Autor Téma: Letniční křesťané  (Přečteno 51994 krát)

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

Karels

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #25 kdy: 16. Prosince 2008, 00:19:11 »
Citovat
"hraní si s ohněm." Což ovšem platí i pro různé mystiky v katolicismu a pravoslaví.

Já se rovnou přiznám, že nejsem naprosto příznivcem jakéhokoliv mysticismu - slyšel jsem, jak kdosi vyprávěl - že někdo zazvonil, chlapík vyšel ze svého těla, a šel se, coby duch podívat, kdo to zvoní - tak se mi z takové historky dělá na nic...

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #26 kdy: 16. Prosince 2008, 00:19:26 »
Já jsem byl 9 roků v letniční církvi, tak můžu poreferovat.

Pro všechny, kteří nevědí - v křesťanství jsou letniční asi jako chasidská hnutí v rámci židovství - důraz je na určitou mystickou zkušenost.

Letniční směr, to není nic pro mě.... - větší důraz v tomto směru na prožitek, než na samotné studium Bible...


A heleme, tos tam byl déle než jsem myslel :) Teď už jsi doufám na správné palubě - https://cs.wikipedia.org/wiki/Evangelikalismus  :)
« Poslední změna: 16. Prosince 2008, 00:21:10 od Scooolie »

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #27 kdy: 16. Prosince 2008, 00:20:51 »
Citovat
"hraní si s ohněm." Což ovšem platí i pro různé mystiky v katolicismu a pravoslaví.

Já se rovnou přiznám, že nejsem naprosto příznivcem jakéhokoliv mysticismu - slyšel jsem, jak kdosi vyprávěl - že někdo zazvonil, chlapík vyšel ze svého těla, a šel se, coby duch podívat, kdo to zvoní - tak se mi z takové historky dělá na nic...

Přesně. Mysticismus je dle mého skromného názoru z 90 % démonský odpad, dobrý ke svádění ze správné cesty. Různé "duchovní prožitky", které jsou v přímé kontradikci Písmu, cestování duší a podobné šílenosti. Prostě cesta do zkázy.

Karels

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #28 kdy: 16. Prosince 2008, 00:21:23 »
Citovat
A heleme, tos tam byl déle než jsem myslel
ani nevím, co jsem tam dělal... ale na druhou stranu vím, jak to tam chodí...

Vodník

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #29 kdy: 16. Prosince 2008, 00:22:11 »
;D  Církev je neomylná, je-li vedena Duchem svatým. A zdaleka ne všechna formálně církevní rozhodnutí a stanoviska taková jsou.
Odpusťte, ale jak to můžete tvrdit? VY to poznáte??  :o :(

Citovat
Vydala je "formální církev" - papaláši bez vedení Ducha.
Sv. Atanáš, sv. Basil, sv. Řehoř, sv. Jan Zlatoústý byli podle Vás papaláši bez vedení Ducha??  :o  ::) Opět: jak to právě VY, který pracujete x hodin týdně v zaměstnání a máte vedle toho rodinu, můžete poznat?? :o  :(

Citovat
Poznat, kdy je církev vedená duchem je stejné, jako poznat, kdy je letniční veden Duchem.  ;) Obojí je možné a stává se to. Ne však vždy.
Když myslíte... :(

Karels

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #30 kdy: 16. Prosince 2008, 00:24:17 »
Citovat
Přesně. Mysticismus je dle mého skromného názoru z 90 % démonský odpad, dobrý ke svádění ze správné cesty.
Ten zážitek výstupu z těla mám z vyprávění člověka, který je jinak ateista, bezvěrec, jenom si zkusil jakési východní techniky... (vážně, já nemusím zkusit všechno)

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #31 kdy: 16. Prosince 2008, 00:29:02 »
;D  Církev je neomylná, je-li vedena Duchem svatým. A zdaleka ne všechna formálně církevní rozhodnutí a stanoviska taková jsou.
Odpusťte, ale jak to můžete tvrdit? VY to poznáte??  :o :(
V některých případech byla vydávána rozhodnutí, která jsou v přímém rozporu s Písmem. Po ovoci poznáte je...

Citovat
Citovat
Vydala je "formální církev" - papaláši bez vedení Ducha.
Sv. Atanáš, sv. Basil, sv. Řehoř, sv. Jan Zlatoústý byli podle Vás papaláši bez vedení Ducha??  :o  ::) Opět: jak to právě VY, který pracujete x hodin týdně v zaměstnání a máte vedle toho rodinu, můžete poznat?? :o  :(
Ne. To byli učení mužové. Ovšem omylní jako každý. Vážím si jich, stejně jako Luthera či Kalvína - a přesto neakceptuji vše, co řekli. Jak to mohu poznat? Prostým porovnáváním s Písmem a názory jiných lidí, založených na Písmu (i ty samozřejmě porovnávám s Písmem). Písmo je dobré ke studiu, porovnávání, usvědčování.
To je právě na protestantismu to krásné - nad námi je jen Bůh. Žádný "profesionální" předžvejkávač toho, jak máme rozumět Jeho Slovu.

Citovat
Citovat
Poznat, kdy je církev vedená duchem je stejné, jako poznat, kdy je letniční veden Duchem.  ;) Obojí je možné a stává se to. Ne však vždy.
Když myslíte... :(
To víte, že myslím. Popravdě mě zaráží ta sveřepost s jakou popíráte možnost, že by mluvení jazyky DNES mohlo být projevem Ducha svatého. Vždyť Písmo to za projev Ducha výslovně označuje. Ale Vám stačí, že nějaký omylný člověk prostě řekl, že to neplatí...

Vodník

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #32 kdy: 16. Prosince 2008, 00:40:22 »
Scooolie: Písmo bez Tradice je jako obrázková knížka s textem, který neumíte přečíst. A "předžvejkávěče" nechcete. Nuže ať je Vám Bůh milostivý!  :'(

Dobrou noc.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #33 kdy: 16. Prosince 2008, 03:07:12 »
Lidé, kteří tak učinili, nejsou nějací nahodilí fanatici nebo paranoici, ale lidi se zkušeností v rozeznávání duchů. Nedělají nic jiného, sami s nimi zápolí a vedou v tomto zápasu jiné. Takže jejich posudek má autoritu.

Odpustte neznalemu, ale kde vzal prosty rybar Kefa (Petr) znalost demonologie ?
A muzete mi, prosim, nekdo vysvetlit, co znamena vyraz "mluvit v jazycich" ? Znakovou rec neovladam, takze jinak, nez mluvit skrze jazyk neumim. Kdyz nekdy mluvim ze spani (u me bezna vec) svedsky ci islandsky, je to mluvenim v jazycich ? Toto neni ironie, toto je vazne minena otazka.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #34 kdy: 16. Prosince 2008, 03:21:31 »
Teď už jsi doufám na správné palubě - https://cs.wikipedia.org/wiki/Evangelikalismus  :)

Spolupracovnik mi kdysi (domnival se, ze provadi misii) poslal jakysi evangelikalni horor/myst-fi, jmenovalo se to tusim "Chvile pote". Po deseti minutach titulku a mizeni ruznych lidi beze stopy jsem to stopnul pri scene, kdy ortodoxni rabin po slabem zemetreseni vyndal ze Schrany Novy zakon (sic) zabaleny v izraelske vlajce (double sic) a utikal se nechat pokrtit (triple sic). Horsi filmy uz asi toci jen Dolly Buster...

daniel lehotsky

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #35 kdy: 16. Prosince 2008, 07:06:33 »
to Scoolie)ked citam Pismo bez predzvykavaca,alebo bez tradicie,tak mnisstvo som objavil vo versi1Kor10,31,,Ci teda jete,ci pijete,ci cokolvek ine robite,VSETKO robte na Boziu slavu." ;).A odvodili som si zo slova monos slovko monachos(mnich),cize viedli zivot bez akehokolvek rozdelenia. a je to jasne. ;)To je presne na luteranstve pekne-nad nami je BohPresne takA preto maju krute a lute(nelutostne) povahy.(Ako vravievala mutti,katolicka,otcovi kovanemu luteranovi. ;).to Vader)odkial vzal Kefas one veci,no predsa odkial Letniciari,Dar Ducha.proste.

eleazar

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #36 kdy: 16. Prosince 2008, 07:30:09 »
to Zina: Letniční nemají s Východními Čechami toho moc společného, působí tam, ale v rámci ČR se jejich centra nacházejí jinde.

to Vader: podívejte se sem https://cs.wikipedia.org/wiki/Glosol%C3%A1lie
Anebo si představte, že by nějaký žid chtěl vstoupit do Merkavy (ne do toho tanku samozřejmě), jen proto, že je uchvácen tou Merkavou a Boha by úplně opomenul.

Pravdou je, že mezi letničními vládne názor, že kdo se neprojevuje glosolálií, tak je trejfe křesťan. (asi jako Scooolie a já podle Vodníkových soukmenovců ;D)

to Scooolie: Letniční sami se za protestanty nepovažují, špíše za "čtvrté" náboženství vzešlé z křesťanství.

to Elazar & sad: V Americe existuje celý system letničních, který odmítá trojční nauku, v Evropě není rozšířený, jelikož se s tím trojčním bytostně nenávidí a narozdíl od toho trojčního nepřetáhl tolik protestantů jako ta trojční verze.
« Poslední změna: 16. Prosince 2008, 07:35:22 od eleazar »

Vodník

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #37 kdy: 16. Prosince 2008, 08:13:57 »
Horsi filmy uz asi toci jen Dolly Buster...
Fuj! Teď jste jí ošklivě ukřivdil!! ;D

ada

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #38 kdy: 16. Prosince 2008, 14:36:49 »
]A muzete mi, prosim, nekdo vysvetlit, co znamena vyraz "mluvit v jazycich" ? Znakovou rec neovladam, takze jinak, nez mluvit skrze jazyk neumim. Kdyz nekdy mluvim ze spani (u me bezna vec) svedsky ci islandsky, je to mluvenim v jazycich ? Toto neni ironie, toto je vazne minena otazka.

hovorenie jazykmi je taka zvlastna vec  - je to hovorenie v dakej cudzej reci (1. Korintanom, 13 kapitola:1). Vtedy nehovori clovek sam zo svojho rozumu a ludom, ale Jemu. Dostane pocit, ze ma otvorit usta a nieco hovorit, ale hovori nie sam zo seba. Tento dar dava On a On to cele potom riadi. Clovek hovori v cudzej reci, ktorej moze rozumiet, nemusi. Ak sa takto modli v nejakom spolocenstve krestanov, moze byt, ze tej reci rozumie ktosi iny a ten to potom moze povedat. No Pavol povedal, ze je lepsie, ak nik tomu z tych ludi nerozumie - nie je vyklad (preklad) tej cudzej reci,  nech sa radsej takto nemodli. Ked som prvy krat pocula takuto modlitbu v jazykoch, citila som sa trochu neprijemne, pretoze mi to pripadalo ako v nejakej sekte. Takze Pavol vedel preco to tak hovori.
(inak 1. Korintanom, 14 kapitola)

scooolie: rozoznavame po ovoci. Hovorenie jazykmi naozaj moze byt nebezpecne, pretoze moze byt tak ako ste hovorili - v domneni, ze je to od Boha, od toho zleho. Preto niektori, ked sa idu modlit v jazykoch, tak sa pred tym radsej porozpravaju s Nim, aby to mal pod kontrolou a ten jazyk bol z Jeho strany.
Nie som letniciarka, ale mam odtial kamaratov. Niektori akoby to sice s tym prejavom Ducha sväteho prehanali a zda sa to skor robene nasilu ako vskutocnosti, ale zase niektori to beru pokorne a nie je tam taky nasilny "huraaa" prejav, ale skor taky tichy a pokorny.
Zalezi na jednotlivcovi a zalezi aj na tom, kto to taha, kto to vedie (toto vsak zalezi aj u inych, nie len u letniciarov).

Vodník

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #39 kdy: 16. Prosince 2008, 16:02:07 »
Ad Vader & Daniel: odkud vzal prostý rybář Kefa znalost démonologie? My, co jsme v dětství poslouchali ty pohádky "když Pán Ježíš ještě se svatým Petrem po zemi chodil", bychom se asi ani takhle nezeptali ;) Řekněme, že to měl z první ruky (resp. z První Ruky ;) ) Ad Daniel - na to, odkud mají "mluvení jazyky" letničáři, mám dost odlišný názor; Duch svatý to rozhodně není...

daniel lehotsky

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #40 kdy: 16. Prosince 2008, 16:18:49 »
to Vodnik,samozrejme,ze mate pravdu,vy to viete,ja to viem,niektori my to vieme,ale tu je problem medzi ,,mat pravdu"a ,,mysliet si,ze mam pravdu",ale toto im nevysvetlime. ;).Vziadnom pripade som nedaval Petra do roviny.(vid predchadzajucu dichotomiu.) ;)

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #41 kdy: 16. Prosince 2008, 16:43:11 »
My, co jsme v dětství poslouchali ty pohádky "když Pán Ježíš ještě se svatým Petrem po zemi chodil"...

Nahodou, tyhle pohadky sesbirane neznamymi autory po venkove jsem cetl rad (vytisk cca rok 1920). Melo to hodne etickeho a moralniho ponauceni. Dodnes si nejvic pamatuju pohadku, kde Nazaretskemu a Kefovi vari polevku dve odlisne zeny - chuda a ta druha chamtiva bohatice  ;)

Vodník

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #42 kdy: 16. Prosince 2008, 17:18:18 »
Ad Daniel: aha, zmátlo me, jak jste psal: "odkial vzal Kefas one veci,no predsa odkial Letniciari,Dar Ducha.proste." My píšeme s velkým D- jen Ducha svatého.
Ad Vader: já je znám ze sbírek Boženy Němcové, ovšem za bolševika to nevycházelo, až po r. 1989.

eleazar

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #43 kdy: 16. Prosince 2008, 19:34:16 »
Kéfas viděl lidi posedlé démony na vlastní oči. A v mladých letech jednoho takového démona prokazatelně nevymetl ;), celou situaci dořešil až Nocri.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #44 kdy: 16. Prosince 2008, 19:45:19 »
Lidé, kteří tak učinili, nejsou nějací nahodilí fanatici nebo paranoici, ale lidi se zkušeností v rozeznávání duchů. Nedělají nic jiného, sami s nimi zápolí a vedou v tomto zápasu jiné. Takže jejich posudek má autoritu.
A muzete mi, prosim, nekdo vysvetlit, co znamena vyraz "mluvit v jazycich" ? Znakovou rec neovladam, takze jinak, nez mluvit skrze jazyk neumim. Kdyz nekdy mluvim ze spani (u me bezna vec) svedsky ci islandsky, je to mluvenim v jazycich ? Toto neni ironie, toto je vazne minena otazka.
Stačí si přečíst některý z těch článků, které jsem linkoval. Tam je to vysvětleno.

Teď už jsi doufám na správné palubě - https://cs.wikipedia.org/wiki/Evangelikalismus  :)

Spolupracovnik mi kdysi (domnival se, ze provadi misii) poslal jakysi evangelikalni horor/myst-fi, jmenovalo se to tusim "Chvile pote". Po deseti minutach titulku a mizeni ruznych lidi beze stopy jsem to stopnul pri scene, kdy ortodoxni rabin po slabem zemetreseni vyndal ze Schrany Novy zakon (sic) zabaleny v izraelske vlajce (double sic) a utikal se nechat pokrtit (triple sic). Horsi filmy uz asi toci jen Dolly Buster...

Mohu vědět, jak jsi přišel na to, že nějaký béčkový film je evangelikální?  :o Jak se to pozná?
Přijde mi to jako říct, že film Rabín, kněz a krásná blondýna je židovský  ;D

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #45 kdy: 16. Prosince 2008, 19:49:49 »
Ad Daniel - na to, odkud mají "mluvení jazyky" letničáři, mám dost odlišný názor; Duch svatý to rozhodně není...

A opět se ptám, jak si troufáte vyloučit možnost, že i dnes se takto projevu Duch svatý? Písmo nikde neuvádí, že by se tyto projevy - které ve Skutcích JEDNOZNAČNĚ označuje za projevy Ducha - měly omezovat jen na dobu apoštolskou. Nemám problém s tím říci, že ne všechny exatické projevy jsou od Pána a naopak si myslím, že řada z nich být nemusí, že to je jen maskování Toho Zlého k oklamání a svedení na špatnou cestu. Ale říci, že všechny???

Opět klasický projev pravoslavně-katolické arogance, kdy názor nějakého člověka staví nad Písmo...
Takhle vznikly ty pitomosti o papežské neomylnosti ex catedra, o povinném celibátu pro kněze, o tom že vůbec má být nějaký "profesionální" kněz, atd. Nebiblický balast...

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #46 kdy: 16. Prosince 2008, 20:33:54 »
Dodnes si nejvic pamatuju pohadku, kde Nazaretskemu a Kefovi vari polevku dve odlisne zeny - chuda a ta druha chamtiva bohatice  ;)

 ;D ;D a ta druhá neměla oka na polívce? protože byla moc mastná?  :D :D tu mi vyprávěla babička z Brna..

daniel lehotsky

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #47 kdy: 16. Prosince 2008, 21:10:36 »
budte pozdraveny Scoolie,ad1jaj si trufate vylucit,ze i dnes sa takto prejavuje Duch svaty?Mily Scoolie tak isto sa ja pytam ako si trufate vylucit moznost,ze i dnes sa takto NEprejavuje Duch svaty?Nikde som ani nespomenul,ze sa musel len prejavovat za doby apostolskej.Ja ho vidim skoro kazdy den v ociah svojich bliznych a vobec k tomu nepotrebujeme exaticke prejavy.A tam nepomozuani maskovania Zleho.,,Opat klasicky prejav pravoslavne-katolickej arogancie(do dvadsiatky,kym som byval u rodicov som stedroveceral udene a klobasy :)),ked nazor nejakeho cloveka stavia nad Pismo(coz by som si nedovolil,iba ak by som chcel napr.oponovattak by som ho nanajvys postavil oproti,samozrejme to je priklad na porozumenie toho,,nad",lebo to sa predsa neda.)Ale horsie su postoje ked sa nazory( prezitky,pocity,emocie) snazia dostat DO Pisma(stotoznovanim).A nepochopil som ani ten povinny celibat.A radsej by som pouzil vyraz neNovozakonny balast,lebo tu by mohli vzniest uz klasicke pripomienky nasi zidovsky spolocnici(napr.ze Novum je nebiblicky(neTaNachicky balast)Jaaj a este tu papezsku neomylnost ste kde v texte vycital? ;)

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #48 kdy: 16. Prosince 2008, 21:13:50 »
Milý Danieli, já samozřejmě tuto možnost nevylučuji. Naopak si myslím, že v řadě případů skutečně se o projevu Ducha svatého nejde. Ale odmítám Vodníkovo stanovisko, že o projevy Ducha nejde nikdy.

Ty zmínky o papežské neomylnosti samozřejmě byly míněny jako kritika. V Písmu je samozřejmě nenajdete vůbec nikde. Jen si je prostě katolíci "odhlasovali"  ;)

daniel lehotsky

  • Host
Re: Letniční křesťané
« Odpověď #49 kdy: 16. Prosince 2008, 21:39:49 »
mily Scoolie,skuste si rozobrat vers1Kor14,21 s odkazom na Iz28,11(dufam,ze nam to zidovski priatelia prepacia ;))S pozdravom.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15