Autor Téma: Letniční křesťané  (Přečteno 51962 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Vodník

  • Host
Letniční křesťané
« kdy: 15. Prosince 2008, 21:58:08 »
Ad Scooolie (s dovolením): podle duchovních osobností v pravoslaví se letničáři otvírají běsovskému působení.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Letniční křesťané
« Odpověď #1 kdy: 15. Prosince 2008, 22:05:25 »
ad Vodník (prominou mi): Podle duchovních osobností mezi biblickými křesťany jsou pravoslavní modloslužebníci, co se klaní obrazům a uctívají popy místo Pána  ;)

Ne vážně. Mě by zajímalo, co je na pentakostálním hnutí výjimečného nebo zajímavého, že se staví do určitého protikladu k "umírněným presbyteriánům."

eleazar

  • Host
Letniční křesťané
« Odpověď #2 kdy: 15. Prosince 2008, 22:10:36 »
Ad Scooolie (s dovolením): podle duchovních osobností v pravoslaví se letničáři otvírají běsovskému působení.
Máte pravdu.
ad Vodník (prominou mi): Podle duchovních osobností mezi biblickými křesťany jsou pravoslavní modloslužebníci, co se klaní obrazům a uctívají popy místo Pána  ;)
I Vy máte pravdu.
Ne vážně. Mě by zajímalo, co je na pentakostálním hnutí výjimečného nebo zajímavého, že se staví do určitého protikladu k "umírněným presbyteriánům."
Znáte někoho, kdo vyznává letniční kult? Já ano, spousta mých přátel. jak podrobně chcete zasvětit do problematiky?

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Letniční křesťané
« Odpověď #3 kdy: 15. Prosince 2008, 22:19:56 »
Oddělím debatu o letničních asi do samostatného tématu.

Nicméně: eleazare, já mám představu, o čem je letniční hnutí. Jen netuším, co komu na něm přijde tak výjimečného...

eleazar

  • Host
Letniční křesťané
« Odpověď #4 kdy: 15. Prosince 2008, 22:38:09 »
Oddělím debatu o letničních asi do samostatného tématu.

Nicméně: eleazare, já mám představu, o čem je letniční hnutí. Jen netuším, co komu na něm přijde tak výjimečného...
To nebude nutné, o letničních není důvod se nijak moc rozepisovat do komentářů.

Letniční a protestanté jsou dvě různá náboženství. V presbyteryánském kostele jsem se byl podívat, ale přesná specifika této denominace neznám.

Nejdůležitějším jevem letničních je aktivní zájem o spirituální prožitky. A to i v případě, že nejsou nijak potřeba, nikoho nebudují, nikomu nepomáhají. Dosažení těchto milostí je povýšeno na cíl, místo aby bylo prostředkem k přilnutí k Nejvyššímu, možná Vám to připomíná jednoho kolaboranta spravujícího Galilleu pro Římskou říši.
Dál musím uvést, že lidé skutečně duchovně obdarovaní, tam nejsou marginalizováni a v některých případech tam mohou dostat prostor pro službu svým obdarováním širšímu celku.
Nevím, jak moc jste informován, tak se ptejte, případně i soukromě.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #5 kdy: 15. Prosince 2008, 22:53:29 »
To je dle mého skromného názoru nesmysl.

1) protestantismus ani pentacostalismus NEJSOU náboženství. Náboženství je křesťanství, judaismus, islám, atd.

2) protestantismus je mnohem obecnější pojem než letniční hnutí - je mezi nimi asi podobný vztah jako mezi katolicismem a dominikánským řádem

3) netuším naprosto, proč by letniční křesťané neměli být považováni za specifickou součást protestantismu

Ano, letniční kladou důraz na projevy Ducha svatého. Mluvení v jazycích, prožitky, atd. Ale tomu přirovnání skutečně nerozumím. Četl jsem ho schválně několikrát, ale nerozumím.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #6 kdy: 15. Prosince 2008, 22:57:04 »
Nicméně: eleazare, já mám představu, o čem je letniční hnutí. Jen netuším, co komu na něm přijde tak výjimečného...

Ja tu predstavu nemam. V krestanstvi jsem nevzdelany, ba mozno rici prostacek. O co, prosim, u letnicaru jde ?

Zina

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #7 kdy: 15. Prosince 2008, 23:06:07 »
Nikdy jsem o letničním hnutí neslyšela.Jen se chci zeptat,nemá to spojitost  ve východních Čechách ?

Vodník

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #8 kdy: 15. Prosince 2008, 23:17:04 »
ad Vodník (prominou mi): Podle duchovních osobností mezi biblickými křesťany jsou pravoslavní modloslužebníci, co se klaní obrazům a uctívají popy místo Pána  ;)
I Vy máte pravdu.
Pánové, mýlíte se oba dva, resp. máte zkreslené informace. Pravoslavný křesťan úctou k ikoně projevuje úctu tomu, kdo (nebo co) je na ni zobrazeno. A neuctívá "popy místo Pána" nýbrž vedle Pána a to pochopitelně nikoli jako rovnocenné s Ním, nýbrž jako prostředníky.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #9 kdy: 15. Prosince 2008, 23:20:51 »
ad Vodník (prominou mi): Podle duchovních osobností mezi biblickými křesťany jsou pravoslavní modloslužebníci, co se klaní obrazům a uctívají popy místo Pána  ;)
I Vy máte pravdu.
Pánové, mýlíte se oba dva, resp. máte zkreslené informace. Pravoslavný křesťan úctou k ikoně projevuje úctu tomu, kdo (nebo co) je na ni zobrazeno. A neuctívá "popy místo Pána" nýbrž vedle Pána a to pochopitelně nikoli jako rovnocenné s Ním, nýbrž jako prostředníky.

Ale Vodníku, to já přece vím :) Jen jsem reagoval na stejně zkreslený Váš citát ohledně protestantů. Taková lehká ironie to byla. ;)

Vodník

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #10 kdy: 15. Prosince 2008, 23:26:10 »
Nicméně: eleazare, já mám představu, o čem je letniční hnutí. Jen netuším, co komu na něm přijde tak výjimečného...
Ja tu predstavu nemam. V krestanstvi jsem nevzdelany, ba mozno rici prostacek. O co, prosim, u letnicaru jde ?
Souhlasím se Scoooliem, že letničáři jsou jednou z protestantských obcí, podmnožinou protestantismu. Vyznačují se tím, že kladou důraz na projev darů Ducha svatého, za které považují tzv. "mluvení jazyky" (viz Sk 2). V jejich shromážděních dochází k projevům extatického vytržení, kdy jednotlivci u vytržení "mluví jazyky". Zkušení duchovníci jsou zajedno v tom, že se jedná o projevy běsovské. Extatické zážitky jsou ostatně všemi opravdovými duchovními vůdci, starci, šejky, guruy a mistry všech náboženských mystických tradic nazírány s velkou nedůvěrou a ostražitostí a připouštějí se pouze pod přísným vedením ve vyšších etapách duchovního růstu. Zde se do extatického transu střemhlav vrhají osoby zcela nepřipravené, netrénované, bez jakéhokoli vedení - na to démoni čekají... :( Takže "můj citát" není zkreslený, Scooolie, na rozdíl od nepravdivého tvrzení, že "pravoslavní uctívají popy místo Pána".

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #11 kdy: 15. Prosince 2008, 23:27:44 »
K orientaci v současné náboženské scéně  vřele doporučuji knihu Encyklopedie nových náboženství https://www.alman.cz/knihy/007197/Encyklopedie-novych-nabozenstvi-nova-nabozenska-hnuti-sekty.html

K letničnímu hnutí základní informace (i když vše se dá napsat i jinak) zde:

Wikipedia
https://cs.wikipedia.org/wiki/Letni%C4%8Dn%C3%AD_hnut%C3%AD

Sekty.cz (kritický pohled)
https://www.sekty.cz/texty/netradicni_nabozenstvi/kap3/charhnuti.html

Dingir (odborný časopis)
https://www.dingir.cz/dingir/1999_2/clanky/D1999_2_24.html

« Poslední změna: 15. Prosince 2008, 23:30:28 od Scooolie »

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #12 kdy: 15. Prosince 2008, 23:35:18 »
Souhlasím se Scoooliem, že letničáři jsou jednou z protestantských obcí, podmnožinou protestantismu. Vyznačují se tím, že kladou důraz na projev darů Ducha svatého, za které považují tzv. "mluvení jazyky" (viz Sk 2). V jejich shromážděních dochází k projevům extatického vytržení, kdy jednotlivci u vytržení "mluví jazyky". Zkušení duchovníci jsou zajedno v tom, že se jedná o projevy běsovské. Extatické zážitky jsou ostatně všemi opravdovými duchovními vůdci, starci, šejky, guruy a mistry všech náboženských mystických tradic nazírány s velkou nedůvěrou a ostražitostí a připouštějí se pouze pod přísným vedením ve vyšších etapách duchovního růstu. Zde se do extatického transu střemhlav vrhají osoby zcela nepřipravené, netrénované, bez jakéhokoli vedení - na to démoni čekají... :( Takže "můj citát" není zkreslený, Scooolie, na rozdíl od nepravdivého tvrzení, že "pravoslavní uctívají popy místo Pána".

Ostražitost k extatickým vytržením je samozřejmě namístě. Samozřejmě, že tyhle stavy jsou nejlepší cestou k umožnění vstupu sil Zla. Což nic nemění na tom, že apoštolové to zažili a po nich i jiní... Takže paušálně označit celé letniční hnutí jako "projevy běsovské" je poněkud zcestné, ne?

Vodník

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #13 kdy: 15. Prosince 2008, 23:37:49 »
Ostražitost k extatickým vytržením je samozřejmě namístě. Samozřejmě, že tyhle stavy jsou nejlepší cestou k umožnění vstupu sil Zla. Což nic nemění na tom, že apoštolové to zažili a po nich i jiní... Takže paušálně označit celé letniční hnutí jako "projevy běsovské" je poněkud zcestné, ne?
Lidé, kteří tak učinili, nejsou nějací nahodilí fanatici nebo paranoici, ale lidi se zkušeností v rozeznávání duchů. Nedělají nic jiného, sami s nimi zápolí a vedou v tomto zápasu jiné. Takže jejich posudek má autoritu.

daniel lehotsky

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #14 kdy: 15. Prosince 2008, 23:42:01 »
t o vader)Pentakostas-akom,v cechach Letniciarom ide v kocke o to aby sa spasili musia sa znovuzrodit priatim Jezisa(nic noveho pod slnkom,ale tu to chcu asi previest do takeho vyssieho levelu) a tym ziskat charizmy uzdravovania rukami.dar proroctva,jazyky(uz sa to tu dialo).Psychologovia nie su moc nadseny(lebo  mnohe nebezpecenstva pramenice z minulosti ,z mnohych siekt,ktore si to prevzali uz zo starych egyptskych mysterii,pozname odkaz na Micrajim,nebudem dalej rozoberat,ale mne osobne sa to zda take hazardovanie ked neskoleny ludia posobia na ,,etericke tela"(podvedomie a myslia si ze Jezis to potiahne.Lebo vzdy sa poznaju len chvilkove hviezdy na javisku,ale pozadie,ti charizmatici po nejakej dobe nevedno ake maju osudy.Ale nepoznam konkretum tak hovorim len svoj nazor,ale samozrejme sa mozem mylit.Na rozbeh ;)

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #15 kdy: 15. Prosince 2008, 23:47:43 »
Ostražitost k extatickým vytržením je samozřejmě namístě. Samozřejmě, že tyhle stavy jsou nejlepší cestou k umožnění vstupu sil Zla. Což nic nemění na tom, že apoštolové to zažili a po nich i jiní... Takže paušálně označit celé letniční hnutí jako "projevy běsovské" je poněkud zcestné, ne?
Lidé, kteří tak učinili, nejsou nějací nahodilí fanatici nebo paranoici, ale lidi se zkušeností v rozeznávání duchů. Nedělají nic jiného, sami s nimi zápolí a vedou v tomto zápasu jiné. Takže jejich posudek má autoritu.

Při vší úctě, řekli to zase jen lidé. Omylní, chybující. Žádný člověk se nemůže stavět nad Písmo a pokud Písmo uvádí, že mluvení v jazycích bylo projevem Ducha svatého, pak je jasné, že Duch se takto projevuje. Což nevylučuje, že se pod tímto "maskováním" může projevovat i Ten zlý. Takže ostražitost ano, ale paušální a naprosté odmítnutí je popíráním Slova Božího.

Mimochodem - Vodníku, vy jste nepletu-li se hovořil vlídně o křesťanském mysticismu. Jaký je rozdíl mezi tím, když se otevře vnějším duchovním vlivům letniční křesťan a mystik? V obou případech je zde pořádně velké riziko vstupu Zla.

daniel lehotsky

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #16 kdy: 15. Prosince 2008, 23:48:52 »
to Vodnik)viete,ze ked chcel sa stat mnich starcom,kolke roky musel  kde a ako stravit a aby ziskal Dar rozpoznavania.Ked sa pytali jedneho z nich,ci tuzi vidiet Jezisa,tak odpovedal mudry Starec,,Vidiet Jezisa v tomto svete?Nikdy!"A vedel o com hovori,po tych rokoch v pusti.Kolko takych maju medzi sebou?

