Autor Téma: Hezká duchovní cesta! ;-)  (Přečteno 21057 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Elazar

 • Host
Re: Hezká duchovní cesta! ;-)
« Odpověď #25 kdy: 22. Červenec 2010, 22:32:10 »
Ne, nemůže, milý martinedeporresi. Pro začátek definice (naprosto slovníková) z wikipedie:

Celibát (z latinského přídavného jména caelebs = neženatý, svobodný) je závazek žít bez manželství, případně též bez pohlavních styků. Celibát je tradičně spjat s mužským i ženským mnišstvím (v různých světových náboženstvích, nejen v křesťanství) a některými řeholemi, v západní (pozdější římskokatolické) církvi se však již před velkým schizmatem začal prosazovat i u neřeholních kněží; dnes je povinný celibát všech kněží jedním z charakteristických rozdílů římskokatolické církve oproti východním i protestantským církvím i oproti řeckokatolické církvi, i ve východních církvích jsou však vyšší církevní funkce obvykle spjaty s mnišstvím a tím i s celibátem. V některých kulturách jsou s očekáváním nebo požadavkem celibátu spojeny i různé další společenské funkce a role, například v českých zemích v prvních desetiletích 20. století byl celibát povinný pro učitelky.

S B-hem ani s žádnou jinou entitou nemá celibát nic společného. Je to úřední záležitost.

Askeze, odříkání, zdrženlivost ohledně pozemských slastí, to jsou věci, které mohou leckomu na jeho duchovní cestě prospět a mohou mít s B-hem leccos společného. Není to sice mechanika (to by vás fyzikové hnali), ale k něčemu to být může. Nikoli ovšem celibát. Nezaměňujte pojmy.  ;)

martindeporres

 • Host
Re: Hezká duchovní cesta! ;-)
« Odpověď #26 kdy: 23. Červenec 2010, 11:02:05 »
Milý Elazare, je to trochu hra se slovíčky a  jiný úhel pohledu. Člověk může žít asketicky, aniž celibát dodržuje, neboť chápu celibát jako podmnožinu askeze. Vy vidíte celibát jako na něco úředně nařízeného shora a máte pravdu. Já ho vidím jako osobní svobodné vnitřní rozhodnutí odevzdat se úplně Nejvyššímu a myslím, že mám pravdu taky. Jestli současně s tím kdo se stane knězem, řeholníkem, nebo žije ve světě to už je tak trochu vedlejší.
« Poslední změna: 23. Červenec 2010, 11:16:08 od martindeporres »

Elazar

 • Host
Re: Hezká duchovní cesta! ;-)
« Odpověď #27 kdy: 23. Červenec 2010, 11:44:20 »
Žádná hra se slovíčky. Naopak, pravě kvůli neznalosti nebo kvůli míchání pojmů, jíž tady exemplárně předvádíte, považují někteří lidé celibát za cosi, co je duchovně podmíněno nebo dokonce nutné pro správný duchovní život, chas ve-chalila nařízené Biblí. Celibát je právní nařízení. Víc se o tom nehodlám bavit. Nastudujte si CIC. Tečka.

martindeporres

 • Host
Re: Hezká duchovní cesta! ;-)
« Odpověď #28 kdy: 23. Červenec 2010, 14:26:42 »
Žádná hra se slovíčky. Naopak, pravě kvůli neznalosti nebo kvůli míchání pojmů, jíž tady exemplárně předvádíte, považují někteří lidé celibát za cosi, co je duchovně podmíněno nebo dokonce nutné pro správný duchovní život, 
Opět podsouvání něčeho, co jsem vůbec nenapsal.  Nejste první a jediný, kdo to tu dělá.  ;) Třeba až zjistíte, jaký je význam slova "chápat" které jsem tady opakovaně použil, tak možná  zjistíte, co jsem vám vlastně chtěl říct. Hezký šábes. 

Elazar

 • Host
Re: Hezká duchovní cesta! ;-)
« Odpověď #29 kdy: 23. Červenec 2010, 15:19:53 »
Jaképak podsouvání? Chápat? To, že vy chápete celibát nějak, neznamená, že to tak je. Stejně můžete chápat letadlo jako druh tramvaje, argumentovat, že je to také dopravní prostředek, ale zkrátka to tak není. Pokud tvrdíte, že celibát má něco společného s B-hem, pak lžete sobě (v tom lepším případě) i jiným (v tom horším).

sad

 • Host
Re: Hezká duchovní cesta! ;-)
« Odpověď #30 kdy: 23. Červenec 2010, 17:21:00 »
Vážený Martine,

toto jste napsal vy: A co když třeba Nejvyšší někomu ten celibát zvolí jako jeho duchovní cestu? A někomu ji může připravit klidně od hinduismu přes budhismus až ke křesťanství nebo k judaismu.

Prostě tam vidím slovo judaismus...

Takže kráčejte svou cestou, sublimujte energie atd., ale nedělejte z nikoho tupce.

Jsem s pozdravem.

martindeporres

 • Host
Re: Hezká duchovní cesta! ;-)
« Odpověď #31 kdy: 24. Červenec 2010, 00:21:03 »
Milý Elazar. Ale opravdu podsouváte. :) Já jsem tu nikde netvrdil, že celibát je nutný pro správný duchovní život. Já jen řekl, že chápu, jestli se někdo v celibátu rozhodne žít. Nic víc nic míň. Podívejte,   každý člověk má svoji duchovní cestu a to takovou, která je v tu chvíli pro něj nejlepší a po ní ho Nejvyšší vede. A někoho holt vede jako tátu od pěti dětí a někoho vede třeba jako řeholníka. A můžem se dohadovat, třeba kdo z nás má lepší boty  nebo televizi, ale co se týče duchovní cesty každý máme tu, která nám právě teď patří a kterou potřebujeme. 

Sad: a vy vylučujete, že by se mohl budhista nebo hinduista stát židem? Já ne. Tohle měl být příklad na  jedinečnost a neopakovatelnost duchovní cesty u každého člověka. I když budete chodit s někým do stejné synagogy a budete slyšet slova jednoho a téhož rabína, každý z vás si z jeho slov odnese něco
jiného. A není to o tom, jestli je někdo chytřejší nebo tupějsí.

sad

 • Host
Re: Hezká duchovní cesta! ;-)
« Odpověď #32 kdy: 24. Červenec 2010, 23:04:34 »
Vážený pane DePorresi,
to samozřejmě nevylučuji. Jenomže stane-li se buddhista, či hinduista (lépe řečeno: stane-li se hinduistický bhakta, potažmo buddhistický bhikšu) židem, zanechá svůj minulý život za sebou. Pokud se náhodou neožení (tj. nesplní micvu), bude si dobře vědom faktu, že bezženství nikterak ve službě Hospodinu nepomáhá.

Prostě jsme si neporozuměli. Toť vše.

Zůstávám s úctou.

 

martindeporres

 • Host
Re: Hezká duchovní cesta! ;-)
« Odpověď #33 kdy: 25. Červenec 2010, 19:50:11 »
milá sad: tyhle věci  tedy celibát a přerod hinduisty v žida spojujete dohromady rovněž vy.  Já to takhle rozhodně nemyslel, pokud jste to tak pochopila, přijměte moji omluvu  nepřesnou formulaci.  Jo souhlasím s vámi v tom, že nařízení  "milujte se a množte se a naplňujte zemi" (snad mě nechytnete za slovo za další velice volnou formulaci  :) ) je prostě pro slušně praktikujícího  žida závazek,  přes který nejede vlak. Berte to tak, že tu opravdu nikoho k celibátu nenutím,  ani ho neprosazuji jako jedinou a dokonce ani nedoporučuji jako nejlepší duchovní cestu, napsal jsem pouze a jenom slovo "chápu" . Vše ostatní nad to jste přidali s Elazarem rukou  nerozlučnou  ;)  Přeji vám vše dobré.
« Poslední změna: 25. Červenec 2010, 20:05:28 od martindeporres »

Elazar

 • Host
Re: Hezká duchovní cesta! ;-)
« Odpověď #34 kdy: 25. Červenec 2010, 21:07:33 »
Milý Elazar. Ale opravdu podsouváte. :) Já jsem tu nikde netvrdil, že celibát je nutný pro správný duchovní život.

Psal jsem někde, že něco takového tvrdíte? Co třeba začít u čtení, lekce 1.?  ;)
Dovolím si to připomenout:
Citovat
kvůli neznalosti ... považují někteří lidé celibát za cosi, co je ... nutné pro správný duchovní život

Co se týče přímo vaší osoby, psal jsem toto:
Citovat
Pokud tvrdíte, že celibát má něco společného s B-hem, pak lžete sobě (v tom lepším případě) i jiným (v tom horším).
a to jako reakci na:
A představte si, milý Elazare, že s B.hem i mít může.  Jde v podstatě o to, přesunout tu část energie z těch částí těla, která nám slouží ke spojení se ženami do jiných oblastí těla, které ná slouží ke spojení s Nejvyšším.

A také jsem nic k ničemu nepřidal, pouze upozornil na jisté matení a zaměňování pojmů, což je věc vám takřka vlastní.  :)
« Poslední změna: 25. Červenec 2010, 21:11:20 od Elazar »

daniel lehotsky

 • Host
Re: Hezká duchovní cesta! ;-)
« Odpověď #35 kdy: 26. Červenec 2010, 13:52:59 »
zaujal ma vers(NA DANU TEMU)JR16,1,,neber si zenu....".

ptrkmnk

 • Host
Re: Hezká duchovní cesta! ;-)
« Odpověď #36 kdy: 4. Srpen 2010, 11:03:44 »
Co když někdo věří že Ježíš je mesiáš a není v žádné denominaci?Ježíš je žid,mesiáš je větší než Mojžíš i než Abraham,ten dával desátky Melkisedekovi,králi Šálemu,mesiáš je kněz podle řádu Mel.Osvobozuje od zákona o očišťování když je to beránek zabitý od počátku světa.Jednou obětí očišťuje všechny takže není třeba dalších.Uvěřil Abraham Bohu a bylo mu to počteno za sprasvedlnost.Nebyl ani katolík že.V něm tedy jeho semeni dojdou požehnání všechny národy že,i nežidé.Mesiáš je tedy jeho syn a můžu následovat víru Abr.věrou v jeho syna.Takže každý věřící pohan je duchovní syn Abr.a žid.To je u mě konverze k pravému judaismu.Proč by nemohl Bůh uměle oplodnit ženu pannu vložením svých genů do jejího nitra aby to co z ní vzejde byl člověk syn Boží?

Elazar

 • Host
Re: Hezká duchovní cesta! ;-)
« Odpověď #37 kdy: 4. Srpen 2010, 12:12:06 »
Co takhle tyto bláboly sepsat do knihy a neotravovat s tím tady?

ptrkmnk

 • Host
Re: Hezká duchovní cesta! ;-)
« Odpověď #38 kdy: 4. Srpen 2010, 15:21:00 »
pardon

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14