Všeobecná kategorie > Historie Izraele

Založení státu?

(1/4) > >>

M.Opletal:
Jak to vlastně tenkrát bylo?
Co vím, po druhé světové OSN na Britském mandáte Palestina chtěla zřídit oddělené státy pro Araby a pro Židy.
Ale na území pro Židy byla určitá Arabská menšina.
Tato menšina byla vyhnána.
Dále se na vzniku Izraele podíleli i teroristé, jako zavraždění Britských osob, tak za zavraždení Folke Bernadotta, Švédského diplomata co za Války pomáhal vyjednávat propuštění Židů z lágrů.


1) Proč se toleruje u Izraele jeho oslavování teroristů - pojmenování ulic, četstná ocenění žijících členů - přitom třeba Česko a Slovensko je za poválečný postoj k menšinám kritizováno?
2) Jak to bylo se založením? Mě to přijde jako samý paskvil, jako bych na Banát, té části Rumunska kde je česká menšina, přitáhnul s půlkou českého národa, a když by se Rumunům nelíbilo že jim zabírám územím, tak bych je vyhnal, a nazval je teroristy.


Do těchto dvou bodů mi musíte vnést světlo.

wocicko:
Jestli chcete skandalizovat, tak honem na Lidé cz.  ;D Neberte to tak vážně, prosím.
Pokud chcete opravdu vědět, přečtěte si dobrou knihu, nebo odborný článek. Tak namátkou mě napdá velmi povedená kniha Sionismus a stát Izrael (Michael Krupp, Vyšehrad 1999), tam je všechno do detailů na relativně malém rosahu (asi 200 stran) a je to dobře přeložené do čestiny. Pokud vládente i jiným jazykem, dobře popsaná problematika založení státu i s takovými "lidskými" komentáři současníka a souvěrce napsala Hannah Arendt ve svých Jewish Writings, je filosof a politolog, ví, o čem mluví. Titulů je samozřejmě více, to jen, co mě napadlo.   

wocicko:
Jo a ještě něco... Ono upřímně, to, jak vzniknul náš slavný československý stát bylo také pěkně diskutabilní: pár důležitých pánů se sešlo u ženevského jezera a tam domluvili, že chtěj kus zemně a už si rozdělili vládní posty... Zjednodušuji to, ano, ale to samé jste udělal výše Vy.

M.Opletal:

--- Citace: wocicko kdy  5. Dubna 2012, 20:11:46 ---Jo a ještě něco... Ono upřímně, to, jak vzniknul náš slavný československý stát bylo také pěkně diskutabilní: pár důležitých pánů se sešlo u ženevského jezera a tam domluvili, že chtěj kus zemně a už si rozdělili vládní posty... Zjednodušuji to, ano, ale to samé jste udělal výše Vy.

--- Ukončit citaci ---
Děkuji za knihy, pročtu si nějakou, ale zkušenost mi říká že není nad osobní konverzaci.
Tudíž, jestli máte čas, rád si to vyslechnu od Vás.
A k druhému tématu: Ano, jenže my jsme nestříleli do "okupační správy", nevraždili diplomaty co nám pomáhali. Ano, byl ČS legie, ale ty útočili na vojenské cíle, nešlo o teroristické organizace co umísťiovali bomby a podřezávali někoho v temném rohu...

Talmid:

Moc fajne kniha Ó jERUZALÉME - nací neutrální frantíci  to dělali podle výpovědí svědků.
A Břetislav Tureček napsal Nesvatá válka o svatou knihu.



Za doby kdy vládu drželi Britové nebyli žádné oficiální židovské ani arabské struktury co by drželi(účinně) extremisty na uzdě. žE by se pojmenovávali izraelske ulice po teroristech to nevim. Co vim že Menachem Begin byl terorista (i když měl alespon tolko slušnosti aby to popřel) a byl ve vládě.
Taky vím, že osadníci oslavují Barucha Goldsteina -teroristu. Ale upřímně to není nic proti masovému oslavování arabských teroristů. A jsem si 99% jist že pojmenování ulice po Goldsteinovi by neprošlo. U Arabů to prochází běžně


K té arabské menšině: Menšina byla vyhnána i židovská z té arabské části a když se vrátila, vznikly tím dnešní osady. Arabská menšina utíkala (aspoň co vím já) hlavně sama
1)ze starchu z války-hlvně po židovsém masakru v dejr jásínu-aRAbská média dokonce chtěla araby vybudit k odporu a masakr zveličovala-a nechtěně dosáhla opačného výsledku - Arabové se lekli a utekli.
2) poslali je pryč arabští vůdci sousedních zemí, s tím že až porazí Židy tak se budou moci vrátit
3) vyhnali je židovští vojáci - ale o tom sem nečetl- můžu se jen dohadovat- čirá spekulace pro mě







Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi