Autor Téma: Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec  (Přečteno 37757 krát)

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

Offline wocicko

  • Mladší člen
  • **
  • Příspěvků: 93
  • Pohlaví: Ženské
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #25 kdy: 14. Října 2012, 23:13:05 »
Samozřejmě, že to byl vtip :-) Kdybych napsala např. I hinduismus je lepší, než nic, mohla bych být nařčena z netolerantnosti :-)

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #26 kdy: 15. Října 2012, 17:54:48 »
Je to tak, že kdo je žid židem zůstane, tedy z hlediska židů. I když je třeba upřimný konverovaný katolík, z židovského hlediska je pořád žid. Naopak křesťan např. konvertuje-li  k judaismu je pro křesťany heretik, pro židy ovšem už žid. Největší problém je podle mého názoru konvertita k judaismu, který se nechová jak to slíbil před rabínským soudem, ale přesto o sobě tvrdí, že je žid, anebo co je snad nejhorší, že ten příklon k židovství byla pomíjivá epizoda jeho života. Myslím si že nejlepší je, když každý zůstane u toho svého.

Che che, už vidím ten jásot v Bnej Braku, kdyby si tak přišel do synagogy jen tak na návštěvu nějaký ten zcela zjevně ke křesťanství konvertovavší žid (třeba s křížkem na krku a bez kipy)...  :D Ne, nechci se přít, nejsem rozhodně odborník, ale žid, který věří v Trojici a v zástupnou smrt Ježíše Krista prostě žid není  ;)

Křesťan, který konvertuje k judaismu, samozřejmě přestal být křesťanem. Ovšem heretikem není - heretikem je ten, kdo nějak pokřivuje, nesprávně vykládá křesťanské učení. Ten, kdo konvertoval k judaismu je v nejlepším případě "starší bratr ve víře", v horším případě prostě apostata.

Technická otázka: Ten, kdo odpadne od židovské víry natolik, že prohlašuje, že není Bůh a zcela zjevně porušuje veškerá možná přikázání, je pořád z náboženského hlediska brán jako žid? Třeba takový Jákov Sverdlov?  ::)

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #27 kdy: 15. Října 2012, 17:59:10 »
V judaismu je to tak, že si člověk nevybírá, narodí-li se jako žid tak s tím nic nenadělá. Protože židovství je tzv. národní náboženství, u jiných náboženství platí výše uvedené zvolení si vlastní cesty, ovšem ať člověk chce nebo ne tak vždy vychází ze svých kořenů. Ovšem nesouhlasím s tím, že satanismus je lepší než nic. Předpokládám, že to bylo řečeno jako vtip.

No, já fakt nevím, jestli platí ono "nic s tím nenadělá". Pavel Tigrid byl praktikující katolík a Theodor Kohn to dotáhl na arcibiskupa a oběma by se asi řazení mezi židy (z hlediska náboženského) extra nelíbilo. Neb těžko může někdo sedět současně na dvou židlích, mezi nimž je pármetrová mezera...

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #28 kdy: 15. Října 2012, 23:23:57 »
Scoolie, nemohu říci nic jiného, než  než to, co jsem uvedla výše, pokud byla matka arcibiskupa Kohna židovka, tak byl pořád židem (z hlediska židů) židem hříšným atd., ale pořád židem. Stejně tak i Pavel Tigrid anebo Jakov Sverdlov. Z židovského hlediska se sice chovají špatně a čeká je nějaký trest, ale židy zůstali. Stejně tak jako když si někdo oblékne kaftan a chodí do synagogy, ale nekonvertuje tak se židem nestane, ale zůstane pouze hercem, pokud tedy nekonvertuje podle všech pravidel.
Tak to prostě je. A takový žid, který všechno zahodil a stal se upřímným katolíkem anebo ateistou prostě je pořád židem. Dokonce i když sestane pohanem tak sice nad ním je opravdu velký trest, ale pořád je to trest pro žida, protože židem je. Jo jo je to těžké.

Offline menagen

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 115
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #29 kdy: 17. Října 2012, 21:20:23 »
Arcibiskup Kohn měl pokud vím židovský původ (a jméno) po dědečkovi z otcovy strany, takže žádná krize identity nehrozí - nehlásil se k židovství a židovství se nehlásí k němu.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #30 kdy: 17. Října 2012, 21:57:00 »
Aha. Tak to já nevěděl. Nicméně jsem správně pochopil, že kdyby měl židovskou maminku, tak by to bylo, jak psala Zoom, že?

Mno, jsou to věci! Člověk se pořád učí  :) Představa, že by byl za křesťana považován někdo, kdo prošel konverzí k jinému náboženství, je vskutku nemyslitelná. Ovšem jiný kostel, jiný mrav  :D

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #31 kdy: 17. Října 2012, 22:24:49 »
Doporučuji https://https://cs.wikipedia.org/wiki/Theodor_Kohn je to opravdu zajimavé.

Offline menagen

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 115
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #32 kdy: 18. Října 2012, 11:12:05 »
Aha. Tak to já nevěděl. Nicméně jsem správně pochopil, že kdyby měl židovskou maminku, tak by to bylo, jak psala Zoom, že?
V zásadě ano. U těch dalších dvou jmenovaných to tak možná i je, nevím.
Samozřejmě kdyby takový člověk přišel do synagogy a chtěl být vyvolán k Tóře s tím, že je halachicky platný žid, tak ho nevyvoláme, dokud neudělá důkladné pokání - což může být někdy i obtížnější, než projít konverzí...

Mno, jsou to věci! Člověk se pořád učí  :) Představa, že by byl za křesťana považován někdo, kdo prošel konverzí k jinému náboženství, je vskutku nemyslitelná. Ovšem jiný kostel, jiný mrav  :D
"Kohn, proč se taky nenechají pokřtít? Copak jim nevadí, jak na ně pořád volají: 'Hele, támhle jde ten žid Kohn?'"
"A proč bych to dělal? Aby na mě mohli volat: 'Hele, támhle jde ten pokřtěný žid Kohn?'"

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #33 kdy: 18. Října 2012, 12:45:10 »
Mno, jsou to věci! Člověk se pořád učí  :) Představa, že by byl za křesťana považován někdo, kdo prošel konverzí k jinému náboženství, je vskutku nemyslitelná. Ovšem jiný kostel, jiný mrav  :D
"Kohn, proč se taky nenechají pokřtít? Copak jim nevadí, jak na ně pořád volají: 'Hele, támhle jde ten žid Kohn?'"
"A proč bych to dělal? Aby na mě mohli volat: 'Hele, támhle jde ten pokřtěný žid Kohn?'"

To by ovšem slušný křesťan nikdy neudělal, ten ví, že připomínat sourozenci v Kristu jeho předkřesťanskou minulost se nemá. Ledaže by tak hanebně pokřikoval nějaký antisemita  >:D anebo žid  ;)
(Hele prominou, já vím, že to je poněkud nekorektní vyjádření, ale mě svrbí na jazyku už od rána, kdy jsem si to poprvé přečetl  ;D )

Offline menagen

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 115
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #34 kdy: 18. Října 2012, 15:23:22 »
Ruku na srdce: Jaká je pravděpodobnost, že narazíš na ulici ausgerechnet na slušného křesťana... (Taky poněkud nekorektní, uznávám. Ale pravdivé...)
A druhou ruku na srdce: Může si ten náhodný kolemjdoucí slušný křesťan být jist, že ten pokřtěný žid Kohn je opravdu jeho bratrem ve víře? Konverze ke křesťanství probíhaly v době a místě vzniku tohoto vtipu (Vídeň na přelomu 19./20. stol.) docela masově a o jejich ideologické motivaci si nedělám valné iluze.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #35 kdy: 18. Října 2012, 16:41:58 »
Pánové přečtěte si co je na Wiki o tom arbiskupovi napsano. Je to přesně jako v tom vtipu.
Jinak pro Menagena je o tom pokani moc pekne responsum od Noda be Jehuda.
 

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #36 kdy: 18. Října 2012, 19:19:42 »
Ruku na srdce: Jaká je pravděpodobnost, že narazíš na ulici ausgerechnet na slušného křesťana... (Taky poněkud nekorektní, uznávám. Ale pravdivé...)
A druhou ruku na srdce: Může si ten náhodný kolemjdoucí slušný křesťan být jist, že ten pokřtěný žid Kohn je opravdu jeho bratrem ve víře? Konverze ke křesťanství probíhaly v době a místě vzniku tohoto vtipu (Vídeň na přelomu 19./20. stol.) docela masově a o jejich ideologické motivaci si nedělám valné iluze.
Mno, ne o moc, než že narazím na žida. Takže vylučovací metodou jsme došli k cíli: může to prakticky říct jen antisemita  ;)


Já myslím, že ne všichni, ale dost z nich konvertovalo ze zcela upřímných pohnutek - jako jsou obchod, společenské postavení a budoucnost rodiny. Ovšem podezírat je z toho je hrubě nekřesťanské  :D

Pánové přečtěte si co je na Wiki o tom arbiskupovi napsano. Je to přesně jako v tom vtipu.
Jinak pro Menagena je o tom pokani moc pekne responsum od Noda be Jehuda.

Už jsem četl. Je to fakt jak v tom vtipu. Zejména onen výrok, připisovaný hraběti Taafemu  ;D A přitom stačilo, kdyby se páně arcibiskupův dědeček v rámci své konverze ke katolictví nechal také přejmenovat.... Arcibiskup Theodor Brzesnitz, Bauer nebo Koch by už méně tahalo za ouška.

Offline menagen

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 115
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #37 kdy: 18. Října 2012, 19:28:46 »
"Hele, támhle jde ten přejmenovaný pokřtěný žid Kohn..." Před některými věcmi prostě neutečeš.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #38 kdy: 18. Října 2012, 19:38:48 »
V první generaci ne. Pak se na to zapomene. Běžel kdysi (nějakých 15 až 20 let tomu nazad) v české televizi seriál (snad australský), kde (mimo jiných mýdlových dějových linií, které jsem už zapomněl), nějaký židovský úspěšný bussinessman koupil dům v té "správné" ulici - kde bydleli jen bílí anglosaští protestanti. I kdosi se ho ptal, proč to udělal - vždyť oni ho stejně nikdy nepřijmou mezi sebe. A onen dobrý muž odvětil cosi jako: Mě ne, ale moje děti se už budou s jejich dětmi zdravit a moje vnoučata s jejich vnoučaty už se budou brát. Tedy závěr: Děda Kohn měl při konverzi myslet do budoucna  :D
(A nechávám stranou, co to je konverzi, když si jeden nechá příjmení Kohn. To církev svatá nějak polevila v ostražitosti, když tohle považovala za upřímnou konverzi  :D >:D )

Offline santos

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 179
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #39 kdy: 28. Listopadu 2012, 16:34:01 »
citát Jána Masaryka:

mně se nic tak neekluje jako pokřstený žid, který se stydí  za to že se narodil jako žid.
jo, když to udělá z přesvědčení, prosím.
Ale kolik takových máte?
To znáte, jak se sešli 3 pokřstení Židé v kavárně a vykládali si, proč se dali pokřstít?
Povídá jeden:"Já to udělal kvuli kariéře."Druhý povídá:"Já to udělal kvuli ženě. "Třetí povídá:"Já se dal pokřtít z přesvědčení."Načež ti druzí dva unisono:" Tak to teda mužeš vykládat gójovi."Já jsem v těch případech náramně opatrný.
Chlap, který se stydí za to, že je Žid je obluda, protože se stydí za vlastní mámu.
A mimo to je s dovolením taky osel, protože se stydí za Mojžíše a Izaiáše. Žid má všechno právo být hrdý na to že je Žid. Panečku , jen ta historie! Hitleruv pra-pra-pra-pradědeček jěšte spásal žaludy v teutonském lese, když Vy jste už spívali "Píseň písní. A tady máte chlapa který se za tohle stydí.
 ;D


Offline Iva Farkačová

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 23
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #40 kdy: 28. Listopadu 2012, 21:19:53 »
Přesně tak to cítím také. :)

Offline cogavec

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 140
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #41 kdy: 29. Listopadu 2012, 00:29:42 »
Ješua při rozhovoru se samařskou ženou řekl:...spása(záchrana) je ze Židů. Jan,4,22.Tak jaképak stydění,vždyť sám Ješua se narodil jako Žid.     Co se týče Hitlera,jeho příbuzná byla geneticky testována,a ukázala se možnost,že jedna jeho linie,může být židovská,snad je hodně obsažená v severní Africe.Škoda,že si už ten článek nepamatuji.V prostoru střední Evropy nic neobvyklého,vždyť tady se mísily národy.     Není důležité vnější,(původ,vzhled,atd.),ale vnitřní. Člověk soudí podle zdání,Hospodin však vidí do srdce člověka. První Samuelova 16,7(Nejde o to,nač se dívá člověk.Člověk se dívá na to,co má před očima,Hospodin však hledí na srdce).

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15