fórum komunity Eretz

Judaismus => Obecná náboženská debata => Téma založeno: kastanekjan kdy 15. Květen 2009, 11:56:41

Název: Slovo Tóra.
Přispěvatel: kastanekjan kdy 15. Květen 2009, 11:56:41
Přiznám se, že nerozumím, jak to vlastně je. Při čtení Tóry se dovídáme me o darování Tóry. Je v tom jakoby rekurze. Anebo jsou Tóry dvě - jedna je 5 knih Berešit atd.  a druhá označovaná stejným jménem jsou vlastně ony tabulky s desatero přikázáními ? Mám pocit, že to všichni ví mimo mně.
Název: Re: Slovo Tóra.
Přispěvatel: Jicchak kdy 15. Květen 2009, 12:40:59
To je velmi jednoduché, je psáno že byly dány Tóry tedy Tóra písemná a ústní. Co se týče desatera písemná Tóra měla formu jeho výkladu.
Název: Re: Slovo Tóra.
Přispěvatel: Vader kdy 15. Květen 2009, 14:00:07
A nebo to muze byt jako v te smutne anekdote : Jak je mozne, ze Mojzis popisuje vlastni smrt ? Jednoduche. Sef mu to vsechno od 1. knihy po posledni knihu diktoval, Mojzis zapisoval, a desne brecel  :)
Název: Re: Slovo Tóra.
Přispěvatel: kastanekjan kdy 16. Květen 2009, 07:25:48
To je pěkné, jen nevím, v kterém místě se to nachází. Na druhé straně, kdyby bylo všechno úplně jasné, nebylo by o čem přemýšlet a asi bychom se unudili k smrti.
Název: Re: Slovo Tóra.
Přispěvatel: fanuel kdy 31. Červenec 2009, 13:53:50
Zdravím, Tóra je souhrn příběhů v jednom svazku, kde je zaznamenaná  lidská zkušenost s (B) Izraele od prvopočátku vzniku země po Armageon, včetně proroků (prostředníků mezi (B) a lidmi) od Noe po Abrhama, Mojžíše, syna člověka do současnosti . Z meritu věci vyplývá,že se příběhy předávaly z generace na generaci ústně do té doby než Mojžíš dostal( na Orébě Sinaj) celkem dvakrát kamenné desky a na nich byl prstem (B) zápis o tom, jak se budoucí generace mají řídit, aby došly k požehnání a ne k zlořečení.To znamená, aby si zvolili život a nebo smrt. Těch dvanáct slov(ne deset) vytesaných pismem je počátek psané Tóry přímo od (B), tedy přikázání, ustanovení soud, včetně smlouvy mezi lidem Izraele a [JHVH] pro budoucí generace.
Učitel Izraele Mojžíš (prorok) znal již písmo, jako syn dcery Faraona se mu dostalo nejlepšího vzdělání v tehdejší době a proto děti Izraele naučil psát, zároveň sepsal všechny dostupné příběhy z jeho doby i jeho osobní rozmluvy s (B) jsou ukázkou, že (B) mluví a kdo mluví tak je živý. Když usnul s otci svými jeho nástupce vyvolený (B) Jozue syn NUN, pokračoval na cestě ke svobodě do Kanánu k dědičnému opanování, skrze příslib Abrahamovi od (B).A Tóra se postupně naplňovala do dnešní podoby, v čase, místě.
                                                                                                              Stanek (Fanuel)