Autor Téma: Cestovani v Izraeli-dotaz  (Přečteno 73240 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Hana

  • Host
Cestovani v Izraeli-dotaz
« kdy: 1. Července 2007, 14:26:35 »
Ahoj,
o prazdninach bych se chtela podivat do Izraele,konecne  :)
Chci se zeptat,jaka mista byste doporucili navstivit(mesta,muzea,stavby)? Hlavne me zajima judaismus...
Jak je to s cestovanim? Je lepsi cestovat busem nebo si pronajmout auto? Jake jsou bezpectnostni pohovory pri vstupu do Izraele a kolik se plati? Jaka je celkova bezpectnost a na co si davat pozor?
Asi by bylo jednodussi jet s cestovkou,ale ja radsi cestuju sama.
Budu rada za jakoukoli radu  :)

Offline menagen

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 115
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #1 kdy: 1. Července 2007, 18:11:49 »
Rozhodně Jeruzalém. Jinak záleží, kolik tu chceš strávit času; nicméně já jsem v Jeruzalémě už 9 měsíců a pořád se mi ještě neokoukal ;)

Co se cestování týče, dá se prakticky všude dostat autobusy a mikrobusovými "taxíky", tzv. šerut. Koneckonců i obyčejné taxíky jsou cenově únosné, při čtyřech lidech dokonce obvykle levnější než autobus... Pronajmout si auto moc nedoporučuji, pokud nejste zvyklá na poněkud svérázný izraelský styl silničního provozu.

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #2 kdy: 1. Července 2007, 19:26:02 »
Souhlasím s Jerusalemem a volil bych ho jako výchozí "základnu". Autobusem resp. šerutem se sice dá dostat prakticky všude, ale člověk je přeci jen trochu svázán jízdními řády. Myslím, že pokud chce člověk v omezeném čase vidět co nejvíce, vyplatí se půjčit auto. Například u Avisu stojí malé auto s klimatizací včetně pojistky cca 300 dolarů na 10 dní. Vezmu li si, že 50USD zaplatí člověk za jednu jízdu z letiště do Jerusalema, pak je to již jen 200USD navíc.
Vstupní pohovor není nepříjemnější než při vstupu do USA a neplatí se nic.
V Israeli toho je tolik k vidění a k návštěvě, že to stejně v omezené době nelze stihnout. Vyplatí se zabrouzdat po internetu a půjčit si v knihovně nějaké průvodce a udělat si selekci předem.
Velký dojem na mě udělala Masada. Snad i proto, že jsem neodolal a od spodního parkoviště nahoru vyběhl :)
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #3 kdy: 2. Července 2007, 11:34:15 »
Souhlasim s Jeruzalemem na 100%, ovsem myslim si ze pokud si vezmes auto, tak je lepsi cestovat ve dvou, protoze v pripade nejakeho technickeho problemu treba pri cestovani smerem na Mrtve more, neni zrovna nejlepsi byt v aute sama. V Jeruzaleme neni auto treba , tam funguje hromadna doprava bezvadne. Taxik z letiste muze vyjit na 55-60 NIS, pokud clovek jede tzv. serutem, ktery nabere lidi a pak je rozvazi na adresy, ktere uvedou. Egged (autobusova spolecnost)  take dela jednodenni vylety s pruvodcem v anglictine, ktere jsou na dost dobre urovni. Pri prvni navsteve bych i uvazovala o vice organizovanych turach, pro ziskani prehledu a pri dalsich navstevach (ktere bezpochyby budou nasledovat) se pak orientovat individualne. Doporucuji link www.jerusalem.muni.il v anglictine se tam da najit hodne o turistice a ubytovani.

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #4 kdy: 2. Července 2007, 21:38:47 »
Důležité upozornění monyt šerut, tedy takový větší taxík stojí z letiště do Jerušalajimu 45 šekelů, takže víc neř to je pěkná zlodějina za 200 dolarů by už byla skoro nová letenka. Jinak jízdenka v Jerušalajimu je myslím 5, 50 a měsíční asi 219. Šekel je asi pět korun.

