Judaismus > Rabín odpovídá na Vaše dotazy

שְׁמַע

(1/3) > >>

xenakis:
Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně recitace [/size]שְׁמַע יִשְׂרָאֵל. Když uleháš a když vstáváš. Jestliže pracuji přes noc..jdu spát ráno a vstávám přes den. Dohledal jsem jen v Šaarej halacha  [/size]možná řešení ohledně Birchot ha-šachar. Jde tedy o čas.Maariv, šachrit, mincha. Např. vstanu-li odpoledne v době pro minchu שְׁמַע יִשְׂרָאֵל nerecituji. Někdy mě napadá jestli vyslovení [/font][/size]שְׁמַע יִשְׂרָאֵל je vyznání - utvrzení právě po tom, co vstanu..tedy na co člověk pomyslí a ihned vysloví a když jdu spát - ač je to ráno, po noční práci - jakožto poslední na co pomyslím. K tomu snad ještě jeden dotaz. Proč některé sidury uvádí hamapil před [/size]שְׁמַע יִשְׂרָאֵל. Podle Šaarej i Šulchan je hamapil poslední. Po tom už jen spánek :)
[/size]Děkuji Jan

Tamar:
Ne ne.. pokusím se odpovědět a rabi pak může zkontrolovat, jestli jsem se to dobře naučila..

Recitace Šema - tj . veršů Šema Jisrael, Hašem elokejnu, Hašem echad. + tři následující odstavce!!!
je povinnost pro muže recitovat v určitou hodinu - tj ráno v době od raního rozednívání do konce třetí  ša'ot zemaniot (čtvrtina doby denního světla). Přesné časy pro různá místa se dají nají na webu Myzmanim https://www.myzmanim.com/day.aspx?vars=55028305. Jde tam nastavit jakékoli místo v republice.

Těsně po probuzení i když člověk spal ve dne, je potřeba říct Mode ani a člověk si umyje ruce (s požehnáním). To pokud spal, tuším, déle než půl hodiny.

Těsně po tom, co vstanu (i když spím ve dne) není možné recitovat Šema. Nejdřív je nutné si umýt ruce. Před recitací Šema je nutné říct Birchot ha-Tora.

menagen:
Potvrzuji, je to jak píše Marcela: čtení šma není spojeno s faktickým uléháním a vstáváním, ale s časem, kdy většina lidí vstává či uléhá - i když to já mám třeba kvůli nočním směnám naopak...
Ohledně požehnání Hamapil jsou různé způsoby: všeobecně se považuje za lepší říkat hamapil až těsně před usnutím (aby nebylo přerušení mezi požehnáním a usnutím), ale například Sefardi mají zvyk recitovat hamapil na začátku.

xenakis:
Děkuji moc oběma. Tušil jsem, že zmanim jsou určující. Nedalo mi a musel jsem řešit :) Člověk tedy přijde z noční směny. Podle míry ospalosti zkoukne mail, fb, zprávy, atd.. Poté co již leží a únava padá na jeho víčka..

Tamar:
nejsem si úplně jistá, ale myslím, že hamapil se nemodlí když jdeš spát ve dne. Ani po noční směně.

(Taky se nečte vleže v posteli.. když tak alespoň v sedě, nebo ve stoje.)

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi