Judaismus > Rabín odpovídá na Vaše dotazy

Exkomunikace chasidů

(1/1)

petahyah:
Kdy byly zrušeny exkomunikace vyznavačů chasidismu z roku 1772 a 1781?
Kdy byl zrušen zákaz sňatků s chasidy a zákaz požívání masa poraženého chasidy?

ptrkmnk:
 V r. 1772 byla  proslovena první a druhá  cherem- klatba (exkomunikace) proti chasidismu, byly páleny chasidské knihy a objevil se první protichasidský pamflet. Chasidé odpověděli vlastní klatbou a spálením pamfletu. V téže  době se Menachem Mendel z Vitebska a Sneur Zalman z Ljady  bez úspěchu pokoušeli setkat s Gaonem z Vilna. V r. 1781 byla proti chasidům vyřčena další cherem: „Musí opustit naše obce se svými ženami a dětmi…. nebude jim poskytnut nocleh; jejich šchita je zakázaná; je zakázáno s nimi obchodovat a uzavírat sňatky s nimi či pomáhat při jejich pohřbu.“

     Vzájemný boj se vyostřil v 80. a zejména v 90. l. 18 st., nezřídka se chasidé a jejich odpůrci  navzájem udávali světským úřadům, což vedlo k věznění různých chasidských vůdců  a  vzájemnému očerňování. S krystalizací hnutí mitnagdim v Litvě a  vznikem haskaly (jakožto společného nepřítele  celého ortodoxního židovstva) opadla tvrdost a zuřivost vzájemného boje, i když zůstaly zásadní  rozdíly pokud jde o židovskou stupnici hodnot, vůdcovství cadikim, přijatelnost určitých extatických rysů chasidského způsobu života. Zcela tyto rozpory- někdy skryté, jindy otevřené- nikdy nepřestaly.

Dan:

--- Citace: ptrkmnk kdy 18. Září 2010, 23:13:55 --- jejich šchita je zakázaná;

--- Ukončit citaci ---

Mají chasidi vlastní řezníky, nebo můžou jíst běžné košér maso?

ptrkmnk:
Mají chasidi vlastní řezníky, nebo můžou jíst běžné košér maso?---To nevím,ale co vím že diskuse jsou jen testem myšlení lidu.Proč vás to zajímá,taková blbost.Košer je nesmysl,vymyšlená svázanost která nemá v bibli žádný základ.K jeho slovu nic nepřidávej- to je poslušnost Boží,polušnost slova a ne lidských nauk a tradic.

Jicchak:
Chasidym ji bezne maso i naopak samozrejme ze rozdily jsou v mase jsou mnohe urovne a o ty jde o chasydysmus jako takovy dnes jiz nejde, kdyz je maso glat tak se ji. Dnes velka cast sochatym pracuje pro nekolik ruznych obci aby se jejich vyjezd predevsim do jizni ameriky vyplatil a tak muze tato skupina porazet pro rabanut sfaradym chasidym i askenazim behem jedne sezony.

Navigace

[0] Index zpráv

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
Navštívit plnou verzi