Hana

  • Host
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #5 kdy: 22. Července 2007, 17:58:40 »
Ahoj,
diky vsem za rady.Je to tady krasne,bude se mi tezko odjizdet  :'(


Max

  • Host
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #6 kdy: 22. Července 2007, 22:26:40 »
To je prima, že se Vám líbí.

Mimochodem - určitě fotíte, nechcete některé fotky zveřejnit na Eretzu v rubrice "Fotografie dne"?

Pepino65

  • Host
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #7 kdy: 18. Září 2007, 18:47:10 »
Nemáte někdo nějaký typ na kombinaci zájezdu přibližně 7 dní v Ejlátu a 2-3 dny na historická místa a zajímavosti? Zatím jsem nikde na nic takového nenarazil, a sprostě se válet jen u moře, když bych navštívil Izrael, mi příjde nepřístojné. Nemám zájem o kombinaci s návštěvou arabských zemí a v tom je zpravidla problém. Díky

Elazar

  • Host
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #8 kdy: 19. Září 2007, 00:08:06 »
Nemáte někdo nějaký typ na kombinaci zájezdu přibližně 7 dní v Ejlátu a 2-3 dny na historická místa a zajímavosti? Zatím jsem nikde na nic takového nenarazil, a sprostě se válet jen u moře, když bych navštívil Izrael, mi příjde nepřístojné. Nemám zájem o kombinaci s návštěvou arabských zemí a v tom je zpravidla problém. Díky

 :D jeden z duvodu, proc opravdu nemam rad Ejlat. Je to strasne z ruky a daleko v podstate odevsad.
Historicka mista tam skoro nejsou, nejblizsi - Petra, Jordan. Je to pomerne drahe. Pokud se Vam nechce mezi Araby, pak asi nic moc. "Krajina" kolem Ejlatu veskera zadna - poust je uchvatna, krater Ramon rovnez, nicmene brzy se okouka. Pokud budete mit stesti, uvidite podel cesty cvicici Merkavy  ;) Za par hodin dojedete autem k Mrtvemu mori - do Tel Avivu, to je pak zalezitost na cely den - i dva. A par turistickych destinaci - ale necekejte nic extra, o cem by se Vam jeste za nekolik let zdalo.

Yan

  • Host
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #9 kdy: 19. Září 2007, 12:48:55 »
No ta formulace 2-3 dny na historické památky víceméně odpovídá pobytu v Eilatu s příslušnými fakultativními výlety.
Při návratu (odlet z Eilatu brzo rano, let do CR pozde vecer) se to obvykle spojuje s navstevou Jeruzalema (Betléma) a jeden den pobytu je tak jako tak dobrý rezervovat na návštěvu Mrtvého moře + Massady (pravda 5 hodin v autobuse tam a 5 zpátky). Ten třetí den (pro nenapravitelného návštěvníka historických památek) by se dal obětovat na návštěvu Petry (tedy pokud Pepino 65 přenese přes srdce že je to vlastně kombinace s arabskou zemí) evtl. na Timna park.
« Poslední změna: 19. Září 2007, 12:52:40 od Yan »

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #10 kdy: 19. Září 2007, 15:51:14 »
Je to samozřejmě věc osobního vkusu a čistě subjektivní záležitost, ale já osobně bych dal přednost pobytu v Jerusalému (na ten je jeden den málo) s výjezdy do různých částí Israele. Eilat lze s půjčeným autem zvládnout tam i zpět za jeden den i včetně případného potápění. Metzada s Mrtvým mořem se dá skloubit například s návštěvou Ein Gedi či Qumranu.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Pepino65

