fórum komunity Eretz

Všeobecná kategorie => Sport => Téma založeno: mrstejskal kdy 21. Června 2015, 08:25:07

Název: FOTBAL: IZRAELCI V LIZE MISTRŮ A EVROPSKÉ LIZE 2015/2016
Přispěvatel: mrstejskal kdy 21. Června 2015, 08:25:07
LIGA MISTRŮ
Úvodní informace

Izraelský účastník: Maccabi Tel Aviv (vítěz 1. lgy 2014/2015)
Začíná: v 2. předkole
Los 2. předkola: 22/06/2015
Termíny 2. předkola: 1. zápasy ... 14-15/06/odvety ... 21-22/07

Výsledek losu: Soupeřem Maccabi TA v 2. předkole je  je celek Hybernians FC, Paola, Malta.

Liga mistrů - ýsledky Maccabi Tel Aviv
2. předkolo
14/07/2015 - 1. zápas
Hibernians FC - Maccabi TA ... 2:1
V první polovině vypadala situace nadějně. Ve 22. minutě skóroval Nigerijec Nosa Iqiebor a klub Maccabi vedl 1:0. V druhém poločase byli  ovšem hostitelé dvakrát úspěšní: v 74. a 85. minutě. Nic ale není ztraceno,  v odvetě musí být TA bezpodmínečně lepším týmem - myšleno gólově.

21/07/2015 odveta
Maccabi TA - Hibernians FC ... 5:1
Odvetný zápas začal sice pro Maccabi příznivě, byť s pikantní příchutí, když si ve 32. minutě dal Jorginho, Brazilec ve službách hostů, vlastní gól. Vše ostatní se odehrálo v druhém poločase a zápas nebyl prost dramatu. Hibernians v minutě 52 vyrovnali - a za tohoto stavu by postupovali oni. Telavivští museli začít dávat  góly, aby postoupili, což se vzápětí podařilo. Nejprve Eran Zahavi proměnil v 58. minutě penaltu, o tři minuty později skóroval Tal Ben Haim II*, v 82. minutě zvýšil stav Nigeriec v dresu Maccabi Nosa Igebor a na konečných 5:1 upravil v 90. minutě opět Eran Zahavi.  Součtový výsledek obou zápasů je 6:3 pro telavivský celek , což znamená, že  MTA postupuje do třetího předkola Ligy mistrů, kde jeho soupeřem bude český mistr Viktoria Plzeň.

Maccabi Tel Aviv - Viktoria Plzeň ... 1:2
Nepříjemná prohra, které značně komplikuje telavivskému klubu postup do další fáze Ligy mistrů.  V prvním poločase skórovali pouze hosté (v 17. a 21. minutě), ve druhém malou naději vykřesal
Barak Jitzhaki, který v 79. minutě upravil na konečných 1:2

Odveta - 05/08/2015
Viktoria Plzeň - Maccabi TA ... 0:2/Výsledek dvojzápasu ... 2:3
V Plzni se stalo to, co se stát muselo, pokud chtěli hráči Maccabi postoupit. Porazili domácí rozdílem dvou branek - a zajistili si účast v závěrečném předkole LM, jehož los proběhne v pátek 07/08/2015. První poločas skončil 0:0, ve druhém nejprve Eran Zahavi proměnil penaltu (75. min.) a o osm minut později vsítil gól, který znamenal obrat ve prospěch izraelského klubu. Eran Zahavi je tak k 5/8 mezi špičkovými kanonýri Ligy mistrů:

1. Salihi (Albánie) ... S. Korce ... 5 gólů
Dělené druhé místo:
Eran Zahavi (Izrael) ... Maccabi TA ... 4
Kamara (Norsko) ... Molde FK ... 4
Wilde (Anglie) ... The New Saints (Wales) ... 4
KLUB MACCABI TEL AVIV PORAZIL VIKTORII PLZEŇ 3:2 A POSTUPUJE DO ZÁVĚREČNÉHO PŘEDKOLA LIGY MISTRŮ.

Závěrečné předkolo (play-off round)
Los 7/8 rozhodl, že soupeřem Maccabi TA bude mistr švýcarské Super League 2014/2015 FC Basilej.

