Autor Téma: Chrámová hora  (Přečteno 22214 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

janagab

  • Host
Chrámová hora
« kdy: 30. Prosince 2009, 20:14:34 »
Zajímalo by mě, proč Židé nesmějí na Chrámovou horu. A také, zda skutečně Korán hovoří o tom, že se odtud "vznesl" Mohamed na nebesa. Slyšela jsem, že v Koránu Jeruzalém vůbec zmíněn není, pouze jisté "město na východě". Korán sice doma mám, ale zatím jsem se k jeho četbě nedostala. Také je z mého pohledu naprosto nestoudné, že Židé nesmějí do Betléma, který byl dokonce nějakým hloupým moderátorem na Českém rozhlase Radiožurnál před Vánocemi označen za "Biblickou Palestinu", což se mi těžko rozdýchává.

Elazar

  • Host
Re: Chrámová hora
« Odpověď #1 kdy: 30. Prosince 2009, 23:20:15 »
Tři odpovědi z předchozí debaty (nepodařilo se mi je zkopírovat jinak než takhle) proč se nesmí na Chrámovou horu:

Jicchak
Re: Vystup na Chramovu horu a do Skalneho domu
« Odpověď #24 kdy: 4. Červenec 2008, 14:57:53 »
Samozřejmě že místo není nečisté naopak jeuvedeno například v traktátu Megilo, že druhé posvěcení, tedy z dob druhého chrámu jeho svatost zůstává i po jeho zboření a proto zbořením chrámu nenastává možnost opětného obětování na posvátných výšinách. Problém vstupu na chrámovou horu je, že my jsme nyní nečistí nečistotou mrtvích, to znamená že každý kdo se dotkne mrtvého, nese jej či dokonce vejde pod společnou střechu s ním stane se nečistým nejtěžším druhem rituální nečistoty, pro očištění je potřeba prach z obětované červené krávy, kdo na chrámovou horu vstoupí, je povinen vymícením učinil ,li tak úmyslně a pakliže neúmyslně nebo nevěděl o zákazu výstupu je povinen přinést oběť za provinění, tak to stanovuje Tora. To jsou věci vyložené na mnoha místech Talmudu, nicméně je názor, že zákqaz se nevztahuje na celou Chrámovou horu, nýbrž pouze na její větší část, ovšem nevíme která část to je, nikdo z autorit netvrdí že zákaz je pouze do mešity Al Aksa nebo spojen vstupem do mikve. Vstupem do mikve (rituální lázně) je podmíněna dle polehčujících názorů že je povolen vstup na okrajovou část hory (je to názor silně menšinový) tak mikve je nutná pro vstup na ona místa, dle některých názorů je vstup do mikve nutný již při vstupu ke Zdi ale to je taktéž menšinový názor. Vše vyplývá z našich znalostí o tom kde byl tábor Šchiny, tábor levijců a tábor Jisraelců, tedy různé úrovně posvěcení. Případ rabi Gorena přesně neznám, nicméně vím že tam byl v době války a ikdyž byl s tfilin je možné že tam byl jako voják tedy jako bojovník a tudíž v rámci záchrany života. Co se týče nežidů ti mají přístup na místo také zakázaný nicméně jak správně opdotkl petahyah nikoliv z důvodu rituální nečistoty, protože tu oni nepřijímají. Nicméně nežidé mohou navštívit západní zeď která byla = nádvořím nežidé, jelikož i nežidé se tam modlili a dokonce obětovali ale mohli vstoupit pouze až k tomuto místu, kde nyní stojíme i my Židé. Jediným možným způsobem jak na Chrámovou horu vystoupit je svátek pesach, jelikož pakliže je většina jisraelců nečistá, jako dnes, tak tato oběť pesachová, odsouvá nečistotu a je možno vystoupit za účelem obětování, Rambam uvádí že je možné vystoupit též za účelem stavby. Obětování i stavění na tomto místě vláda nedovoluje. Je známý příběh že Chasam soufer se rozhodl takovou pesachovou pouť spolu s nesčetnými zástupy Židů do Jisraele podniknout a obětovat pesachovou oběť o svátku, stal se tehdy veliký zázrak a Turecký sultán vše opvolil, cesta se z nám neznámých důvodů neuskutečnila a dějiny s eubírali směrem který my známe. doufejme že se nám poštěstí na místo všem v čistotě vystoupit, pomodlit se a vykonat službu na onom Místě.