  • Host
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #11 kdy: 22. Září 2007, 13:29:07 »
Abych upřesnil svůj dotaz. Ano, chci se válet u moře, protože potřebuji vypnout. Líbí se mi Rudé moře, ale do Egypta nepojedu, protože mě v Hurghadě na letišti bezdůvodně zatkli půl hodiny před odletem a měl jsem co dělat, abych stihnul let, o chování muslimů si budu myslet své, nebudu tady jenom horem dolem nadávat. Navštívit Izrael a jenom se válet na pláži rozhodně také nechci, chci si přijít i na své a navštívit i zajímavá místa - 2 až 3 dny nejsou podmínkou, třeba 4 nebo 5, ale vidět jen letiště a slanou vodu to rozhodně nechci, na druhou stranu pohled z pouště na moře je opravdu uklidňující.
2 Elazar: Vidět cvičit Merkavy je také prima zpestření, horší by bylo kdybych jim musel platit naftu.  :D 

Hana

  • Host
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #12 kdy: 29. Září 2007, 22:52:09 »
Ja souhlasim s tim,ze je dobre jet do Jeruzalema.Je tam dost levne ubytovani,vyborne se tam orientuje.Z autobusoveho nadrazi se da dostat skoro kamkoliv,autobusy jezdi hodne casto.Vlakova doprava take funguje skvele (je skvele navstivit Tel-Aviv,Haifu a Akko)-z vlastni zkusenosti.
Vubec nebyl problem cestovat sama po Izraeli,i kdyz jsem tam byla poprve.Lide jsou mili a vzdycky bloudicimu turistovi pomuzou  ;).
Ja Eilat take moc nemusim,je lepsi jet pres Tabu na Sinaj.Jsou tam dobre hotely za babku a je tam krasne.Myslim,ze je rozdil mezi Sinajem a zbytkem Egypta.
Me taky jednou egyptska policie bezduvodne zatkla-rekli,ze nemuzu cestovat po egypte sama,ale musim byt v turisticke skupine s pruvodcem (kecy) a chteli po me prachy  :o Ja jsem rekla,ze zavolam na Ceskou ambasadu,to vzdycky zabere a zabralo  ;D .Tohle ale bylo v kahire,na sinaji to snad nehrozi 8).

Pepino65

  • Host
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #13 kdy: 30. Října 2007, 18:56:42 »
Zdravím vás přátelé. Já zatím ne, ale moje žena odlétá 15. 11. do Izraele. Tak mě napadlo se vás zeptat, jestli si šekely kupujete ještě v Česku? V ČSOB i ve spořitelně mi řekli, že šekely mi nemohou zajistit  :(, nu což, samozřejmě se dá na místě platit kartami a směnit dolary nebo eura, ale přišlo by mi to pohodlnější mít šekely sebou. Díky Pepino

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #14 kdy: 30. Října 2007, 19:54:43 »
České banky povětšinou šekely nemívají. V Israeli se dá pohodlně platit takřka všude USD. A pár šekelů je možné vždy měnit jen podle momentální potřeby (a není to problém). Jinak někde pro uplatnění TAX Free je nutné platit USD nebo kartou. Větší položky (hotel, auto, případně větší nákupy) se vyplatí platit kartou. Je použit lepší kurs.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Pepino65

  • Host
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #15 kdy: 30. Října 2007, 21:09:13 »
Děkuji Samueli. Pepino

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #16 kdy: 30. Října 2007, 21:48:44 »
S USD je to sice pravda, ale měnil bych na ně koruny až opravdu těsně před odjezdem. Kurs dolaru vůči koruně i šekelu klesá takřka denně... Takže buď kartu nebo eura. Ty smění v Izraeli bez problémů a po návratu domů se stejně tak bez problémů utratí u nás takřka v každém hypermarketu.

Elazar

  • Host
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #17 kdy: 31. Října 2007, 09:10:18 »
Platte kartou, kde to jen jde, je to vyhodnejsi (a ujistete se u banky, ze opravdu nebudete plait x poplatku navic :) ).

USD nepouzivejte, nebude to ted vyhodne.