Vodník

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #17 kdy: 15. Prosince 2008, 23:56:31 »
Scooolie, odpověděl Vám Daniel: dar rozpoznávání duchů je jedním z nejvyšších darů a získává se letitou přípravou, tvrdým trainingem, půstem, bděním, modlitbami, koncentrací, meditací (vypraví se o mnichovi na Athosu, který se modlil Otčenáš tak, že první slova vyslovil zády k zapadajícímu slunci a když vyslovil poslední, první paprsek mu zasvítil do očí). Tohle mám na mysli tím křesťanským mysticismem! To jsou léta dřiny, odříkání, takže to risiko (i když vždy přítomné) je pod vedením zkušeného starce, v tradici a ochranné ohradě Církve, nesrovnatelně menší. Ale nějaký nešťastný letničář, který se bez jakékoli přípravy, vedení a bez (pravého) porozumění Písmu otevře a obnaží duchovním silám "v ovzduší", které ty duchovní síly jsou kolem něj nejblíž, co myslíte?

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #18 kdy: 16. Prosince 2008, 00:06:47 »
Vodník: A tohle najdete v Písmu kde? Tohle si vymysleli zase jen nějací omylní lidé. Vy máte ve Skutcích 2 někde něco o letité tvrdé přípravě? Že by nějaká pravoslavná verze Bible? >:D

Mimochodem mnišství - to je také pěkný pohanský import do křesťanství.

Karels

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #19 kdy: 16. Prosince 2008, 00:07:54 »
Já jsem byl 9 roků v letniční církvi, tak můžu poreferovat.

Pro všechny, kteří nevědí - v křesťanství jsou letniční asi jako chasidská hnutí v rámci židovství - důraz je na určitou mystickou zkušenost.

Letniční směr, to není nic pro mě.... - větší důraz v tomto směru na prožitek, než na samotné studium Bible...

Vodník

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #20 kdy: 16. Prosince 2008, 00:09:36 »
Vodník: A tohle najdete v Písmu kde? Tohle si vymysleli zase jen nějací omylní lidé. Vy máte ve Skutcích 2 někde něco o letité tvrdé přípravě? Že by nějaká pravoslavná verze Bible? >:D
Lidé s osobní duchovní zkušeností si uvědomují, že nežijeme v apoštolské době a nejsme apoštolové. Ani "lotři po pravici". Lidé jsou jako jednotlivci omylní, i papež, Církev jako celek je neomylná. A toto je učení a zkušenost Církve.

Karels

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #21 kdy: 16. Prosince 2008, 00:12:02 »
Citovat
Lidé s osobní duchovní zkušeností si uvědomují, že nežijeme v apoštolské době a nejsme apoštolové. Ani "lotři po pravici". Lidé jsou jako jednotlivci omylní, i papež, Církev jako celek je neomylná. A toto je učení a zkušenost Církve.


Zásadní problém v celém letničním hnutí vidím v namyšlenosti těch, kteří mají jakékoliv duchovní zkušenosti...

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #22 kdy: 16. Prosince 2008, 00:14:06 »
Vodník: A tohle najdete v Písmu kde? Tohle si vymysleli zase jen nějací omylní lidé. Vy máte ve Skutcích 2 někde něco o letité tvrdé přípravě? Že by nějaká pravoslavná verze Bible? >:D
Lidé s osobní duchovní zkušeností si uvědomují, že nežijeme v apoštolské době a nejsme apoštolové. Ani "lotři po pravici". Lidé jsou jako jednotlivci omylní, i papež, Církev jako celek je neomylná. A toto je učení a zkušenost Církve.

 ;D  Církev je neomylná, je-li vedena Duchem svatým. A zdaleka ne všechna formálně církevní rozhodnutí a stanoviska taková jsou. Vydala je "formální církev" - papaláši bez vedení Ducha. Poznat, kdy je církev vedená duchem je stejné, jako poznat, kdy je letniční veden Duchem.  ;) Obojí je možné a stává se to. Ne však vždy.

daniel lehotsky

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #23 kdy: 16. Prosince 2008, 00:14:43 »
No a Karels trafil klinec po hlavicke.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #24 kdy: 16. Prosince 2008, 00:16:14 »
Citovat
Lidé s osobní duchovní zkušeností si uvědomují, že nežijeme v apoštolské době a nejsme apoštolové. Ani "lotři po pravici". Lidé jsou jako jednotlivci omylní, i papež, Církev jako celek je neomylná. A toto je učení a zkušenost Církve.


Zásadní problém v celém letničním hnutí vidím v namyšlenosti těch, kteří mají jakékoliv duchovní zkušenosti...

To - hovoříme-li zejména o ČR  :D - je samozřejmě pravda. Nicméně to není hlavní problém letničního hnutí. Hlavním problémem je ono "hraní si s ohněm." Což ovšem platí i pro různé mystiky v katolicismu a pravoslaví.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15