Všeobecná kategorie > Bezpečnost - armáda, zpravodajství, policie

Mír se Sýrií a Golanské výšiny

<< < (2/16) > >>

Scooolie:
Ale to přece není pravda Yane!

12. července 2006, kdy začala Druhá libanonská válka bylo ještě před přepadem Hizballáhu na izraelské území a únosem Regeva a Goldwassera a zahájeno mohutné kaťušové ostřelování severu země - https://eretz.cz/content/view/436/41/

Teroristé z libanonského hnutí Hizballáh oznámili v prohlášení zveřejněném jejich televizní stanicí Al-Manar, že na libanonsko-izraelské hranici zajali 2 izraelské vojáky. Podle prohlášení chce Hizballáh vyměnit zajatce za vězně a zatčené v Izraeli.

Únosu předcházel raketový útok libanonských teroristů na izraelské město Šlomi a odveta izraelské armády.

Izraelská armáda potvrdila, že dva její vojáci byli s největší pravděpodobností zajati Hizballáhem. Zdůraznila, že vojáci byli uneseni na izraelském území a odvlečeni do Libanonu. Naopak libanonská policie tvrdí, že izraelští vojáci byli zajati na libanonském území, kam izraelská jednotka pronikla.

Kromě unesené dvojice vojáků byli další tři Izraelci během střetů zabiti a osm dalších zraněno.

A už předtím Hizballáh provokoval - např. https://eretz.cz/content/view/281/41/

AKTUALIZOVÁNO 29. 5. 2006, 9:40

Libanonští teroristé z Hizballáhu vystřelili v neděli ráno na severní Izrael tři rakety. Zasáhli základnu izraelské armády a v oblasti kibucu Manara zranili jednoho vojáka.

Kaťuše, 120 mm rakety, byly vystřeleny okolo čtvrté hodiny ranní. Zraněný izraelský voják, dvacetiletý muž z Arielu, byl převezen do nemocnice Sieff (Sieff Hospital) v Tzaftu. Co se týče hmotných škod, byla na základně na hoře Meron, západně od Tzfatu, vážně poškozena jedna budova.

Izraelská armáda (Cahal) odpověděla okolo 11. hodiny leteckým útokem na dvě teroristické základny na území Libanonu ? jednu v obci Sultan Jakúb (Sultan Yacoub) asi pět kilometrů od syrské hranice a druhou v Nuejmi (Nueima), vesnici osm kilometrů od Bejrútu. Bylo vystřeleno osm raket vzduch- země. Obě základny patří Lidové frontě pro osvobození Palestiny - Hlavnímu velení (PFLP-GC). Ta usiluje o zničení židovského státu a finančně ji podporuje Sýrie. Podle izraelského rozhlasu byl nejméně jeden terorista zabit a osm zraněno.

V severním Izraeli byl zvýšen stupeň bezpečnostního ohrožení, obyvatelé se odebrali do krytů. Oficiálně se k útoku žádná teroristická organizace nepřihlásila.

V odpoledních hodinách zahájil Hizballáh rozsáhlý útok na obce a vojenské základny podle hranice Izraele s Libanonem. Byla zahájena palba kulomety, odstřelovači, prováděna dělostřelba a vystřeleny rakety Kaťuša. Výstřelem odstřelovače byl zraněn na krku jeden z izraelských vojáků, který byl převezen do nemocnice Rambam ( Rambam Hospital) v Haifě a nachází se nyní ve vážném stavu. Zasažen byl kibuc Jiftach (Yiftach) a obce Avivim a Šumera (Shumera), nedošlo však ke zraněním.

Cahal odpověděl dělostřeleckou palbou a leteckými údery na cíle Hizballáhu poblíž hranice. Hizballáh ohlásil jednoho mrtvého.

Okolo 17. hodiny libanonské vláda zaslala prostřednictví emisara OSN žádost o příměří. Izrael se zastavením palby souhlasil.

Yan:
Běžné přeshraniční přestřelky. Izrael taky velmi často testoval protileteckou obranu okolních států..... při tom občas nějaký letadlo setřelil a to na území okolních států......

Scooolie:
Myslím, že si odporujete. Pokud tvrdíte, že první zaútočil Izrael, pak informace o raketových útocích Hizballáhu je s tímto tvrzením v rozporu. Věta "Hizballáh začal ostřelovat sever Izraele poté co Izrael zaútočil na Libanon, předtím sever Izraele neostřeloval." prostě není pravda. Bylo to přesně naopak. Nejprve Hizballáh ostřeloval sever Izraele, pak Izrael zaútočil na Hizballáh v Libanonu.

Yan:
Já si neodporuju, já reagoval na Samuelův příspěvek, kde se píše (cituji) Hizbaláh raketami ničil sever Israele včetně Haify (konec citace). To co měl na mysli bylo ostřelování které nastalo opravdu až po útoku Izraele. A na to jsem upozornil.

To že před tím čas od času někdo něco odpálil či bombardoval (na libovolné straně konfliktu) je fakt, ale ze Samuelovi formulace (viz ta Haifa) je jasné že tohle na mysli neměl.

Scooolie:
Ona ta Samuelova formulace připouští dvojí výklad.Pokud měl na mysli to ostřelování Haify jako hlavní, pak máte pravdu. Nicméně já jsem to zase pochopil tak, že hlavní myšlenka bylo ostřelování severu Izraele a mj. i Haify. A ostřelování severu začalo právě válku....
Nicméně lze asi shrnout, že bez útoku Hizballáhu a únosu 2 vojáků 12.7. 2006 by Druhá libanonská válka prostě nebyla.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi