Všeobecná kategorie > Historie Izraele

Založení státu?

<< < (3/4) > >>

cogavec:
Co se týče těch dvou domů,tak ten islámský má být domem míru a neislámský domem války,to znamená,že v neislámském domě bojují muslimové proti těm ostatním.Co jsem měl na mysli,co zcela určitě nefunguje je, aby islámský dům byl domem míru.V současné době se snad nejvíc válčí v "islámském domě míru."Jinak samozřejmě platí,že většina muslimů je protiizraelská,s tím postřehem souhlasím,a jejich "dům" je protiizraelský.


Co se týče křesťanských církvi a jejich vztahu ke státu Izrael,tam to je poněkud složitější.Když vezmu největší katolickou církev,tak jsem se tam setkal jak s protiizraelským křídlem,které uvízlo v šílených konspiračních teoriích,tak s proizraelsky orientovanými členy této církve,ale větší část to asi nijak moc neřeší,zda pro,nebo proti.Ale názorové rozdíly budou i krajové,jinak např. v ČR,a jiné to bude na Slovensku (horší).Zde mluvím ale o aktivních členech,nikoliv papírových,kterých většina (v ČR),a z kterých má mnoho blíž k ateismu.Co se týče protestantských církvi,těch je skutečně mnoho,to bude asi různé,ale vím o lidech kteří podporují Izrael alespoň slovně,tedy tady u nás v ČR.V USA je jich víc,své názory dokazují i skutky.Co se týče pravoslavné církve,tak se to nedá zevšeobecnit,ale tam víc platí,že mají k Židům nedůvěru,když jsem se bavil s jedním duchovním kdysi před mnoha lety,tak jsem byl docela překvapen že až tak moc.Pravdou ovšem je,že jsem mluvil jen s několika členy,a tento "průzkum" vůbec nemůže být reprezentativní.Nejostřejší reakce byla,když jsem mluvil se Syřanem (Arabem),rozumný člověk,ale jakmile přišla řeč na téma Izrael,tak změnil tón na nepřátelský,řekl:"Škoda,že je Hitler nevyhubil."U ateistů je to různé,většina to asi nijak neřeší,ale hlavně levicově a ultralevicově naladění vystupují proti Izraeli,a není jich málo (v ČR).Do levice a ultralevice počítám i obdivovatelé Hitlera (těch je menšina),přívržence komunistů,soc. demokratů a dalších levých stran (těch je většina).Takové zkušenosti mám.  :)

talarich:
Úplně bych si nebyl tak jistý tím domem míru. Je to zkrátka dům Alláha, tedy ano, místo, kde už není třeba bojovat o duchovní čistotu, protože vládne právo šaría. Na druhou stranu to muslimové berou tak, že sice tak trochu mezi sebou bojujou, jak moc budou extrémní… ale panuje shoda, že Izrael bylo už domem Alláha. Takže ano, Hammás bojuje i proti Fatáhu, protože si myslí, že oni jsou taky málo proAlláhovský… a tak je to i v jiných arabských zemích.
Každopádně je pro ně nepřijatelné, aby tu byl Izrael, protože se to bere jako vytržení z ruky Alláha.


S těma křesťanama je to těžký a asi taky na trochu jiné vlákno. Ale všechny jejich různé ekumenické spolky, WCC (World Church Council) a podobný jsou celkem jasně protiIzraelský. Křesťané, kteří podporují Izrael, jsou spíš napříč církvema. Nedá se říct, že třeba tahle nebo tamta je celá proIzraelská.

cogavec:
Dár al-harb=dům války.Dár al-islám=dům islámu.Slovo islám pochází z kořene arabských písmen seen,laam,meem.To dává salaam.Z těchto písmen pochází slovo islám,doslovně:podřízení,odevzdání se,mír,bezpečí.Salaam znamená pro muslimy jednu z Alláhových vlastností.To znamená že dům islámu by měl být i domem míru,a tím rozhodně není.Tolik vysvětlivka.  :) 

talarich:
Jasně, to já chápu. Ale upřímně, mě je jedno, zda to přesně podle našeho názoru znamená Dům Salámu nebo Dům Sejra. Důležitý přece je, jak s tím pracují sami muslimové. K čemu přece je, pokud my jim vysvětlíme, že se nemusí bát, že to Dům Alláha nikdy nebyl, protože se o to území pořád perou a hádají. To je jako kdybychom my židé chtěli rozsuzovat křesťanům jejich spory o dichotomii nebo trichotomii.
Pro muslimy je to Dům Alláha a my dva se s nima můžeme do krve hádat a diskutovat, že to není možné, protože  a protože…


Ale samozřejmě, že ten váš názor vezmou za svůj, ale to se stane až tehdy, až Izrael zabere celé to území a celý nemuslimský svět to uzná za jejich právo. Pak teprve budou hledat vysvětlení, jak "vokecat" ten dům alíka. A pak rádi přijdou za námi pro radu a my jim řekneme: "Hele, klucí ušatí, buďte v klidu, to nikdy psí bouda alíka nebyla, protože jste se nikdy nemohli shodnout, na čím dvorku to vlastně stojí."
Vidíš to, jaká nás čeká strmá kariéra v muslimském učeném světě :-) Asi bych si měl krapet zvopáknout arabský písmenka.

cogavec:
To je jen muslimská (utopická) představa (ten jejich mírový dům),ve skutečnosti se hádají např. v Libyi,kde si jdou po krku,v Egyptě,v Sýrii,v Libanonu,v Iráku,v Somálsku,v Afghánistánu,v Pákistánu atd..To jsem chtěl jen naznačit.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi