Autor Téma: Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec  (Přečteno 37365 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Rob323

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« kdy: 3. Května 2012, 23:20:24 »
Dobrý den1
Vím, že otázky týkající se konverze se zde na foru již řešily, tak mě prosím nekamenujte, že zakládám nové téma. Nejde totiž o konverzi samotnou, jde „jen“ o rozhodnutí, zda vůbec chci konverzi podstoupit. Jistě se mnou budete souhlasit, že čím více informací, chcete-li vědomostí má člověk k dispozici, tím lépe je schopen se rozhodovat (alespoň obecně vzato, ono se taky nic nemá přehánět). Kvůli čemu tedy tohle téma zakládám? Chci se dozvědět více o judaismu, Izraeli, židovské kultuře, o hebrejštině..... v minulosti i současnosti. Problém je tak trochu v tom, že nevím kde začít. Budu proto velice vděčný za každou Vaši inspiraci, která mi pomůže tento problém řešit.
 
- Spoustu zajímavých věcí jsem již našel zde na Eretzu, dříve jsem si rád pročítal blog L. S. (myslím, že právě na jeho blogu jsem narazil na odkaz Eretz.cz - ten čas hrozně letí, už to jsou dva roky...). Moc se mi líbí lamedwaw.org , ta videa jsou super :D . Občas také zabrouzdám na zidovskelisty.blog.cz .
- Příští rok mám v plánu zapsat si biblickou hebrejštinu, pro další získávání informací by byla k nezaplacení.
- V případě, že bych se rozhodl pro konverzi, na koho se mám obrátit? Předpokládám, že na nějakého rabína. Je nějaký v západních Čechách? Nejlépe v Plzni? … s tou konverzí to není tak horké, dost dobře si nedovedu představit, že bych jí skloubil se školou.

Za každou radu nebo upozornění na knihu, web, film, dokument, cokoliv předem moc děkuji :D . Snad bude tohle téma užitečné i pro ostatní návštěvníky tohoto fora.
Se srdečným pozdravem
Petr

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #1 kdy: 4. Května 2012, 00:00:38 »
no..  ;) 8) .. já jsem něco takového včera absolvovala.. takže bych asi měla odpovědět..  :D :D
Ale není to moc jednoduché.

jednak - každý má svou cestu

Je dost velký rozdíl v konverzi muže a ženy. Jsou rozdíly v jednotlivých směrech judaismu.

https://www.fzo.cz/zidovske-obce/

Tady jsou kontakty na židovské obce. Jaká je situace v Plzni, nevím, nejlépe zeptat se přímo tam.

Offline Rob323

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #2 kdy: 4. Května 2012, 13:33:19 »
Děkuji za kontakty, jestli se odhodlám, tak se mi budou určitě hodit :D 

V konkrétních rozdílech jednotlivých směrů judaismu nemám zatím moc jasno. Tedy tak nějak samozřejmě vím, jaký je mezi nimi rozdíl, ale nejsem si jistý hranicí například mezi ortodoxním a konzervativním judaismem.

Co se týče rozdílů v konverzí muže a ženy... Asi je hloupá otázka: Nelze “smlouvu podepsat” nějak jinak? Jsem spokojený se současným stavem věcí a zrovna se nehrnu do podobných změn. Ne že by to byla věc zcela vyloučená, jen je to věc, o které musím ještě hodně přemýšlet. Ona celá konverze je velice zásadní věc v životě, kterou je třeba pěkně v klidu promyslet. Všechna ta nová pravidla a zákony- třeba v menze se snažím vybírat jídlo typu “nejmenší zlo” (to dělá asi každý strávník, kolikrát je samo označení “jídlo” docela odvážné, naštěstí to není pravidlem). Je mi jasné, že zrovna v menze to nemá moc velký význam, ale baví mě o tom uvažovat. Stejné je to třeba v pátek večer... Tak mě napadá: Jak je to s jízdou ve výtahu o šábesu? Může se třeba ortodoxní Žid s někým svézt? Když sám nebude mačkat čudlíky?   Děkuji za Váš čas :D

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #3 kdy: 4. Května 2012, 16:06:48 »
Podepsat smlouvu "jinak" opravdu nelze.
 
Vy se můžete v podstatě stravovat jakkoli. Jediné, co byste měl tak jako tak dodržovat je sedm noachických přikázání..
 
Ten výtah - myslím, že lze použít za určitých okolností výtah, který je automaticky naprogramovaný, že jezdí nahoru  a dolů.. Stejně tak, jako lze (ovšem jen k dopravě na bohoslužbu, výuku nebo šabatovou hostinu) použít metro.

