Autor Téma: CENZURA  (Přečteno 31027 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Karels

  • Host
Re: CENZURA
« Odpověď #50 kdy: 7. Června 2007, 12:39:54 »
Citovat
Kazdy by se mel pri studiu Tory ridit vlastnim textem, kontextem s jinymi castmy, nevytrhavat jednotliva slova a pasaze z kontextu, ridit se historickymi fakty, mel by vyuzivat lingvistiku, hebrejskou gramatiku, ..... a ne se spolehat na nazory Rabinu.

To ano, ale čtením vlastně stanovuješ sémantickou hodnotu jednotlivých slov - každé nové čtení Tanachu může být pro tebe úplně nové, jednoduše i z toho hlediska, protože do toho čtení je zahrnuta také tvá osobní zkušenost..

Uznávám, že nic se nemá přehánět - ale zase, když "slovíčkaříš", tak se naplňuje to, že se Jeho (Boží) Torou zabýváš od rána, do večera...

nillbert

  • Host
Re: CENZURA
« Odpověď #51 kdy: 7. Června 2007, 12:40:06 »
...musím upozornit, že některé pasáže mně ukazují na Ježíše, jako na zaslíbeného Mesiáše....

jeeeeee....už je to tady zase :-)))

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: CENZURA
« Odpověď #52 kdy: 7. Června 2007, 12:41:37 »
S tou gramatikou souhlasím, já vlastně ani pořádně Talmudu nerozumím - protože nemám dostatečné jazykové vybavení - takže se můžu tak spolehnout akorát na vlastní text Tanachu a pokoušet se ho vyložit, jak se mi zdá nejlépe...

Jako křesťan nemáš také žádný náboženský důvod Talmud studovat. Může to být zajímavý koníček, ale z hlediska křesťanské víry to má asi stejný význam, jako když Žid čte Korán nebo křesťanský Nový zákon...

Karels

  • Host
Re: CENZURA
« Odpověď #53 kdy: 7. Června 2007, 12:43:07 »
Citovat
Jako křesťan nemáš také žádný náboženský důvod Talmud studovat. Může to být zajímavý koníček, ale z hlediska křesťanské víry to má asi stejný význam, jako když Žid čte Korán nebo křesťanský Nový zákon...

Pro mě je tohle opravdu koníček...

karaitecz

  • Host
Re: CENZURA
« Odpověď #54 kdy: 7. Června 2007, 13:00:47 »
Jasně, souhlasím, potom ale z hlediska pravdy také musím upozornit, že některé pasáže mně ukazují na Ježíše, jako na zaslíbeného Mesiáše....

S tou gramatikou souhlasím, já vlastně ani pořádně Talmudu nerozumím - protože nemám dostatečné jazykové vybavení - takže se můžu tak spolehnout akorát na vlastní text Tanachu a pokoušet se ho vyložit, jak se mi zdá nejlépe...

To je asi tim, ze casti talmudu jsou Aramejsky, nekteri autori totiz ani poradne hebrejsky neumeli, to bylo duvodem pro chybne vyklady nekterych slova a pasazi! Ja jsem nikde v TaNaCHU prime odkazy na Mesiase nenasel, casto jsou pasaze ktere by meli ukazovat na Mesiase spise basnickymi obraty vstahujicimi se spise k Lidu Israele nez k jednomu Mesiasi.
Cast Karaitu veri v Mesiase a cast v mesiaskou dobu bez jednoho konkretniho Mesiase (tim Mesiasem budou sami Synove Israele) - to je i muj nazor.
Evangeliste napsali Evangelia tak aby odpovidala farizejskemu vykladu nekterych Proroku (Saducejove v Mesiase a v mrtvych vstani neverili).

Yan

  • Host
Re: CENZURA
« Odpověď #55 kdy: 15. Června 2007, 22:26:07 »
Na webu https://www.olam.cz/ Židovská kultura a náboženství je příspěvek ohledně vyloučení karaitecz. Tak pokud to někoho zajímá, může se mrknout.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: CENZURA
« Odpověď #56 kdy: 15. Června 2007, 22:46:54 »
To není přímo na Olamu. Je to jen vložený rámec z Klubu na o2, resp. jednoho z Klubů, kde KaraiteCZ nechal vzkazy...

Yan

  • Host
Re: CENZURA
« Odpověď #57 kdy: 15. Června 2007, 23:41:03 »
Sorry, máš pravdu, já jen zkopíroval tu adresu, nijak jsem to nedohledával a narazil na to jen čirou náhodou.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15