Autor Téma: Jak vlastním autem do Izraele a zpět?  (Přečteno 14027 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

dalich

  • Host
Jak vlastním autem do Izraele a zpět?
« kdy: 3. Listopadu 2010, 21:47:42 »
Zdravím diskutující,

máte tip či návod, jak se mohu dostat po zemi a souši do Izraele vlastním autem z ČR? Vím, že TAM to jde, ale ZPĚT ne. Problém je v tom, že zatímco já mohu mít nakrásně dva pasy, tak moje auto má jen jeden karnet a ten je sešívaný. Jakmile mi tam Jordánci dají štempl na JOD-IZR přechodu, jsem v háji a jedinou cestou je pak projet celou Afriku, pokud nechci cestovat trajektem na tureckou stranu Kypru za cca 2000 EUR. Důvod je snadný: Sýrie mě nepustí na své území, Írán také ne a přes Irák (což by šlo) jako civil nemohu.

Takže - je nějaký způsob, jak přijet do Izraele autem a tím samým autem z něj zase odjet? :-) Znáte někoho, kdo tu cestu podnikl?

Prosím, nechci letecky, nechci trajektem. Hledám řešení, zda se dá jet autem tam a zpět, pakliže vůbec existuje.

On stejný problém je i při cestě autem do Egypta, což bych chtěl. Přes Izrael je to kratší a rychlejší, ale jakmile projedu IZR-EGY hranice, zpět cesta nevede (alespoň neznám jiný postup). Takže se musí totálně předraženým trajektem z Jordánska do Egypta a zpět.

Offline lechem

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 127
  • Pohlaví: Mužské
Re: Jak vlastním autem do Izraele a zpět?
« Odpověď #1 kdy: 5. Listopadu 2010, 08:46:42 »
Zdravím,

obávám se, že je to jak říkáte. Moji známí to vyřešili tak, že poslepovali starou Ladu Nivu a tu pak nechali nějaké drůzské rodině u které párkrát spali.

Upozorňuji, že to bylo na začátku 90. let, těsně po revoluci.

Lechem

Offline bibin

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 517
Re: Jak vlastním autem do Izraele a zpět?
« Odpověď #2 kdy: 5. Listopadu 2010, 13:05:44 »
Pokud pane Dalichu nevyužijete možnosti cestovat autem agenta 007, které i plave, nezbyde Vám, než uzavřít dohodu s některým diplomatickým zastoupením v Praze či poblíž (Uzbekiston Republikasi), tak, aby po dobu cesty mohlo být vaše vozidlo "v nájmu" cizího ZÚ, země, kterou Il uznává. MZV by Vám pak vydalo RZ (dříve SPZ) S déčkem, nebo- úřadu. A měl byste nárok i na ono CD na kapotě (po dobu zápůjčky Vašeho vozu dipl. zastoupení). Věc je to složitá, nikoli neprůchodná. Některé země mají u svých ambasád (netvrdím, že zde) "přidruženou výrobu". Čili za nájem (který byste zaplatil za vlastní vozidlo), by Vám nótami zařídili i průjezd. Pokud trváte na cestě vozem....

Offline bibin

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 517
Re: Jak vlastním autem do Izraele a zpět?
« Odpověď #3 kdy: 5. Listopadu 2010, 13:19:30 »
A ještě dodám: pokud nemáte zkušenosti s cizozemci, můžete zkusit některého z honorárních konzulů v Praze (kolem Malostr. nám. a Újezda) nebo v Blavě. Andrej Hryc starší je myslím držitelem patentu Brazílie (honorární konzul). Otázka je, na kolik na to il dá, a pak- těmto lidem stěží můžete vyprávět, že nemáte dvě tisícovky na trajekt. Buď v Levantě s auťákem být chcete, nebo nikoli. Seznam těchto lidí má každé ZAMINI. A jistě jsou i v yellow pages.

dalich

  • Host
Re: Jak vlastním autem do Izraele a zpět?
« Odpověď #4 kdy: 5. Listopadu 2010, 13:50:30 »
a pak- těmto lidem stěží můžete vyprávět, že nemáte dvě tisícovky na trajekt.

Tady vůbec nejde o peníze, ale o cestu vlastním vozem. Ta je logicky dražší než koupě letenky CZ-IL-CZ :-)

Chápu to dobře, že pokud bych našel ZÚ, se kterým má IL smlouvu a uznává jej, a tento ZÚ by souhlasil s "nájmem" mého vozidla za více či méně vysoký poplatek, moje auto by mělo označení CD, že? Jinými slovy je to záruka průjezdu Sýrií tam a zpět, přestože pak budu mít v pasu i na karnetu IL razítko?

A nemáte tip na země s "přidruženou výrobou"? :-)

Offline bibin

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 517
Re: Jak vlastním autem do Izraele a zpět?
« Odpověď #5 kdy: 5. Listopadu 2010, 15:37:03 »
Přirozeně jsem se Vás nechtěl dotknout. Jde skutečně o to, že to může být nákladné i na průjezd hranicemi, kdy Vám Arab ukáže v dlani složenou bankovku. A tímto tempem krok za krokem. Začal bych tím, že bych si skutečně obvolal zde rezidující honorární konzuly, dva-tři z těch dvou tuctů (slovenských, především) s Vámi hovořit jistě budou, a jde o to, zda chcete jet jako turista, jako cestovatel...jako co? Když řeknete "kvůli obchodu", řeknou Vám, že obchodníci létají. Zase něco jiného je, když to pojmete jako "Médécins avec frontiéres" Lékaři s hranicemi (ať změníme název) a povezete oficiálně celnící propuštěná léčiva (třeba). Pak můžete celou cestu od tureckých hranic po súríju vykládat, jak to zachrání život zdecimovaným arabským dětem (které ve skutečnosti mají dobré podmínky..) Nevíme nic o Vašem jazykovém vybavení, o tom zda jedete sám, nebo s někým, prostě, měl byste najít někoho, kdo Vám udělá nalejvárnu. Těch neznámých/proměnných jsou desítky, jak vidíte. Ale obecně, vozidla označená CD, CC se v rámci reciprocity propouštějí, ale- zase je vhodné kontaktovat ZÚ všech průjezdních zemí. Turistovi řeknou ne- osobě, pověřené byť dubiózním jihoamerickým konzulátem NE neřeknou. Obchodníci, obchodující s východní Asií vědí (je to otevřená informace), že dipl. zastoupení třeba KLDR byla převáděna na samofinancování. Ovšem, jste obchodník? Můžete poskytnout validní reference? (Žádný diplomat kvůli Vám nebude riskovat, že při průšvihu s Vámi "pojede domů".) Každopádně, plán si udělejte, no a jak vidíte, už teď by jen příprava cesty dala 50 normostran. Takže, při nejlepším (dojedete-vrátíte se) by z toho mohl být zajímavý cestopis, a "kuchařka", jak to všechno vyřizovat a organizovat. Je to už přirozeně mimo rámec Erecu, jistě to není cesta jediná a tak Vám popřeji zdar a sílu při realizaci "cesty za dobrodružstvím"....

dalich

  • Host
Re: Jak vlastním autem do Izraele a zpět?
« Odpověď #6 kdy: 5. Listopadu 2010, 16:32:27 »
Citovat
chcete jet jako turista, jako cestovatel...jako co?
Jako turista-cestovatel.

Citovat
Ovšem, jste obchodník?
Jsem něco horšího - novinář  :D Jenže mám výhodu: nezajímá mě politika, zajímá mě finanční systém a ekonomika. A s tím žádná země na světě nebojuje, všude existují banky a peněžní systém. Může to být pro mě výhoda, pokud bych to pojal jako cestu s oficiální návštěvou místních zástupců finančních institucí a předložil od nich pozvání (jako eko-novinář bych jej dostal levou zadní).


Citovat
Nevíme nic o Vašem jazykovém vybavení, o tom zda jedete sám, nebo s někým, prostě, měl byste najít někoho, kdo Vám udělá nalejvárnu.
Základní angličtita, perfektní ruština. Vždy jezdím sám. A nalejvárnu hledám, kde se dá, proto i tato diskuze :) Je mi však jasné, že v arabském světě bych bych se bez arabštiny "ani nevyčůral" (oproti IL, kde se dá domluvit dalšími jazyky), takže si chci udělat základní kurz arabštiny. Pár slov v turečtině mi na východě Turecka neuvěřitelně otevíralo dveře k lidem, byť jsme se pak na sebe jen usmívali. To samé v Arménii či Gruzii, "blbé" dobrý den v jejich řeči a byli jsme kamarádi. Naproti tomu v Íránu se dá jakž takž mluvit anglicky.

Citovat
Takže, při nejlepším (dojedete-vrátíte se) by z toho mohl být zajímavý cestopis, a "kuchařka", jak to všechno vyřizovat a organizovat.
A přesně o tom to je :-) Díky moc za rady.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15