Offline Rob323

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #4 kdy: 6. Května 2012, 17:53:05 »
Dobrý den.
i) Děkuji za upozornění na karaitelibrary.estranky.cz. Navzdory tomu, že se v současnosti snažím zajímat o spíše o rabínský (?=talmudský- je v těchto označeních nějaký rozdíl?) judaismus, tak asi v češtině moc dalších zdrojů o karaimském směru nenajdu? Jak je zde řešena problematika giuru?
 
 ii) Jaký máte názor na studium judaismu na VŠ? Máte s tím někdo zkušenosti (úroveň, objektivita..)? Jde například o předměty: Hebrejština Mišny, Invrit, talmudské texty, synagogální liturgie....... Nebylo by špatné spojit příjemné s užitečným  :)
 
Jak na to tak koukám asi bude nejlepší využít odkaz od slečny/paní Marcely (?nerad bych Vás urazil  :) ) a zkontaktovat nejbližší ŽO...
« Poslední změna: 6. Května 2012, 18:12:30 od Rob323 »

Offline Rob323

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #5 kdy: 6. Května 2012, 18:59:43 »
Nerad bych tu rozjížděl ebook warez, ale nemáte nějaké zajímavé knihy s židovskou tematikou? Nejlépe v pdf nebo v mobi  >:D

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #6 kdy: 6. Května 2012, 22:10:28 »

 ii) Jaký máte názor na studium judaismu na VŠ? Máte s tím někdo zkušenosti (úroveň, objektivita..)? Jde například o předměty: Hebrejština Mišny, Ivrit, talmudské texty, synagogální liturgie....... Nebylo by špatné spojit příjemné s užitečným  :)   

Vy se chcete stát rabínem? (soudím tak podle těch předmětů studia..  :D ).. Ano, jistě příjemné a užitečné studium, ale jedině snad až po konverzi někde na Ješivě v jeruzalémě.. Jinde asi těžko..

Nerad bych tu rozjížděl ebook warez, ale nemáte nějaké zajímavé knihy s židovskou tematikou? Nejlépe v pdf nebo v mobi  >:D

nemáme, ale můžete zajít do nějaké knihovny..

Offline Rob323

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #7 kdy: 7. Května 2012, 10:04:34 »
Rabínem :D :D ? Zatím ani ta konverze není na 100% rozhodnutá... Kromě těchto předmětů je tam úvod do judaismu a jak jsem psal někde nahoře i biblická hebrejština. S těmi předměty v předchozím příspěvku jsem trochu přestřelil...
 
Ta knihovna mě uz napadla, jenže je tu problém, že nevím jaké knihy vybrat. Při hledání “judaismus” to najde cca 160 knih. Můžete mi prosím poradit s jejich výběrem? Škoda, že mají učebnici hebrejštiny od R. Federa jen na půjčení “přes noc”, na druhou stranu jsem ji viděl na internetu ke stažení... Zde je odkaz na knihovnu. (Nebo také tady) -ten knihovní systém je od Ex Libris... Děkuji  :)

Offline Dan

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 134
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #8 kdy: 7. Května 2012, 10:09:18 »
Já bych doporučoval začít z nějakou lehčí literaturou, midraše bych si nechal až na pozdější dobu  ;D
https://www.kosmas.cz/knihy/121084/judaismus-pro-zacatecniky/
https://www.kosmas.cz/knihy/62607/judaismus-od-a-do-z/

Offline wocicko

  • Mladší člen
  • **
  • Příspěvků: 93
  • Pohlaví: Ženské
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #9 kdy: 7. Května 2012, 12:11:21 »
Ahoj, co se týče studia tady je odkaz na sylaby předmětu Judaismus na Ústavu filosofie a Religionistiky FF UK:

httpss://is.cuni.cz/studium/predmety/index.php?do=search&dlpar=YToxOntzOjg6InByZWRtZXR5IjthOjE6e3M6Mzoic2tyIjtzOjQ6IjIwMTAiO319&nazev=judaismus&kod=&match=substring&srch_nazev=0&srch_nazev=1&fak=11210&ustav=&trida=&klas=&ucit=&pvyjazyk=&sem=&pocet=20&b=Hledej

Je tam seznam literatury, která je fakt dobrá a určitě Ti pomůže se rozhodnout a mnoho se dovědět. Ty monografie o historii mám i v pdf, takže kdybys chtěl, pošlu (pardon, omlouvám se za tykání, beru to tak, že jsi kolega student). Jinak ze "svého" ještě přidávám Sionismus a stát Izrael od Kruppa a knihu Židovské obřady a symboly od de Vriese - to je velmi podrobná kniha zaměřená hlavně na praxi, je napsána Nizozemským rabínem někdy po první světové válce, ale ono je to s ortodoxním judaismem vlastně pořád to samé :-)
Jinak učebnice Hallelujah se dá koupit i přes internet od nakladatele doktora Zdeňka Susy, stejně tak ta další část.

K rozdílu mezi konzervativním a ortodoxním judaismem je to asi tak, že konzervativní judaismus je vlastně hodně podobný jako ortodoxní, ale trošičku více drží krok s dobou: není takový důraz na oblékání a vzhled (např. holení) a hlavně je egalitářský, tj. muži a ženy mají stejná práva a povinosti. V Čechách působí konzervativní obec celosovětového velmi silného hnutí Masorti: https://www.masortiprague.cz/index.php?page=tydenni&lng=cz
Je to moc faj malý spolek asi o šedesáti lidech. Konzervativní judaismus je velmi vlivný, hlavně v Americe, jejich Ješiva Jewish theological seminar má skvělé vědecké práce, ostatně konzervativní ješivy jsou i v Izraeli. Trochu zádrhel v konverzi k Masorti je v tom, že je tu americký rabín, který neumí česky, takže všechno včetně bohoslužeb je vedeno hebrejsko-anglicky, ale ono je to zase dobré, každý správný Žid má být vzdělaný  ;D
To je zatím všechno, co mě teď napadá.
Zdravím a přeji hodně úspěchů.
PS: Pro Marcelu - pokud jsem Tvou poznámku pochopila správně, moc gratuluji! :-)


Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #10 kdy: 7. Května 2012, 21:33:03 »
PS: Pro Marcelu ...

 :D :D .. pochopila.. děkuju..

a klobouk dolů za tenhle výčet.. já bych to tak dobře nenapsala

Offline Rob323

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 9
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #11 kdy: 8. Května 2012, 19:48:07 »
Všem moc děkuji, koukám, že Judaismus od a do z spolu s Židovské náboženství v proměnách věků od Kurta Schuberta máme v knihovně, takže mám zatím o zábavu postaráno  :D :D

Offline santos

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 179
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #12 kdy: 28. Září 2012, 19:44:31 »
židovstvo je národnosť ? alebo len náboženské vyznanie?
Myslím si že toto je kľúčová otázka.

Offline wocicko

  • Mladší člen
  • **
  • Příspěvků: 93
  • Pohlaví: Ženské
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #13 kdy: 2. Října 2012, 17:26:31 »
židovstvo je národnosť ? alebo len náboženské vyznanie?
Myslím si že toto je kľúčová otázka.

Judaismus je de facto archaické náboženství, tedy má takové znaky: původně, tedy před křesťastvím, které bylo svým misionářským přístupem shltávajícím nové stoupence nezávisle na původu a tradicích svého času dost novátorské, bylo náboženství tak říkající "životní styl" národa žijícího na určitém území. Náboženství, jak jej chápeme dnes, tedy jen něco, co se píše do kolonky při sčítání lidu a řeší se akorát, zda zdobit stromek, nebo ne, tenkrát samozřejmě neexistovalo. Tedy otázka, zda je "Židovství" jen národ nebo náboženství má své opodstatnění jen ze současného post-moderního pohledu, který ovšem není relevantní pro tak starobylou tradici, na kterou se tážě... Tedy na tuto otázku se nedá odpovědět, protože je na jiné "frekvenci" než tázané a "náboženství" a "národ" se nedají spojovat spojkou v poměru vylučovacím ... buď... nebo...   

A abych to ještě více ilustrovala - nebo zamotala - zkuste si milý tazateli definovat "národ" a "náboženství", přeji hodně štěstí, alespoň co se týče toho náboženství,  tak generace chytrých vědců k definici ještě nedokázaly dospět.

A co se týče právních otázek, tedy přijímání do Izraele nebo židovských obcí, tam jsou - pokud vím - dvě hlavní tendence: halachická, tedy že židem je člověk zrozen z židovské matky a ta druhá, že za žida je pokládán ten, kdo má alespoň jednoho prarodiče žida. Ta druhá možnost je odpovědí na celkem nedávnou historii, tedy definici žida, jak je stanovilo - a tedy zároveň i pronásledovalo - nacistické Německo podle Norimberských zákonů. Konkrétně v Izraeli je prý velký problém pro děti zrozené z židovského otce a muslimské matky, protože nemají nárok ani na jednu náboženskou tradici rodičů: muslimové požadují muslimského otce (asi jsou si na rozdíl od nás všech obyčejných smrtelníků svými potomky vždycky jisti, ostatně, asi k tomu dosti důrazně vedou své ženy  ;) ).
« Poslední změna: 2. Října 2012, 17:36:46 od wocicko »

Offline lechem

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 127
  • Pohlaví: Mužské
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #14 kdy: 7. Října 2012, 19:46:32 »
V Plzni máte skvělou příležitost. Zajdětě si za vedoucí katedry judaistiky Dr. Tydlitátovou a zkuste si s ní popovídat. Je to velmi vtřícná dáma, občas sice dost zaměstnaná, ale jistě Vám ráda poradí.
 
Lechem

Offline santos

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 179
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #15 kdy: 10. Října 2012, 22:12:30 »
Vďaka za odpovede.
Len tak som uvažoval že keď napríklad normálny - bežný  žid konvertuje napríklad na katolicizmus prestane byť židom?
A čo je potom čechom? slovákom? nemcom?

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #16 kdy: 11. Října 2012, 01:07:57 »
nepřestane

no.. potom se stane židem, který má problém

Offline wocicko

  • Mladší člen
  • **
  • Příspěvků: 93
  • Pohlaví: Ženské
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #17 kdy: 11. Října 2012, 14:04:36 »
Souhlas s Tamar - rozený Žid Židem být nepřestane - podle tradice, je tedy i "druh" žid-ateista :-)
Paní Tydlitátová na pokec dobrá, pokud ale jde o akademické znalosti, určitě jsou i lepší (byla jsem u toho, když můj kamarád psal posudek na její habilitační práci), určitě jsou v českých a moravských i slovesnkých luzích a hájích lepší judaisté.
No a co se týče té národnosti o kterou Vám porád jde, zkuste odůvodněně odpovědět na tuhle otázku: Například: je Milan Kundera a, Čech, b, Moravan, c, Francouz?

Offline santos

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 179
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #18 kdy: 11. Října 2012, 18:52:07 »
Ja som si myslel že judaizmus je náboženstvo nie národnosť.
podobne ako v bosne žijú srbi, - to sú jugoší čo sú pravoslávni, potom chorváti: to sú jugoši čo sú katolíci, a moslimovia- to sú jugoši čo konvertovali na islam, ale aby bola náboženská konfesia uvádzanaá ako národnosť to sa mi nezdá.


Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #19 kdy: 11. Října 2012, 18:58:48 »
zdá nezdá.. fakt je ten, že z židovského hlediska žid zůstane navždycky židem - a to platí i pro konvertitu

z židovství se nejde vyvlíknout..  ;)

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #20 kdy: 12. Října 2012, 14:36:34 »
Nejsem vůbec odborník na židovské náboženské záležitosti, ale potud, co málo vím, tak se pohlíží rozdílně na to, kdy nějaký žid jen přestane praktikovat a na to, když konvertuje k jiné víře.


Při vší úctě, myslím, že z židovského náboženského hlediska ten, kdo konvertuje třeba ke katolictví, prostě přestal být židem. Samozřejmě, z hlediska národnostního ho asi lze i nadále za Žida považovat (když se sám k židovské národnosti i nadále hlásí), z hlediska antisemitů je samozřejmě Židem také (i kdyby se nakrásně začal hlásit k jiné národnosti), ale z hlediska náboženského prostě už židem není.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #21 kdy: 12. Října 2012, 15:16:35 »
Je to tak, že kdo je žid židem zůstane, tedy z hlediska židů. I když je třeba upřimný konverovaný katolík, z židovského hlediska je pořád žid. Naopak křesťan např. konvertuje-li  k judaismu je pro křesťany heretik, pro židy ovšem už žid. Největší problém je podle mého názoru konvertita k judaismu, který se nechová jak to slíbil před rabínským soudem, ale přesto o sobě tvrdí, že je žid, anebo co je snad nejhorší, že ten příklon k židovství byla pomíjivá epizoda jeho života. Myslím si že nejlepší je, když každý zůstane u toho svého.

Offline wocicko

  • Mladší člen
  • **
  • Příspěvků: 93
  • Pohlaví: Ženské
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #22 kdy: 12. Října 2012, 18:44:28 »
Nojo, u toho svého... Když ono to není "svého" ale toho, co bylo vlastní rodičům. No a když jsou rodiče třeba zavilí ateisté, tak si myslím, že je výrazně lepší, se přiklonit k jakémukoli náboženství, i kdyby to byl satanismus :-) Alespoň nějaký vztah k transcendentnu :-)

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #23 kdy: 13. Října 2012, 19:34:20 »
s tím o rodičích souhlasím, se satanismem nee..

přestože jedna moje babička byla upřímně věřící katolička, druhá upřímná ateistka, nemůžu ani jedno z toho považovat za "vlastní", protože mi to vlastní nikdy nebylo

je to složité a myslím si, že svým způsobem si každý hledá určitou svoji osobní cestu

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re:Konverze? Judaismus, Izrael a vůbec
« Odpověď #24 kdy: 14. Října 2012, 00:06:20 »
V judaismu je to tak, že si člověk nevybírá, narodí-li se jako žid tak s tím nic nenadělá. Protože židovství je tzv. národní náboženství, u jiných náboženství platí výše uvedené zvolení si vlastní cesty, ovšem ať člověk chce nebo ne tak vždy vychází ze svých kořenů. Ovšem nesouhlasím s tím, že satanismus je lepší než nic. Předpokládám, že to bylo řečeno jako vtip.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15