Autor Téma: Mesiáni  (Přečteno 122850 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

daniel lehotsky

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #150 kdy: 21. Prosince 2008, 19:10:39 »
Mila Sad,pisete,ze podla Codexu to uz je mozne,samozrejme,ved ja som napisal ..pochovavali",Ale,viete,ze spadnute myslienky,,verchussky"este stale posobia?Cadik nebude pochovany vedla rasu,(v tomto pripade ide o odpadlika),no aco sa bude diat ak bude vedla pochovany rasa(lason harista,ktory nestihol prist do Chesbonu?)Samozrejme oplotek ma svoj velky vyznam,samozrejme nevieme,co sa deje po smrti,natoz aby sme poznali uradky B-ozi,ale mame Pisma a mozeme rozmyslat,ovsmze nezavezne.Preco bol anjel smrti stvoreny Prvy den a smrt prisla az po...? ;)Napriklad.
« Poslední změna: 21. Prosince 2008, 19:39:07 od daniel lehotsky »

sad

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #151 kdy: 22. Prosince 2008, 11:39:20 »
Vazeny Danieli,
jiz v predchozim prispevku jsem napsala, ze pravidlo nepohrbivat rashu vedle cadika je obecne platne (nevztahuje se toliko na odpadliky).
Kdyz jsem rekla, ze nezname uradky B-zi, minila jsem tim, ze rozhodujici ve vztahu ke kazdemu jednotlivci je prave B-zi Vule (muzeme se Ji velmi priblizit, ale az na naproste vyjimky Ji nezname zcela).

Hezky den.
« Poslední změna: 23. Prosince 2008, 18:19:29 od sad »

chawwa

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #152 kdy: 23. Prosince 2008, 11:56:44 »
Milá sad, když jste to nakousla..pro mně Tóra závazná je.A "ústní Tóra" je plná dotatků nebo lépe řečeno, pro mně je to dotatek sám o sobě. Ale každý ať má, co jeho jest. Myslím, že jsme se tady vůbec nepochopili, co se týče křesťanství, jak jej známe v dnešní podobě a původního křesťanství-mesiánství(kterému byla cízí např. trojice aj.) Rozdíl v tom je,ikdyž tito "mesiáni" nebudou pochopeni ani křesťany ani židy. Soukromé zprávy patří do soukromí,tak nevím, proč to zmiňujete na fóru. Jste mohla říct rovnou, ať Vám píšu tady ;D. A když je to tady zvykem,tak by mně upřímně zajímalo,jak to všechno, co tady píšete, taky děláte..Jinak nevím, proč škatulkujete lidi někam, kde nepatří nebo posuzujete lidi, které vůbec neznáte. šalom balón

chawwa

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #153 kdy: 23. Prosince 2008, 12:16:16 »
Apropo,sad,není to jen můj pohled, jak uvádíte. Možná by to chtělo hlouběji zkoumat ;). čůůs

Elazar

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #154 kdy: 23. Prosince 2008, 13:42:25 »
Milá sad, když jste to nakousla..pro mně Tóra závazná je.A "ústní Tóra" je plná dotatků nebo lépe řečeno, pro mně je to dotatek sám o sobě. Ale každý ať má, co jeho jest. Myslím, že jsme se tady vůbec nepochopili, co se týče křesťanství, jak jej známe v dnešní podobě a původního křesťanství-mesiánství(kterému byla cízí např. trojice aj.)

I ono "původní křesťanství" bylo v rozporu s judaismem, tehdejším i dnešním. To je naprosto zcestná námitka.

chawwa

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #155 kdy: 23. Prosince 2008, 14:42:55 »
Milá sad, když jste to nakousla..pro mně Tóra závazná je.A "ústní Tóra" je plná dotatků nebo lépe řečeno, pro mně je to dotatek sám o sobě. Ale každý ať má, co jeho jest. Myslím, že jsme se tady vůbec nepochopili, co se týče křesťanství, jak jej známe v dnešní podobě a původního křesťanství-mesiánství(kterému byla cízí např. trojice aj.)

I ono "původní křesťanství" bylo v rozporu s judaismem, tehdejším i dnešním. To je naprosto zcestná námitka.
To "původní křesťanství" bylo součátí judaismu :-*.Každý učitel měl přece své žáky a Ješua nepřestupoval nařízení Tóry. Ale přetahovat se s nikým nechci, taky je to díky tomu,kdo určuje směr "judaismu" a jestli toho nebo onoho uznají za toho správného žida  :D :D...a to by jsme se z diskuze nevymotali. Ale řekněte mi, který křesťan dodržuje obřízku, šabat,kašrut,svátky,co Adonai nařídil a bere Tóru jako svoji normu pro život? nazdar bazar

sad

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #156 kdy: 23. Prosince 2008, 15:24:13 »
Dobry den, Chawwo,
nikoho neskatulkuji ani neposuzuji. Pouze si obcas dovolim vyjadrit svuj nazor.
A odkud vite, jak vypadalo "puvodni krestanstvi"? To dnes nevi nikdo, ani fundovani novozakonni badatele.
Proc by mel krestan dodrzovat to, co pisete? Pavel z Tarsu se vyjadril jasne, jenze pro Vas pravdepodobne neni dost puvodni. Mozna, ze Pavlova teologie je jen takovy dodatek? Jeshu byl kasher rabi a Pavel nebyl?
Kde se nachazi ta spravna delici linie?

Jenomze je tez mozne, ze historicky Jezis vubec neexistoval, a nebo, ze je obraz, ktery dnes mame k dispozici slozen z reci a skutku vice historickych osobnosti. Kazdopadne nalezt "nezkalene historicke jadro" NZ je velmi diskutabilni a do jiste miry zavadejici snaha [krestanstvi jakozto nabozenstvi je predevsim zalezitosti viry (ostatne vetsina nabozenstvi nepotrebuje ke sve existenci historickou presnost)].

Btw: ebionite uz davno vymreli... a mate pravdu, neprijali je ani zide ani krestane. Ale jak rikate, kazdemu, coz jeho jest...

Nechapu smysl tohoto vyroku:"A když je to tady zvykem,tak by mně upřímně zajímalo,jak to všechno, co tady píšete, taky děláte.."; ale domnivam se, ze je to nejaky zbytecny dodatek...

Zustavam s pozdravem
« Poslední změna: 23. Prosince 2008, 15:38:44 od sad »

daniel lehotsky

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #157 kdy: 23. Prosince 2008, 15:51:52 »
to Chawwa)cit:,,...a tiez je to vdaka tomu,kdo urcuje smer,,judaizmu" a ak toho a ci oneho uznaju za toho spravneho zida."Skusim zadedukovat :).TaNaCh uznavaju tri nabozenstva.Krestansvo a islam,ale samozrejme zo svojimi vykladmi a tretie je judaizmus zo svojimi vykladmi,Talmudom,ktorym kopirovali grecke vyklady Homera filozofmi(prosim zidovskych citatel,nevsimat si danu glosu :) :) :)).Cize to by mali byt ti vasi ,,urcovatelia smeru judaizmu"ako uznavat zida za zida???A vy ste len Tanachistka origo-oringlos? ;)

chawwa

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #158 kdy: 23. Prosince 2008, 17:13:34 »
Dobry den, Chawwo,
nikoho neskatulkuji ani neposuzuji. Pouze si obcas dovolim vyjadrit svuj nazor.
A odkud vite, jak vypadalo "puvodni krestanstvi"? To dnes nevi nikdo, ani fundovani novozakonni badatele.
Proc by mel krestan dodrzovat to, co pisete? Pavel z Tarsu se vyjadril jasne, jenze pro Vas pravdepodobne neni dost puvodni. Mozna, ze Pavlova teologie je jen takovy dodatek? Jeshu byl kasher rabi a Pavel nebyl?
Kde se nachazi ta spravna delici linie?

Jenomze je tez mozne, ze historicky Jezis vubec neexistoval, a nebo, ze je obraz, ktery dnes mame k dispozici slozen z reci a skutku vice historickych osobnosti. Kazdopadne nalezt "nezkalene historicke jadro" NZ je velmi diskutabilni a do jiste miry zavadejici snaha [krestanstvi jakozto nabozenstvi je predevsim zalezitosti viry (ostatne vetsina nabozenstvi nepotrebuje ke sve existenci historickou presnost)].

Btw: ebionite uz davno vymreli... a mate pravdu, neprijali je ani zide ani krestane. Ale jak rikate, kazdemu, coz jeho jest...

Nechapu smysl tohoto vyroku:"A když je to tady zvykem,tak by mně upřímně zajímalo,jak to všechno, co tady píšete, taky děláte.."; ale domnivam se, ze je to nejaky zbytecny dodatek...

Zustavam s pozdravem
Dobrej i Vám. To škatulkování a pozuzování nebylo přímo na vaší osobu, ale někteří zde rádi takové maniéry než aby se zeptali přímo. Příště to lépe oddělím, aby nedošlo k nedorozumění. A jaké vyjádření Pavla z Tarsu máte na mysli? Ten toho napovídal...nebo narážíte na Jeruzalémský koncil? Tam ale nešlo o židy,ale gojim.Jinak problematiku mesiánství jsem studovala hodně dlouho,akorát nemám chuť to tady vše rozepisovat. Můžu nějaké materiály poslat. No, to je dobrá otázka-zda-li Ješua vůbec existoval. Prý historicky ano. A je možné, že se jeho osobu "zneužilo" a udělo se z něj takový mýtus. Pavel byl jeden z mnoha a většinou v NZ jsou jeho doporučení. Proč tam třeba není pohled Jakuba, bratra Ješuy? A můj výrok: zvykem jsem brala,jelikož jste tady déle než já, tak podle vaší reakce se soukromé zprávy rozebírají na fóru? Aspoň tak to na mně působilo.Zbytek nepovažuji za "zbytečný dodatek"..hodně lidí na fórech oplývá moudrama,ale v životě jim to nějak uniká. Proto by mně zajímalo, jaká je každodenní praxe zde přítomných. Protože život mluví za tisíc příspěvků či článků.Doufám, že to zase někdo nepochopí špatně..hej holá.

