Autor Téma: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)  (Přečteno 65430 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Elazar

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #75 kdy: 7. Prosince 2008, 14:47:52 »
Jedná se mi o to, že přece nemůžete pravdivost/autentičnost nějakého pramene dokazovat citacemi či odkazy právě na ten pramen.
Když mi někdo bude tvrdit, že Abrahám není historická postava, protože jinde než v Bibli o něm není zmínka, a já mu budu argumentovat slovy "vždyť přece v Genesis se píše...", pak mě bude oprávněně považovat za hlupáka, stejně jako já považuji eleazara, když na mou námitku ohledně "mého" nepřijímání evangelií jako důvěrýhodného historického pramene odpoví odkazem na evangelia.
O akceptaci jiného učení v tomto případě nešlo, am už to opravdu jen záleží na tom, zda narazíte na blbečka nebo na nomálního člověka.

Elazar

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #76 kdy: 7. Prosince 2008, 14:49:54 »
Asi jako kdybych já argumentoval třeba nějakému Hinduistovi, že B-h jistě existuje a zjevení obsažená v Tóře jsou pravdivá, protože o tom přece mluvil s Mojžíšem  ;D
A proč ne? Já si myslím, že by mu nedělalo nejmenší problém to akceptovat. Židem by se sice nestal, ale respektoval by Vás (samozřejmě, jak který; blbečci se najdou všude...)

Jedná se mi o to, že přece nemůžete pravdivost/autentičnost nějakého pramene dokazovat citacemi či odkazy právě na ten pramen.
Když mi někdo bude tvrdit, že Abrahám není historická postava, protože jinde než v Bibli o něm není zmínka, a já mu budu argumentovat slovy "vždyť přece v Genesis se píše...", pak mě bude oprávněně považovat za hlupáka, stejně jako já považuji eleazara, když na mou námitku ohledně "mého" nepřijímání evangelií jako důvěrýhodného historického pramene odpoví odkazem na evangelia.
O akceptaci/respekt jiného učení v tomto případě nešlo, to opravdu jen záleží na tom, zda narazíte na blbečka nebo na normálního člověka.

Vodník

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #77 kdy: 7. Prosince 2008, 14:52:17 »
Jedná se mi o to, že přece nemůžete pravdivost/autentičnost nějakého pramene dokazovat citacemi či odkazy právě na ten pramen.
Pokud půjde o vědeckou debatu s historikem, tak jistě nikoli. V náboženské diskusi - a tu jsem měl na mysli - jsou zas irrelevantní nějaké archeologické vykopávky, radiouhlíková měření nebo linguistické rozbory Bible.

Elazar

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #78 kdy: 7. Prosince 2008, 14:57:42 »
Proto od začátku zdůrazňuju ono "historický" - ať už pramen, hledisko nebo cokoli jiného - o teologii mi nejde, tam vůbec nemá cenu se dohadovat (viz debata Nachmanides x Pablo Christiani)  ;)

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #79 kdy: 7. Prosince 2008, 16:52:36 »
to Vader: Proc, byste se mel omlouvat za svuj nazor? Jsou-li to pratele, pak se jiste prenesou pres konfesijni rozdily (btw: tez mam krestanske pratele).

Protoze muj nazor muze vyvolat flamewar a popudit proti sobe lidi. I pritele se mohu svym vyjadrenim nazoru hluboce dotknout. A ja strasne nesnasim rozbroje a zlobu...

sad

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #80 kdy: 7. Prosince 2008, 17:23:10 »
Mily eleazare,
skutecne jsem narazela na Vasi snahu ucinit NZ "zidovstejsim".
Vase forma krestanstvi je podivna. Snazite se "spasit" zidovske duse ale zidovskeho (ve spiritualnim smyslu) ve Vas (jakoz i Vasich mesianskych) spolu-bratrech neni temer nic... opet podotykam nastesti. Chci rici: Duchovni naboj judaismu jste nahradili extremnim nacionalismem a nesnasenlivosti, kterezto projevy nemaji nic spolecneho ani s laskou k Erec Jisra'el ani s loajalitou ke Statu Izrael. Obcas prohodite nejake hebrejske slovicko, ale to je pouze takove pozlatko... Vase nazory na lidi me desi.
« Poslední změna: 7. Prosince 2008, 17:25:37 od sad »

eleazar

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #81 kdy: 7. Prosince 2008, 19:51:13 »
sade,
já se tu nesnažím provádět nábor do naší sekty. Mnoho zdejších uživatelů zná Nový Zákon i beze mě 8) Snažím se pouze legitimizovat naší sektu jako jeden z mnoha proudů judaismu a rehabilitovat naše mudrce jako významné myslitele.
Jestli Vás děsím, tak Vás pouze prosím, abyste neopoměla, že naše hnutí je širokým názorovým proudem a mnoho mesiánů nemá totožné názory jako já. Pravdou je, že mezi křesťany je více lidí pravicově zaměřených, než se obecně myslí. Oni totiž nejsou mediálně tak aktivní.
Měl bych upřímě doznat, že loajalní ke Státu Izrael se necítím, podobně jako chasídé si jsem vědom mnoha jeho nedostatků z náboženského hlediska, osobně cítím to spíš nacionálně. Církev je v tomto také zastoupena celým spektrem názorů.
Náboženská bigotnost je charakteristickým znakem křesťanství. Prostě jsme vznikli jako odštěpením od majoritního proudu a ve své fundamentální podstatě to je součástí našeho duchovního dědictví.
Jelikož jsem Žid a pohybuji se po určité informačním prostoru, tak používám některé přejeté hebrejské termíny (viz moje neslavné předrevoluční čárky nad samohláskami ;)). Pěvci také používají italské soudobé termíny, programátoři anglické.....

Elazar

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #82 kdy: 7. Prosince 2008, 21:10:38 »
Snažím se pouze legitimizovat naší sektu jako jeden z mnoha proudů judaismu a rehabilitovat naše mudrce jako významné myslitele.

Je sice fajn, že hovoříš o sektě, a je pravda, že mezi mesiánama je evidentně spousta názorů, ale snaha legitimizovat tuto odpor... eee nechut.. eeee ... zkrátka sektu - přesněji - skupinu odpadlíků a t.č. misionářů najatou baptisty jako jeden z proudů našeho náboženství mi přijde jako víc než chucpe. To přece nemůžeš myslet vážně (aspoň pokud jsi duševně svéprávný). To bychom mohli rovnou prohlásit jakoukoli jinou křesťanskou církev za proud judaismu, s čímž by nesouhlasili ani židé, ani (předpokládám) dotyční křesťané.
« Poslední změna: 7. Prosince 2008, 21:13:56 od Elazar »

Zina

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #83 kdy: 7. Prosince 2008, 23:03:24 »
Křestanské náboženství odvozuje svůj původ od učení Ježiše Krista,jelikož Ježíš z Nazaretu byl žid a nemyslím si ,že kázal nebo učil něco jiného než znal v té době.Jsou tedy tato dvě náboženství si blízká?

eleazar

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #84 kdy: 8. Prosince 2008, 09:52:42 »
skupinu odpadlíků a t.č. misionářů najatou baptisty jako jeden z proudů našeho náboženství mi přijde jako víc než chucpe.
Teď opravdu nevím, o čem mluvíš. Živého baptistu jsem v Čechách možná ani neviděl a s BJB nemám žádné kontakty. Misii mezi židy jsem neprováděl a v rámci naší komunity nejsem příznivcem těchto sil, naopak.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #85 kdy: 8. Prosince 2008, 12:15:55 »
Živého baptistu jsem v Čechách možná ani neviděl ...

Tak v Cechach treba nejsou, ale v Brne maji svoji modlitebnu s veeelikou mikve (krtici bazen) na Smetanove  :D . Parkrat jsem s mimi mluvil (delal jsem tehdy vedle nich) a lide se to zdali byt slusni a s misiji nebyli tak horlivi (cti: otravni) , jako treba Mormoni nebo Svedkove.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #86 kdy: 8. Prosince 2008, 13:10:08 »
Ale ano, v Cechach jsou a byli i za bolsevika. V Praze maji i jakousi vlastni teologickou skolu.

sad

  • Host
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #87 kdy: 9. Prosince 2008, 09:44:12 »
Vazeny eleazare,
obavam se, ze jste me nepochopil. Jakkoliv je mi mesianska teologie nesympaticka, to co me na Vasich projevech desi, neni Vase nabozenske presvedceni, ale Vase xenofobie a otevrena nenavist ke kazdemu, kdo se vymyka Vasi predstave "normalnosti" (tomu se rika pravicove smysleni?...).
U vetsiny mesianu se ovsem projevuji podobne tendence – vypjaty nacionalismus a nesnasenlivost pramenici predevsim z faktu, ze mesiani prehnane akcentuji svou etnickou prislusnost k lidu Izraele [v jejich (jakoz i Vasem pripade spise narodu)] a zadupavaji do zeme zidovskou spiritualitu (zidovstvi se totiz nezaklada POUZE na geneticke vybave).

Btw: Muzete si rikat, co chcete, ale cele mesianske hnuti je hnuti krestanske, silne propojene s evangelikalnimi cirkvemi predevsim americke provenience (nektere mesianske sbory pak tihnou k projevum obvyklym v pentecostalnich cirkvich). Tohle proste neni judaismu (a je jedno zda-li cinite nejaky zvlastni rozdil mezi typem "Nikodem"; "Josef z Arimatie" atd.); tohle je krestanstvi v "judaisujicim prevleku". 

Hezky den vsem.
« Poslední změna: 9. Prosince 2008, 09:59:21 od sad »

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #88 kdy: 9. Prosince 2008, 09:50:38 »
Vyborne Sad, rekla jste to skvele a ja vam dekuji.

Offline talarich

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 171
  • Pohlaví: Mužské
Re:Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #89 kdy: 2. Ledna 2015, 10:26:34 »
Kurňa, tyhle otevřené konce… já bych je všechny zakázal  :)


1) Už se konečně dořešilo, jak to bylo s tou vodou na Karmelu? Nebo se o té studni ještě nepsalo?


2) Vader dostal povolení k tomu se tu na něco zeptat, ale asi ještě 6 let sbírá sílu to udělat. Mám ještě čekat nebo ne? Málem až z toho nemůžu v noci spát.


3) Scoolie, Vodník a další: Snad je přece už doložené dostatečně, že Ježíš nemohl být ukřižován v pátek a v neděli ráno vzkříšen, když bylo celkem jasně řečeno, že bude v hrobě 3 dny a 3 noci. A to mi jaksi mezi pátkem a nedělí nevychází. To už jste taky dořešili? Já jen, zda považujete za hodnověrnější ten pátek, a pak je potřeba posunout ten křesťanský sedmý den na pondělí. Nebo zda je hodnověrnější ta neděle, a pak je potřeba přesunout velký pátek na velký čtvrtek.


Ale jinak přeji šabat šalom všem, kteří ho dnes budou slavit, ať jsou jakéhokoliv proudu a směru.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re:Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #90 kdy: 2. Ledna 2015, 13:44:15 »
Kurňa, tyhle otevřené konce… já bych je všechny zakázal  :)

 :D :D :D

2) Vader dostal povolení k tomu se tu na něco zeptat, ale asi ještě 6 let sbírá sílu to udělat. Mám ještě čekat nebo ne? Málem až z toho nemůžu v noci spát.

 :D :D :D

nemohl by tady Vader vymyslet k těm příspěvkům něco jako věšák na smajlíky?.. aby bylo možné kladně ohodnotit příspěvek, že třeba rozesmál nebo naopak přivedl v údiv a nebylo nutné to příliš okecávat?


ŠABAT ŠALOM!

Offline cogavec

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 140
Re:Kde se vzala voda (chcete se zapojit?)
« Odpověď #91 kdy: 5. Ledna 2015, 22:07:20 »
Kurňa, tyhle otevřené konce… já bych je všechny zakázal  :)


1) Už se konečně dořešilo, jak to bylo s tou vodou na Karmelu? Nebo se o té studni ještě nepsalo?


2) Vader dostal povolení k tomu se tu na něco zeptat, ale asi ještě 6 let sbírá sílu to udělat. Mám ještě čekat nebo ne? Málem až z toho nemůžu v noci spát.


3) Scoolie, Vodník a další: Snad je přece už doložené dostatečně, že Ježíš nemohl být ukřižován v pátek a v neděli ráno vzkříšen, když bylo celkem jasně řečeno, že bude v hrobě 3 dny a 3 noci. A to mi jaksi mezi pátkem a nedělí nevychází. To už jste taky dořešili? Já jen, zda považujete za hodnověrnější ten pátek, a pak je potřeba posunout ten křesťanský sedmý den na pondělí. Nebo zda je hodnověrnější ta neděle, a pak je potřeba přesunout velký pátek na velký čtvrtek.


Ale jinak přeji šabat šalom všem, kteří ho dnes budou slavit, ať jsou jakéhokoliv proudu a směru.


Talarich naráží na text Matouše 12,40:Jako byl Jonáš v břiše mořské obludy tři dny a tři noci,tak bude Syn člověka tři dny a tři noci v SRDCI země.


To by se chtělo vrátit k příběhu proroka Jonáše,kterého měla spolknout velká ryba.Na jednom webu se křesťané bavili,jak by mohl prorok Jonáš přežít žaludeční kyseliny velké ryby,když prý se v žaludku žraloka rozpustila i dopravní značka.Všemohoucí by to mohl zařídit,ale možná je zde skryto něco jiného,český překlad totiž neobjasňuje některé jazykové vazby,či slovní hříčky,jinotaje.


Hospodin však nastrojil velikou rybu,aby Jonáše pohltila.Jonáš byl v útrobách ryby tři dny a tři noci. Jonáš 2,1.


Ninive bylo veliké město před Bohem a muselo se jím procházet tři dny. Jonáš 3,3


Ninive(akkadsky Ninuwa,nebo Ninua),ideogram pro toto město znamená "dům ryby".Aramejské slovo Nuna znamená ryby.


Jonáš byl v útrobách Ninive,v útrobách ryby tři dny a tři noci,protože aby ho celé prošel,musel procházet městem tři dny,kdy hlásal onu zvěst.


Náboženská pravda o milosrdnosti Boží ke kajícím hříšníkům podaná formou obrazného příběhu,který může být inspirován životem proroka Jonáše.


Právě že není jasně řečené,že bude v hrobě tři dny a tři noci.Je psáno,že bude v SRDCI země tři dny a tři noci.

Jestliže ryba symbolizuje město Ninive,tak SRDCE země symbolizuje jiné město.SRDCE země Izrael je Jeruzalém:

Jestli,Jeruzaléme,na tebe zapomenu,ať mi má pravice sloužit zapomene.Ať mi jazyk přilne k patru,nebudu-li si tě připomínat,nebudu-li Jeruzalém považovat za svou svrchovanou radost. Žl 137,5-6


Právě v Jeruzalému byl chrám kde byl Nejvyšší přítomen zvláštním způsobem,nevím jak to lépe vyjádřit.


Co se týče hrobu,tak o tom je zmínka někde jinde:Amen,Amen pravím vám:Jestliže pšeničné zrno nepadne do země a neodumře,zůstane samo,odumře-li však,přinese hojný užitek. Jan 12,24


Jehošua byl zasazen do země a dodržel sobotní klid,jak věří někteří křesťané.


HaNocri cestoval z Betanie do Jeruzaléma a zase zpátky před tím než k události došlo,těsně před tím Mt 26,2:"Víte že po dvou dnech budou velikonoce....

Mt 26,6:Když byl Ježíš v Betanii.... Podle Matouše byl ještě těsně před tím v Betanii,či-li události v Jeruzalémě by se asi musely počítat od čtvrtka,den začíná večerem.SRDCE země je Jeruzalém s nejbližším okolím.

Matouš má jiné slabiny,co se týče přesnosti vyjadřování:Víte že po dvou dnech budou velikonoce.... O žádné velikonoce se nejedná,jednalo se samozřejmě o svátek nekvašených chlebů.Slavnost začínala při západu slunce 15.nisanu.Odpoledne 14.nisanu byli v chrámu rituálně zabíjeni beránci.


Podle Jana,očitého svědka byl Ješua popraven odpoledne před prvním dnem svátku Pesach,kdy byli beránci obětováni v chrámu,všechno muselo být hotovo před započetím svátku.


Podle Marka,(kterého se v této věci drží i Lukáš a Matouš),Ješua se svými učedníky jedl pesachové jídlo.Z historických důvodů je však velmi nepravděpodobné,že by přední činitelé národa udělali to,co jim Marek připisuje.
« Poslední změna: 5. Ledna 2015, 22:12:02 od cogavec »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15