1. zápas
19/08/2015
FC Basilej - Maccabi TA ... 2:2
Drama do samotného závěru! Zápas měl nadějný začátek pro hosty. Ve 31. minutě otevřel skóre fenomenální Eran Zahavi. Tel Aviv vedl 1:0. Ovšem pouze osm minut,  po nichž domácí proměnili penaltu a vyrovnali. Po přestávce se dlouho nic nedělo, myšleno gólově, až v 88. minutě přišla pohroma. Pro Maccabi. Basilej vstřelila branku a vedla 2:1.  Bylo zapotřebí zabrat a pokusit se o fotbalový zázrak. Podařilo se! V nastaveném čase 90 + 6 Zahavi skóroval podruhé, získal pro Maccabi cenný bod a dobrý základ pro odvetu: dva góly vstřelené na hřišti soupeře.  Teď už jde jen o to využít vytvořené šance.

Eran Zahavi vede po prvních zápasech čtvrtého předkola tabulku střelců kvalifikační části Ligy mistrů. K 19/08/2015 je se šesti góly je králem kanonýrů!

Odveta
25/08/2015
Maccabi TA - FC Basilej   1:1
Hosté z Basileje dali sice gól už v 11. minutě, ale ve čtyřiadvacáté se dostal ke slovu hrdina kvalifikační fáze: Eran Zahavi vyrovnal. Byla to poslední branka utkání. Stav obou zápasů je tedy 3:3, a protože klub Maccabi vsítil více gólů na hřišti soupeře, postupuje do skupinové fáze LM. Los soupeřů je na programu  27/08/2015.Eran Zahavi je se sedmi góly králem střelců kvalifikační části Ligy mistrů (první až čtvrté předkolo).

SKUPINOVÁ FÁZE LIGY MISTRŮ 2015/2016
Výsledek losu z 27/08/2015: Klub Maccabi Tel Aviv má za soupeře londýnský celek Chelsea, portugalské FC Porto a  FC Dynamo Kyjev, Ukrajina. Všichni patří do skupiny G.
Postupový klíč:
Kluby na prvním a druhém místě tabulky ... postup do vyřazovací fáze Ligy mistrů

Maccabi TA - Porto ... 1:3
První gól do sítě soupeře od začátku skupinové fáze vstřelil Eran Zahavi. Z penalty v 75. minutě.

24/11/2015
Maccabi TA - Chelsea ... 0:4

09/12/2015
Dynamo Kyjev - Maccabi TA ... 1:0

Klub Maccabi Tel Aviv skončil v tabulce své skupiny poslední a do další fáze Ligy mistrů nepostoupil. Stejně tak nebude účinkovat ani v Evropské lize.

*
EVROPSKÁ LIGA
Izraelští účastníci:
Hapoel Ironi Kirjat Šmona (vicemistr 1. ligy 2014/2015)
Začíná: v 3. předkole
Loš 3. předkola: 17/07/2015
Termíny 3. předkola: 1. zápasy 30/07/odvety 06/08/2015

Hapoel Beerševa (3. v první lize 2014/2015)
Termíny 2. předkola: 1. zápasy ... 16/07/odvety 23/07

Výsledek losu: Soupeřem Hapoelu Beerševa v 2. předkole je celek FC Thun, Švýcarsko.

Bejtar Jeruzalém (4. v první lize 2014/2015)
Začíná v 1. předkole
Los 1. předkola: 22/06/2015
Termíny 1. předkola: 1. zápasy ... 02/07/odvety ... 09/07

Výsledek losu: Soupeřem Bejtaru Jeruzalém v 1. předkole je celek FK Ordabasy Šymkent, Kazachstán.

Evropská liga - výsledky izraelských klubů

1. předkolo
02/07/2015 - 1. zápas
Ordabasy Šymkent - Bejtar Jeruzalém ... 0:0

09/07/2015 - odveta
Bejtar - Ordabasy ... 2:1
Skóre na Teddyho stadionu v Jeruzalémě otevřel v 17. minutě domácí hráč Omer Atzili. Poločas skončil 1:0. Ve druhé části hry zvýšil v 60. minutě na 2:0 Dovev Gabay. O šest minut později upravil Ukrajinec Petrov ve službách hostujícího celku na 2:1 - a to je také konečné skóre z obou zápasů. Bejtar zvítězil a postupuje do druhého předkola Evropské ligy, kde jeho soupeřem bude belgický klub Royal Charleroi SC.  Zajímavost: hlavním sudím zápasu v Jeruzalémě byl Radek Příhoda z ČR.

