Autor Téma: ATLETIKA: ME DRUŽSTEV 2009/3. LIGA - muži a ženy (k)  (Přečteno 1643 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 351
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
ATLETIKA: ME DRUŽSTEV 2009/3. LIGA - muži a ženy (k)
« kdy: 22. Červen 2009, 21:53:54 »
Víkend 20. a 21. 6. 2009 byl pro  evropskou  atletiku přelomový. Ve čtyřech městech Starého kontinetu se konaly premiérové soutěže nového mistrovství Evropy atletických družstev.

Historické ohlédnutí
Premiérový sportovní podnik  nazvaný Mistrovství Evropy družstev 2009 nahrazuje dosavadní Evropský pohár  národních atletických družstev, který existoval  v letech1965-2008. Zpočátku byl pořádán nepravidelně, od roku  1975 se konal  každé dva roky a  od poloviny 90. let každoročně.  Podle názoru vyjádřeného na odborném serveru  Atletika.cz  je nynější ME  národních týmů vyvrcholením rostoucí role dosavadního Evropského poháru.

Struktura nové soutěže
ME družstev se dělí na  elitní Superligu a první, druhou a třetí ligu. Superliga je tvořena 12 atleticky nejvýkonnějšími zeměmi Evropy.   Také v první lize startuje 12 zemí. O čtyři méně jich působí v lize druhé a celkem třináct v třetí lize -  z toho 12 států  plus sdružení  AMES(Asociace malých evropských států – pod její hlavičkou  závodí atleti  ze zemí jako je San Marino, Monako, Malta nebo Lichtenštejnsko). Ve všech ligách soutěží muži a ženy v rámci příslušného šampionátu  zvlášť, ovšem jejich výsledky se započítávají  pro každý stát společně.

Postupový  a sestupový klíč
Po skončení mistrovství Evropy, které se koná pro každou ligu samostatně v jiném městě (podrobnosti níže), sestupují ze Superligy do první ligy poslední tři týmy (letos to postihlo i ČR). Nahradí je tři nejlepší účastníci  1. ligy, z níž do 2. ligy sestupují poslední dva. Nahradí je  země z první a druhé příčky  konečné tabulky 2. ligy, kde také platí, že poslední dva  se propadají do ligy třetí a z ní dva nejlepší (letos k nim patří Izrael – viz níže) se posunují do druhé ligy.

Hostitelská města jednotlivých evropských šampionátů 2009
Všechna čtyři podniky ME atletických družstev se konaly ve stejném termínu, během víkendu 20. a 21. 6. 2009,  na čtyřech místech:
Superligu hostila  portugalská Leiria, první ligu norský Bergen, druhá liga se konala v Banské Bystrici a třetí v Sarajevu, hlavním městě Bosny a Hercegoviny.

Účast  a triumf Izraele
Izraelští atleti a atletky byli nasazeni do třetí ligy, kde spolu s nimi  soutěžili sportovci z Moldávie, Dánska, Ázerbajdžánu, Islandu, Lucemburska, Arménie, Gruzie, Černé Hory, Andorry, Makedonie, společného týmu AMES a domácí Bosny a Hercegoviny.  Izraelští chlapci a děvčata třetí ligu díky zisku 401 a půl bodu vyhráli a spolu s Moldávií (393,5 b.)  budou v příštím ročníku účinkovat  v druhé evropské  lize.  V premiéře ME družstev je to vynikající  úspěch izraelské atletiky.



Výsledky  izraelských reprezentantů v jednotlivých disciplínách
Na posledním šampionátu svého druhu, Evropském poháru atletických družstev, zvítězili zástupci Izraele pouze ve dvou disciplínách.  Josef Gezachw vyhrál běh na 5000 metrů a  Jeana Ivanová hod diskem. Dlužno dodat, že hovoříme o závodech B skupiny druhé ligy Evropského poháru, které se konaly v červnu 2008 v Banské Bystrici.  Tehdy skončili izraelští muži čtvrtí (206,5 bodu) a ženy  třetí (21 b.) ze 14 zúčastněných. Tyto údaje připomínáme proto, že letos v Sarajevu bylo izraelských vítězství v jednotlivých disciplínách nesrovnatelně víc, jak ukazuje následující podrobný přehled.


  MUŽI


Hod kladivem
Šlomi Ben Šošan ... 4. místo
Výkon ... 57,44 m

Běh: 400 metrů překážek
Taras Ščerenko ... 4. místo v běhu 2, celkově čtvrtý nejlepší čas
Výkon: 53,48 sec

Běh: 100 m
Alex Aronov ... 5. místo v běhu 2, celkově pátý nejlepší čas
Výkon: 11,08 sec

Skok do výšky
Dmitrij Krojter ... 1. místo - vítěz disciplíny
Výkon: 2,14 m

Vrh koulí
Šlomi Ben Šošan ... 8. místo
Výkon: 13,38 m

Běh 1500 m
Jossef Gezadw ... 2.místo
Výkon: 3:48.06 min

Skok do dálky
Jochaj Halevy ... 2. místo
Výkon: 7,58 m

Běh: 400 metrů
Jurij Šapsaj ... 2. místo v běhu 2, celkově druhý nejlepší čas
Výkon: 47,77 sec

Běh: 5000 metrů
Brihon Vova ... 3. místo
Výkon: 14:41.62 min

Běh: Štafera 4x100 metrů
Izraelská štafeta doběhla v běhu 2 na třetím místě, což byl i celkově třetí nejlepší čas.
Výkon: 40,64 sec

Skok o tyči
Alex Averbuch ... 1. místo - vítěz disciplíny
Výkon: 5,40 m

Trojskok
Jochaj Halevy ... 2. místo
Výkon: 16,34 m

Hod oštěpem
Arad Asael ... 6. místo
Výkon: 60,03 m

Běh: 110 metrů překážek
Michael Illin ... 4. místo  v běhu 2, celkově čtvrtý nejlepší čas

Běh: 800 metrů
Jossef Gezachw ... 7. místo
Výkon: 1:53.00 min

Běh: 3000 metrů překážek
Noam Neeman ... 2. místo
Výkon: 9:14.43 min

Běh: 200 metrů
Tal Mor ... 1. místo v běhu 1, celkově třetí nejlepší čas
Výkon: 21,89 sec

Hod diskem
Felix Gromadskij ... 3. místo
Výkon 49,86 m

Běh: 3000 metrů
Tesama Mogas ... 5. místo
Výkon: 8:28.34 min

Běh: štafeta 4x400 metrů
Izraelská štafeta skončila na druhém místě v běhu 2, celkově měla 2. nejlepší čas.
Výkon: 3:10.34 min



● 
  ŽENY


Skok o tyči - bez izraelské účasti

Běh: 400 metrů překážek

Alona Avoevaová - 7. místo v druhém běhu, celkově desátý čas
Výkon: 1:12.25 min

Trojskok
Niva Zivová ... 4. místo
Výkon: 12,83 m

Hod oštěpem
Dorit Naorová ... 5. místo
Výkon 41,46 m

Běh: 100 m
Rita Pogorelová ... 1. místo v druhém běhu a také cekkově nejlepší čas
Výkon: 12,15 sec

Běh: 800 metrů
Duha Chatibová ... 6. místo
Výkon: 2:15,62 min

Běh: 400 metrů
Anastasia Kirilovová ... 7. místo druhého běhu, celkově osmé místo
Výkon: 58.59 sec

Hod diskem
Jean Sivanová ... 3. místo
Výkon: 44,83 m

Běh: 3000 metrů
Maor Tijouriová ... 4. místo
Výkon: 10:24.44 min

Běh: 3000 metrů překážek
Atias Mejgalová ... 5. místo
Výkon: 11:13,33 min

Běh: 4x100 metrů
Izraelská štafeta dosáhla 1. místa v běhu 2 a současně obsadila 1. místo celkově - vítězství v disciplíně
Výkon: 46,59 sec

Běh: 100 metrů překážek
Irina Lenskijová ... 1. místo v 2. běhu. celkově nejlepší čas - vítězství v disciplíně
Výkon: 13,25 sec

Hod kladivem
Jevgenija Zabolotniová ... 2. místo
Výkon: 52,57 m

Běh: 1500 metrů
Duha Chatibová ... 6. místo
Výkon: 4:44.15 min

Skok do výšky
Maajan Foremanová ... 1. místo - vítězství v disciplíně
Výkon: 1,82 m

Vrh koulí
Sivan Abaliová ... 1. místo - vítězství v disciplíně
Výkon: 14,37 m

Skok do dálky
Rotem Batatová ... 2. místo
Výkon: 5,90 m

Běh: 5000 metrů
Světlana Bachmandová ... 7. místo
Výkon: 17:51.36 min

Běh: 4x400 metrů
Páté místo v běhu 2. Celkově šestý nejlepší čas
Výkon: 3:53,06 min


Závěr aneb S kým v druhé lize
Ano, jak je již uvedeno výše, Izrael zvítězil v premiérovém ročníku 3. ligy atletického mistrovství Evropy týmů a v příští sezoně nastoupí do ligy druhé.  Jeho soupeři bude z následujících zemí:

Švýcarsko - sestoupilo z 1. ligy
Srbsko - sestoupilo z 1. ligy
Lotyšsko - stávající účastník 2. ligy
Rakousko - stávající účastník 2. ligy
Slovensko - stávající účastník 2.ligy
Chorvatsko - stávající účastník 2. ligy
Moldávie - postoupila z 3. ligy






« Poslední změna: 25. Červen 2009, 11:08:23 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
TOPlist