zoom
Re: Vystup na Chramovu horu a do Skalneho domu
« Odpověď #25 kdy: 5. Červenec 2008, 21:03:13 »
Jen neco na okraj. Ke Zdi narku, t.j. Kotel ha-maaravi {Zapadni stena} je zbytkem hradby, kterou nechal pri rozsireni Chramove hory a rekonstrukci jeruz. Chramu vybudovat ve 20. letech pr.novym. letopoctem kral Herodes. Z hlediska nasi tradice Sechina (Bozi imanence) nikdy neopustila Kotel ha-maaravi. Nezabyvam se touto tematikou, ale pokud je mi znamo, tak krome rabi Gorena z.l. se velmi podrobne zabyva problematikou Chramove hory take dn. vrchni haifsky rabin Saar Jasuv Kohen, ktery sdili  tez podobny nazor jako rabi Goren z.l. Mam dojem, ze napsal o tom dosti obsahle pojednani. Pokud vim, chceme-li jit na urcite casti Chramove hory, staci ritualni koupel v mikve. Chram / chramovy komplex byl s nejvetsi pravdepodobnosti ta, kde je Skalni dom a jeho bezprostredni okoli. Tam je Zidum vstup zakazan z ritualniho hlediska. Jinak v dobe vlady rim. cisare Juliana apostaty, jak ho nazyvaji krestane {361-3}, byl cisar velmi naklonen myslence znovuvybudovani jeruzal. Chramu. Bohuzel, jeho predcasnou smrti byly definitivne pohrbeny veskere nadeje Zidu.


Jicchak
Re: Vystup na Chramovu horu a do Skalneho domu
« Odpověď #26 kdy: 6. Červenec 2008, 07:05:21 »
Zákaz vstupu neplatí pouze pro Chrám ale i pro jeho nádvoří, je velmi pravděpodobné že na část dnešní Chrámové hory se dá vstoupit, nicméně není jisté která část to je, navíc tak tomu nelze učinit podle všech výpočtů, nicméně lze li tak stačí mikve, otázka kam potom jít když přesně nevíme území posvěceného nádvoří.
Přerušení naděje vybudování Chrámu v době císaře Juliana je smutné, tím spíš že v jeho dobách jak dokazuje Talmud měli naši duchovní vůdci prach z červené krávy a byli schopni se očistit. Nicméně vše podléhalo jiným plánům a stezkám, zrovna jako Chasam Soufer neuskutečnil svůj plán, ještě jsme nebyli hodni, nicméně doufejme za našich časů Chrám postaven bude.






Vstup na Chrámovou horu zakazovali a zakazují např. tito rabíni:

    * Jona Metzger, vrchní aškenázský rabín Izraele
    * Šlomo Amar, vrchní sefardský rabín Izraele
    * Ovadia Josef, bývalý vrchní sefardský rabín Izraele
    * Elijahu Bakši-Doron, bývalý vrchní sefardský rabín Izraele
    * Šmu'el Rabinowitz, rabín Západní zdi
    * Šlomo Aviner, hlava ješivy Ateret Kohanim
    * Jisrael Me'ir Lau, bývalý vrchní aškenázský rabín Izraele a vrchní rabín Tel Avivu
    * Mordechai Eliyahu, bývalý vrchní sefardský rabín Izraele
    * Abraham Isaac Kook, považovaný za prvního vrchního aškenázského rabína Izraele a vůdčí postavu náboženského sionismu
    * Josef Šolom Eljašiv, hlava charedi komunity v Me'a Še'arim
    * Jo'el Teitelbaum, Satmarský Reb, bývalý vůdce komunity Satmarských chasidů, hlavní antisionistické frakce v chasidském hnutí.

Vstup na Chrámovou horu povolovali a povolují např. tito rabíni

    * Šlomo Goren, bývalý vrchní aškenázský rabín Izraele
    * Chaim David Ha-Levi, bývalý vrchní rabín Tel Avivu
    * Dov Lior, rabín Kirjat Arby
    * Josef Elboim
    * Še'ar Jišuv Ha-Kohen, vrchní rabín Haify



Jeruzalém ani al-Kuds se v Koránu nevyskytuje.


