Autor Téma: Míra sekularizace v Izraeli  (Přečteno 33914 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BaF400

  • Host
Míra sekularizace v Izraeli
« kdy: 4. Února 2009, 21:39:20 »
Mohli byste mi někdo dát - odhad - míry sekularizace Izraele?
Nejde mi tak ani o sekularizaci napříč celým obyvatelstvem Izraele, ale pouze v populaci židovské, bez arabských, křesťanských a kdo-ví jakých příměsí.




Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #1 kdy: 4. Února 2009, 22:21:44 »
Je to samozřejmě jen Wiki, ale orientačně by to mohlo posloužit (úryvek, https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Israel#Religious_self-definition)

As of 2006, 10% of Israeli Jews defined themselves as Haredim; an additional 10% as "religious"; 14% as "religious-traditionalists" ; 22% as "non-religious-traditionalists" (not strictly adhering to Jewish law or halakha); and 44% as "secular" (Hebrew: חִלּוֹנִי‎, Hiloni).[4] Among all Israeli Jews, 65% believe in God and 85% participate in a Passover seder.[5] However, other sources indicate that between 15% and 37% of Israelis identify themselves as either agnostics or atheists.[6]

Israelis tend not to align themselves with a movement of Judaism (such as Reform Judaism or Conservative Judaism) but instead tend to define their religious affiliation by degree of their religious practice.

Of the Arab Israelis, as of 2005, 82.7% were Muslims, 8.4% were Druze, and 8.3% were Christians.[1] Just over 80% of Christians are Arabs, and most of the rest are immigrants from the former Soviet Union who immigrated with a Jewish relative. About 81% of Christian births are to Arab women.[7]

BaF400

  • Host
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #2 kdy: 4. Února 2009, 22:34:48 »
 :o 44% as "secular"

Řekl bych že je to otřesně velké číslo. Na druhou stranu vcelku plně koresponduje s roztříštěností stávajícího Izraelského politického spektra.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #3 kdy: 5. Února 2009, 19:51:24 »
Já si mzslím, že to nené zase až tak strašně "secular" ono když dojde na lámání chleba, tak těch 100 procentně secular je tak 5 maximálně 10 procent. Například na Jom Kipur, den smíření drtivá většina je nějak dotčena vážností svátku. Osobně jsem se setkala například s člověkem, který skupečně byl super anti náboženský a když se dostal do úzkých, tak najednou to nebylo tak žhavé. Zeptalajsem se ho, jestli chce abychom za jeho uzdravení četli Žalmy a on mi řekl, že nám bude vděčný (bez ironie) a několik let před tím mi nadšeně vykládal jak právě na Den smíření chodí grilovat na pláž, protože tam skoro nikdo neni.  Také vím o jednom deklarovaném ateistovi, který obklikou a super diskrétně žádal požehnání od jednoho chasidského rabína. Takže ono to je takové poněkud nehodnotitelné. Také v Izraeli často vidíte jak například velmi nezbožně oblečené dívky čtou v autobusu Žalmy. Lze předpokládat, že se nepovažují za religious, ale vemte na to metr co jsou. ::)

eleazar

  • Host
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #4 kdy: 5. Února 2009, 22:41:36 »
Také v Izraeli často vidíte jak například velmi nezbožně oblečené dívky čtou v autobusu Žalmy.
Zoome, Vy poznáte od pohledu šamtesy?

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #5 kdy: 5. Února 2009, 22:50:43 »
co jsou to samtesy? Jestli mate na mysli knizku zalmu tak to se opravdu od pohledu da poznat.

eleazar

  • Host
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #6 kdy: 5. Února 2009, 22:56:31 »
Myslel jsem šaty ze zakázané směsné látky. Píšete, že jsou oblečené nezbožně, tak mě zajímá, jak se nekošer látka pozná na pohled, já se vždycky musím podívat na složení.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #7 kdy: 5. Února 2009, 23:00:26 »
Ne samozrejme satnes nepoznam od pohledu, ale treba tricko bez rukavu a upnute jeans jsou jasne nezbozne obleceni. jsou v rozporu s prikazanim cudnosti pro zeny. anebo treba minisukne a pod. 

eleazar

  • Host
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #8 kdy: 5. Února 2009, 23:10:45 »
Tedy zoome, já zírám, co všechno jsem se v Tóře nedočetl. ;)

Ale doznávám, že džínsy obsahující 1% lycry provětší elastičnost mně pijí krev též. Navíc většina umělých vláken je syntetickým analogem vlny s mírně modifikovanými vlastnostmi, takže i tam já osobně jsem velmi opatrný.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #9 kdy: 5. Února 2009, 23:17:38 »
Zoom: Měl bych takovou otázku. Je podle židovství přípustná pro slušnou židovskou dívku účast na Love Parade (neplést s Gay Parade a podobnými akcemi, tohle je takový obří taneční festival v Berlíně)? Tančí se tam zpravidla oblečeně, ale nalehko. Měl jsem o to včera spor s jedním člověkem ;D

https://en.wikipedia.org/wiki/Love_Parade

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #10 kdy: 5. Února 2009, 23:44:01 »
Pro zboznou zidovskou divku ucast na takove akci pripustna neni. Je pro to nekolik duvodu. Predevsim tanci spolu zeny a muzi, obleceni take neni zrovna cudne, a nevim jaka je filozofie cele akce. Sorry, mozna, Vam to pripada uzkoprse, ale je to tak.

Elazar

  • Host
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #11 kdy: 6. Února 2009, 12:31:16 »
Tedy zoome, já zírám, co všechno jsem se v Tóře nedočetl. ;)

Ale doznávám, že džínsy obsahující 1% lycry provětší elastičnost mně pijí krev též. Navíc většina umělých vláken je syntetickým analogem vlny s mírně modifikovanými vlastnostmi, takže i tam já osobně jsem velmi opatrný.

eleazare, ty jsi opravdu... ošklivé kačátko  ::)

Je podle židovství přípustná pro slušnou židovskou dívku účast na Love Parade (neplést s Gay Parade a podobnými akcemi, tohle je takový obří taneční festival v Berlíně)? Tančí se tam zpravidla oblečeně, ale nalehko. Měl jsem o to včera spor s jedním člověkem ;D
https://en.wikipedia.org/wiki/Love_Parade
to zalezi na vasi definici 'slusnosti'  ;)
v hebrejstine צניעות Cni'ut
viz https://en.wikipedia.org/wiki/Tzniut ; tam mate obrazek tri slusnych zidovskych zen pri modleni; jako ucastnice Love-Parade zrovna nevypadaji 

Cni'ut je spíše skromnost, vztahuje se nejen na oblečení, znamená zkrátka nebýt vyzývavý ale netýká se to jen žen a už vůbec ne jen jejich oblečení, je to i v duchovním slova smyslu. Na Love parade by se klidně mohly objevit i ženy v hidžábu, ale otázka je, zdali by Love parade byla to, co ženy tohoto typu vyhledávají a co je baví  ;D
Ukázka oblečení u té fotky je jeden z druhů východoevropské tradice, koneckonců, když porovnáte oblečení žen z haliče, východní Evropy či zakarpatí, tak byly před sto lety oblečené podobně. Jiný druh oblečení byl u židů v orientu, jiný je třeba dnes u "modern ortodox" židovek z USA..

Elazar

  • Host
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #12 kdy: 7. Února 2009, 20:27:38 »
Spíš jsem měl na mysli to, že některé mladé lidi tyto akce opravdu nemusí lákat ani přitahovat a že to může často být i naopak, jak zmínila zoom - lidé, do kterých byste to na první pohled vůbec neřekl, mohou velkou míru vlastní osobní zbožnosti, jen ji nedávají tolik na odiv - třeba je to v jejich případě také jistá forma cni'ut  ;)

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #13 kdy: 7. Února 2009, 22:24:26 »
Ono se nesmí nic přehánět, správně zde bylo podotknuto, že například přílišné upozorňování na sebe je také součástní anti-cniut - tedy, dyž někdo vší silou chce být vviděn jako superzbožný tak to také není to pravé.Ale v oblečení jsou jasně danné standarty, co je ještě cudné a co už ne. V chování to už tak jednoznačné není, ale člověk by to měl umět odhadnout na základě etických pravidel. No a Love parade, tma asi nepatri ani podle velmi "large" pohledu.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #14 kdy: 8. Února 2009, 01:23:06 »
Děkuji mnohokráte za dobrozdání. Jen na vysvětlenou - já byl ten, kdo říkal, že Love Parade "košer" není  ;)

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #15 kdy: 8. Února 2009, 05:40:49 »
Zoom, ve vsi ucte, vite vy co vubec Love Parade je ? Byla jste na nejake ? Nepletete si ji s nejakou formou Gay Parade ? Mate za to, ze Scoooliem predkladane fotky jsou fotky typickych divek na LP ? Neplette si dancerky na mobilnich soundsystemech s beznymi ucastniky. A propos, zapomnel jsem dodat, ze jsem na LP 2000 v Berline byl.
BTW Kral David byl pri privazeni Aron HaKodes taky nepochybne decentne oblecen a choval se s dustojnosti krale, neni-liz pravda ? Neprojevil radost hnutim brvy, ze ?

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #16 kdy: 8. Února 2009, 07:10:57 »
Jak byl oblecen kral David, nevime, ale předpokládám, že neměl šortky a nátělník. Co jste Vader napsal je trochu nevkusne. Pravidla cudnosti v obelečení, chování a celkovém projevu jsou jasně dána a nejsou zase tak těžká k pochopení a hlavně zdůvodnění. Jinak již název love parade je zavadejici. Správná love parade je napriklad návštěva nemocných anebo pomoc chudým a jak jistě víte k tomu není třeba jet do Berlína a flákat se po ulicích. Ale člověk může  zůstat ve své rodné vísce a udělat víc.
« Poslední změna: 8. Února 2009, 07:13:33 od zoom »

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #17 kdy: 8. Února 2009, 07:35:32 »
Co jste Vader napsal je trochu nevkusne.

