Autor Téma: ROŠ HASANA a další svátky  (Přečteno 34548 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
ROŠ HASANA a další svátky
« kdy: 3. Září 2009, 12:47:03 »
Vážení, napadlo by mě, že by mohlo být docela zajímavé dát sem na fórum informace o tom, jak sestavit sváteční menu na oba dny svátku Roš hašana a na další svátky. Co vaříte před půstem Jom kipur a co nabízíte po půstu ... Je dobré to uděat s předstihem, aby si každý stihl to či ono vyzkoušet.  ;)

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #1 kdy: 4. Září 2009, 10:18:21 »
Feferonky. Feferonkovy salat, feferonkovy strudl (vyborny kdyz se tam krom feferonek da i spenat), proste feferonky 100x jinak. Kdyz zdravi dovoli, tak feferonky nalozene v lesnim medu (na RHS).
A ne ze me tu nekdo obvini, ze si delam srandu. Myslim to vazne.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #2 kdy: 4. Září 2009, 13:53:41 »
Feferonky. Feferonkovy salat, feferonkovy strudl (vyborny kdyz se tam krom feferonek da i spenat), proste feferonky 100x jinak. Kdyz zdravi dovoli, tak feferonky nalozene v lesnim medu (na RHS).
A ne ze me tu nekdo obvini, ze si delam srandu. Myslim to vazne.

Můžou být použity místo feferonek i chalapeňos nebo habaněros?
יואל טייטלבוים

Offline lechem

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 127
  • Pohlaví: Mužské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #3 kdy: 4. Září 2009, 14:25:50 »
Zdravím,

já a zelenina, to né. Takže kachna 100x jinak, eventuelně taky kapřík. Když se vydaří sumeček, je to ještě lepší.

Lechem

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #4 kdy: 4. Září 2009, 14:54:36 »
Můžou být použity místo feferonek i chalapeňos nebo habaněros?

Jiste, pouzivam univerzalni lidovy nazev ze zvyku. Kdyz chci v nekterem okolnim hyper-super-mega-giga-marketu jalapeno, habaneru nebo nedej B-ze bhut jolokia, tak na me civi a ze se jdou zeptat vedouciho. Necekam. Vim ze zkusenosti, ze prijde a rekne "nemame". Je lepsi se optat na feferonky a hle, v regalu se najdou alespon jalapenos. A co se jidla tyce, kdyz se da do spenatoveho strudlu nejmin 1/4 lidovych feferonek, chutna taky dobre a muj zlucnik si hovi.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #5 kdy: 4. Září 2009, 15:00:53 »
Zdravím,
já a zelenina, to né. Takže kachna 100x jinak, eventuelně taky kapřík. Když se vydaří sumeček, je to ještě lepší.
Lechem

Ale jo, i kdyz kachnu zrovna nemusim, to radeji tu rybu. Feferonky na kaprovi...ehm...kapr na feferonkach je taky dobry.
BTW ma sumec viditelne supiny ? A ted se nehadejme o mikrosupinach a la paryby (zralok) nebo jinych druzich pokryvky tela. Supina je proste supina  >:D Ackoliv velryba nebo zralok modry (ne Macka skvrnita, prodavana honosne jako "zraloci steaky". Je to sice zralok, ale muj askenazsky jamnik je vetsi a dravejsi) jsou velmi chutni, lec nejsou koser. Maji ty potvurky stesti, jinak bych vylovil pul okeanu  >:D

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #6 kdy: 4. Září 2009, 15:05:23 »
No s tim sumcem to je jak pise Vader. Dnes jsem koupila 2 pekne cerstve feferovky, ale lidicky sestavujte menicko, nejake inspirativni pro vsechny. Papricka tu a tam, prosim, ale ke vsemu, navic na Ros hasana se tradicne paliva a kysela jidla nevari.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #7 kdy: 4. Září 2009, 15:26:53 »
Coz takhle jablka v zupanu se skoricovym cukrem a pro deti (i dospele) zmrzlinovy pohar jako zakusek ?

Elazar

  • Host
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #8 kdy: 4. Září 2009, 16:37:18 »
S medem Vader, když už, tak s medem navrch. A nemá to chybu.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #9 kdy: 4. Září 2009, 17:03:19 »
S medem Vader, když už, tak s medem navrch. A nemá to chybu.

Ma to dve zasadni chyby :

  • ja to nesmim
  • nejsou tam feferonky  ;D

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #10 kdy: 5. Září 2009, 20:17:32 »
Jak je to s jablky v zupanu pripravenymi predesleho dne. Jak je ohrat (anebo neohrat).

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #11 kdy: 6. Září 2009, 11:49:43 »
Jak je to s jablky v zupanu pripravenymi predesleho dne. Jak je ohrat (anebo neohrat).

Studena nejsou spatna, co pamatuji. Ale jak se diva halacha na to, kdyz necham pustenou elektrische troube na minimalni teplotu a rezim (napriklad) konvekce nebo suseni. Nebojte, ona nevyschnou. Jde mi jen o to, zda kdyz s troubou nebu nikterak manipulovat, je to prijatelne.
A nebo dat ty jablka v pyzamu do nejake velke sabatove termosky.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #12 kdy: 6. Září 2009, 12:43:25 »
Existuje take sabatova plata, tedy elektricky ohrivac, ktery je nastaveny na konstantni teplotu a na nem se muze o sabatu ohrivat resp. udrzovat teple jidlo. je v prodeji i v CR. Velice dobra pomucka a odpovida halase.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #13 kdy: 6. Září 2009, 14:42:29 »
Nepochybuji, ale videl jsem jen sabatove udrzovace vody az do kapacity 20 litru pracujici na stejnem principu, jak popisujete. Ale ta cena, ta cena  :(

Offline lechem

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 127
  • Pohlaví: Mužské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #14 kdy: 7. Září 2009, 10:19:25 »
Jestli máte také troubu elektrickou, mně se osvědčil časový spínač. Koupíte i s týdenním režimem. Nemám na mysli ciferník do zásuvky ze supermarketu, ale ten co ho má zapojit osoba s vyhláškou - elektrikář. Předem nařídíte a máte to. Vyndat kastrol z trouby a nandat jídlo na talíř už je snad v pořádku. Na to el. plato jsem se taky díval, ale i mně odrazuje ten ranec, co za něj chtějí. Na vodu jsem pořídil takový ten stojan, co mívají v kancelářích. Jeden kohoutek s chlazenou, druhý s horkou 95°, to na kafe taky stačí. A ta flaška co se do něj strká má 18 l. Oblíbil si i zbytek rodiny, že nemusí po ránu blbnout s konvicí a hned má kafe.

Lechem

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #15 kdy: 7. Září 2009, 15:49:52 »
Plata, ktera je halachicky v poradku tady v Izraeli stoji od 80 do 160 NIS, coz zase neni tak moc. S tou troubou muze byt problem pri vyndavani jidla, nevim presne jak to funguje technicky.

Offline lechem

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 127
  • Pohlaví: Mužské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #16 kdy: 7. Září 2009, 18:58:02 »
Teď to nemůžu najít, ale cena za plato, když jsem se na to asi před třemi lety díval, byla tuším 2 - 4 tisíce, podle velikosti.

U trouby otevřu dvířka, vyndám, zavřu dvířka. Myslíte, že ani to bych neměl?

Apropó, pro Vadera. Dostal jsem radu, jak řešit kouření o šábesu. V pátek zapálit 25-ti hodinovou svíčku a pak si jen připalovat bez pomoci rukou, jako že já nic - já muzikant.  ;D  Poradili mi to lidé, jako zkušenost z Israele. Pro moji smůlu, s fajfkou to nejde

Lechem


Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #17 kdy: 7. Září 2009, 21:00:10 »
To s tim kourenim je prosim pekne velika blbost. Hodne velka.
S tou troubou je to tak, ze se nesmi po otevreni teplota zvysit. V Izraeli je ustav, ktery se zabyva problemy technologie a Tory, sidli v Alon Shvut jmenuje se TZOMET.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #18 kdy: 8. Září 2009, 08:39:22 »

Offline lechem

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 127
  • Pohlaví: Mužské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #19 kdy: 8. Září 2009, 09:32:05 »
To s tim kourenim je prosim pekne velika blbost. Hodne velka.


Tušil jsem, že někoho nadzvednu ze židle. Ale věřte mi, není to z mé hlavy.  :)

Lechem

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #20 kdy: 8. Září 2009, 09:44:06 »
Lidičky, nekuřte, vařte  ;)

Elazar

  • Host
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #21 kdy: 8. Září 2009, 22:21:15 »
Teď to nemůžu najít, ale cena za plato, když jsem se na to asi před třemi lety díval, byla tuším 2 - 4 tisíce, podle velikosti.

U trouby otevřu dvířka, vyndám, zavřu dvířka. Myslíte, že ani to bych neměl?

Apropó, pro Vadera. Dostal jsem radu, jak řešit kouření o šábesu. V pátek zapálit 25-ti hodinovou svíčku a pak si jen připalovat bez pomoci rukou, jako že já nic - já muzikant.  ;D  Poradili mi to lidé, jako zkušenost z Israele. Pro moji smůlu, s fajfkou to nejde

Lechem

Nehcte si přivést platu z Izraele, je mnohem levnější.

Zoom má v případě kouření (jako ostatně v 99%) pravdu, je to pitomost. Takto je možné kouřit o svátku (Pesach, Šavuot, Sukot nebo Roš ha-šana, pokud nepřipadá na šabat), ale nikdy ne o šabatu!

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #22 kdy: 8. Září 2009, 23:27:42 »
Mno, mohl bych pred sabatem zapalit sveho oblibeneho Churchilla (obvykle dymi 4 hodiny) nebo Torpedo (2.5 hodiny), odlozit do klesticek a nasledne vdechovat libou vuni sec to pujde  :D

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #23 kdy: 8. Září 2009, 23:42:49 »
Proto jsou Židé výborní právníci. Protože pořád přemýšlejí, jak ty jasně dané předpisy nějak ošulit a dohnat až na hranici - ne však za hranici - zákona. Přitom je tu mnohem jednodušší řešení: O šabatu se nehulí. Tečka  ;D

Zina

  • Host
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #24 kdy: 12. Září 2009, 18:34:26 »
 :)to jsou ti nepřátelé kuřáku :)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15