Židé do Betléma mohou, Izraelci ne a to z bezpečnostních důvodů (nesmí na území Palestinské samosprávy kvůli nebezpečí únosu nebo napadení).

janagab

  • Host
Re: Chrámová hora
« Odpověď #2 kdy: 31. Prosince 2009, 10:50:43 »
Děkuji Elazarovi za obsáhlou odpověď, kterou si pořádně pročtu (raději několikrát). Ještě na závěr taková drobnost - jaký je rozdíl mezi Židy a Izraelci?

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Chrámová hora
« Odpověď #3 kdy: 31. Prosince 2009, 17:14:59 »
Izraelcem, tedy obcanem Statu Izrael, muze byt i arabsky muslim nebo druz, sekularni slovan, nebo treba marocky krestan. To je samozrejme jen velmi strucna a hruba odpoved.

janagab

  • Host
Re: Chrámová hora
« Odpověď #4 kdy: 31. Prosince 2009, 17:33:25 »
to Valder:
děkuji za odpověď, dosud jsem si myslela, že pojem Izraelec pochází od označení 12ti izraelských kmenů a že se za Izraelce mohou označovat pouze potomci těchto kmenů. Nechápala jsem to jako rovnítko mezi pojmem Izraelec a občan Státu Izrael. Ale i tak mě překvapilo, že Židé do Betléma mohou - jak uvedl Elazar - totiž, že tento zákaz se vztahuje "pouze" na občany Státu Izrael a ne na Židy. V Betlémě jsem bydlela letos týden a to prostředí vytvářené většinou palestinských muslimů se mi zdálo obrovsky nepřátelské a nebezpečné. Žida jsem tam neviděla ani jednoho (tedy myslím Žida, který by měl na hlavě alespoň jarmulku).

Elazar

  • Host
Re: Chrámová hora
« Odpověď #5 kdy: 31. Prosince 2009, 18:42:11 »
Samozřejmě, že žádného žida s jarmulkou nebo nějakým vnějším znakem židovství na území pod plnou kontrolou PS nepotkáte.

janagab

  • Host
Re: Chrámová hora
« Odpověď #6 kdy: 31. Prosince 2009, 18:48:27 »
to Elazar:
... bohužel...

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Chrámová hora
« Odpověď #7 kdy: 31. Prosince 2009, 23:07:15 »
Jojo, ale je to jako pri povinnem zatmivani pri bombardovani rozsvitit na strese domu xenonovy majak  :(
Jeste k tem pojmum Izraelec a potomek 12 kmenu : tady ziju v omylu mozna ja, ale dosud jsem mel za to, ze pro zminene potomstvo se pouziva/pouzivalo slovo Izraelita.

janagab

  • Host
Re: Chrámová hora
« Odpověď #8 kdy: 31. Prosince 2009, 23:52:51 »
to Vader:
Asi ano - Izraelita jako potomek 12 kmenů. Je to možná tím, že pojem Izraelec je v českém ekumenickém překladu Bible používán ve smyslu Izraelita. Tato dvě slova se proto pro mne stala synonymy (Izraelita a Izraelec) na rozdíl od občana Státu Izrael. Ale stejně - jak by to rozlišili na checkpointu při vstupu do Betléma, kdyby tam šel  Žid (byť bez jarmulky či jiných "vnějších znaků", tedy zřejmě spíše tajně) a kdyby tam mířil  Izraelec (resp. Israeli people - tak, jak stojí na varovných tabulích před Betlémem: No entry for Israeli people)? Nám občas do autobusu někdo vlezl, když jsme přijížděli na hotel do Betléma nebo naopak, když jsme z Betléma odjížděli a vždycky jsme museli mít po ruce pasy. Já prostě pořád moc nechápu, proč je Betlém výhradně v palestinské autonomii, která na mě působila opravdu velmi nepřátelským dojmem (o pořádku ani nemluvě). Nebyl (a neměl by být) Betlém v zemi judské?

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Chrámová hora
« Odpověď #9 kdy: 1. Ledna 2010, 09:10:29 »
Tak ta posledn9 otázka je opravdu dobrá. Betlém je sice v zemi judské, ale země judská není souřasný Izrael (bohužel). Podobně jako jiná území, která se v Bibli označují jako judská, izraelská území, dnes jsou v rukou ..... no však víte.  :(

janagab

  • Host
Re: Chrámová hora
« Odpověď #10 kdy: 1. Ledna 2010, 10:43:03 »
to zoom:
no právě, to mě dost drtí. Možná by mi ani tak nevadilo, kdyby byl v zemi "palestinské", za předpokladu, že by se tato "země" (nebo spíš lidé tam žijící a vychovávaní) chovali civilizovaně. to se ale vůbec říct nedá. a ještě  jim svět pořád a pořád ustupuje (bez evidentních náznaků na zlepšení). Doufám, že stejný osud nepostihne Jeruzalém a Nazareth (ten už má maličký náběh! - byť zatím to jde). Mám strach o osud Izraele, ale věřím a moc si přeji, aby byl můj strach ve výsledku neodpostatněný.

Elazar

  • Host
Re: Chrámová hora
« Odpověď #11 kdy: 1. Ledna 2010, 11:50:19 »
Zaměňujete Bibli a politiku. Betlém je v zemi judské (stejně jako je tam judská poušť), ale za války o nezávioslost jej obsadilo Jordánsko a v devadesátých letech jako 100% arabské město zkrátka připadlo PS. Stějně jako Hebron nebo Šechem - Nabulus. S tím se teď nedá nic dělat. Je pravda, že některým Arabů to v případě Betléma paradoxně vadí víc, než Židům.

Rozlišení mezi židem a Izraelcem se na checkpointech provádí podle pasu nebo ID.

janagab

  • Host
Re: Chrámová hora
« Odpověď #12 kdy: 1. Ledna 2010, 12:09:37 »
to Elazar:
no, hlavně aby to takto nepokračovalo dál... V 90.letech to byl Betlém, Hebron atd..., co přijde dál? No a, co se týče Bible a politiky - Bible je přece plná politiky (a mnohé problémy jsou prostě pořád stejné).

Offline santos

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 179
Re:Chrámová hora
« Odpověď #13 kdy: 4. Ledna 2013, 15:05:23 »
kameň úrazu: Chrámová hora.     V Izareli existuje hnutie na znovuobnovenie židovského Šalamúnovno respektíve Herodesovho chrámu.
Ale ako je známe na hore je 3 tie najposvätnejšie miesto islamu po 1 Mekke. 2 Medíne je 3 miesto Jeruzalem- Chrámová hora kde je mešita Skalný dóm so zlatou kopulou. teda podľa islamu je už chrám obnovený v tej mešite.
Podľa niektorých židov by mala byť mešita zbúraná a obnovený šalamúnov Chrám.   

Offline santos

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 179
Re:Chrámová hora
« Odpověď #14 kdy: 5. Ledna 2013, 18:37:04 »
No dobre tak poďme diskutovať o  zreštaurovaní toho Šalamúnov Chrámu.
Raz som čítal takú diskusiu chasidov z USA a bol tam jeden taký zaujímavý príspevok vraj keď sa urobí presná rekonštrukcia Chrámu samozrejme na Chrámovej hore  a začnú sa robiť presne obety ako za biblických čias vraj určite Príde Boh do Jeruzalema na Chrámovú horu do Chrámu.

Tu je video:
El Templo de Jerusalem - Beit Hamikdash

Je to vo Vašom obľúbenom Jazyku.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Chrámová hora
« Odpověď #15 kdy: 5. Ledna 2013, 23:59:36 »
No dobre tak poďme diskutovať o  zreštaurovaní toho Šalamúnov Chrámu.

Santosi.. co vy vlastně víte o židovství??  :o

Nelze udělat "rekonstrukci Chrámu".. není nikdo, kdo by do něj mohl vstoupit.. .. všichni židé jsou rituálně nezpůsobilí ke službě v Chrámu. Nelze postavit Chrám, dokud nebudeme mít popel z červené krávy... vypadá to, že ho nebudeme mít, dokud nepřijde Mesiáš a co se stane potom.. to opravdu nikdo neví..

Offline santos

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 179
Re:Chrámová hora
« Odpověď #16 kdy: 6. Ledna 2013, 16:49:18 »
No povedzme si krutú pravdu.
Chrám nemožno zreštaurovať na pôvodnom mieste z politických dôvodov, územie Chrámovej hory patrí pod zvrchovanosť Arabskej autonómej správy v štáte Izrael a vlastne od 3.2.2013 pod zvrchovanosť Palestínskeho štátu. Dôsledky toho kroku si môžeme domýšľať.
Ale Chrám by sa mohol kľudne zreštaurovať napríklad niekde pri tel-Avive či Haife či na inom bezpečnom mieste.
Tiež som čítal na jednom ruskom fóre že Prezident Putin by dal stavebné povelenie a súhlas na postavenie Chrámu v Birobidžane či na inom mieste Židovskej autonómie v Rusku.
V Sionistickej charte sa nikde nepíše že Chrám má byť zreštaurovaný len na Chrámovej hore.

Offline santos

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 179
Re:Chrámová hora
« Odpověď #17 kdy: 6. Ledna 2013, 17:09:38 »
K tej rituálne očiste stačí klasické mikve / pre neznalých veci celotelový kúpeľ s umytím všetkých častí tela komplet/

Offline santos

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 179
Re:Chrámová hora
« Odpověď #18 kdy: 6. Ledna 2013, 17:55:16 »
V Tóře se nachází příkaz postavit svatyni: „Ať mi udělají svatyni a já budu bydlet uprostřed nich.“ (Ex 25,8).

Teda nikde ani Slovo o jeruzaleme ani Chrámovej Hore.

A možno by sa lepšie darilo izraelskému národu keby okamžite postavil Chrám aj keby to bolo hocikde len aby bol.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Chrámová hora
« Odpověď #19 kdy: 6. Ledna 2013, 19:04:03 »



Ale Chrám by sa mohol kľudne zreštaurovať napríklad niekde pri tel-Avive či Haife či na inom bezpečnom mieste.

Nemohl.

K tej rituálne očiste stačí klasické mikve / pre neznalých veci celotelový kúpeľ s umytím všetkých častí tela komplet/

Nestačí.


A možno by sa lepšie darilo izraelskému národu ...

Santosi.
Buďte od té dobroty a přečtěte si (alespoň) tuhle diskuzi od začátku.

A přestaňte se už pokoušet tvrdit, že Izraelskému národu by se dařilo lépe, kdyby se choval podle toho, jako se to vám zdá lepší.
Toto jsou záležitosti o kterých diskutují rabíni po mnoho generací. A jsou vzdělaní a moudří, a přesto není možné dojít k jednoznačným závěrům. Domníváte se snad, že jste vzdělanější a moudřejší než oni?

Offline wocicko

  • Mladší člen
  • **
  • Příspěvků: 93
  • Pohlaví: Ženské
Re:Chrámová hora
« Odpověď #20 kdy: 6. Ledna 2013, 21:47:19 »
Já se omlouvám za mezery ve vzdělní, ale stejně se zeptám: že není červená kráva chápu, snad se i poměrně nedávno nějaká skoro červená narodila, pokud si dobře pamatuji... ale proč jsou všichni apriori nečistí? Vždyť přece každý se nemusel potkat s mrtvolou, nebo jde ještě o nějaké jiné znečištění? Díky  ;D
Jo a pro Santose: ať se podívá na díl Teorie velkého třesku s názvem Jeruzalémská dualita, je snad v první sérii, tam taky jeden človíček má konstruktivní nápady na řešení situace na Předním východě  8)

Offline Talmid

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 105
Re:Chrámová hora
« Odpověď #21 kdy: 6. Ledna 2013, 23:48:38 »
El nuevo Jerusalem (Cherusalem)  :D

Offline Talmid

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 105
Re:Chrámová hora
« Odpověď #22 kdy: 6. Ledna 2013, 23:56:26 »
Tak já bych zase podotkl, že mesianismus není nedílnou části judaismu-vzniknul mimochodem až po druhém chrámu. Za další ten chrám tam taky někdo musel stavět tenkrát a pochybuju, že měli 2x popel z krávy co dneska neexistuje-co když nebyla celá červená? O tom bych prosil trochu více informací, já to neznám do detailu.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Chrámová hora
« Odpověď #23 kdy: 7. Ledna 2013, 00:16:38 »
informace o tom, jak se stavěl druhý chrám by byly jistě zajímavé

ale že měli popel z červené krávy, to jsem si jistá
i tím, že byla celá červená

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re:Chrámová hora
« Odpověď #24 kdy: 7. Ledna 2013, 07:59:29 »
Lidičky zašli jste na hodně tenký led, bez dostatečných informací je k tématu lépe mlčeti a studovati.
Červená kráva se před pár lety opravdu objevila, ale později byla shledána nezpůsobilou pro několik nečervených chlupů.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15