Co konkretne z mych vyroku je nevkusne ?

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #18 kdy: 8. Února 2009, 07:52:24 »
Kral David byl pri privazeni Aron HaKodes taky nepochybne decentne oblecen a choval se s dustojnosti krale, neni-liz pravda ?
ASI JSEM TO SPATNE POCHOPILA SORRY

eleazar

  • Host
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #19 kdy: 8. Února 2009, 08:01:31 »
Pravidla cudnosti v obelečení, chování a celkovém projevu jsou jasně dána
Dejte prosím odkaz na Tenach.
Jinak již název love parade je zavadejici. Správná love parade je napriklad návštěva nemocných
Naprostý souhlas

sad

  • Host
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #20 kdy: 8. Února 2009, 10:19:55 »
Dobry den,
pravidla cniut jsou zajiste jasne definovana, Love Parade jiz mene; myslim vsak, ze Vaderova poznamka neni nikterak nevkusna – blize שמואל ב,  (kapitola 6, zvlaste verse 14 — 16) i kdyz se nedomnivam, ze ucastnici Love Parade dosahuji prorockeho vytrzeni.

Elazar

  • Host
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #21 kdy: 8. Února 2009, 10:46:34 »
Máme tu jistý generační rozpor :D

Ale mezi Love parade, silvestrovskými oslavami v evropských městech a takovým Purimem v Izraeli nevidím mnoho rozdílů - míra cudnosti/necudnosti oblečení a chování přibližně stejná. Dokonce bych řekl, že se návštěvníci mnohých festivalů chovají "cudněji", než leckteří účastníci purimových oslav  :D

Zoom, král David jistě neměl šortky a nátělník. Vzhldem k tomu, co se v té době nosilo, by byl div, kdyby něco takového měl. Pravděpodobně se omezil na to, čemu se dnes říká "bederní rouška".

Dobry den,
pravidla cniut jsou zajiste jasne definovana, Love Parade jiz mene; myslim vsak, ze Vaderova poznamka neni nikterak nevkusna – blize שמואל ב,  (kapitola 6, zvlaste verse 14 — 16) i kdyz se nedomnivam, ze ucastnici Love Parade dosahuji prorockeho vytrzeni.

Třeba někteří ano  :)

eleazar

  • Host
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #22 kdy: 8. Února 2009, 12:47:16 »
Nikde v těchto verších se nepíše, že by nošení nátělníků a sukýnek bylo nekošer.

Vodník

  • Host
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #23 kdy: 8. Února 2009, 12:57:17 »
Přiznám se, že jako bývalý starý hippie, který po založení rodiny "spřetrhal pouta se světem" (aby je po rozvodu prostřednictvím dětí a mladších přátel zase pracně hledal), jsem rovněž mimo obraz a nevím, o co se na Love Parade jedná. Gay Parade má v dnešní době důkladnější reklamu, tam jsem informován dobře, ale Love Parade? Může mi někdo (velmi stručně, please) vysvětlit, o co kráčí?

Jinak debaty na thema cudnost / necudnost mě fascinují. Myslím, že přes určitý universální základ je to neobyčejně kulturně podmíněná záležitost, a to nejen mezi kulturami a obdobími navzájem, ale často i v rámci jednoho okruhu (výchovou a poměry v rodině, kamarády apod.)

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Míra sekularizace v Izraeli
« Odpověď #24 kdy: 8. Února 2009, 17:42:41 »
Uf, jsem tu za zapsklou babu ze Zvonokos, ale ne nejsem takova, jenom proste vim, ze cudnost ma svuj vyznam. Pravda je, ze na purimove oslave lze videt ledascos, ale otazka je, jestli jste nekdy byli na oslave Purimu v ospravdu nabozenske spolecnosti pro kterou je dodrzovani tradic primarni a kompletni. Jiste najdedete v Izraeli a kdekoli jinde purimove veselice, ktere jsou na urovni love parade ale to prece vite, ze to neni nabozenska oslava Purimu. Kazdy slavi jak umi. Dala jsem si praci a precetla jsem si na Wikipedii to heslo. Je to vec kazdeho jak veci vidi, ale k tradicnimu judaismu to nepatri.
Kral David byl oblecen tak jak se tehdy chodilo a lze predpokladat, ze mel na sobe vic, nez bederni rousku.
O odivani se muzeme poucit napr. z pribehu Jehudy a Tamar, ta take byla zahalena, kdyz predstirala, ze je prostitutka, z cehoz plyne, ze i prostitutky chodily cudne oblecene a kody, ktere prozrazovaly jejich "remeslo" asibyly jine, nez necudny odev.
Myslim, ze tema jsme vycerpali.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15