Autor Téma: Chrám a obnovení obětí  (Přečteno 32273 krát)

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

martindeporres

  • Host
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #25 kdy: 6. Srpna 2009, 08:06:06 »
Zbourat co na Chramovce stoji a vysypat to do Moldavy, v pripade nedostatecne kapacity reky do Stredozemniho more  ;D A pak postavit Treti Chram. Chramovy institut uz ma snad krom para aduma vsechno.
Skoro by se mi chtělo říct, že tohle už  mělo být hotovo dávno. Po šestidenní válce tam klidně mohli postavit i Matějskou pouť a nebyla by šance na tom něco změnit. Tu dobu beru jako promarněnou šanci tam postavit cokoliv.

martindeporres

  • Host
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #26 kdy: 6. Srpna 2009, 08:16:15 »
:)
Existovaly dávné, heroické doby, ve kterých ještě lidé mohli (poměrně nekomplikovaně) promlouvat s B"H.
Úvaha off Tora: Nalézáme na takové etické úrovni, že se B"H zachce vyplnit svojí přítomností (během jeho event. inspekce Země) Třetí Bejt HaMikdaš?
;D
Možná nepatřičně podmiňuji Mesiášův příchod etickou úrovní Bnei Jisrael, ale je možno se domnívat, že přijde bez ohledu na stav naší morálky, resp. b"habojnosti? ;D
Vidíte, to by mě  zajímalo. V Talmudu pro každého autor Abraham Cohen píše, že po zboření 2. Chrámu  je ten přístup a rozmlouvání s Nejvyšším ztíženo, duch Svatý že byl odňat a nikdo se nemůže dostat na tu úroveň, kterou měli staří otcové. Jenže: za doby Abraháma žádný chrám nestál a přesto to byl muž svaté víry každým coulem. A další četní po něm. Proč je tedy víra vázána na existenci Chrámu. A proč  by dnes nemohli být muži víry? Takhle je de facto každému chlapci, který začíná poprvé louskat svatá písma vtloukáno do hlavy - o.k. budeš mít víru, ale nikdy se nedostaneš na tu úroveň, kterou měli staří otcové před tebou. Není to trochu determinující?  Díky za vysvětlení.

Elazar

  • Host
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #27 kdy: 6. Srpna 2009, 09:11:46 »
Proč je tedy víra vázána na existenci Chrámu. A proč  by dnes nemohli být muži víry? Takhle je de facto každému chlapci, který začíná poprvé louskat svatá písma vtloukáno do hlavy - o.k. budeš mít víru, ale nikdy se nedostaneš na tu úroveň, kterou měli staří otcové před tebou. Není to trochu determinující?  Díky za vysvětlení.

Ne, není. Je to naopak docela dobrý způsob jak limitovat výskyt různých samospasitelů a samozvaných spravedlivých na minimum (i když ne vždy se podaří). Víra není vázána nutně na existenci Chrámu, jak je vidět. Existovala před ním, existuje i po něm. Určitě je to stav nepořádku, vykolejení, nevyvážení.

Jenže: za doby Abraháma žádný chrám nestál a přesto to byl muž svaté víry každým coulem.
Ale není dobré zapomínat na to, že za Avrahama Avinu třeba nebyla ještě darována Tóra, kterou dostal až Moše na Sinaji. Za Avrahama Chrám nestál, protože nemusel - i když on ten Melkícedek, kněz Boha nejvyššího  ;) - a ještě Šlomo se ptá, jak by mohl Chrám pojmout B-ha. Izajáš pak říká, že B-hu je z obětí na zvracení, a druhý Chrám byl zničen kvůli sinat chinam. A ustala snad sinat chinam? Stačí se podívat kole sebe.

A že od dob posledních proroků již lidé nerozmlouvají s B-hem? Vy potom snad toužíte? Proč? Vše, co nám B-h chtěl sdělit "osobně", už sdělil. Máme to zapsáno, tak se s tím poperte.

martindeporres

  • Host
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #28 kdy: 6. Srpna 2009, 11:23:14 »
Elazar. Díky. To eliminování samozvaných spasitelů je moudré. Stačí, že s tím blbnou  jiní. S tím sinat chinam máte naprostou pravdu. Leč k tomu rozmlouvání - věřím, že v každé  modlidbě k tomu B.hu hovoříme a On nás slyší. A nemusí odpovídat "osobně". Najde si tisíc jiných způsobů, jak nám sdělit, co po nás chce.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #29 kdy: 6. Srpna 2009, 18:01:20 »

Proč je tedy víra vázána na existenci Chrámu. A proč  by dnes nemohli být muži víry? Takhle je de facto každému chlapci, který začíná poprvé louskat svatá písma vtloukáno do hlavy - o.k. budeš mít víru, ale nikdy se nedostaneš na tu úroveň, kterou měli staří otcové před tebou. Není to trochu determinující?  Díky za vysvětlení.

Ne, není. Je to naopak docela dobrý způsob jak limitovat výskyt různých samospasitelů a samozvaných spravedlivých na minimum (i když ne vždy se podaří).
Víra není vázána nutně na existenci Chrámu, jak je vidět. Existovala před ním, existuje i po něm. Určitě je to stav nepořádku, vykolejení, nevyvážení.

A co Stan setkávání? Co brání ho znovu vyrobit?
Jeho vytvoření a užívání je na rozdíl od Chrámu přímé nařízení Tóry a tedy Boha! Abrahám, Izák, Jákob a dokonce ani Mojžíš nedostali příkaz od Boha zbudovat Chrám, Davidova snaha vybudovat "cedrový dům" byla Bohem odmítnuta.
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #30 kdy: 6. Srpna 2009, 18:06:23 »
Pokud nebrání nic tomu, aby byl vybudován stan setkávání, tak ani nebrání nic tobě, abys ho vybudoval. Nebo je tu snad nějaký podobný problém jako vojenská zóna na Ebalu?  ;D

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #31 kdy: 6. Srpna 2009, 18:23:59 »
Pokud nebrání nic tomu, aby byl vybudován stan setkávání, tak ani nebrání nic tobě, abys ho vybudoval. Nebo je tu snad nějaký podobný problém jako vojenská zóna na Ebalu?  ;D

Bohužel bych Stan setkávání z důchodu neufinacoval, ale můžete mě zasponzorovat.  ;D
Netvrdím, že na Ebálu není možné obětovat, tvrdím, že je to z výše uvedených důvodů velmi obtížné a drahé, znamená to podplatit hlídku a také výstup s ovcí je na vojenské stanoviště dosti náročný (není možné využít všechny přístupové cesty, prakticky jde využít jen jedna). Hlídka se musí uplatit předem, a domluvit se kdy má další hlídku, a ani to není na 100% jisté, může nastat zvýšena pohotovost (docela běžná věc kousek u Nábulusu) a je po oběti, protože ani ti podplacení to nerisknou.   >:( Nesrovnatelně jednoduší je obětovat na Gerizím.  ;D
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #32 kdy: 6. Srpna 2009, 18:33:49 »
Pokud jde o peníze, můžeš vyhlásit sbírku. Půl šekel nikoho nevytrhne. Samozřejmě, že by to chtělo, abys zařídil průhledné účetnictví, aby všichni přispěvší viděli, co se s jejich penězi děje, kdo má k účtu přístup atd.
Což není zdaleka takový problém, jako kde budeš shánět archu úmluvy, tedy spíše její obsah, vyrobit by se dala.

Elazar

  • Host
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #33 kdy: 6. Srpna 2009, 18:36:29 »
A samozřejmě červená kráva, aby pak bylo vůbec možné s nějakou obětí začít.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #34 kdy: 6. Srpna 2009, 20:33:25 »
Pokud jde o peníze, můžeš vyhlásit sbírku. Půl šekel nikoho nevytrhne. Samozřejmě, že by to chtělo, abys zařídil průhledné účetnictví, aby všichni přispěvší viděli, co se s jejich penězi děje, kdo má k účtu přístup atd.
Což není zdaleka takový problém, jako kde budeš shánět archu úmluvy, tedy spíše její obsah, vyrobit by se dala.

Poradím se s těmi rabíny z Brooklinu a Dealu  ;D Nemáte náhodou někdo jejich kontakt  ;D  ;D  ;D
יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #35 kdy: 6. Srpna 2009, 20:35:04 »
A samozřejmě červená kráva, aby pak bylo vůbec možné s nějakou obětí začít.

A kdo bude hledat jestli nemá dva černé chlupy?
יואל טייטלבוים

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #36 kdy: 6. Srpna 2009, 20:47:29 »
A co Stan setkávání? Co brání ho znovu vyrobit?
Jeho vytvoření a užívání je na rozdíl od Chrámu přímé nařízení Tóry a tedy Boha! Abrahám, Izák, Jákob a dokonce ani Mojžíš nedostali příkaz od Boha zbudovat Chrám, Davidova snaha vybudovat "cedrový dům" byla Bohem odmítnuta.

Vy nekde na bezpecnem miste schovavate aron-ha-kodesh  :o ? A para aduma tam tusim take chybi.
Nu, kdo je Becalelem, at zacne prvni delat na Stanku.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #37 kdy: 6. Srpna 2009, 21:22:15 »
A co Stan setkávání? Co brání ho znovu vyrobit?
Jeho vytvoření a užívání je na rozdíl od Chrámu přímé nařízení Tóry a tedy Boha! Abrahám, Izák, Jákob a dokonce ani Mojžíš nedostali příkaz od Boha zbudovat Chrám, Davidova snaha vybudovat "cedrový dům" byla Bohem odmítnuta.

Vy nekde na bezpecnem miste schovavate aron-ha-kodesh  :o ? A para aduma tam tusim take chybi.
Nu, kdo je Becalelem, at zacne prvni delat na Stanku.

https://www.templeinstitute.org/archive/red_heifer_born.htm

Tady na těch stránkách tvrdí, že se narodilo tele, které je možné považovat za "para aduma", tele později přestalo být způsobilé. Asi našli dva černé chlupy, nebo jeden bílý!  ;D
Pokud jde o plemeno je možné využít třeba celoplášťově červené recesivní homozygoty masného plemene Aberdeen Angus tzv. Red Angus. Rabínská pravidla o počtu nečervených chlupů nemůže splnit žádný jedinec, nebo teoreticky jen nějaký geneticky upravený jedinec. V Bibli se o počítaní chlupů nedočteme, Tóra počítání chlupů nenařizuje a pochybuji, že by v minulosti kneží jednotlivé chlupy hledali (pokud to dělali, museli vždy najít nečervené chlupy). Zajímalo by mě kdo vymyslel pitomost o krávě bez nečervených chlupů  ;D  >:D  ;D
יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #38 kdy: 6. Srpna 2009, 21:24:53 »
A co Stan setkávání? Co brání ho znovu vyrobit?
Jeho vytvoření a užívání je na rozdíl od Chrámu přímé nařízení Tóry a tedy Boha! Abrahám, Izák, Jákob a dokonce ani Mojžíš nedostali příkaz od Boha zbudovat Chrám, Davidova snaha vybudovat "cedrový dům" byla Bohem odmítnuta.

Vy nekde na bezpecnem miste schovavate aron-ha-kodesh  :o ? A para aduma tam tusim take chybi.
Nu, kdo je Becalelem, at zacne prvni delat na Stanku.

Aron ha-Kodeš byl přeci ukraden, a já jsem to nebyl  ;D Musel by se udělat nový!
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #39 kdy: 6. Srpna 2009, 23:03:35 »
A samozřejmě červená kráva, aby pak bylo vůbec možné s nějakou obětí začít.

A kdo bude hledat jestli nemá dva černé chlupy?

Ty, petachyah. Jsi jediný kdo hloupě kecá a plká, tak si hledej chlupy, když chceš stavět stánek setkávání.

Zajímalo by mě kdo vymyslel pitomost o krávě bez nečervených chlupů  ;D  >:D  ;D

Ten Samý, Jenž vymyslel to se stánkem a řekl Mošemu, aby do Tóry napsal "para aduma".

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #40 kdy: 6. Srpna 2009, 23:46:08 »
A samozřejmě červená kráva, aby pak bylo vůbec možné s nějakou obětí začít.

A kdo bude hledat jestli nemá dva černé chlupy?

Ty, petachyah. Jsi jediný kdo hloupě kecá a plká, tak si hledej chlupy, když chceš stavět stánek setkávání.

Zajímalo by mě kdo vymyslel pitomost o krávě bez nečervených chlupů  ;D  >:D  ;D

Ten Samý, Jenž vymyslel to se stánkem a řekl Mošemu, aby do Tóry napsal "para aduma".

Možná jste to nepochopil, ale z mého pohledu je hledání jednolivých nečervených chlupů úplná blbost.
V celé Bibli není ani slovo o hledání chlupů, a ani slovo o tom, že "para aduma" nesmí mít jednotlivé nečervenalé chlupy. Tóra a tedy Bůh kontrolu nenařizuje, Proroci nevarují před používáním červené jalovice s více než 2 černými chlupy a ani Spisy nás o kontrole chlupů neinformují.
Který z rabínů má pravdu o počtu chlupů, když se jejich názory zásadně liší?! Kdo z nich zdědil tu správnou informaci? Může mít 2, 4 nebo 40 černých chlupů, smí mít jeden bílý? Smí se nacházet na hlavě nebo ne? Smí být na ocase nebo ne?  ;D
Jak jsem již psal, zdá se, že je pro někoho důležitější hledat tísíce důvodů proč neobnovit oběti, než aby se oběti obnovily.  >:(
יואל טייטלבוים

martindeporres

  • Host
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #41 kdy: 7. Srpna 2009, 08:26:53 »
Jestli jsem dobře pochopil, David nemohl vystavět Chrám, protože měl na rukách krev. Druhý Chrám byl zničen kvůli sinat chinam. Mám otázku. Nebrání celé stavbě i současná situace okolo Izraele a v Izraeli samotném?

Offline Eva

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 182
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #42 kdy: 7. Srpna 2009, 09:26:56 »
Jestli jsem dobře pochopil, David nemohl vystavět Chrám, protože měl na rukách krev. Druhý Chrám byl zničen kvůli sinat chinam. Mám otázku. Nebrání celé stavbě i současná situace okolo Izraele a v Izraeli samotném?
moja osobna mienka sa zhoduje s Vasou. Je mozne ze situacia ktora je tu v Izraeli dnes neumozni vybudovat novy chram.
« Poslední změna: 7. Srpna 2009, 09:34:06 od magda »

Elazar

  • Host
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #43 kdy: 7. Srpna 2009, 09:40:39 »
Jestli jsem dobře pochopil, David nemohl vystavět Chrám, protože měl na rukách krev. Druhý Chrám byl zničen kvůli sinat chinam. Mám otázku. Nebrání celé stavbě i současná situace okolo Izraele a v Izraeli samotném?

Více méně to tak nějak bude. Můj osobní názor je, že pokud někdo má pocit, že by se to mělo změnit, ať jde a udělá to. Kecat z nočníku umí kde kdo. Samozřejmě, že stačí se jen trochu zamyslet a spočítat si, co všechno je nutné a i natvrdlému dojde, že dnes zkrátka ta vhodná situace není a Chrám vybudovat nejde. Ať už kvůli odporu ze strany lidí, nepříznivých okolností nebo něčeho mnohem většího.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #44 kdy: 7. Srpna 2009, 10:59:00 »
Jestli jsem dobře pochopil, David nemohl vystavět Chrám, protože měl na rukách krev. Druhý Chrám byl zničen kvůli sinat chinam. Mám otázku. Nebrání celé stavbě i současná situace okolo Izraele a v Izraeli samotném?

Více méně to tak nějak bude. Můj osobní názor je, že pokud někdo má pocit, že by se to mělo změnit, ať jde a udělá to. Kecat z nočníku umí kde kdo. Samozřejmě, že stačí se jen trochu zamyslet a spočítat si, co všechno je nutné a i natvrdlému dojde, že dnes zkrátka ta vhodná situace není a Chrám vybudovat nejde. Ať už kvůli odporu ze strany lidí, nepříznivých okolností nebo něčeho mnohem většího.

I natvrdlému dojde, že jedinec jako já nemůže mít finance ani politickou moc něco změnit, když je určitá skupina zásadně proti vybudování! I malé dítě si dokáže dát dohromady, že by to byl konec moci této skupiny lidí.
Kecání z nočníku, je alespoň něco, je to vyjádření nesouhlasu, poukazování na osobní zájmy určité skupiny lidí. Lepší kecat z nočníku, než tupě mlčet a dělat že nic změnit nejde, protože to někdo tvrdí.
יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #45 kdy: 7. Srpna 2009, 11:23:52 »
Jestli jsem dobře pochopil, David nemohl vystavět Chrám, protože měl na rukách krev. Druhý Chrám byl zničen kvůli sinat chinam. Mám otázku. Nebrání celé stavbě i současná situace okolo Izraele a v Izraeli samotném?

Nesídlil jsem v domě od toho dne, kdy jsem syny Izraele vyvedl z Egypta, až do dne tohoto. Přecházel jsem se stanem a s příbytkem. Ať jsem přecházel se všemi Izraelci kudykoli, zdalipak jsem kdy řekl některému z izraelských vůdců, jemuž jsem přikázal pást Izraele, svůj lid: ‚Proč mi nezbudujete cedrový dům?‘

ode dne, kdy jsem správou svého izraelského lidu pověřil soudce. Tobě jsem dopřál klid ode všech tvých nepřátel. Hospodin ti oznamuje, že on vybuduje dům (dynastii) tobě.

Ten vybuduje dům (ne bejt arazim, ale jen bejt což nemusí nutně znamenat dům-Chrám, ale může to znamenat i dynastii!) pro mé jméno a já upevním jeho královský trůn navěky.

 ;D
« Poslední změna: 7. Srpna 2009, 17:10:38 od petahyah »
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #46 kdy: 7. Srpna 2009, 12:09:47 »
Kecání z nočníku, je alespoň něco, je to vyjádření nesouhlasu, poukazování na osobní zájmy určité skupiny lidí. Lepší kecat z nočníku, než tupě mlčet a dělat že nic změnit nejde, protože to někdo tvrdí.

Kdyby se touto "kecalosofií" řídil Herzl, Hirsch, Weizmann, Žabotinskij nebo jiní, tak dodnes nemáme ani svůj stát. Raději snad běž krmit holuby. V tvém případě je krmení holubů jediná činnost, ze které má alespoň někdo (v tomto případě holub) užitek.

martindeporres

  • Host
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #47 kdy: 7. Srpna 2009, 14:42:50 »
Všem gut šábes. Díky za poučení.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #48 kdy: 7. Srpna 2009, 17:09:12 »
Kecání z nočníku, je alespoň něco, je to vyjádření nesouhlasu, poukazování na osobní zájmy určité skupiny lidí. Lepší kecat z nočníku, než tupě mlčet a dělat že nic změnit nejde, protože to někdo tvrdí.

Kdyby se touto "kecalosofií" řídil Herzl, Hirsch, Weizmann, Žabotinskij nebo jiní, tak dodnes nemáme ani svůj stát. Raději snad běž krmit holuby. V tvém případě je krmení holubů jediná činnost, ze které má alespoň někdo (v tomto případě holub) užitek.

Naopak Herzl, Hirsch, Weizmann, Žabotinskij,... nehledali tisíce důvodů, proč není možné založit stát Izrael, oni navzdory rabínům za tento stát bojovali, a to hlavně slovně. Kdyby se řídili Herzl, Hirsch, Weizmann, Žabotinskij nazory rabínů, tak by čekali na stát Izrael dodnes. Pro někoho je možná pohodlnější tupě mlčet a nekritizovat sebeblbější názory a tvrzení "moudrých", kterým současný stav plně vyhovuje. Lepší kecalosofie než vůbec nic.  ;D
יואל טייטלבוים

Offline fanuel

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Zdravím
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #49 kdy: 10. Srpna 2009, 13:40:43 »
Jestli jsem dobře pochopil, David nemohl vystavět Chrám, protože měl na rukách krev. Druhý Chrám byl zničen kvůli sinat chinam. Mám otázku. Nebrání celé stavbě i současná situace okolo Izraele a v Izraeli samotném?

Nesídlil jsem v domě od toho dne, kdy jsem syny Izraele vyvedl z Egypta, až do dne tohoto. Přecházel jsem se stanem a s příbytkem. Ať jsem přecházel se všemi Izraelci kudykoli, zdalipak jsem kdy řekl některému z izraelských vůdců, jemuž jsem přikázal pást Izraele, svůj lid: ‚Proč mi nezbudujete cedrový dům?‘

ode dne, kdy jsem správou svého izraelského lidu pověřil soudce. Tobě jsem dopřál klid ode všech tvých nepřátel. Hospodin ti oznamuje, že on vybuduje dům (dynastii) tobě.

Ten vybuduje dům (ne bejt arazim, ale jen bejt což nemusí nutně znamenat dům-Chrám, ale může to znamenat i dynastii!) pro mé jméno a já upevním jeho královský trůn navěky.

 ;D
  Zdravím, velmi správně- prorok(vidoucí) Nátan osobně prorokoval Davidovi.Nelze vykládat jen to co se hodí. Když se v TÓŘE řekne Á tak se musí říct i B,jinak to zrácí smysl a jsme na úrovní těch co se učí od páté třídy. Ovšem smysl to má se učit od první ne!!! Stanek (Fanuel)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15