Autor Téma: Věříme ve Stvořitele  (Přečteno 9330 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Věříme ve Stvořitele
« kdy: 28. Července 2009, 08:56:59 »
 :)

Poslanec Nissim Zeev (Šas) navrhuje, aby izraelská měna byla opatřena nápisy konstatujícími naši víru v B“H ve stylu obdobném u měny americké („In G-d We Trust“).

https://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3753051,00.html

Vnímám to jako zřejmou snahu jmenovaného poslance o zdůraznění židovského charakteru státu, stejně jako před časem z jiné strany návrh na odstranění arabské mutace místních jmen ze silničních místopisných označení.

Můj názor: Zatímco k odstranění arabských nápisů na silničních označeních bych se přikláněl, (navrhovatelé spatřovali v arabské mutaci jakési neustálé a neodůvodněné připomínání arabského „práva na návrat“) zdá se mi, že psaní modifikací jména B“H na penězích zavání profanací. Domnívám se, že existuje mnohem více jiných (a důstojnějších) příležitostí k připomenutí víry, než právě prostřednictvím peněz, byť vydávaných Státem Izrael.

Ledaže by to bylo napsáno formou konstatování, které není citátem; nebo formou nějakého opisu Jména. Neboť se mi zdá nevhodným vidět „Š´ma Jisrael…“ napsáno na bankovkách či vyraženo na mincích.
Nehledě k tomu, že pokud by měna byla opatřena modifikacemi jména B"H, nesmělo by dojít k jejímu znesvěcení, podobně jako posvátné texty nesmějí být jen tak pohozeny či jinak dishonestovány. ;)


Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Věříme ve Stvořitele
« Odpověď #1 kdy: 28. Července 2009, 10:19:23 »
Nu a coz jmeno vyjadrit srozumitelnymi a nikoho (Sefa sefu doufam nevyjimaje) neurazejicimi pismenky יי ?
Nota bene snad kady ma radost nad nejakym tim penizem v kapse; oc vetsi by byla s informaci, diky komu tech par sekelu (krom banky  ;) ) ma, a mit denne na ocich tu pravdu, na kterou uz mnozi zapomneli. Doufam, ze jsem byl pochopen a nebudu podezrivan z ponoukani klaneni a uctivani penez  :o

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Věříme ve Stvořitele
« Odpověď #2 kdy: 28. Července 2009, 12:01:43 »
Zprávu o tom, komu vděčím za svých pár chechtáků, bych rovněž uvítal i na vysoce aktivním výpisu z účtu. Bylo by pak namístě mluvit i o přímé úměře. ;D

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15