Autor Téma: Prosím o radu - masesy  (Přečteno 39928 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

kucharka

  • Host
Prosím o radu - masesy
« kdy: 26. Března 2010, 12:08:04 »
Dobrý den všem!

     Jsem katolička a mám na starosti přípravu Sederové večeře - jako připomínku Kristovy Poslední večeře na základě pesachové hostiny s tradičními starozákonnými texty. Hledám po internetu recept na macesy - jeden jsem našla (3 a 1/4 lžíce mouky a pohár vody, ale co je pohár vody - 200ml nebo 250ml? a lžíce vrchované nebo zarovnané?) - přesto - mohli byste mi prosím poslat recept, jak připravit macesy? I když já pojmem "macesy" myslím "pseudomacesy", nebudou košer, budou z obyčejné mouky, symbolické.

     A ještě jeden dotaz - při přípravě hostiny se vajíčko má péct? Jako v troubě? Ve vodní lázni? Nebo jen tak ve skořápce na plechu? Omlouvámse za neznalost, ale jsem opravdu laik bez zkušeností. A to vajíčko bejca má být jen na sederové míse nebo ho mají mít všichni účastníci (protože v některých materiálnech vůbec není napsáno, někde ano)?

     Budu Vám moc vděčná za rady a zkušenosti. Díky!
Veronika


Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #1 kdy: 26. Března 2010, 12:24:42 »
 :D :D

Ha ha ha.. že by si někteří křesťané i připomínali, že to nebyla žádná "poslední večeře" ale standartní pesachový seder?  (promiňte, že se směju, ale když na to někdy příjde řeč a člověk jim to připomíná, tak se všeliajk ošívají...  ;D)

co se týká receptů na macesy nepomůžu, to jsem nikdy nezkoušela.. prostě mouka a voda, tak aby se dala rozválet placka.. (..no voda se má nabrat den předem.. a má stát na zemi v přikryté nádobě..  :D .. ale to vás asi nebude tak moc zajímat..)

Ano vajíčko na každý talíř .. viz:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Seder_Plate.jpg

ostatně na té wikipedii je informací hodně.. https://cs.wikipedia.org/wiki/Pesach#Sederov.C3.BD_tal.C3.AD.C5.99
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seder

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #2 kdy: 26. Března 2010, 13:10:48 »
A jaký je rozpor v tom, že to byl pesachový seder a současně Poslední večeře Páně?  :D

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #3 kdy: 26. Března 2010, 13:22:09 »
Nevím, jestli v tom je rozpor..  ;D  ..ale většina křesťanů, co jsem s nima o tom mluvila se tomu sederu velmi divila..
(On to byl rozhodně pesachový seder, Poslední večeře Páně se z toho stala až během času..  ;D)

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #4 kdy: 26. Března 2010, 14:26:56 »
Ja bych ty macesy koupila protoze pecene budou asi trochu divne, nemate totiz ten spravny valecek, kterym se do nich delaji dirky.
Vajicko staci normalne uvarit, pokud ho tedy nechcete pect v popelu.
Ovsem pojala bych to skutecne symbolicky.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #5 kdy: 26. Března 2010, 14:34:06 »
Jo, poslední dobou mají pořád jakési "macesy" ve Sparu. vypadají úplně stejně, jako ty dovezené z Erec Jisrael.

kucharka

  • Host
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #6 kdy: 26. Března 2010, 15:27:35 »
Oh, díky všem  ;)

Já taky donedávna netušila, že "naše" Poslední večeře vychází z pesachové hostiny. A těch překvapených u nás bylo víc  :D Pro nás má stále hluboký smysl, je pro nás připomínkou té poslední Kristovy večeře a tu slavíme při každé mši svaté a pokaždé se používá stejných slov, jako použil Ježíš (vzal chléb, lámal.... požehnal kalich...).

Jinak - starozákonné texty musíme mít asi totožné, ne? My věříme, že Ježíš je Mesiáš a Boží Syn.

Tak mě napadlo - co kdybych u nás ve farnosti navrhla, že příští rok pozveme na pesachovou večeři "opravdového Žida"? Přijeli byste někdo?  :o Jsme kousek od Brna. A úroveň večeře by se dozajista pozvedla, teď jsme dost amatéři - viz moje přihlouplé dotazy zde.

Osobně asi žádného Žida neznám...

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #7 kdy: 26. Března 2010, 19:06:19 »
"Starozákonní texty" jsou Tóra.

Nejsem si jistá, že jim všichni rozumíme stejně.

(..žehnáte skutečně kalich slovy:  בָּרוּךְ אַתָּה יי אֱלכנוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, בּוֹרֵא פְּרִי הַגָּפֶן ??
Protože pokud tam byl a dělal to, použil tato slova..  :D)


To pozvání asi není dobrý nápad. Mohl by přijít (což neříká nic o tom, zda by skutečně přišel) pouze ten, kdo se neřídí halachou - nedodržuje micvot tak, jak by měl..

A už vůbec si nejsem jistá, jak by se měla jeho přítomností tam (=nedodržení příkazu), pozvednout úroveň té večeře..  :-[

 :)

vindah

  • Host
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #8 kdy: 27. Března 2010, 14:14:15 »
""MARCELA: To pozvání asi není dobrý nápad. Mohl by přijít (což neříká nic o tom, zda by skutečně přišel) pouze ten, kdo se neřídí halachou - nedodržuje micvot tak, jak by měl..
A už vůbec si nejsem jistá, jak by se měla jeho přítomností tam (=nedodržení příkazu), pozvednout úroveň té večeře.."" 
-----------
tak nějak.. nevim proč chodit na seder ke křesťanům, nic proti tomu, ale jo, je tu jakýsi přikaz o tom, že ne seder nesmí neobřezaní, ne? ...nic proti mezináboženskému dialogu, ale nic se nesmí přehánět... a nevím kdo by s kým dialogoval , leda že by žid šel na nějaký "typicky křesťanský" sváte...což pesah teda rozho není... a to mě vážně nenapadá proč, protože většině židů je Joshua s prominutím vcelku jedno.... ::)
« Poslední změna: 27. Března 2010, 14:18:16 od vindah »

kucharka

  • Host
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #9 kdy: 27. Března 2010, 15:03:48 »
Nemyslela jem to zle - netuším, že by se musel přestoupit nějaký zákon... byl to jen nápad... nevím, co je halacha ani micvot... jak říkám, jen mě to tak napadlo... spíš jako výuková hodina pro katolíky  :)

Každopádně ještě jednou díky moc za odkazy.
A kdy přesně slavíte sederovou večeři (datum)? A vážně trvá třeba 4 hodiny, i s programem pro děti? Moc se mi to líbí

Ad Marcela: to jsem si početla   :D

vindah

  • Host
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #10 kdy: 27. Března 2010, 15:53:13 »
já jdu na večeři (1. den pesahu) v pondělí večer, tuším 29.?.. ale ten první den je až v úterý... ;D..a je to napsaný od 18.00 do 21.00 tak uvdím jak to bude..))

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #11 kdy: 27. Března 2010, 19:29:18 »
Ja si naopak myslim, ze je dobre, aby nejaky opravdu dobre informovany zid ukazal, jak ten Pesach vypadal a proc se ji to ci ono a dela to ci ono, ovsem neni vhodne to delat prave na ten Pesach, kdy ten zid, musi plnit svoji nabozenskou povinnost. Takze jakasi demonstrace toho opravdoveho Pesachu  urcite neni na skodu, ale proste jindy a ne ve svatek sam, kdy ten clovek ma nabozenskou povinnost. Myslim, ale ze pan farar take bude vedet dost, protoze se to jiste na bohoslovecke fakulte ucil.
Sederova vecere trva nejmene 4 hodiny a to je opravdu dost pekne a seder neni program pro deti, ale vlastne historie v kostce pro deti a je to velmi dulezite.
V galutu se slavi 2 dny a zacina se po vecerni modlitbe v pondeli a potom jeste jednou v utery.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #12 kdy: 27. Března 2010, 20:59:30 »
Vindah - den v judaismu zacina vecer po zapadu slunce a konci zapadem sunce nasledujici dne. Tedy Vy jdete na prvni seder, ktery je v pondeli vecer po zapadu slunce a druhy seder zacina v utery po zapadu slunce. Svatek pro vas v diaspore konci ve stredu po zapadu slunce. Pak je ctvrtek ktery je polosvatek , patek v a patek vecer zacina sabat, ktery konci v soboru vecer a v nedeli vecer zacina posledni den svatku, tedy v diaspore predposledni, protoze v diaspore se svatky slavi dva dny, ale to vsechno nastudujete v nejake chytre knizce anebo ve Wiki.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #13 kdy: 28. Března 2010, 01:07:31 »
..  :D  takže nás čeká docela hodně sváteční týden..



je tu jakýsi přikaz o tom, že ne seder nesmí neobřezaní, ne?

... zkuste si představit.. jak to asi mohlo vypadat..

****************************************
..14. dne měsíce nisan někdy kolem roku 3790..
Jeruzalém praská ve švech.. kolik rodin a mužů, žen a dětí se tak mohlo sjet z tehdy zhruba z dvou až třímiliónového národa na jeden z nejdůležitějších poutních svátků? Táboří venku.. není tolik domů .. všude křik, pobíhání.. hýkání oslů.. Každá rodina veze jako největší vzácnost .. beránka k oběti..
Hoří ohně.. v určenou hodinu položí muž ruce na hlavu beránka a prořízne mu tepnu.. krev teče po zemi..

Nad městem se tmou nese vůně pečeného masa.. .. co se nesní do rána, musí se spálit..
****************************************


Z této oběti skutečně nesměl jíst neobřezaný. Pesachový seder není obětí - je jen připomínkou oběti (tu není možné vykonat - neexistuje chrám - symbolizuje ji jenom pečená kost na stole, která se nejí).




Ad Marcela: to jsem si početla   :D

 :D  .. slova, kterými se žehná víno: Baruch ata haŠem, elokejnu melech haolam bore peri hagafen. (Požehnaný jsi Ty, Hospodine, Bože náš, Králi všehomíra, stvořiteli plodů vinné révy.)

Halacha je souhrn židovského náboženského práva, jakož i zvyků a tradic. Micvot jsou přikázání - jsou obsažena v Tóře, je jich 613 a  jsou pro židy závazná.
« Poslední změna: 28. Března 2010, 03:07:27 od Marcela »

vindah

  • Host
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #14 kdy: 28. Března 2010, 20:40:58 »
Vindah - den v judaismu zacina vecer po zapadu slunce a konci zapadem sunce nasledujici dne. Tedy Vy jdete na prvni seder, ktery je v pondeli vecer po zapadu slunce a druhy seder zacina v utery po zapadu slunce.
díky, já vím, jen už zas píšu rychleji než myslím... myslela jsem ten první den, začínající právě sederem...)) takže den podle kř. kalendáře 29.-30.3...ooff

kucharka

  • Host
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #15 kdy: 6. Dubna 2010, 08:36:00 »
Ahoj všem!
 
     Tak ta naše první symbolická "sederová večeře" byla úúúúžasná! Sice používám uvozovky, protože byla určitě laická, ale všechno jsme připravovali i četli s láskou  :)  Je to opravdu nádherná akce. Bylo nás jedenáct, jen bez dětí a fakt paráda. A musím říct, že i jsme pak celé Velikonoce prožívali víc duchovněji.
     Macesy jsme nakonec nesehnali, ani v tom Intersparu, ani ve zdravé výživě  :( Použili jsme tedy symbolicky tortily  ::)
     Jinak "zoom" mi trochu dodala odvahu, že to s tím pozváním někoho fundovaného není tak špatný nápad. Předpokládám, že jsme sederovou večeři neslavili naposledy, tak příští rok - nebo za dva - můžeme konání posunout klidně o týden před velikonoce a pozvat někoho "od Vás Židů", hm?

     A ještě jsem se chtěla zeptat - možná hloupý dotaz - v těch starozákonních textech, co se teď četly, je, že řekl Hospodin, aby se pesachová hostina slavila 14. den měsíce. A naše Velikonoce vychází z toho, že Květná neděle je vždy první neděle po prvním jarním úplňku. Tak Vy máte takový židovský kalendář, že to taky tak vždycky vyjde?? Jakože měsíce jsou třeba různě dlouhé, aby to vyšlo zrovna na ten 15. den?

     A ještě jedna věc mě zaujala, co říkal pak farář - ohledně toho, když Ježíš umýval apoštolům nohy: Jednou říkal, že Židé si podle zákona nemohou nechat umýt nohy, ale pak to nějak zamotal, že Židé podle zákona nemohou někomu jinému umývat nohy. Tak jak to je?

      Jo, a ještě něco - ta večeře je správně sederová nebo pesachová?

     Díky a zdravím všechny!
Verča

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #16 kdy: 6. Dubna 2010, 09:09:14 »
Ani sederová, ani pesachová, většinou se říká  pouze "seder". 

O omývání nohou nic moc nevím.

Kalendář se neposunuje kvůli pesachu, je zároveň lunární i slolární, měsíce se řídí podle Měsíce, roky podle Slunce, (dál podle wikipedie  ;D) "Lunární rok je o jedenáct dní kratší, než sluneční, měsíc nisan se tak každým rokem přibližuje k zimě. Protože ale nisan musí vždy připadnout na začátek jara, vkládá se dvakrát za sedm let (respektive sedmkrát za 19 let) mezi měsíce adar a nisan 13. měsíc, adar II., hebrejsky אדר שני adar šeni."

To je divné, ty macesy - u nás ve Sparu je pořád mají. Tam, co je police se suchary a moukou na pečení chleba. Ale nejsou zdaleka tak dobré, jako ty z Izraele.

Seder bez dětí?? .. to není normální..  ;D ;D ;D



S tím pozváním "pravého" žida ale zacházejte opatrně. U nás přišla jednou jakási paní, křesťanka, v sobotu na šacharit a zůstala i na kiduš. Tam se pokusila přítomné pozvat na nějaký asi svátek nebo něco podobného, ale rabín ji velmi ostře vykázal pryč. Jakmile by to jen trochu mohlo vypadat jako misie, bude to  odmítnuto.  :)

kucharka

  • Host
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #17 kdy: 6. Dubna 2010, 11:19:34 »
No jo, bez dětí  ;D  My sami máme tři malé (karamba!) a navíc i my dospěláci jsme měli sami dělat co se sebou  ;D

Do Sparu jsem poslala manžela - tak možná špatně hledal... znáte chlapy... ale na jeho obhajobu musím říct, že ani moc nevěděl, jak má vypadat to, co má za úkol vyhledat :D

Je mi jasný, že někdy mezináboženský dialog může sklouznout k přesvěčování o své jediné pravdě  :( Osobně jsem velmi tolerantní a židovství jako náboženství (ač ho tak moc neznám) je mi velmi sympatické. Zdá se mi (ale je to jen můj osobní, velmi obecný pocit), že Vy Boha víc berete do svého života, zatímco my ho necháváme v našich kostelích :-( A já jako křesťanka bych se mohla účastnit pravého sederu u Židů? S tím pozvání - uvidíme za rok za dva, jaká bude situace.  :) Každopádně díky moc!

Jo,a bejca se čte "bejca" nebo "bejka"?

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #18 kdy: 6. Dubna 2010, 11:33:11 »
 :)  bejca se čte bejca.. Myslím, že to slovo má má i stejný původ..

Já nevím, zřejmě byste mohla, asi jak kde, jiné to bude na nějaké liberální obci, jiné na ortodoxní a úplně jiné třeba u Chabadu  ;D, ale musela byste se zeptat přímo tam ..  ;D ;D

Tři děti.. prima.. ony by vám to už "urovnaly"..  :D

Čím víc tím líp.. Na "našem sederu byla jen jedna malá holčička a nudila se..  ;)

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #19 kdy: 6. Dubna 2010, 11:42:45 »
Marcelo, Marcelo, a proc jste ji nezabavili tu holcicku. Janusz Korczak rikal, ze seder se musi poradat tak, aby i ten nejmensi se bavil. Vsichni ostatni se musi prizpusobit. Tak priste, pekne prosim, alespon ty zabky pod talir a podobne legrace.
H.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #20 kdy: 6. Dubna 2010, 11:50:17 »
Holčičku jsme bavili.. jednak maminka.. a jednak každý s kým byla ochotná komunikovat..

 ;D ;D, ale žabky mě nenapadly.. já nemám tolik zkušeností (teda s dětma ano.. se sederem ne ..  ;D ;D) - vynadáme taťkovi (on ten seder vedl  :D spolu se Šlomem a Danym Vaňkem)

« Poslední změna: 6. Dubna 2010, 12:46:53 od Marcela »

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #21 kdy: 6. Dubna 2010, 14:05:43 »
žabky, gumová zvířátka, odměny za Ma nistana, zazpívání  pisnicky, prostě, aby na ten zážitek nezapomněla.
Jinak s těmi mezicírkevními akcemi je to velmi křehké dílo, ale možné, chce to ovšem opravdu notnou dávku taktu z obou stran. TAké se mi moc líbí postřeh že my židé bereme Boha do života a křesťanství ho spíš nechává v kostele.
S těmi nohami umytými se podívám, ale nevím teď přesně jak to je.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #22 kdy: 6. Dubna 2010, 14:31:03 »
no jo.. ale zoom.. ona má teprv tři..

příští rok už třeba bude zpívat..  :D :D

nezapomeňte, že tady na Zlínsku to je širokodaleko jediné ortodoxně vychovávané dítě.. a možná i na jižní Moravě celkem.. moc do toho nevidím, ty sekulárnější členy obce téměř neznám.

Na prvním sederu jsem nebyla, tam bylo plno a i více dětí.. tak jim to bylo asi víc přizpůsobené, na druhém už byla sama..

Elazar

  • Host
Re: Prosím o radu - masesy
« Odpověď #23 kdy: 7. Dubna 2010, 08:31:21 »

     A ještě jsem se chtěla zeptat - možná hloupý dotaz - v těch starozákonních textech, co se teď četly, je, že řekl Hospodin, aby se pesachová hostina slavila 14. den měsíce. A naše Velikonoce vychází z toho, že Květná neděle je vždy první neděle po prvním jarním úplňku. Tak Vy máte takový židovský kalendář, že to taky tak vždycky vyjde?? Jakože měsíce jsou třeba různě dlouhé, aby to vyšlo zrovna na ten 15. den?

Židovský je lunární, takže se Pesach slaví vždy ve stejný den podle židovského kalendáře, akorát že v gregoriánském padne onen den vždy trochu jinak. Když už ta wikipedie, tak rovnou zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDidovsk%C3%BD_kalend%C3%A1%C5%99 Nebo tady https://cs.wikipedia.org/wiki/Nisan

V raném křesťanství existovaly skupiny, které slavily velikonoce (křesťanské) podle židovského kalendáře,  myslím že se jim kvůli tomu říkalo "čtrnáctníci" (quartodecimani), ale to bylo potlačeno - v křesťanství byl důležitější prvek "neděle" jako nového "dne Páně" a symbolu "nové smlouvy", vítězství nad smrtí ale i nad "starou sobotou" a judaismem - a proto se křesťanské velikonoce, přesněji neděle velikonoční, začaly slavit první neděli po prvním jarním úplňku (jelikož první jarní úplněk připadá podle lunárního židovského kalendáře vždy na 14. - 15. nisan).


     A ještě jedna věc mě zaujala, co říkal pak farář - ohledně toho, když Ježíš umýval apoštolům nohy: Jednou říkal, že Židé si podle zákona nemohou nechat umýt nohy, ale pak to nějak zamotal, že Židé podle zákona nemohou někomu jinému umývat nohy. Tak jak to je?

Umývání nohou hostům byl docela běžný zvyk na předním východě. Ta třeba to pochází z toho..

      Jo, a ještě něco - ta večeře je správně sederová nebo pesachová?

Obojí je v pořádku  :)

Offline fanuel

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Zdravím
Re:Prosím o radu - masesy
« Odpověď #24 kdy: 12. Července 2018, 23:38:07 »
Zdravím....
Tak legrace musí být když země je smutná....5778::::2018

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15