Autor Téma: Hebrejstina  (Přečteno 70643 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Avniela

  • Host
Re: Hebrejstina
« Odpověď #75 kdy: 18. Února 2008, 15:00:17 »
Výuka hebrejštiny česky https://www.lamedwaw.org/

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Hebrejstina
« Odpověď #76 kdy: 18. Února 2008, 16:26:50 »
Ano, ano. To je přesně ten web, kde se zasekl kolega Vader  :) - a v družné debatě s Achabem uvažuje, zda má separátní výuka na Eretzu smysl. Neb Lamedwaw je moc pěkný.

Offline fanuel

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Zdravím
Re: Hebrejstina
« Odpověď #77 kdy: 18. Února 2008, 18:13:31 »
Zdravím,smysl to má vždy. Stanek (Fanuel)

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Hebrejstina
« Odpověď #78 kdy: 2. Dubna 2008, 20:47:20 »
Zdravím,smysl to má vždy. Stanek (Fanuel)

Já myslím, že by to byla zbytečná dřina. Hebrejština na Lamedwaw je vynikající. Achab si na tom dal záležet a stojí to opravdu za to. můžu všem doporučit.

Než jsem je našla, plácala jsem se v tom jak ryba na suchu, ale teď můžu pěkně pohodlně jít krok za krůčkem po umetené cestičce. To je k nezaplacení..
« Poslední změna: 2. Dubna 2008, 20:50:59 od Marcela »

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Hebrejstina
« Odpověď #79 kdy: 2. Dubna 2008, 23:52:35 »
Jojo, moje slova. Achab to ma skvele udelane.

chaje

  • Host
Re: Hebrejstina
« Odpověď #80 kdy: 14. Července 2008, 22:44:27 »
koukám, že řešíte hebrejštinu....kdyby potřeboval někdo konzultaci ohledně gramatiky, tak se na mě můžete obrátit...kurz biblické hebrejštiny už mám uzavřený, ivrit umím na úrovni středně pokročilý, spíše pasivně....gramatika biblické a moderní hebrejštiny je v mnohém odlišná, musíte si pro začátek vybrat, zda chcete číst Toru v originále nebo konverzovat s Izraleci

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Hebrejstina
« Odpověď #81 kdy: 23. Srpna 2008, 23:00:09 »
(tento návod nám kdosi kdysi poslal na fórum lamedwaw, to potom spadlo, ale naštěstí jsem ho uložila - myslím, že tady taky nebude na škodu..)

Instalace hebrejštiny v operačních systémech Windows XP nebo Windows 2003
Tento dokument krok za krokem popisuje jak ve Windows XP/2003 nainstalovat podporu psaní v hebrejštině pomoci unicode fontů, což v praxi znamená, že takto psaný dokument by měl být čitelný všude tam, kde fonty unicode nainstalovány jsou.
Libovolné úpravy a doplňování tohoto návodu vřele vítám.

Poznámka:
Než začneme cokoliv dělat ujistíme se, že máme po ruce instalační CD Windows XP/2003
Systémová část
1. Klikněte na tlačítko START a zvolte OVLÁDACÍ PANELY
2. Z nabídky ikon vyberte Místní a jazykové nastavení
3. v otevřeném okně vyberte kartu JAZYKY a v sekci Podpora dalších jazyků
zatrhnete políčko „Instalovat podporu jazyků se složitým písmem nebo psaním zprava doleva (včetně Thajštiny)“ budete dotázáni zda to myslíte opravdu vážně.)
4. Klepněte na tlačítko Použít v pravé dolní časti okna
5. Následuje dotaz na instalační CD a restart počítače

Písma a přepínaní klávesnic
Po restartu se opět vrátíme do ovládacích panelů, abychom zde na kartě Jazyky v sekci „Jazyky a služby pro zpracovaní textu“ pod tlačítkem Podrobnosti“ přidali hebrejskou klávesnicí
Stisk uvedeného tlačítka nám otevře okno „Textové služby a vstupní jazyky“ V jeho prostřední sekci nazvané „ Instalované služby“ stiskněme tlačítko Přidat a vyberme „hebrejština“. V panelu jazyků se tím pádem objeví nový jazyk zkráceně HE.
Nyní je nastal čas k instalaci hebrejských písem do Windows XP/2003. Z toho co jsem stihl nastudovat se obecně nejvíc osvědčilo volně dostupné unikodové písmo Ezra Sil https://scripts.sil.org/cms/scripts/page.php?site_id=nrsi&id=EzraSIL_faq_2000XP
k stáhnutí zde:
https://scripts.sil.org/cms/scripts/render_download.php?site_id=nrsi&format=file&media_id=EzrSIL20.zip&filename=EzrSIL20.zip

stáhnout je potřeba verzi 2.0 neboť novější verze 2.5 neobsahuje ovládač klávesnice. V balíčku kromě zmíněných písem určených zejména ke psaní biblické hebrejštiny najdete i pdf příručky k ovladačům klávesnice.

1. Stáhnutý *.zip soubor nutno rozbalit
2. V nabídce Start Ovládací panely zvolme ikonu Písma
3. Z okna aplikace zlovme Soubor | Nainstalovat nové písmo
4. V následujícím okně vzhledejme cestu k rozbalenému balíčku EzrSIL20.zip
5. vyberme nalezena písma Ezra SIL a Ezra Sil SR klepnutím stiskem tlačítka Vybrat vse
6. Stiskem tlačítka OK potvrďme instalaci unicode písem a zavřeme okno Písma

Instalace ovladače hebrejské klávesnice
Následuje instalace ovladače hebrejské klávesnice a jeho aktivace v Ovládacích panelech Místní a jazyková nastavení |Jazyky|Podrobnosti | Instalované služby

Oba dostupné ovladače klávesnice jsou dodávány coby samo rozbalovací archívy s dokumentací a dynamickou knihovnou. Instalovaný ovladač je ještě nutné propojit s textovými službami pro vstupná zařízení.

Postup je následující:
1 klepnutím na soubory BHebSIL.msi nebo BHebTiro roxbalíme ovladče klávesnice.
2 Kliknutím na instalační soubory ovladače nainstalujeme
3 V Ovládacích panelech | Místní a jazykové nastavení | Jazyky |Podrobnosti…
4 Vybereme HE rozložení a klepneme na tlačítko Přidat
5 Zvolíme jazyk Hebrejština a zaškrtneme možnost Rozložení klávesnice nebo editor IME
6 V „odemknuté“ nabídce zvolíme instalovaní ovladač klávesnice a můžeme psát

Zajímavost
I hebrejstina zná písmomalířská písma. Na tomto odkazu jich najdete několik nejhezčí je asi „Rashi“
https://www.wazu.jp/gallery/Fonts_Hebrew.html

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Hebrejstina
« Odpověď #82 kdy: 23. Srpna 2008, 23:09:44 »
1 klepnutím na soubory BHebSIL.msi nebo BHebTiro roxbalíme ovladče klávesnice.
p.s. Mám nainstalované oba ovladače, SIL i TIRO. Liší se rozložením kláves - SIL má rozložení tak, že se znaky podobají evropským písmenům - pod q je kuf, pod w je vav, pod r reš, pod samohláskami vždy příslušné punktování. Dá se to naučit a nemusíte přehazovat klávesnici nebo lepit na klávesy nálepky. Při používání ovladače TIRO je asi klávesnice nutná (hebrejská). Má úplně jiné rozložení než jsme zvyklí a asi se to bez označení kláves používat nedá.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Hebrejstina
« Odpověď #83 kdy: 24. Srpna 2008, 14:01:56 »
Prispeju take svoji troskou do mlyna. Uz par let pouzivam ovladac Fontboard - https://www.geocities.com/fontboard/hebrew.html
Jeto free a dost mi vyhovuje foneticke rozlozeni - Alef je A, samech je S, dalet D atd. Nikudot se vkladaji pres pravy ALT. Rozlozeni klavesnice s barevnym upozornenim na vyjimky (napr. klavesa W je Shin; snad kvuli podobnosti), rozlozeni a HOW-TO je soucasti instalace. Jednoduche, vykonne, zdarma  :)
« Poslední změna: 25. Srpna 2008, 00:34:41 od Vader »

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Hebrejstina
« Odpověď #84 kdy: 24. Srpna 2008, 16:14:19 »
che che.. tak to je už třetí úplně jiné rozložení kláves..
No, nedoporučovala bych to kombinovat, protože to by z toho jeden mohl taky dobře zblbnout..   ;)

Offline lechem

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 127
  • Pohlaví: Mužské
Re: Hebrejstina
« Odpověď #85 kdy: 25. Srpna 2008, 09:56:08 »
Tak to Vám ještě přidám. Mám v Corelu nainstalováno asi šest fontů. Od historizujícího zdobeného písma až po nějaké moderní, které skoro nelze přečíst. Každý ten font má jiné rozložení kláves. Někdy se liší v detailech, někdy zcela. :D

Lechem

Offline fanuel

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Zdravím
Re: Hebrejstina
« Odpověď #86 kdy: 2. Října 2008, 18:20:41 »
Zdravím, chci poděkovat Maxovi za informaci překladu pomoci GOOGLE z češtiny  do hebrejštiny, včetně webových stránek.A Googlu ,že se toho ujal a češtinu tak obohatil. Díky (B)
                                                   Děkuji Stanek (Fanuel)

Offline lechem

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 127
  • Pohlaví: Mužské
Re: Hebrejstina
« Odpověď #87 kdy: 4. Března 2009, 11:00:19 »
Zdravím vespolek,

mám jedno výstražné upozornění. Má kolegyně našla antivirem pravděpodobnou infiltraci v souboru: davar_cz.exe. Našel ho ESET Smart Security (NOD 32) a napsal: pravděpodobně varianta infiltrace Win32/TrojanDownloader.Agent trojský kůň.

Davar máme zřejmě kdekdo, tak bacha.

Ostražitosti není nikdy dost ;) , že by nějaký ten bosohlavý chlapec?

Lechem

Elazar

  • Host
Re: Hebrejstina
« Odpověď #88 kdy: 4. Března 2009, 11:16:51 »
Zdravím vespolek,

mám jedno výstražné upozornění. Má kolegyně našla antivirem pravděpodobnou infiltraci v souboru: davar_cz.exe. Našel ho ESET Smart Security (NOD 32) a napsal: pravděpodobně varianta infiltrace Win32/TrojanDownloader.Agent trojský kůň.

Davar máme zřejmě kdekdo, tak bacha.

Ostražitosti není nikdy dost ;) , že by nějaký ten bosohlavý chlapec?

Lechem

Trojské koně si můžete stáhnout z kterékoli stránky, která není zabezpečená svým provozovatelem a tento škůdce pak napadá různé soubory a infiltruje se do nich. Tohle není chyba ani davaru ani protižidovské spiknutí. Stejně tak si trojský kůň může vybrat spouštěcí soubory MS office  ;)

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Hebrejstina
« Odpověď #89 kdy: 4. Března 2009, 11:18:29 »
Lechem : Nikoliv. Uz mi taky jedna znama hlasila trojana v Davar, lec pred tim si strcila do masiny zableseny USB disk. Navis ESS jako celek se cova paranoidneji nez treba cisty NOD 2.7

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Hebrejstina
« Odpověď #90 kdy: 4. Března 2009, 12:48:37 »
Lechem : Nikoliv. Uz mi taky jedna znama hlasila trojana v Davar, lec pred tim si strcila do masiny zableseny USB disk. Navis ESS jako celek se cova paranoidneji nez treba cisty NOD 2.7
Anooo.. to jsem byla já. Byly tam dva - v Davaru. Eset jeden soubor smazal, druhý vyléčil. Davar funguje..

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15