Všeobecná kategorie > Všeobecná diskuse
Egypt a Tunis
Geršom:
Dobrý den,
rád bych požádal někoho o fundovanější výklad toho co se děje v Egyptě a Tunisu.
Naivním západním pohledem by se mohlo zdát Hurá, studenti dělají revoluci a pak přijde demokracie a samá pozitiva atd. (dle srovnání s tím co se dělo v Evropě)
Jenže mě se spíše vybaví Irán, a jestli se nemýlím tak tam taky hráli studenti velkou roli a kde je Iran dnes.
Není náhodou arabské studenstké hnutí spíše cestou k radikálnímu islamizmu? Není lepší starý dobrý diktátor, který sice nedbá příliž na lidská práva (jakkoliv nepříjemně se mi to píše) ale je schopen udržet fanatiky na uzdě? (Muslimské bratrstvo např).
Komu tedy držet palce? Kam to může směřovat?
díky moc za Vaše postřehy
Geršom
bibin:
Je málo lidí, kteří dnes večer mají pracovat. Vojáci- a těmi jsme, pokud nám jde o udržení Erecu- musejí nedbat. Ukazuje se jak tragické bylo stažení ze Sinaje, která je přirozeným nástupištěm všech vojsk. Jak tragické bylo jednání s těmi, kteří nikoho nereprezentují...Izrael stojí na prahu svého bytí a nebytí, dnes tedy se svými diplomaty v papučích a vytahaných svetrech. My jsme a zůstáváme jenom "těni na trotuarach", stíny na chodnících, jak by řekli naši haličtí předci, ale přesto, nebo právě proto bycho měli "zatmít" vědomí našich nepřátel. ElBaradej je zapřísáhlý nepřítel Erecu. On byl kmotrem íránského jaderného programu a je smůlou, a říkám to sám za sebe, že ho při letu do Káhiry nečekal osud maršála Badoglia, který byl vlastními italskými vojáky nad Libyí, ač vojenský velitel této předválečné kolonie, sestřelen. Teherán jásá. Po svržení libanonského Haririho má totiž nakročeno k vlivu v Tunisku, i v samotném Egyptě. Tuniská bída, kterou údajně zavinil prchnuvší Ben Ali, se totiž ještě prohloubí. V pondělí končí v německých zemích tzv. first minute prodej zájezdů, kdy si 25 milionů německy hovořících důchodců západní Evropy vybírá svou letní dovolenkovou destinaci. Letos to nebude Tunis ani Džerba, a jak výstižně poznamenaly jedny moskevské noviny, hitem nejsou a nebudou ani dovolené v Egyptě , (s odletem z Domodědova...). Tedy šance pro volání po hrůzné realitě prvního století po hidžře Muhammadově se stává tuniskou i egyptskou realitou >:D.
Scooolie:
Sdílím obavy Vás obou. Tzv. revoluce v Egyptě, pokud by uspěla, by vedla ke svržení umírněné a poměrně osvícené diktatury. Co by ji nahradilo je ve hvězdách. Pokud by to byla jiná umírněná a osvícená diktatura, pak budiž. Ale pokud to bude demokracie, pak propadám panice. Většina obyvatel Egypta je a bude náchylná populistické agitaci, takže volby vyhrají nacionalisté a/nebo islamisté.
Analogie se svržením diktátorského, ale umírněného a osvíceného, šáha je očividná. Také se nejprve k moci dostala roztodivná směsice demokratických a nedemokratických sil, aby vítězně vyšel militantní islám - který pak zcela brutálně zúčtoval se všemi svými odpůrci, včetně tech, kteří mu pomohli k moci.
El Baradej je nebezpečný bastard. Díky tomu, že je na Západě dobře zapsán a image si buduje i nyní, projde mu při nástupu k moci skoro cokoliv. Západ si ho bude hýčkat.
Spojení Egypta a Libanonu bych se ale nebál. Nasralláh podněcoval ke svržení Mubaraka proto, že Mubarak se opakovaně velmi kriticky vyjádřil na adresu Hizballáhu, včetně toho, že kritizoval vinu Nasralláha za rozpoutání II. libanonské války. Je to ze strany Nasralláha osobní msta. Nicméně zájmy Egypta - i pokud by byl islámský - nejsou shodné se zájmy Íránu/Sýrie, skutečných vládců Hizballáhu a potažmo i Libanonu.
fanuel:
Zdravím, jestli tedy bude, nějaká reakce ze strany západní demokracie, pozitivní ve smyslu odepsání nynější vlády v Egyptě je ve hvězdách. Politika USA v Africe, na Blízkém Východě je v totální krizi a to nemluvím o vnitřních problémech v USA, kde mají jiné starosti. Což je i v pořádku, nemají se plést do něčeho, čemu nemůžou rozumět he he he viz. Izrael + plaštelína. Vyspělá demokracie :)), jak ji chápeme v Evropě v USA, hlavně ve smyslu osobních i lidských práv, pokud možno nekrácených zákonem viz. TEA PÁRTY=USA=Bohemia.cz Odborové združení A.Právo( www frantisek.blog.idnes.cz) Tak z různých důvodů není možná v muslimských státech, už z toho prostého důvodu, že je to neslučitelné s islámským právem šária. K tomu si přidejme špetku různých pohledů na islámské náboženství, tvořené sunity a šíty. A vyjde nám, Irán a jeho hegemonie v oblasti. Nesmíme ano, ani na chvilku zapomenout i na Turecko, které od sekulárního státu Ata Turka, spěje k teokracii vlády islámu (islámské právo šária). No vždyť podle západní demokracie vůle lidu rozhodne. ŽE!!! . Jaksi, že 1+1 = nemusí být dvě je evidentní ve smyslu náboženství Islámu a především AL-Kajda, Hizbaláh, muslimské teroristické bratrstvo v Egyptě nespí. Ti stojí se svým teroristickým radikalismem, ideologii za zničení Státu Izrael, antijudaismu, antisionismu. V neposlední řadě to ukázali a není to tak dlouho i v Ruské federaci. A zároveň nesmíme zapomenou, že hrozí likvidaci celého národa Izraele, přesně tak jak vyhlašuje Irán slovy Ahmaždineřáda a jeho ajatochlastů. 8)
Stanek Frantisek Fanuel
zoom:
Tak nějak mě docela zajímá, kdo tahý za nitky v těch severoafrických a středovýchodních radovankách a proč v Egyptě zakázali Eljaziru. A chytrý Obama tam chce demogggracii. Jinžmi slovy, muslimští bratři čekají na svou chvíli. A "svobodný" svět bude v :o .
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
Navštívit plnou verzi