Autor Téma: Liga proti antisemitismu  (Přečteno 65311 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Vodník

  • Host
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #25 kdy: 7. Února 2009, 13:05:53 »
Ad BaF400: jednak s Vámi nesouhlasím, druhak si doplňte/opravte informace!

- absence pogromů není důkazem ničeho, ale jejich existence by mohla evt. o antisemitismu něco vypovídat.

- Anežka Hrůzová byla zavražděna už za císaře pána r.1899, Hilsner byl odsouzen (byl podezřelý ještě z jedné vraždy) k smrti, trest mu byl r.1901 změněn na doživotí a r.1918 byl císařem Karlem I. několik měsíců před vznikem I. republiky omilostněn. Proces vypovídá leda o antisemitismu Karla Baxy a běžném postoji prostých venkovských obyvatel, kteří v cizincích vidí zlo (připomněl bych Vieweghovy Názory na vraždu). Vzhledem k tomu, jak na tom v té době byli Židé ve Vídni, vycházejí z toho Češi výborně. Za I. republiky Židé bez překážek excelovali ve všech oblastech, postoje Demla nebo Březiny jsou v té době zcela ojedinělé.

- Československo nepomohlo Israeli v Šestidenní válce (1967), nýbrž ve válce v r.1948. Tehdy Stalin doufal, že Israel bude kommunistický stát. Do jaké míry na tuto pomoc měl vliv ten fakt, že na čelných postech KSČ stála tehdy celá řada Židů, to nevím. V každém případě měl s touto pomocí lid Československa stejně málo společného jako s pomocí Koreji nebo Vietnamu.

- "plošná likvidace artefaktů židovské kultury na našem území" ? ??? ? Nikdy jsem o ničem podobném neslyšel! Snad ani nacisti, ani bolševici nelikvidovali kulturu plošně. Moje ségra dělá v Ústavu soudobých dějin v oddělení, které se zabývá židovským majetkem (tedy i uměním), "ztraceným" za války. Můžu Vás ubezpečit, že o něj nemusíte mít naprosto žádné obavy! O hřbitovy se nestará jen několik nadšenců: v létě 2007 jsem jich navštívil v Čechách a na Slovensku asi 10, některé jsou "pusté", ale nikoli zdevastované. Vandalismus jsme objevili pouze ve Strážnici a ihned nahlásili v místním museu. Podle mých kontaktů s mládeží koncem 90.let a poté, nikdy nebyla židovská kultura a židovství v Čechách tak "in" jako teď.

- fotbaloví hooligans jsou všude na světě ta nejhorší luza a jejich chování nevypovídá o dotyčném národu vůbec nic!

BaF400

  • Host
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #26 kdy: 7. Února 2009, 14:30:06 »
Vím, kdy byla Hrůzová zavražděna. Použil jsem termín první republika nepřesně, myslel jsem tím období do druhé světové války a chtěl jsem použít jednoslovné určení. Moje chyba. Na tom co ale toto obvinění rozpoutalo trvám a nemyslím si, že Hilsnerovým omilostněním se něco extra v myslích lidí změnilo.

S šestidenní válkou se omlouvám - pochopitelně jsem měl na mysli válku 1947-1948.

A s tou plošnou likvidací památek. Vidím v tom problém slovního spojení Jak se dá nazvat ignorace existence památek po určitém etniku, která je ignorována, ponechávána vlastnímu osudu a následně pod záminkou  bezpečnosti, nutnosti a já nevím čeho  prakticky likvidována? Já to nazývám plošnou likvidací.
Jak dopadl židovský hřbitov na Smíchově, v Teplicích, Opavě, původni židovská čtvrť v Bratislavě, jak měl zkončit hřbitov v Hranicích,  atd, atd. Nechci tady generovat seznamy. Od toho jsou jiní. Odpovědět mi můžete tak, že každá si doba žádá své, každá doba měla své ignoranty a spekulanty. Nemyslím si, že je to omluva.


Fotbaloví hooligans jsou jenom drobnou částí těch, které jsem měl na mysli. Pravda, bývají slyšet nejhlasitěji.

Trvám na svém tvrzení, že tato země je trvale antisemitskou zemí. Mimo jiné.

Vodník

  • Host
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #27 kdy: 7. Února 2009, 14:37:42 »
Ad BaF400: a já jsem toho názoru, že nepřesný byl v daném kontextu nejen Váš termín "první republika", ale že nepřesné je i Vaše tvrzení "tato země je trvale antisemitskou zemí".

BaF400

  • Host
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #28 kdy: 7. Února 2009, 18:01:41 »
V pořádku.
Zkuste tedy definovat, proč tato země, resp. bývalé soustátí není antisemitskou zemí.
Já osobně - jak jsem už předeslal nevidím - nic, co by tuto zemi z této kategorie vyřazovalo. Opravdu nic.


eleazar

  • Host
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #29 kdy: 7. Února 2009, 18:26:23 »
BaFe400, já žiji v Praze celý život, svým židovstvím se nijak netajím a moje projevy odlišnosti od mainstreamu skutečně mohou být obtěžující či přidělávat zbytečnou práci....
Přesto jsem se antisemitismem setkal vyjímečně - asi 2x za život, a to v nijak vypjatých situacích.
Je pravda, že se nepohybuji ve všech vrstvách populace, ale moje zkušenost je spíše zájem o neznámé...ani to krčení ramen jsem mockrát nezažil. Takže Praha rozhodně antisemitistické město podle mě není.
« Poslední změna: 7. Února 2009, 18:45:40 od eleazar »

Vodník

  • Host
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #30 kdy: 7. Února 2009, 18:57:32 »
Zkuste tedy definovat, proč tato země, resp. bývalé soustátí není antisemitskou zemí.
Já osobně - jak jsem už předeslal nevidím - nic, co by tuto zemi z této kategorie vyřazovalo. Opravdu nic.
No já bych řekl, že definovat byste měl Vy to, proč antisemitská je, ne já to, proč není. ;) Já jsem ve svém předešlém kommentáři vyjmenoval některé důvody, proč nepovažuji Vaše příklady za průkazné. Myslím, že ten podíl Židů na kulturním a intelektuálním životě v Česku (a to i za bolševika, kdy byl po několik let antisemitismus officiální stranickou doktrínou!) by nebyl myslitelný, kdyby Češi byli nějací antisemiti. Myslím naopak, že v tomto ohledu jsou Češi na tom líp než většina evropských národů.

achab

  • Host
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #31 kdy: 7. Února 2009, 20:03:59 »
šavua tov
Prozatím jen tolik, že rešit, které město nebo který nick je antisemitistický, nemá nic společného s antisemitismem, ale pouze s těmi, kdo se věnují antisemitismu vědecky - coby antisemitisté  :o))
(podle vzoru  judaisté, linguisté apod.). Jdu s hafem a pak možná napíšu něco ohledně těch hřbitovů..
-acb-  www.chewra.com

Elazar

  • Host
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #32 kdy: 7. Února 2009, 20:22:20 »
Moje ségra dělá v Ústavu soudobých dějin v oddělení, které se zabývá židovským majetkem (tedy i uměním), "ztraceným" za války. Můžu Vás ubezpečit, že o něj nemusíte mít naprosto žádné obavy! O hřbitovy se nestará jen několik nadšenců: v létě 2007 jsem jich navštívil v Čechách a na Slovensku asi 10, některé jsou "pusté", ale nikoli zdevastované. Vandalismus jsme objevili pouze ve Strážnici a ihned nahlásili v místním museu. Podle mých kontaktů s mládeží koncem 90.let a poté, nikdy nebyla židovská kultura a židovství v Čechách tak "in" jako teď.

Ony Mahlerovy sady na Žižkově, AN na Palmovce, stržení zbytků synagogy na Vinohradech  - a to jsou jen nejviditelnější případy z Prahy. Něco pravdu bude na tvrzení, že v Československu zničili víc židovských hřbitovů a synagog komunisté, než nacisté.

Ale souhlasím, že např. se situací v Polsku či na Ukrajině, Rusku nebo v pobaltí se míra antisemitismu v Česku nedá vůbec srovnávat. ČR je ve srovnání s jinými místy takřka antirasistická a kosmopolitní země  :D

Offline Eva

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 182
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #33 kdy: 7. Února 2009, 20:36:50 »
Dovolim si Vas opravit.  CSR nepomohla Izraelu v 6-dnovej vojne. V roku 1948 boli niekolki izraelski letci na leteckom vycviku v Cechach. V rade izraelcanov sa nachadzal aj nas  byvaly neb. prezident Ezer Weizmann. V tom obdobi CSR aj zo zbranami pomohla Izraelu.



Nejsem pražák, nýbrž moravák, žijící u Brna, nejsem historik, ale o historii se zajímám. Mám pocit že tento malý multikulturní státeček je zatížen pocit vlastní národnostní nedostatečnosti, tudíž je proti komukoliv, kdo není ,,náš" - je špatný.
To že se zde prakticky od středověku nevyskytovaly pogromy je myslím shoda šťastných náhod než ukázka mírumilovnosti obyvatel tohoto státu.
Anežka Hrůzová a to co se dělo kolem vyšetřování je jasným příkladem toho, co cítila prvorepubliková generace k židům.
To že ČSR pomohla Izraeli v šestidenní válce byla jenom cílená snaha SSSR o změnu na politické mapě. Doufám, že se se mnou v této kapitole nebude nikdo dohadovat o tom, že stateční Českoslovenští politici pomohli jenom tak - z pocitu potřeby pomoci bližním? :)
A dál?  Plošná likvidace artefaktů židovské kultury na našem území, vykřikování o tom, kdo má jít do plynu - průžezem na sportovních stadionech stadionech v posledních 30-ti letech, neustálá fascinace fašistickou symbolikou....
Těch několik nadšenců starající se o po roce 1989 hřbitovy a pár z ruin obnovených synagog je jenom slabou náplastí na svědomí.

Opravdu si myslíte že je tato republika jiná než tradičně antisemitská? Možná že se zde židům žilo a žije - relativně - méně bolestně nežjinde v Evropě, bez větších projevů či pokusů o fyzického násilí z důvodů jejich národnosti. Možná proto, že počet židů žijících na tomto území je dnes tak nízký, že pravděpodobnost že potkát žida na ulici je asi stejná jako že potkáte kominíka s kominickou štětkou  na rameni.
To ale nic nemění na mém přesvědčení o tom, že tato společnost je tradičně antisemitská.

P.S. za posledních 5 let jsem potkal kominíka 1x :D


[/quote]

Offline Míla

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
  • Pohlaví: Ženské
  • Život je jen náhoda, jednou jsi dole, jednou nahoř
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #34 kdy: 7. Února 2009, 21:37:58 »
BAF, ani já s Vámi nesouhlasím. K židovství se hlásím veřejně, nosím naší hvězdičku a až na jeden případ na Slovensku, ale to se jednalo o mladé zmanipulovné lidi, jsem se nikdy nesetkala s jakýmkoliv problémem, ba naopak. Takovým důkazem přeci je i to, když na internetu byla otázka, zda operace Olovo je oprávněná, tak mě výsledek velice překvapil, neboť s tím souhlasilo přes 70% hlasujících lidí a proti bylo hlasujících do 10% a to při té šílené kampani v našich médiích. Nemyslím si, že by to s naší republikou bylo tak zlé,jak si myslíte. To spíš se mi zdá, že v médiích se vyskytuje pár jednotlivců, kteří takovýto obraz chtějí o naší zemi vytvořit. :)

Offline Eva

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 182
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #35 kdy: 7. Února 2009, 21:58:17 »
Zialbohu na Slovensku je velky antisemitizmus, ja osobne som ho pocitila na vlastnej kozi uz ako dieta a aj teraz ako dospela osoba ked sa tam vraciam na navstevy.
Mam rodinu v severnych Cechach, tiez si stazuju na poznamky s antisemitickym nadychom.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #36 kdy: 8. Února 2009, 01:39:31 »
Magda: Možná je to obecnější fenomén. Ve vztahu k Židům se to (oprávněně) vnímá jako nepatřičné, ale kolik lidí v ČR otevřeně uráží Němce, Poláky nebo Slováky (resp. na Slovensku Čechy)? Hodně. Viděl bych to spíš jako obecnější fenomén ulevování si svému pocitu méněcennosti urážením "jiných"...

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #37 kdy: 8. Února 2009, 01:51:01 »
- Anežka Hrůzová byla zavražděna už za císaře pána r.1899, Hilsner byl odsouzen (byl podezřelý ještě z jedné vraždy) k smrti, trest mu byl r.1901 změněn na doživotí a r.1918 byl císařem Karlem I. několik měsíců před vznikem I. republiky omilostněn. Proces vypovídá leda o antisemitismu Karla Baxy a běžném postoji prostých venkovských obyvatel, kteří v cizincích vidí zlo (připomněl bych Vieweghovy Názory na vraždu). Vzhledem k tomu, jak na tom v té době byli Židé ve Vídni, vycházejí z toho Češi výborně. Za I. republiky Židé bez překážek excelovali ve všech oblastech, postoje Demla nebo Březiny jsou v té době zcela ojedinělé.
Přesně tak. Hlavně si uvědomme, že Židé byli součástí česko-německého národnostního boje. Hlavní národností souboje, a to velmi ostré, probíhaly už minimálně od polovice 19. století mezi Němci a Čechy a Židi se do toho jen přimíchali. Zkuste se podívat, jak dobová česká literatura útočila na Němce a zjistíte, že útoky na Židy nejsou o nic silnější. Němci samozřejmě zase útočili na Čechy. Navíc je nutné brát v úvahu, že Židé se většinou hlásili k německé národnosti.


Citovat
- "plošná likvidace artefaktů židovské kultury na našem území" ? ??? ? Nikdy jsem o ničem podobném neslyšel! Snad ani nacisti, ani bolševici nelikvidovali kulturu plošně. Moje ségra dělá v Ústavu soudobých dějin v oddělení, které se zabývá židovským majetkem (tedy i uměním), "ztraceným" za války. Můžu Vás ubezpečit, že o něj nemusíte mít naprosto žádné obavy! O hřbitovy se nestará jen několik nadšenců: v létě 2007 jsem jich navštívil v Čechách a na Slovensku asi 10, některé jsou "pusté", ale nikoli zdevastované. Vandalismus jsme objevili pouze ve Strážnici a ihned nahlásili v místním museu. Podle mých kontaktů s mládeží koncem 90.let a poté, nikdy nebyla židovská kultura a židovství v Čechách tak "in" jako teď
Opět souhlas. Zkuste se podívat kamkoliv do pohraničí, v jakém stavu jsou německé hřbitovy. Většinou je vůbec nenajdete. Řada vesnic byla zcela zničena, včetně veškerých - často staletí starých - památek. U jiných obcí najdete hřbitovy, kde máte náhrobky od roku 1946... Původní byly srovnány se zemí a v lepším případě jsou z nich parky. V lepším. Stav židovských hřbitovů jistě není většinou moc dobrý, ale plošná likvidace - je-li myšlena úmyslná likvidace - je příliš silný popis.
Zamysleme se, kolik žilo na území ČR do roku 1938 Židů a kolik Němců - a kolik dnes máme památek židovských a kolik německých. Těch druhých v poměru k počtu lidí nepoměrně méně. A i pokud jsou, tak se o jejich německých tvůrcích cudně mlčí. I ten Karlův most a sv. Víta přece stavěl Petr Parléř... a ne nějaký Němec Peter Parler.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #38 kdy: 8. Února 2009, 01:54:50 »
V pořádku.
Zkuste tedy definovat, proč tato země, resp. bývalé soustátí není antisemitskou zemí.

Nikdo tu nedělá pogromy. Nehoří tu synagogy. Žádné významné médium nepíše protižidovsky. Žádná významná politická strana, církev nebo jiná společenská skupina nemá protižidovské postoje. Neexistuje žádná institucionalizovaná diskriminace na základě příslušnosti k židovskému náboženství nebo národnosti.

To nestačí?
Zkuste to naopak - co se tu děje/dělo Židům takového, že by si tato země zasloužila označení za antisemitskou?

achab

  • Host
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #39 kdy: 8. Února 2009, 03:22:49 »
Scoolie  - to je maličko nepřesné. Západní křestanství je latentně protižidovské (abych použil přímo Vašeho obratu). Už proto, že žid jaksi "nepotřebuje" spasení v té míře a šíři, jak to vnímá západní křestanství. A že na mesiáše v těle a na plný úvazek, ne jen zčásti a  že to jako dodělá při svém druhém příchodu) teprve čeká. A že zatím nemá dost zřetelné "podklady" o tom, že mesiáš je taky spasitel.  To se ne každému hodí.  Neco v tom smyslu naznačovala tuším sad. Být Židem není problém, být židem, muslimem, pravoslaným anebo nepolíbeným je nepřípustné... (Cituji-li někoho jiného, omlouvám se jak *sad tak i autorovi)
Že je v českých zemích (až na Semínka a jejich spol.) těchto projevů jen málo, svědčí o tom, jak málo křestanské tyto krajiny jsou. 
Jinak souhlas, české země jsou spíš "cizoplaché" než antisemitské. A těch několik eleazarových antisemitistů je už naprosto zanedbatelná položka  :o))

Pozdravení

daniel lehotsky

  • Host
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #40 kdy: 8. Února 2009, 07:48:27 »
Ale je pisane,,Spasa je zo Zidov"(He Soteria ek ton Iudaion)J4,22. ;)

Elazar

  • Host
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #41 kdy: 8. Února 2009, 10:49:03 »
Ale podle těch, co tato písma uznávají, se tak už stalo, ergo nejsou potřeba  ;)

Vodník

  • Host
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #42 kdy: 8. Února 2009, 13:09:16 »
Přesně tak. Hlavně si uvědomme, že Židé byli součástí česko-německého národnostního boje. Hlavní národností souboje, a to velmi ostré, probíhaly už minimálně od polovice 19. století mezi Němci a Čechy a Židi se do toho jen přimíchali. Zkuste se podívat, jak dobová česká literatura útočila na Němce a zjistíte, že útoky na Židy nejsou o nic silnější. Němci samozřejmě zase útočili na Čechy. Navíc je nutné brát v úvahu, že Židé se většinou hlásili k německé národnosti.
Ano, díky, to je jeden z nejlepších důkazů: nevím ani o tom, že by německy píšící Kafka byl nějak buserován za své židovství. Naopak Poláček, Langer nebo Pavel jsou bez sebemenší výhrady akceptováni jako poklady české(!) literatury.

Citovat
I ten Karlův most a sv. Víta přece stavěl Petr Parléř... a ne nějaký Němec Peter Parler.
:D Antičeské sentimenty některých self-hating Čechů jdou dokonce tak daleko, že tvrdí, že Češi tu nevybudovali vůbec nic. Ono je fakt, že Matyáš z Arrasu nebo Benedikt Ried taky nebyli Češi, renaissance a barok je víceméně dílem Italů (a trochu Němců), takže nám zbývá pár barokních malířů a musikantů, od 19. stol. přibývají architekti a literáti, z nichž je ale taky velká část Židů.

Offline fanuel

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Zdravím
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #43 kdy: 8. Února 2009, 16:02:38 »
Zdravím , veřejně proti Judaismus to ne!!Ale v davu a co si myslí většina o Cigánech (bordel), tak skoro podobně o Izraelitech (pozůstatky katolické církve zabili nám b-ha), dnes za problémy přece můžou kapitalisti Izraelští a jejich spiknutí, proto je globální krize to jste neslyšeli??   Já ano!!
                                                                     Stanek (Fanuel)

BaF400

  • Host
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #44 kdy: 10. Února 2009, 21:57:13 »
Nikdo tu nedělá pogromy. Nehoří tu synagogy. Žádné významné médium nepíše protižidovsky. Žádná významná politická strana, církev nebo jiná společenská skupina nemá protižidovské postoje. Neexistuje žádná institucionalizovaná diskriminace na základě příslušnosti k židovskému náboženství nebo národnosti.

To nestačí?
Zkuste to naopak - co se tu děje/dělo Židům takového, že by si tato země zasloužila označení za antisemitskou?

OK, jsem utlučen argumenty. :-[ Tedy spíše, snesli jste dost argumentů k tomu, abych se znovu důkladně zamyslel nad svým tvrzením a pokusil se ho přehodnotit.


Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #45 kdy: 10. Února 2009, 22:05:39 »
Tak ono to není ideální... ale mohlo by být výrazně hůř. Takže je to vlastně celkem dobré.

analityk

  • Host

leho

  • Host
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #47 kdy: 14. Února 2009, 20:39:11 »
Přesně tak. Hlavně si uvědomme, že Židé byli součástí česko-německého národnostního boje. Hlavní národností souboje, a to velmi ostré, probíhaly už minimálně od polovice 19. století mezi Němci a Čechy a Židi se do toho jen přimíchali. Zkuste se podívat, jak dobová česká literatura útočila na Němce a zjistíte, že útoky na Židy nejsou o nic silnější. Němci samozřejmě zase útočili na Čechy. Navíc je nutné brát v úvahu, že Židé se většinou hlásili k německé národnosti.
Ano, díky, to je jeden z nejlepších důkazů: nevím ani o tom, že by německy píšící Kafka byl nějak buserován za své židovství. Naopak Poláček, Langer nebo Pavel jsou bez sebemenší výhrady akceptováni jako poklady české(!) literatury.

A co třeba takový Hilsnerův případ? Tomáš Masaryk kvůli němu v podstatě zanechal politické kariéry. Odsouzení Hilsnera byl nejostudnější proces moderních českých dějin. Pokud se podíváme na tuto událost střízlivýma očima, tak musíme dojít k dříve zmíněnému vyjádření o přirozeném českém antisemitismu. Co se týče nynější české komunity v oblasti San Franciska, tak ta se mi jeví jako těžce antisemitská. Tady ve zdejší české hospodě já se o politice a o mém působení v US Army na Středním východě v podstatě nemohu s místními Čechy vůbec bavit...

Elazar

  • Host
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #48 kdy: 14. Února 2009, 21:05:50 »
Českých nebo Rakousko-Uherských??

Leho, ve stejné době probíhaly protižidovské bouře v Rusku, ve Francii, v Německu, Rakousku... Proč by Čechy měly být výjimkou?

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Liga proti antisemitismu
« Odpověď #49 kdy: 14. Února 2009, 21:23:25 »
Přesně tak. Hlavně si uvědomme, že Židé byli součástí česko-německého národnostního boje. Hlavní národností souboje, a to velmi ostré, probíhaly už minimálně od polovice 19. století mezi Němci a Čechy a Židi se do toho jen přimíchali. Zkuste se podívat, jak dobová česká literatura útočila na Němce a zjistíte, že útoky na Židy nejsou o nic silnější. Němci samozřejmě zase útočili na Čechy. Navíc je nutné brát v úvahu, že Židé se většinou hlásili k německé národnosti.
Ano, díky, to je jeden z nejlepších důkazů: nevím ani o tom, že by německy píšící Kafka byl nějak buserován za své židovství. Naopak Poláček, Langer nebo Pavel jsou bez sebemenší výhrady akceptováni jako poklady české(!) literatury.

A co třeba takový Hilsnerův případ? Tomáš Masaryk kvůli němu v podstatě zanechal politické kariéry. Odsouzení Hilsnera byl nejostudnější proces moderních českých dějin. Pokud se podíváme na tuto událost střízlivýma očima, tak musíme dojít k dříve zmíněnému vyjádření o přirozeném českém antisemitismu. Co se týče nynější české komunity v oblasti San Franciska, tak ta se mi jeví jako těžce antisemitská. Tady ve zdejší české hospodě já se o politice a o mém působení v US Army na Středním východě v podstatě nemohu s místními Čechy vůbec bavit...

Mám pocit, že Hilsnerův proces, resp. co následovalo je důkazem opaku českého antisemitismu. Znám tisíce ostudnějších procesů českých dějin a byť na tuhle lumpárnu není třeba být hrdý, tak podobných procesů (akorát místo Žida s černochy) se třeba v USA odehrávaly desítky ještě před 50 lety...
Jinak je mi upřímně líto, že Češi v USA jsou levičáctí tupci, ale to je polovina USA také. A polovina ČR.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15