Autor Téma: Traktát Mišny Pesachim  (Přečteno 8928 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline cogavec

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 140
Traktát Mišny Pesachim
« kdy: 13. Dubna 2014, 22:51:14 »
Pro mě je malou záhadou,proč některé české překlady zdvojují písmena,souhlásky hebrejských slov,to samé týká i anglických překladů.Uvedu příklad slov zapsaných pomocí souhlásek:


שבת = šabat/šabbat


הלל = Hilel,Hillel


V prvém případě je vidět že souhláska Bét ve slově šabat je jen jedenkrát a ne dvakrát.To samé u slova Hilel,písmeno Lámed je tam jen dvakrát,nikoli třikrát.To samé se týká slova Šamaj,kde jsou souhlásky Šin-Mem-álef,přesto je to někdy přeloženo jako Šammaj s dvěma Mem.


Překladatel Jiří Blažek to má správně,možná bude znát odpověď.


[/size][size=78%] [/size]




« Poslední změna: 13. Dubna 2014, 22:55:03 od cogavec »

Offline cogavec

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 140
Re:Traktát Mišny Pesachim
« Odpověď #1 kdy: 14. Dubna 2014, 18:02:22 »
Chtěl bych se omluvit za nepozornost,u slova Šamaj jsem nenapsal souhlásku Jod na konci slova,tolik technická poznámka.

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re:Traktát Mišny Pesachim
« Odpověď #2 kdy: 15. Dubna 2014, 22:53:35 »
Zde uvedena zdvojeni jsou opravdu nesmyslna a prameni z toho ze autor neumi hebrejsky a preklada z jazyka kde takove zdvojeni je, nebo umi a je ovlivnen nejakym klise nemajiciho nic spolecneho s hebrejstinou.

Offline cogavec

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 140
Re:Traktát Mišny Pesachim
« Odpověď #3 kdy: 17. Dubna 2014, 21:25:50 »
Zde uvedena zdvojeni jsou opravdu nesmyslna a prameni z toho ze autor neumi hebrejsky a preklada z jazyka kde takove zdvojeni je, nebo umi a je ovlivnen nejakym klise nemajiciho nic spolecneho s hebrejstinou.


Díky za odpověď.Nedávno jsem měl příspěvek k tématu "Citáty z Talmudu-Skutečně?"Vzpomněl jsem si na známý příběh z Talmudu,a abych na nic podstatného nezapomněl,tak jsem to vyhledal a opsal i s těmi zdvojeními.Pak jsem si uvědomil,že je to pravopisný nesmysl,ale už bylo pozdě to změnit.Vnímal jsem to jako určitou povinnost na tento jev upozornit.  :)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15