fórum komunity Eretz

Všeobecná kategorie => Sport => Téma založeno: mrstejskal kdy 24. Prosinec 2015, 11:13:57

Název: Juniorské MS v jachtingu: Neuvěřitelná drzost muslimských pořadatelů (Akt.)
Přispěvatel: mrstejskal kdy 24. Prosinec 2015, 11:13:57
 Kdo sleduje jachtařský sport ví, že 27/12 začíná na malajsijském ostrově Langkawi juniorské mistrovství světa v jachtingu. Událost ovšem provází skandál nebývalých rozměrů.

 
Otázka zní, jak dlouho si to necháme líbit.

 
Součástí malajsiského šampionátu jsou i závody ve windsurfingu (třída RS:X). V této kategorii patří ke světové špičce mladí surfaři Izraele. Ti se ale mistrovství zúčastnit nemohou.

 
Proč? Protože Izraelská jachtařská asociace  (ISA) rozhodla, že Izrael se už dál od muslimů urážet a ponižovat nenechá. A účast v Malajsii odřekla. Konkrétně jde o surfaře  Yoava Omera a Noy Drihanovou.

 
Co k tomu  představitele izraerlského sailingu vedlo?

 
Naprosto nehorázné požadavky malajsijských organizátorů.  Ti podmínili izraelskou účast tím, že

 
 
 
Z výše uvedeného můžeme odvodit, že kdyby někdo z Izraelců skončil druhý nebo třetí, tak ani v tom případě by nebyla vztyčována  izraelská vlajka.

 
Co je příčinou takového postoje? Jako mnohokrát předtím: zavilá protiizraelská nenávist jdoucí za hranici racionality a hrubě porušující elementární sportovní principy. Opět se musíme ptát, zda režim, který hrubým způsobem diskriminuje účastníka MS, jehož je pořadatelem, má na  poctu být pořadatelem  morální právo. A otázka č. 2: Co tomu říká Mezinárodní jachtařská federace? Takovou provokaci není přece možné přejít mávnutím ruky!

 
Aby vynikla absurdita počínání malajsijských pořadatelů, připomeňme: Na juniorském mistrovství světa  ve windsurfingu 2015, které se konalo v polské Gdyni 11-18/7, dosáhli zmínění izraelští reprezentanti těchto výsledků:

 
 
 
Psal jsem zde ba sportovních stránkách Eretzu o podobných provokacích muslimů vůči Izraelcům již několikrát. Ptám  se znovu,  podobně  jako v úvodu: Jak dlouho budeme  tuto muslimskou aroganci trpět?

---

AKTUALIZACE I
V soiuvislosti s výše uvedeným sdělil výkonný výbor organizace World Sailing 8. ledna 2016, že celou záležitost ve spolupráci s MOV důkladně prošetřil a rozhodl, že v budoucnu musí všichni pořadatelé mezinárodních jachtařských závodů počítat s tím, že bude vyžadováno splnění specifických požadavků, které zajístí všem soutěžícím ze všech zemí účast na základě rovnosti (rovné zacházení). Nebude-li tomu (v některé zemi) vyhověno, budou vůči budoucím mezinárodním soutěžím konaným v dané zemi  uplatněny sankce.

Podrobnosti budou zveřejněny později.

 AKTUALIZACE II
13/01/2016 organizace World Sailing na svém webu napsala, že hluboce lituje toho, že se izraelští reprezentanti nemohli zúčastnit kvůli podmínkám požadovaným malajsijskými úřady. Uvedla, že celá věc byla důkladně prošetřena a konstatovala, že malajsijská strana hrubě porušila stanovy organizace, mimo jiné článek 7, který zapovídá jakoukoli diskriminaci sportovců (účastníků) na základě jejich rasy, náboženství nebo politické příslušnosti. Znovu se přihlásila k principu „nulová diskriminace“. Pokud některá hostitelská země tuto zásadu poruší, vystavuje se uvalení sankcí, kterými mohou být:

 
 
 
Organizace World Sailing dále na svém webu uvádí časový průběh této krize, z něhož vybírám několik údajů:

 
 
 
Dodejme, že World Sailing ve svém prohlášení také uvádí, že obě strany nekomunikovaly optimálně – a malý díl viny za to, co se stalo připisuje nepřímo izraelském straně. Je to výtka pohříchu nesmyslná, protože i kdyby Izraelci dodali požadované podklady dříve, na malajsijskou aroganci by to nemělo sebemenší vliv. Tady totiž nešlo o záležitosti technické (při dobré vůli jistě lze vízum během dvou měsíců udělit), ale navýsost politické. Malajsijský režim, dodejme: režim muslimské země, chová vůči Izraeli fanaticky nepřátelský postoj a tato jeho nenávist metastázuje jako rakovina i do sportu.

 
Ačkoli postoj organizace World Sailing je možné ocenit, nevyhneme se otázce, jestli Malajsie neměla být potrestána citelně už teď. Tak trochu jako varování pro všechny, kdo by byli v pokušení chovat se vůči izraelským sportovcům stejně diskriminačně.


**