyzyky, tak čtěte a překládejte, protože většina slov je už zavedená... Slečna se zarazila na slově játros a on na ní: "Vy snad nevíte, co je psychiatr?!" brzo jsme všichni takového lékaře duše potřebovali. Hebrejština naštěstí takový dopad nemá, ale více mě mrzí, že mi moc nejde  :'( Pro Řeky holt slabost nemám  ;)
« Poslední změna: 7. Ledna 2015, 01:18:08 od wocicko »

Offline אאאאא

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 33
Re:Hebrejština
« Odpověď #4 kdy: 18. Ledna 2015, 20:45:05 »
Wocicko: podle ISu chodíme na tu לְשׁוֹן הַקֹּדֶשׁ spolu :D

Offline wocicko

  • Mladší člen
  • **
  • Příspěvků: 93
  • Pohlaví: Ženské
Re:Hebrejština
« Odpověď #5 kdy: 20. Ledna 2015, 01:01:14 »
Já vím, že jo Alefe, mě to došlo hned jak jsi v hodině mluvil o tom, přidávání na wikislovník :-)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15