Koruny za sekely jako hotovost muzete vymenit na letisti v hale, kde se vyzvedavaji zavazadla. Je tam velka smenarna, ktera bere uplne vsechno, neprehlidnete ji.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #18 kdy: 1. Listopadu 2007, 19:21:59 »
šekely lye koupit ve směnárnách na Můstku a v KAprově ulici v PRaze. Kurs v ČR je lepší než v Izraeli. V Izraeli leye take bez problémů vyměnit koruny a to v kurzu 1:5. V Čechách je to kolem 1: 4,7.

myroch

  • Host
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #19 kdy: 22. Listopadu 2007, 21:41:04 »
Je fakt ze nabidka dobrejch poznavacich zajezdu do jisraele v CR proste chybi. Jediny co sem nasel bylo s bydlenim v betlemu coz je naprd uz jen proto, ze je to spis putovani ve stopach jeshui z nazarethu. Takze zbejva jen vypravit se tam na vlastni pest. Ja bydlel v Tel Avivu coz taky neni spatny z hlediska kazdodenniho koupani v mori, ctvrtecnim koncertum ve meste a dostupnosti zbytku jisroele. Doporucuju par sekelu nechat na priste, dolu vyhledove nepudou, a hodej se pro dopravu z letiste (kde je silenej kurz).
Fotky jsou k nalezeni na https://picasaweb.google.com/mYr0Ch/0706Israel ale jelikoz to byl jen business trip, tak to neni tak zajimavy jak fota klasickych cestovatelu.
Dobry cestopisy se daji najit na lonelyplanet a vyborne jsem se pobavil u knihy Martina Wagnera Izrael - jak se neztratit.
Jinak izraelci jsou hodne ochotni, ti se kterymi jsem se potkal byli i dost mili. V ulicich Tel Avivu jsem se cejtil naprosto bezpecne, neni vyjimkou potkat samotne zeny v ulicich ve 2 v noci. Jerushalajim si setrim na jaro ;)
Na letisti je potreba se pripravit na spoustu otazek. To je snad vse ;)

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #20 kdy: 16. Prosince 2008, 16:54:46 »
V lednu 2009 budu 8 dní v Israeli. Nějakou představu programu i s některými již pevnými prvky mám, ale přivítal bych od Israele více znalých jakékoli další tipy, co zajímavého navštívit a vidět. Je jasné, že v tak krátké době nevyužiji všechny případné návrhy, ale přeci jen mi to může pomoci vybrat to nejzajímavější. Ümyslně nepíši svůj program ani co jsem již v Israeli viděl, abych neomezoval Váš "rozlet".
Budu mít půjčené auto, takže s dopravou není problém (zhruba půlku bydlím v Tiberias a půlku v Jerusalemu). Předem díky za příspěvky.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #21 kdy: 16. Prosince 2008, 18:01:46 »
Kdyz budete v Tiberias jedte tak si urcite vyjedte na Golany. To je nadhera. silnice jsou dobre a je tam toho spousta k videni. Zalezi jestli Vas yajima archeologie nebo priroda, ale k videi je tam toho spousta.

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #22 kdy: 16. Prosince 2008, 18:05:37 »
Zoom, v tom je ten problém, zajímá mě obojí a vím, že ten omezený čas je absolutně nedostatečný. Golany jsem v plánu měl, máte nějaké konkrétní doporučení ? A děkuji za reakci takřka bleskovou :)
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Elazar

  • Host
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #23 kdy: 17. Prosince 2008, 14:28:56 »
Golany jsou relativně malé, projedete je hnedle. Hermon, Madždal Šams, Neve Ativ, Nimrodova pevnost a Chulské údolí... Nádhera.

chawwa

  • Host
Re: Cestovani v Izraeli-dotaz
« Odpověď #24 kdy: 17. Prosince 2008, 16:42:41 »
Na Golanech vyzkoušejte hotel Ramot,jestli existuje, bylo to už pár let nazpět, co jsme tam pracovali a zajímalo by mně, jestli to ještě funguje ;D. Jinak celý Izrael je malinký a cestovat na vlastní pěst je lepší, to s Vámi úplně souhlasím. Stop je běžný,ale může být i nebezpečný.Tak bacha na ně! 8)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15