Autor Téma: Jednání se Sýrií  (Přečteno 18178 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Jednání se Sýrií
« Odpověď #25 kdy: 26. Listopadu 2008, 21:18:17 »
Scooolie: Sýrie nepodporuje arabské teroristy kvůli tlaku na Israel, ale prostě proto, že má přání jej zlikvidovat. Pokud si na to netroufne v otevřené konfronataci, využívá těchto prostředků. Nechce se mi věřit, že byste byl tak naivní a věřil tomu, že vydáním Golan by se ukončila podpora Hizballáhu. Právě naopak, pak by přeci byla Sýrie s Hizballáhem v mnohem výhodnější pozici vůči Israeli. To je špatná představa o kšeftu. Dobrý kšeft je jen takový, který je výhodný pro obě strany. To ví každý dobrý obchodník a žid zvláště. Kšeft Golany Sýrii za "mír" není dobrý kšeft, protože to mír nepřinese.

Nějak si nemohu vybavit. Kdy byla nějaká oficiální státní delegace jednat s Castrovým režimem. A bavil jsem se o jednání Česka, ne USA. USA je myslím v trochu jiné výchozí pozici pro jednání se Severní Koreou než případně Česko. Z Česka si mohou korejci dělat tak maximálně legraci. Z USA jen do určité míry.

A myslíte, že nestačí mít v těch zemích, o kterých mluvíte, třeba jen diplomatická zastoupení. Snad opravdu není nutné se všemi gaunery světa jednat na vládní úrovni. Nebo proč si myslíte, že bychom to měli zapotřebí.

Mír se uzavírá s nepřáteli. Egypťané za Násira a zpočátku i za Sadata chtěli také zničit Izrael. Ale v určité chvíli se rozhodli, že jim Sinaj stojí za to, uzavřít mír. Nejsem naivní, ale neznám také relevantní důvod, proč by totéž nešlo opakovat se Syřany.

Současná situace je zablokovaná a z dlouhodobého hlediska se pro Izrael nevyvíjí dobře. Bude Izrael schopen se ubránit mohutným raketovým útokům Hizballáhu a Hamasu za 5 let? A pokud ano, tak za 10 také? A pokud ano, za jakou cenu? Desetitisíce nebo statisíce mrtvých?
Sýrie je v tuto chvíli naprosto klíčový hráč. Pokud by se podařilo vyřadit Sýrii jako aktivního hráče protiizraelské koalice, tak by to byl obrovský úspěch. Situace by se rázem změnila k lepšímu v Libanonu a současně by vznikl velký tlak na Írán.

Česko dnes už není suverénní stát. Bavíme-li se o Česku, musíme vždy zmínit také názor EU - zejména poté, kdy se blíží po rozhodnutí Ústavní soudu schválení Lisabonské smlouvy i u nás. A EU je vůči Kubě vstřícná.
Otázka zní, zda musíme být vždy ocásek USA nebo zda si můžeme dělat na nich nezávislou politiku podle toho, co je výhodné pro nás. Ubezpečuji vás, že USA samozřejmě vždy jednají podle toho, co je výhodné pro USA (nevyčítám jim to, je to normální).

Se všemi gaunery světa nemusíme samozřejmě jednat na vládní úrovni. Ani se Syřany ne. Ledaže bychom je chtěli přetáhnout na naši stranu. Možná máte pocit, že my jsme ti čistí hoši, kteří se s gaunery nekamarádí. Samozřejmě reálná politika o tomto není. "Je to gauner, ale náš," abych citoval klasický výrok (nepletu-li se Ike Eisenhowera o Batistovi).

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Jednání se Sýrií
« Odpověď #26 kdy: 26. Listopadu 2008, 21:25:36 »
Promiňte, mám jiný názor. Žádná dohoda mezi EU a Sýriií nezmění nenávist Sýrie k Israeli. Jen snad může být dobrá k posílení Sýrie, aby tato pak měla vůči Israeli větší šanci.
Vašemu konstatování o tom, že se s těmito lidmi dělají obchody báječně, se musím jen pousmát.
Odpovím Vám otázkou na to, co mně zajímá nejvíc. Chtělo Turecko v době uzavírání asociační dohody likvidovat Israel ?

"Nenávist Sýrie" je abstraktní pojem. Země nenenávidí, nenávidí konkrétní lidé. Egypťané také nemají Izrael v lásce, ale mír přesto trvá. Pokud bude Sýrie Izrael nenávidět, ale dodrží mír a přestane podporovat aktivní protiizraelské akce, tak to bude pořád lepší, než současný stav.

Turecko nechtělo likvidovat Izrael. Ale chtělo třeba vždy zachovat jako svoje vazalské území Severokyperskou tureckou republiku anebo zachovat autoritativní militantní sekulární stát nebo třeba potlačovat Kurdy, které prohlašovali tehdy za "Horské Turky" a trestali vězením i hovor v kurdštině. A dnes je vše jinak. Trvalo to, ale pomaličku se to změnilo.

Zeptám se jinak - můžeme spíše  ovlivňovat postoje někoho, s kým se ostentativně nebavíme, anebo toho, s kým se bavíme, ale současně dáváme najevo, že některé věci se nám nelíbí?

eleazar

  • Host
Re: Jednání se Sýrií
« Odpověď #27 kdy: 26. Listopadu 2008, 21:52:49 »
Pokud bychom nejednali s vrahy, tak bychom moc diplomatických vztahů neměli  :D
Škrtli bychom skoro celou subsaharskou Afriku a vlastně i většinu Afriky severní. Na BV bychom se bavili také jen s několika málo státy.
Do toho. ::)

Elazar

  • Host
Re: Jednání se Sýrií
« Odpověď #28 kdy: 27. Listopadu 2008, 00:35:05 »
Možná máte pocit, že my jsme ti čistí hoši, kteří se s gaunery nekamarádí. Samozřejmě reálná politika o tomto není. "Je to gauner, ale náš," abych citoval klasický výrok (nepletu-li se Ike Eisenhowera o Batistovi).

Velmi dobře  :)

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Jednání se Sýrií
« Odpověď #29 kdy: 27. Listopadu 2008, 07:18:50 »
Scooolie:

Scooolie, v mnohém s Vámi souhlasím viz například:

Mír se uzavírá s nepřáteli.
"Je to gauner, ale náš," abych citoval klasický výrok (nepletu-li se Ike Eisenhowera o Batistovi).
Česko dnes už není suverénní stát. Bavíme-li se o Česku, musíme vždy zmínit také názor EU.


Ale zároveň tvrdím, že Vaše argumenty bych byl ochotný akceptovat v případě, že bych viděl u EU jednoznačné sympatie k Israeli a snahu mu pomoci. To při nejlepší vůli snad nemůže vidět ani největší optimista.
- Masivní finanční podpora palestincům i přesto, že je jasné, že peníze ve velké většině končí ne jako podpora civilního obyvatelstva, ale jako podpora teroristických skupin resp. dozbrojování.
- Neustálá a jistě uznáte zkreslená kritika Israele, který by po právu měl "rozflákat" celou Gazu i s celým Hamasem a místo toho je ještě saturuje dodávkami potravin, enrgie, pohoných hmot a podobně.
- Tlak na Israel k ústupkům, které jsou proti jeho bezpečnostním zájmům (minimálně za situace, kdy se stejně razantně nepostupuje proti arabským teroristům).
- Tendenční informování o stavu konfliktu a situaci mezi Israelí a araby v médiích a to i včetně renomovaných médií typu BBC, Reuters, ...

Pokud tedy vidím, jak se EU staví k stávající situaci a Israeli obecně, nemohu v EU ve věci míru pro Israel vkládat žádné nebo jistě ne přehnané naděje. Proto si nemyslím, že naše ubohé jednání se Sýrií ať již na vládní úrovni nebo na úrovni stran (Paroubek - Baas), může mít jakýkoli positivní vliv na stav věci. Nevšiml jsem si totiž, že by kdekoli zazněly Vámi předpokládaná slova výtek na stranu Sýrie z naší strany. Prostě my s nimi jednáme, podepisujeme memoranda a dohody a oni dál vesele dozbrojují Hizballáh a podporují Hamás.
Za této situace tedy opravdu nevidím velký rozdíl mezi styky se Sýrií ze strany Paroubka a jeho ČSSD a vlády. A to Vás upozorňuji, že Paroubka i jeho ČSSD opravdu nemusím.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Rudolf Sob

  • Host
Re: Jednání se Sýrií
« Odpověď #30 kdy: 11. Prosince 2008, 19:15:51 »
Nechci byt zbytecne pedanticky, ale pouze upresnit:  citat je z Roosevelta o Somosovi.

 "Je to gauner, ale náš," abych citoval klasický výrok (nepletu-li se Ike Eisenhowera o Batistovi).
[/quote]

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Jednání se Sýrií
« Odpověď #31 kdy: 11. Prosince 2008, 22:25:10 »
Díky za upřesnění :) Věděl jsem, že to řekl americký prezident o nějakém latinskoamerickém diktátorovi, ale nedokázal jsem si už vybavit, kdo o kom.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15