Judaismus > Recepty

Prosím o radu - masesy

<< < (5/5)

Tamar:
Holčičku jsme bavili.. jednak maminka.. a jednak každý s kým byla ochotná komunikovat..

 ;D ;D, ale žabky mě nenapadly.. já nemám tolik zkušeností (teda s dětma ano.. se sederem ne ..  ;D ;D) - vynadáme taťkovi (on ten seder vedl  :D spolu se Šlomem a Danym Vaňkem)

zoom:
žabky, gumová zvířátka, odměny za Ma nistana, zazpívání  pisnicky, prostě, aby na ten zážitek nezapomněla.
Jinak s těmi mezicírkevními akcemi je to velmi křehké dílo, ale možné, chce to ovšem opravdu notnou dávku taktu z obou stran. TAké se mi moc líbí postřeh že my židé bereme Boha do života a křesťanství ho spíš nechává v kostele.
S těmi nohami umytými se podívám, ale nevím teď přesně jak to je.

Tamar:
no jo.. ale zoom.. ona má teprv tři..

příští rok už třeba bude zpívat..  :D :D

nezapomeňte, že tady na Zlínsku to je širokodaleko jediné ortodoxně vychovávané dítě.. a možná i na jižní Moravě celkem.. moc do toho nevidím, ty sekulárnější členy obce téměř neznám.

Na prvním sederu jsem nebyla, tam bylo plno a i více dětí.. tak jim to bylo asi víc přizpůsobené, na druhém už byla sama..

Elazar:

--- Citace: kucharka kdy  6. Dubna 2010, 08:36:00 ---
     A ještě jsem se chtěla zeptat - možná hloupý dotaz - v těch starozákonních textech, co se teď četly, je, že řekl Hospodin, aby se pesachová hostina slavila 14. den měsíce. A naše Velikonoce vychází z toho, že Květná neděle je vždy první neděle po prvním jarním úplňku. Tak Vy máte takový židovský kalendář, že to taky tak vždycky vyjde?? Jakože měsíce jsou třeba různě dlouhé, aby to vyšlo zrovna na ten 15. den?

--- Ukončit citaci ---

Židovský je lunární, takže se Pesach slaví vždy ve stejný den podle židovského kalendáře, akorát že v gregoriánském padne onen den vždy trochu jinak. Když už ta wikipedie, tak rovnou zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDidovsk%C3%BD_kalend%C3%A1%C5%99 Nebo tady https://cs.wikipedia.org/wiki/Nisan

V raném křesťanství existovaly skupiny, které slavily velikonoce (křesťanské) podle židovského kalendáře,  myslím že se jim kvůli tomu říkalo "čtrnáctníci" (quartodecimani), ale to bylo potlačeno - v křesťanství byl důležitější prvek "neděle" jako nového "dne Páně" a symbolu "nové smlouvy", vítězství nad smrtí ale i nad "starou sobotou" a judaismem - a proto se křesťanské velikonoce, přesněji neděle velikonoční, začaly slavit první neděli po prvním jarním úplňku (jelikož první jarní úplněk připadá podle lunárního židovského kalendáře vždy na 14. - 15. nisan).



--- Citace: kucharka kdy  6. Dubna 2010, 08:36:00 ---     A ještě jedna věc mě zaujala, co říkal pak farář - ohledně toho, když Ježíš umýval apoštolům nohy: Jednou říkal, že Židé si podle zákona nemohou nechat umýt nohy, ale pak to nějak zamotal, že Židé podle zákona nemohou někomu jinému umývat nohy. Tak jak to je?

--- Ukončit citaci ---

Umývání nohou hostům byl docela běžný zvyk na předním východě. Ta třeba to pochází z toho..


--- Citace: kucharka kdy  6. Dubna 2010, 08:36:00 ---      Jo, a ještě něco - ta večeře je správně sederová nebo pesachová?

--- Ukončit citaci ---

Obojí je v pořádku  :)

fanuel:
Zdravím....
Tak legrace musí být když země je smutná....5778::::2018

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi