Autor Téma: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)  (Přečteno 65447 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #50 kdy: 4. Prosince 2008, 19:47:04 »
Její kanoničnost některými křesťanskými spolky popírána. V Jamnii za kanonickou uznána nebyla, jelikož nebyly k disposici hebrejské její podklady, které byly nalezeny až v káhirské geníze.

A vida, dalsi prinos kahirske genizy ! Jestli vite neco vic, mohu vas pozadat, abyste to supnul do tematu o genize a podelil se o znalosti ?

Vodník

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #51 kdy: 4. Prosince 2008, 20:04:25 »
Mýlíte se. Pro křesťany by mělo platit: "»Miluj Hospodina, Boha svého, z celého svého srdce, z celé své duše, z celé své mysli a z celé své síly!...Miluj svého bližního jako sám sebe!« Většího přikázání nad tato dvě není." (Mk 12:30, 31)

Myslím že se nemýlím. Tyto dva texty nejsou ničím jiným než shrnutím Desatera - první čtyři přikázání hovoří a vymezují náš vztahu k B-hu a kryjí se s prvním textem. Případně se dá říci že lehce abstraktnímu "miluj" dávají konkrétní formu. Zbývajících šest hovoří o ideálním vztahu k bližnímu.
Inu budiž, takhle to lze jistě vidět - jako shrnutí Desatera. Stejně tak můžete říct, že Desatero je shrnutím všech těch Mojžíšových zákonů. Na úrovni toho evangelického shrnutí se pak jeví svěcení dne svátečního nebo ctění otce a matky jako podmnožiny. Svatí otcové říkají, že neexistuje nic jako "malý hřích", ale vzhledem k té otázce "Která přikázání jsou nejdůležitějjší?" tam určitou nepatrnou nuanci vidím.
« Poslední změna: 4. Prosince 2008, 20:16:16 od Vodník »

daniel lehotsky

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #52 kdy: 4. Prosince 2008, 23:06:29 »
ked sme sa bavili o sabese a nedeli,tak ma napadlo,ze sviatky su tu na to aby sa dodrziavali.Tak nemozem prist na to akym dispenzom sa riadila ,,Velrada",ked zasadala v piatok v noci a jednala o Jezisovi? ;)

Elazar

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #53 kdy: 5. Prosince 2008, 09:29:04 »
Nebyla to náhodou noc ze čtvrtka na pátek?

eleazar

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #54 kdy: 5. Prosince 2008, 09:59:46 »
Byla. (Ono vraždit o šábesu, a navíc o Pesahu, to by bylo příliš i v zájmu odstranění nepohodlného proroka ::))
Vidíš, jak to pěkně všechno znáš ;D

daniel lehotsky

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #55 kdy: 5. Prosince 2008, 14:51:45 »
Ved prave,pocas Pesahu predsa platili este prisnejsie obmedzenia ako o Sabate!Mozno sa ale mylim.No a co ten kikirikajuci kohut Petrov?Takze museli zasadat v noci.Ale to mozno boli vtedajsie zvyky. ;)

eleazar

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #56 kdy: 5. Prosince 2008, 15:28:52 »
Ved prave,pocas Pesahu predsa platili este prisnejsie obmedzenia ako o Sabate!Mozno sa ale mylim.No a co ten kikirikajuci kohut Petrov?Takze museli zasadat v noci.Ale to mozno boli vtedajsie zvyky. ;)
O Pesahu platí pravidla mírně odlišná. (Např. se smí připravit nejnutnější jídlo)
Z pohledu Chrámu se jednalo o noc ze 13 na 14. nísan - tj. zabíjelo se standardně. Z pohledu esénů se jednalo o noc ze 14. na 15. nísan - tj. normální pascha se vším všudym, učedníci potom šli na Olivovou Horu, chvíli tam pobyli, pak došlo k zatčení, než se svolala Velerada, tak už se nachylovalo k ránu. Ukřižování proběhlo okolo 9:00.

daniel lehotsky

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #57 kdy: 5. Prosince 2008, 15:52:54 »
super,tomu rozumiem,Ale nejde mi do hlavy to nocne zasadanie velrady a este k tomu v dome velknaza,co Chramovy okrsok?ak to mozem tak nazvat.

Elazar

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #58 kdy: 6. Prosince 2008, 21:40:50 »
Byla. (Ono vraždit o šábesu, a navíc o Pesahu, to by bylo příliš i v zájmu odstranění nepohodlného proroka ::))
Vidíš, jak to pěkně všechno znáš ;D

Narozdíl od tebe  ;)
Ved prave,pocas Pesahu predsa platili este prisnejsie obmedzenia ako o Sabate!Mozno sa ale mylim.No a co ten kikirikajuci kohut Petrov?Takze museli zasadat v noci.Ale to mozno boli vtedajsie zvyky. ;)
O Pesahu platí pravidla mírně odlišná. (Např. se smí připravit nejnutnější jídlo)
Z pohledu Chrámu se jednalo o noc ze 13 na 14. nísan - tj. zabíjelo se standardně. Z pohledu esénů se jednalo o noc ze 14. na 15. nísan - tj. normální pascha se vším všudym, učedníci potom šli na Olivovou Horu, chvíli tam pobyli, pak došlo k zatčení, než se svolala Velerada, tak už se nachylovalo k ránu. Ukřižování proběhlo okolo 9:00.

To jako že Ježíš a jeho učedníci byli Eséni?  ;D  To snad ne
super,tomu rozumiem,Ale nejde mi do hlavy to nocne zasadanie velrady a este k tomu v dome velknaza,co Chramovy okrsok?ak to mozem tak nazvat.

Třeba to bylo tak, že žádná velerada nezasedala (proč také, že) a že celý ten příběh je do evangelií importován, aby byla nalezena nějaká cesta jak ukřižování shodit na židy...

Z halachického hlediska se soudy nesmí vynášet v noci. Velekněz nebyl postavou s rozhodovací funkcí. Nepředsedal Sanhedrinu, ani v něm neměl hlavní slovo... Celá ta příhoda se nemůže zakládat na realitě.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #59 kdy: 6. Prosince 2008, 22:44:10 »
Nechtel jsem provokovat, nechtel jsem stvat. Strasne nerad bych se dotkl krestanskych pratel (to pratelstvi mi nikdo nezakazuje a zakazat nemuze), ale taky povazuji "nocni zasedani velerady" za ucelovou bachorku nasledovniku Nazaretskeho.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #60 kdy: 6. Prosince 2008, 23:23:53 »
 :-X

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #61 kdy: 7. Prosince 2008, 02:30:01 »
Odpust Scooolie, i vy, pratele krestani, ale mam takovy nazor. Budete me kamenovat ?

daniel lehotsky

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #62 kdy: 7. Prosince 2008, 07:08:12 »
Vzhladom na to,ze clovek sa ma pricinovat svojimi skutkami a aj Otazkami,aby ziskal mudrost na ,,Namestich",tak si myslim,ze je spravne sa pytat.A za odpovede,ktore sa mi nemusia,,pacit" netreba kamenovat :).Presne ako Scoolie,tak odpoved na tuto otazku prebehne vzdy mlcanim.(teda vacsina mojho okolia).to Vader),ak by to mal byt ,,import"tak mi to silno pripomina ponuku,ktoru v,,noci"pred popravou dostal Sokrates,aby odisiel do emigracie(navonok ho odsudili,ale aj tak si ho vazili),co samozrejme odmietol,ako popretie,toho,co hlasal.Opat upozornujem,ziadna provokacia len poznania chtiva otazka.Ps.ozaj,viete,ze za Santa Clausa dakujeme reformovanym cirkvam?(lebo po kseftoch s relikviami svatcov,reformovane cirkve zakazali uctievanie svatcov,aj Mikulasa,tak americky osadnici sa nechceli vzdat zvykov obdarovania,tak to posunuli na prvy sviatok vianocny a vybrali si postavicku Elfa.To je ten maly muzicek.) ;)

sad

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #63 kdy: 7. Prosince 2008, 08:45:22 »
Dobry den,
mezi-nabozensky rozhovor ma proste sve limity. To je jasne a je to dobre. Asi by se mel omezit na vzajemny respekt a ono zname "zit a nechat zit".

Mily pane Lehotsky,
domnivam se, ze svaty text jednoho nabozenstvi (konkretne NZ) nelze pouzivat k vykladu nabozenstvi jineho (tedy judaismu), potazmo k osvetleni motivu jeho jednotlivych prislusniku.
Otazku historicity udalosti, na nez poukazujete, ponechavam stranou, protoze chapu, ze nabozenska skutecnost se s historii proste kryt nemusi... Ovsem, jak tento paradox vysvetlit obetem nabozenskych valek a pogromu, je vec jina...

V podstate jste ukazal na hlavni problem celeho tzv. zidovsko-krestanskeho dialogu. Zatimco krestanstvi do jiste miry touzi po neustalem sebepotvrzovani skrze zidovskou Bibli, realie atd. (nektere krestanske denominace se snazi zaclenit do sveho nabozenskeho zivota jiste prvky, ktere vnejskove ci zdanlive souzni s zidovstvim atp.), protoze by jinak zrejme prislo o sve hebrejske koreny a ocitlo by se prinejlepsim na pude markionismu; valna vetsina rozumnych zidu by se rada spokojila s vedomim, ze nejsou povazovani za pouhe starsi bratry (coz je teologicky velmi sofistikovana, lec dvousecna, formulace).

Preji hezky den. 
« Poslední změna: 7. Prosince 2008, 12:00:09 od sad »

eleazar

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #64 kdy: 7. Prosince 2008, 09:25:35 »
super,tomu rozumiem,Ale nejde mi do hlavy to nocne zasadanie velrady a este k tomu v dome velknaza,co Chramovy okrsok?ak to mozem tak nazvat.
Z halachického hlediska se soudy nesmí vynášet v noci. Velekněz nebyl postavou s rozhodovací funkcí. Nepředsedal Sanhedrinu, ani v něm neměl hlavní slovo... Celá ta příhoda se nemůže zakládat na realitě.
Ale zakládala, podívej se :o

Lk 22,66 Jakmile nastal den, shromáždili se starší lidu, velekněží a zákoníci, odvedli ho před svou radu....

případně polopaticky:
J 18,13 Přivedli ho nejprve k Annášovi....(ještě je noc)

       24 Annáš jej tedy poslal spoutaného k veleknězi Kaifášovi.
           (proběhla první gestapárna, soukromě u Annáše, ještě je noc)

       28 Od Kaifáše vedli Ježíše do místodržitelského paláce. Bylo časně zrána.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #65 kdy: 7. Prosince 2008, 09:59:31 »
Odpust Scooolie, i vy, pratele krestani, ale mam takovy nazor. Budete me kamenovat ?

Ne, budeme se ti potichu smát, ale nahlas mlčet. Protože by z toho byl jinak ukrutný flame.

Elazar

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #66 kdy: 7. Prosince 2008, 10:19:26 »
super,tomu rozumiem,Ale nejde mi do hlavy to nocne zasadanie velrady a este k tomu v dome velknaza,co Chramovy okrsok?ak to mozem tak nazvat.
Z halachického hlediska se soudy nesmí vynášet v noci. Velekněz nebyl postavou s rozhodovací funkcí. Nepředsedal Sanhedrinu, ani v něm neměl hlavní slovo... Celá ta příhoda se nemůže zakládat na realitě.
Ale zakládala, podívej se :o

Lk 22,66 Jakmile nastal den, shromáždili se starší lidu, velekněží a zákoníci, odvedli ho před svou radu....

případně polopaticky:
J 18,13 Přivedli ho nejprve k Annášovi....(ještě je noc)

       24 Annáš jej tedy poslal spoutaného k veleknězi Kaifášovi.
           (proběhla první gestapárna, soukromě u Annáše, ještě je noc)

       28 Od Kaifáše vedli Ježíše do místodržitelského paláce. Bylo časně zrána.

 ;D  ;D
Milý mesiáne, tak přesně v tomhle je rozdíl mezi vámi a chabadem - tohle je přesně důvod, proč chabad jsou pořád ještě židé, zatímco vy tzv. "mesiáni" nikoli.
Pro mě jsou údaje o tzv. soudu velerady nad Ježíšem z evangelií absolutně neplatné, neboť dle mého názoru (a aspoň pokud je mi známo) je sepsal někdo, kdo této události nebyl přítomen - a Mišna dává poměrně dost informací o právním systému v té době a z té je jasné, že se nic takového jako "Kaifášův soud a noční velerada" nemohla odehrát - a i kdyby se odehrála, neměla by žádnou právní platnost. Velekněz neměl žádnou rozhodovací či právní moc.

daniel lehotsky

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #67 kdy: 7. Prosince 2008, 10:39:14 »
Aby sme sa vyhli flame war,tak to nechame spat.to Eleazar,ja som cital vyklad,ze u Annasa sa nekonala ziadna gestaparna(este je noc)ale hlavne preto aby sa medzitym stihla zist Velrada u Kaifasa.Ale u Jana je zas zaujimavy prvok(na ktory som uz poukazoval) a to vo versi J18,15,,Za Jezisom siel Simon Peter a INY(ktory) ucenik(ozivsi,premeneny Lazar,Jan?)?Ale to sa tiez asi nikdy nedozvieme.Pekny den.

eleazar

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #68 kdy: 7. Prosince 2008, 10:42:52 »
neboť dle mého názoru (a aspoň pokud je mi známo) je sepsal někdo, kdo této události nebyl přítomen - a Mišna dává poměrně dost informací o právním systému v té době a z té je jasné, že se nic takového jako "Kaifášův soud a noční velerada" nemohla odehrát - a i kdyby se odehrála, neměla by žádnou právní platnost. Velekněz neměl žádnou rozhodovací či právní moc.
Tak v tom případě jsem Tě přechválil, jelikož Jóchánán bar Zabdaj byl očitým svědkem minimálně části té frašky (J 18,15) a Šimon bar Jona pravděpodobně nadiktoval svoje svědectví Markovi.

To, že velerada neměla žádnou právní moc Ježíše zabít je samozřejmě pravda.
J 18,31 Pilát jim řekl: „Vezměte si ho vy a suďte podle svého zákona!“ Židé mu odpověděli: „Nám není dovoleno nikoho popravit.“

Elazar

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #69 kdy: 7. Prosince 2008, 11:20:44 »
neboť dle mého názoru (a aspoň pokud je mi známo) je sepsal někdo, kdo této události nebyl přítomen - a Mišna dává poměrně dost informací o právním systému v té době a z té je jasné, že se nic takového jako "Kaifášův soud a noční velerada" nemohla odehrát - a i kdyby se odehrála, neměla by žádnou právní platnost. Velekněz neměl žádnou rozhodovací či právní moc.
Tak v tom případě jsem Tě přechválil, jelikož Jóchánán bar Zabdaj byl očitým svědkem minimálně části té frašky (J 18,15) a Šimon bar Jona pravděpodobně nadiktoval svoje svědectví Markovi.

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

sad

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #70 kdy: 7. Prosince 2008, 12:15:11 »
Jóchánán bar Zabdaj... no, uz jsem se lekla, aby to nebyl Jochanan ben Zakaj... nastesti nebyl. A prave v takovem a obdobnem mateni spociva podstata Vasi hry, eleazare.

to Vader: Proc, byste se mel omlouvat za svuj nazor? Jsou-li to pratele, pak se jiste prenesou pres konfesijni rozdily (btw: tez mam krestanske pratele).
 

eleazar

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #71 kdy: 7. Prosince 2008, 12:41:55 »
Jóchánán bar Zabdaj... no, uz jsem se lekla, aby to nebyl Jochanan ben Zakaj... nastesti nebyl. A prave v takovem a obdobnem mateni spociva podstata Vasi hry, eleazare.
sade,
jaké matení máte na mysli? V dnešním Izraeli je běžné příjmení "Levanon". Tehdy bylo běžným jménem Zebedeos (<-Zadbaj).
Podobně jako např. známý český polárník Karel Němec.

Elazar

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #72 kdy: 7. Prosince 2008, 12:49:47 »
Milý eleazare, tvoje snaha požidovštět evangelia je stejně trapná jako směšná a stejně marná jako hloupá  ;D

Když říkám, že pro mě výroky evangelií v historickém slova smyslu nemají žádnou váhu, tak jak můžeš jako námitku předodit, že se toho účastnil" Jan Zebedeův a apoštol Petr, o kterých jinde, než v NZ není ani zmínky? Asi jako kdybych já argumentoval třeba nějakému Hinduistovi, že B-h jistě existuje a zjevení obsažená v Tóře jsou pravdivá, protože o tom přece mluvil s Mojžíšem  ;D

Vodník

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #73 kdy: 7. Prosince 2008, 13:00:06 »
mezi-nabozensky rozhovor ma proste sve limity. To je jasne a je to dobre. Asi by se mel omezit na vzajemny respekt a ono zname "zit a nechat zit".
to Vader: Proc, byste se mel omlouvat za svuj nazor? Jsou-li to pratele, pak se jiste prenesou pres konfesijni rozdily
Obojí podepisuji všemi deseti! ;) :)

Vodník

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #74 kdy: 7. Prosince 2008, 13:02:10 »
Asi jako kdybych já argumentoval třeba nějakému Hinduistovi, že B-h jistě existuje a zjevení obsažená v Tóře jsou pravdivá, protože o tom přece mluvil s Mojžíšem  ;D
A proč ne? Já si myslím, že by mu nedělalo nejmenší problém to akceptovat. Židem by se sice nestal, ale respektoval by Vás (samozřejmě, jak který; blbečci se najdou všude...)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15