Judaismus > Recepty

Prosím o radu - masesy

<< < (2/5) > >>

Tamar:
Jo, poslední dobou mají pořád jakési "macesy" ve Sparu. vypadají úplně stejně, jako ty dovezené z Erec Jisrael.

kucharka:
Oh, díky všem  ;)

Já taky donedávna netušila, že "naše" Poslední večeře vychází z pesachové hostiny. A těch překvapených u nás bylo víc  :D Pro nás má stále hluboký smysl, je pro nás připomínkou té poslední Kristovy večeře a tu slavíme při každé mši svaté a pokaždé se používá stejných slov, jako použil Ježíš (vzal chléb, lámal.... požehnal kalich...).

Jinak - starozákonné texty musíme mít asi totožné, ne? My věříme, že Ježíš je Mesiáš a Boží Syn.

Tak mě napadlo - co kdybych u nás ve farnosti navrhla, že příští rok pozveme na pesachovou večeři "opravdového Žida"? Přijeli byste někdo?  :o Jsme kousek od Brna. A úroveň večeře by se dozajista pozvedla, teď jsme dost amatéři - viz moje přihlouplé dotazy zde.

Osobně asi žádného Žida neznám...

Tamar:
"Starozákonní texty" jsou Tóra.

Nejsem si jistá, že jim všichni rozumíme stejně.

(..žehnáte skutečně kalich slovy:  בָּרוּךְ אַתָּה יי אֱלכנוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, בּוֹרֵא פְּרִי הַגָּפֶן ??
Protože pokud tam byl a dělal to, použil tato slova..  :D)


To pozvání asi není dobrý nápad. Mohl by přijít (což neříká nic o tom, zda by skutečně přišel) pouze ten, kdo se neřídí halachou - nedodržuje micvot tak, jak by měl..

A už vůbec si nejsem jistá, jak by se měla jeho přítomností tam (=nedodržení příkazu), pozvednout úroveň té večeře..  :-[

 :)

vindah:
""MARCELA: To pozvání asi není dobrý nápad. Mohl by přijít (což neříká nic o tom, zda by skutečně přišel) pouze ten, kdo se neřídí halachou - nedodržuje micvot tak, jak by měl..
A už vůbec si nejsem jistá, jak by se měla jeho přítomností tam (=nedodržení příkazu), pozvednout úroveň té večeře..""  -----------
tak nějak.. nevim proč chodit na seder ke křesťanům, nic proti tomu, ale jo, je tu jakýsi přikaz o tom, že ne seder nesmí neobřezaní, ne? ...nic proti mezináboženskému dialogu, ale nic se nesmí přehánět... a nevím kdo by s kým dialogoval , leda že by žid šel na nějaký "typicky křesťanský" sváte...což pesah teda rozho není... a to mě vážně nenapadá proč, protože většině židů je Joshua s prominutím vcelku jedno.... ::)

kucharka:
Nemyslela jem to zle - netuším, že by se musel přestoupit nějaký zákon... byl to jen nápad... nevím, co je halacha ani micvot... jak říkám, jen mě to tak napadlo... spíš jako výuková hodina pro katolíky  :)

Každopádně ještě jednou díky moc za odkazy.
A kdy přesně slavíte sederovou večeři (datum)? A vážně trvá třeba 4 hodiny, i s programem pro děti? Moc se mi to líbí

Ad Marcela: to jsem si početla   :D

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi