Judaismus > Obecná náboženská debata

Traktát Mišny Pesachim

(1/1)

cogavec:
Pro mě je malou záhadou,proč některé české překlady zdvojují písmena,souhlásky hebrejských slov,to samé týká i anglických překladů.Uvedu příklad slov zapsaných pomocí souhlásek:


שבת = šabat/šabbat


הלל = Hilel,Hillel


V prvém případě je vidět že souhláska Bét ve slově šabat je jen jedenkrát a ne dvakrát.To samé u slova Hilel,písmeno Lámed je tam jen dvakrát,nikoli třikrát.To samé se týká slova Šamaj,kde jsou souhlásky Šin-Mem-álef,přesto je to někdy přeloženo jako Šammaj s dvěma Mem.


Překladatel Jiří Blažek to má správně,možná bude znát odpověď.


[/size][size=78%] [/size]




cogavec:
Chtěl bych se omluvit za nepozornost,u slova Šamaj jsem nenapsal souhlásku Jod na konci slova,tolik technická poznámka.

Jicchak:
Zde uvedena zdvojeni jsou opravdu nesmyslna a prameni z toho ze autor neumi hebrejsky a preklada z jazyka kde takove zdvojeni je, nebo umi a je ovlivnen nejakym klise nemajiciho nic spolecneho s hebrejstinou.

cogavec:

--- Citace: Jicchak kdy 15. Dubna 2014, 22:53:35 ---Zde uvedena zdvojeni jsou opravdu nesmyslna a prameni z toho ze autor neumi hebrejsky a preklada z jazyka kde takove zdvojeni je, nebo umi a je ovlivnen nejakym klise nemajiciho nic spolecneho s hebrejstinou.

--- Ukončit citaci ---


Díky za odpověď.Nedávno jsem měl příspěvek k tématu "Citáty z Talmudu-Skutečně?"Vzpomněl jsem si na známý příběh z Talmudu,a abych na nic podstatného nezapomněl,tak jsem to vyhledal a opsal i s těmi zdvojeními.Pak jsem si uvědomil,že je to pravopisný nesmysl,ale už bylo pozdě to změnit.Vnímal jsem to jako určitou povinnost na tento jev upozornit.  :)

Navigace

[0] Index zpráv

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi