Autor Téma: Výdaje izraelského ministerstva sociálních věcí  (Přečteno 12662 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Výdaje izraelského ministerstva sociálních věcí
« kdy: 21. Října 2012, 21:09:27 »
Izraelský deník Ma'ariv tvrdí, že podle interního dokumentu izraelského Ministerstva sociálních věcí, jde 80 % z rozpočtové kapitoly určené na podporu veřejných institucí (64,2 milionů NIS z 81 miliónů NIS) ultra-ortodoxním institucím, jako jsou například ješivy.
Belzští chasidé dostávají 708 000 NIS, Beer Avraham dostává 863 000 NIS, ješiva Kol Tóra dostává 872 000 NIS, ješiva Karlin Stolin z Bnej Brak dostává 1 milión NIS.
Naopak veřejné instituce starající se o seniory, tělesně postižené, zneužívané a opuštěné děti, týrané ženy dostávají pouhých 20 % z rozpočtu.
Organizace na podporu mentálně postižených dětí a dospělých dostává 9 030 NIS, společnost pečující o tělesné postižené děti dostává 43 000 NIS, Fond na podporu handycapovaných dětí dostává 172 000 NIS, organizace AIDS Israel dostává 22 000 NIS.
יואל טייטלבוים

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re:Výdaje izraelského ministerstva sociálních věcí
« Odpověď #1 kdy: 22. Října 2012, 12:37:36 »
Zajímavé. Chtělo by to ale ten původní dokument vidět. Neb rozpočet ve výši pouhých 81 milionů šekelů (cca 400 milionů korun) mi přijde jako velmi dílčí. Neumím si představit, jak by AIDS Israel fungovala s 22.000 šekely (cca 110 tisíci korun) nebo organizace pro mentálně postižené s 9.030 šekely (cca 45 tisíci korun)... Nejspíš se jedná o nějakou rozpočtovou rezervu, "podkapitoličku" z níž se "dofinancovávají" projekty, které jsou jinak napojené na ještě jiné, výrazně mohutnější penězovody.

Offline Dan

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 134
Re:Výdaje izraelského ministerstva sociálních věcí
« Odpověď #2 kdy: 22. Října 2012, 14:59:16 »
Veřejně prospěšný sekulární organizace musej fungovat hlavně z nerozpočtovejch pěněz.  :-\

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re:Výdaje izraelského ministerstva sociálních věcí
« Odpověď #3 kdy: 22. Října 2012, 21:29:09 »
Je to predvolebni blabol .  :'(


Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re:Výdaje izraelského ministerstva sociálních věcí
« Odpověď #5 kdy: 23. Října 2012, 10:31:05 »
Petahyah: Díky za ty odkazy. Potvrzují, co jste napsal. Jen pořád mám pocit, že se jedná o nějakou podpůrnou podkapitolu, z níž se přidává různým institucím, ale která netvoří hlavní zdroj jejich příjmů. Rozpočet 81 milionů je směšně malý na to, aby mohl pokrývat podstatné výdaje spojené s takovým rozsahem sociální práce. Příkladně ta organizace AIDS Israel by 22 tisíc šekelů ani nezaplatila nájem. Takže mě to vychází stále tak, že se jedná o nějaký doplňkový rozpočtový zdroj, přičemž hlavní část financí pochází z nějaké jiné kapitoly rozpočtu nebo od jiné instituce (napadá mě Národní pojišťovna)...

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re:Výdaje izraelského ministerstva sociálních věcí
« Odpověď #6 kdy: 23. Října 2012, 19:06:52 »
Domnívám se, že je to v Izraeli podobné jako V České republice. Veřejně prospěšné společnosti jsou financovány zejména z obecně prospěšných služeb, z doplňkové činnosti, darů, sbírek, z příjmů ze správy vlastního majetku (který vložili zakladatelé) a pouze okrajově z dotací z veřejných prostředků. Zakladatelé při založení vkládají finanční prostředky, movitý a nemovitý majetek. Z dokumentu vyplývá, že nenáboženské organizace dostávají pouze nepatrnou část z veřejných prostředků, tedy z peněz daňových poplatníků, zatímco náboženské organizace dostávají část nesrovnatelně větší. Je zřejmé, že by i Izrael potřeboval nějaký zákon o rozpočtovém určení daní, který by umožnil daňovým poplatníkům rozhodovat kam má směřovat část jejich daní. Troufám si tvrdit, že by se poměr minimálně obrátil.
יואל טייטלבוים

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re:Výdaje izraelského ministerstva sociálních věcí
« Odpověď #7 kdy: 24. Října 2012, 21:27:39 »
Já právě nevím, jak přesně to je s financováním těchto společností v Izraeli. V ČR jsou to ale pijavice trvale přisáté na veřejné zdroje - státní rozpočet, rozpočty krajů, obcí, evropské fondy. Jejich vlastní příjmy jsou zlomkem jejich výdajů.
Jak říká jedna známá: "Nikdy jsem neviděla takové úsilí o co největší získání peněz, jako v neziskévé sféře."

Ten zákon o rozpočtovém určení daní by byl zajímavý i v ČR. Velmi by se mi líbil.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15