Autor Téma: Etrog.  (Přečteno 27044 krát)

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Etrog.
« Odpověď #25 kdy: 1. Května 2009, 13:51:13 »
Hm, švestek se trochu na povidla může nechat, ale jinak souhlas.
Sety na šavuot stojí od 50 šekelů do třeba 1000 dolarů.
S tou marmeládou z etrogů je to tak, že etrog po sukot už není svatý, jeho funkce končí s koncem svátku, pokud je pro něj nějaké využití je dobré ho využít. Pokud někdo dodržuje tradici že ne, tak prosím. Ale marmeládu jsem jedla i v nejortodoxnějších kruzích a byla z těch nad kterými se žehnalo o svátku. Lulav a myrta se zase spalují na Pesach s chamecem.

kastanekjan

  • Host
Re: Etrog.
« Odpověď #26 kdy: 1. Května 2009, 15:00:27 »
Aby výsledek byl kompletní a kulantní, mohl by být povolen lulav moravský, kde by etrog byl nahrazen švestkou :-( , ale já klidně za košer etrog 10 doláčů dám.  Po ukončení svátků by mohl být i se slevou :-)
Slyšel jsem, že se košer etrogy pěstují i na Krétě a ta v EU je - takže by to bylo jednodušší. 

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: Etrog.
« Odpověď #27 kdy: 3. Května 2009, 00:01:22 »
Nahromadilo se tu několik otázek. První ohledně esrogu který je orlo /z prvních roků kdy s enesmí jíst/, co se týče použití tohoto esrogu o svátku tak se jedná o přikázání a přikázání nebyla dána pro užitek a z tohoto hlediska tudíž není problém esrog použít nicméně je to ve skutečnosti zcela nemožné a to z toho důvodu že je potřeba aby měl dotyčný esrog danou míru a na plody orlo s edíváme jako by žádnou míru neměli, co se týká přivonění tak též užitek přivonění byl zakázán viz například Aroch laner k traktátu Sukous, tudíž nepřivoňovat. Další otázka se tu probírá použití esrogu přikázání do kompotu, můj kompot je učiněný právě s esrogu přikázání a naopak nejenom že v tom není žádný zákaz nýbrž dalším použitím esrogu jej zbavíme nedůstojného shnití či něčeho podobného. S větvemi lulavu je nejlepší zatopit a taktéž je to povolenu též pro vlastní užitek jako například při pečení a nejlépe při pálení chomecu na pesach.

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: Etrog.
« Odpověď #28 kdy: 4. Května 2009, 22:19:10 »
Jinak na hranicích esrogy i lulavy bez certifikátu a povolení vývozu zabavují nicméně lze přece sehnat pouhé semínka nebo objednat na obci tedy na pražské, semínek má esrog hodně já vždy beru různé druhy, všechny mají semínek dost viz foto.

kastanekjan

  • Host
Re: Etrog.
« Odpověď #29 kdy: 6. Května 2009, 23:56:43 »
Těch semínek je tam vidět opravdu dost. Jenom nemám 100 proc. jasno, jestli z nich vyroste pravý esrog (jestli se takto vždy množení provádělo) a jestli v tom není ještě nějaký jiný postup, např. roubování apod. Zdá se mě podle výkladu pana rabína, že i vznik nového "života" je důstojné využití části plodu po svátcích.

kastanekjan

  • Host
Re: Etrog.
« Odpověď #30 kdy: 15. Května 2009, 07:03:50 »
Protože jsem otevřel toto téma a protože zde bylo už hodně řečeno, vkládám teď poděkování všem za účast a zajímavé a poučné příspěvky.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Etrog.
« Odpověď #31 kdy: 15. Května 2009, 10:09:54 »
Od toho je tu forum - budete-li se chtit na cokoliv zeptat, jsme tu. Na kazdou otazku dostanete minimalne 3 protichudne odpovedi  ;D Ale ted vazne, nikdy se nebojte zeptat na to, co vas zajima.

daniel lehotsky

  • Host
Re: Etrog.
« Odpověď #32 kdy: 16. Května 2009, 22:58:00 »
Vyznam myrty pocas sabatu?pripadne pocet vetviciek?dik.

kjan

  • Host
Re: Etrog.
« Odpověď #33 kdy: 10. Června 2009, 16:31:55 »
Dobrý den,
dovoluji si připojit odkaz na debatu o Etrogu na stránkách citrusářů.  Jsou tam  i obrázky z botanické zahrady Ne'ot Kedumim (nachází se poblíž Ben Gurionova letiště) ,kde mají i skupinu stromků označených jako Etrogy.

https://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?f=2&t=1857

Šalom
Kjan

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15