Autor Téma: Chystá se další muslimská provokace?  (Přečteno 393 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 420
 • Pohlaví: Mužské
  • Lubomírovy Listy
Chystá se další muslimská provokace?
« kdy: 6. Leden 2019, 21:20:44 »
V září 2017 bylo rozhodnuto, že světový šampionát paralympijských plavců se bude konat v Malajsii, ve městě Kuching na ostrově Borneo. Bylo z toho velké nadšení, jak v budoucí hostitelské zemi, tak na straně organizace World Para Swimming. Šet set plavců ze sedmi desítek zemí se zúčastní této akce, hlásaly servery. Podnik je to veledůležitý, neboť jde o kvalifikaci na letní paralympijské hry v Tokiu 2020.

MS v Kuchingu se bude konat  od 29. července do 4. srpna 2019.

Jak si se při tom všem nadšení zapomnělo na to, že Malajsie je většinově muslimská země – a že tedy mohou nastat problémy. Vlastně by nenastaly, kdyby v jedné malé zemi vzdálené od hostitelského města něco přes 8 a půl tisíce kilometrů západním směrem neměli velmi dobré paraolympijské plavce, kteří by se také rádi tohoto šampipnátu zúčastnili ve snaze získat kvalifikaci na tokijské hry. 

Tou malou zemí, přibližně 15krát menší než Malajsie je Izrael – a izraelští paraplavci mají tu smůlu, že jejich stát je z politických důvodů malajsijským režimem nenáviděn. Obě země nemají diplomatické styky – a to nevěstí nic dobrého.

Jak napsal 6/1/2019 server Ynetnews, ani po dvouměsíčním úsilí se izraelské straně nepodařilo získat víza, případně závazný příslib, že její sportovci víza  obdrží a budou se moci šampionátu zúčastnit. Vysocí činovníci Paralympijského výboru Izraele požádali o pomoc ministerstvo sportu i izraelského člena MOV Alexe Giladyho, ale zatím jsou všechny snahy bez odpovědi. Výkonný ředitel Olympijského výboru Izrael Nissim Sasportas upřesnil:  Už nějakou dobu se snažíme zajistit naši účast na světovém šampionátu. V zásadě každý říká, že to dobře dopadne , ale ještě jsme nedostali ani pozvání, ani  víza. Stále o to usilujeme.  Máme doporučující dopisy od Mezinárodního paralympijského výboru, Evropského paralympijského výboru a  Atletické komise MOV a doufáme, že to umožní našim sportovcům a jejich bezpečnostnímu doprovodu zúčastnit se MS.

Do šampionátu je relativně daleko, ale Izraelci, vědomi si reality v podobných případech (kdy hostitelskou zemí je země muslimská) mají problém. Dlužno dodat, že se o víza zajímají v dostatečném předstihu, aby se po čase nedozvěděli, že jim nemohla být vyřízena, neboť se o ně přihlásili pozdě (což je jeden z triků muslimských úřadů).

Co je ale nejpodstatnější. Mezinárodní sportovní organizace by při rozhodování o pořadatelských městech (státech) měly kromě jiných záležitostí  garantovat, že úřady hostitelská země nebudou některého účastníka diskriminovat – například tím, že mu v rozporu se zásadi fair play upřením víz neumožní se daného sportovního podniku zúčastnit. Pokud to garantovat nelze, není jiné cesty než té zemi pořadatelství odebrat, resp. nepřidělit.

Obzvlášť hanebná  je tato diskriminace, jde-li o sportovce handicapované. Zbývá otázka: dožijeme se někdy toho, že se izraelští reprezentanti nebudou muset doprošovat, aby se mohli té či oné mezinárodní akce zúčastnit?
---
SKVĚLÁ ZPRÁVA Z 27/01/2019
Toho dne rozhodl řídící výbor Mezinárodního paralympijského výboru na zasedání v Londýně, že mistrovství světa 2019 v paraplavání bude Malajsii kvůli diskriminaci izraelských reprezentantů odebráno. Nyní se hledá náhradní pořadatel.

**
« Poslední změna: 28. Leden 2019, 16:36:00 od mrstejskal »

Offline mrstejskal

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 420
 • Pohlaví: Mužské
  • Lubomírovy Listy
Malajsie potrestána za diskriminaci izraelských paralympijských plavců
« Odpověď #1 kdy: 28. Leden 2019, 16:36:46 »
Viz výše ...

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
TOPlist