2. předkolo
16/07/2015 - 1. zápas
Hapoel Beerševa - FC Thun ... 1:1
Zápas začal lépe po Beerševu, když Rumun v jejích službách Ovidiu Hoban vsítíl soupeři gól. To se psala 26. minuta. Tento se dlouho neměnil a s blížícím se závěrem zápasu se zdálo, že domácí tým vybojuje těsné vítězství. Leč v 87. minutě proměnil soupeř penaltu utkání skončil plichtou.
Charleroi - Bejtar Jeruzalém ... 5:1
Utkání v Belgii skončilo pro Bejtar katastrofou. Ovšem ještě v první půli tomu nic nenasvědčovalo. Jeruzalémský tým sice od 10. minuty prohrával 0:1, ale naději mu vrátil ve 35. minutě Dovev Gabbay, který snížil na 1:1 a tak skončil první poločas. Pohroma přišla ve druhé části hry, kdy skórovali pouze domácí: ve 47., 68. a 80. minutě. Pátý gól přidali v nastaveném čas 90+1. Šance Bejtaru postoupit je mizivá, spíše v rovině sportovního zázraku.

Dozvuky zápasu:
Utkání skončilo katastrofálně nejen z hlediska výsledku, ale také pokud jde o chování tvrdého jádra fanoušků Bejtaru. Zprávy hovoří o velkém  množství pyrotechniky na hrací ploše, kterou tam měli nacházet, a také o tom, že ze zóny příznivců Jeruzaléma přiletěl předmět a zasáhl domácího brankaře. To, co média nazývají řáděním fanoušků Bejtaru vyústilo v nekompromisní krok majitele klubu Eliho Tabiba. Rozhodl se ukončit působení v izraelské kopané, vrátit se do USA a klub prodat. Než se najde zájemce, pověří někoho správou Bejtaru.

Je více než jisté, že za výtržnosti hrozí Bejtaru disciplinární řízení organizace UEFA a příslušný trest. Kritické hlasy se ozývají také v Izraeli. Minisryně sportu Regevová to vidí tak, že tito "fandové" by neměli mít přístup na odvetné utkání na Teddyho stadionu v hlavním městě příští týden.

Neblahý případ bude mít  své pokračování.

Osobní dovětek:
Nezbývá  než vyjádřit nad chováním fanoušků Bejtaru, který je mnohým z nás ze všech izraelských fotbalových klubů nejbližší, hluboké politování, ba velkou nespokojenost a zklamání. Osobně jsem byl šťasten, že se Bejtaru podařilo dosáhnout v Ligat Haal takové pozice v tabulce, která ho opravňovala k účasti v evropských soutěžích, ovšem jsem více než roztrpčen tím, jak negativní reklamu dělá nejen Bejtaru a izraelské kopané, ale potažmo celému Izraeli pošetilé vystupování příznivců metropolitního klubu - příznivců, kteří se neumějí chovat.

Nic na tom nemění ani skutečnost, že podle kouče Bejtaru Drapiće mohli být izraelští hosté vyprovokováni, neboť protistrana sáhla k nejubožejšímu gestu ze všech ubohých: v přítomnosti židovských návštěvníků si někteří antisemitští primitivové neodpustili nacistické hajlování. I tím by se měly disciplinární orgány UEFA zabývat, domnívám se.

AKTUALIZACE: TREST PRO BEJTAR
Za výtržnost v Charleroi byl jeruzalémský klub potrestán finančním pokutou ve výši 95 tisíc eur a částečným uzavřením Teddyho stadionu během příštího utkání organizovaného unií UEFA.

23/07/2015 - odveta
FC Thun - H. Beerševa ... 2:1
Beerševa prohrála celkově 2:3 a je z dalších bojů vyřazena
Jediný gól Beerševy vstřelil John Ogu (Nigérie).

Bejtar Jeruzalém - Charleroi ... 1:4

Bejtar prohrál velkově 2:9 a je z dalších bojů vyřazen
Jediný gól Bejtaru vstřelil Omer Atzily.

V Evropské lize tak zůstává z izraelských klubů pouze Hapoel Ironi Kirjat Šmona, který se v 3. předkole setká s českým týmem Slovan Liberec.

3. předkolo
1. zápas - 30/07/2015
Slovan Liberec - Hapoel Ironi Kirjat Šmona ... 2:1
Těsná prohra v Liberci dává izraelskému týmu nemalou šanci do odvety. Hostitelé se ujali vedení ve 43. minutě, další gól padl až v 84. minutě - žel do sítě Kirjat Šmony. O naději se postaral v 89. minutě Ahmed Abed z komunity izraelských Arabů.

Odveta - 06/08/2015
H. I. Kirjat Šmona - Slovan Liberec ... 0:3
Co dodat? Hrálo se v Netanyji, hosté dali tři góly ve 33., 44. a 52. minutě - a postoupili. Kirjat Šmona vyšla gólově naprázdno. Škoda. Snad příště ...