chawwa

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #159 kdy: 23. Prosince 2008, 17:18:50 »
to Chawwa)cit:,,...a tiez je to vdaka tomu,kdo urcuje smer,,judaizmu" a ak toho a ci oneho uznaju za toho spravneho zida."Skusim zadedukovat :).TaNaCh uznavaju tri nabozenstva.Krestansvo a islam,ale samozrejme zo svojimi vykladmi a tretie je judaizmus zo svojimi vykladmi,Talmudom,ktorym kopirovali grecke vyklady Homera filozofmi(prosim zidovskych citatel,nevsimat si danu glosu :) :) :)).Cize to by mali byt ti vasi ,,urcovatelia smeru judaizmu"ako uznavat zida za zida???A vy ste len Tanachistka origo-oringlos? ;)
origo-oringlos-oringslosová :D

sad

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #160 kdy: 23. Prosince 2008, 18:29:40 »
Mila Chawwo,
dobre vite, ze v NZ "pohled Jakuba" je, a totiz list Jakubuv.
Nebo snad mate na mysli Jakubovo proto-evangelium (to by ovsem znacilo, ze se Jakub spolupodilel na vytvareni Vami zmineneho mytu)?

eleazar

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #161 kdy: 23. Prosince 2008, 19:49:54 »
Jeshu byl kasher rabi a Pavel nebyl?
Přesně tak, Pavel se za rabína nepovažoval.

Mila Chawwo,
dobre vite, ze v NZ "pohled Jakuba" je, a totiz list Jakubuv.
Nebo snad mate na mysli Jakubovo proto-evangelium (to by ovsem znacilo, ze se Jakub spolupodilel na vytvareni Vami zmineneho mytu)?
Jen dodávám, že v Církvi se během staletí objevovali prapodivní živlové, kteří vyvíjeli silný nátlak nato, aby Jk nebylo uznáváno za součást Nového Zákona. Ve starověku tyto snahy byly patrné spíše v Orientě (= tam,kde žilo hodně židů - Ježíšův bratr totiž popisuje, jak se mají chovat židé v goletu), zatímco římští křesťané byli tehdy spíše prožidovští než vlastní Řekové.

Ovšem zlatý "osikový kůl" za diskreditaci Jakuba, jako ochránce židovského dědictví v Církvi, bych předal proslulému antisemitovi a zdroji inspirace pro fašouny všeho druhu M. Lutherovi.

daniel lehotsky

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #162 kdy: 23. Prosince 2008, 20:15:09 »
to Chawwa)..hej hola,pravdivost vyroku vola.(nie vola,ako kliesteneho byka,ale ako krik,nie ako ker,ale ako volanie :)).Cit.,,Jeruzalemsky koncil?Tam ale neslo o zidy,ale o gojjim.(Ak ty,ktory si Zid,nedodrzujes medzi nami zidovsky Zakon,ako ze nutis pohanov,aby ho nedodrziavali?Pavel to kefas.Takze ja to tam vidim pul na pul. ;).To Eleazar)keby si chapal Lutherove sklamanie,ze jeho reforma nebola prijata Zidmi,tak by si sa necudoval.(nevravim,ze to bol spravny postoj).A inspirace nackami,ujete,tak by sa cudoval aj Nietzsche a vobec kopu ludi co sa da z myslienkou dorobit. ;).A JK nebolo uznavane za sucast NZ,tak s tym sa uz nic nenarobi,kanon je kanon,ale doma si ho mozes prilozit a cerpat.Doba je volna. ;).

Elazar

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #163 kdy: 23. Prosince 2008, 20:16:09 »
Milá sad, když jste to nakousla..pro mně Tóra závazná je.A "ústní Tóra" je plná dotatků nebo lépe řečeno, pro mně je to dotatek sám o sobě. Ale každý ať má, co jeho jest. Myslím, že jsme se tady vůbec nepochopili, co se týče křesťanství, jak jej známe v dnešní podobě a původního křesťanství-mesiánství(kterému byla cízí např. trojice aj.)

I ono "původní křesťanství" bylo v rozporu s judaismem, tehdejším i dnešním. To je naprosto zcestná námitka.
To "původní křesťanství" bylo součátí judaismu :-*.Každý učitel měl přece své žáky a Ješua nepřestupoval nařízení Tóry. Ale přetahovat se s nikým nechci, taky je to díky tomu,kdo určuje směr "judaismu" a jestli toho nebo onoho uznají za toho správného žida  :D :D...a to by jsme se z diskuze nevymotali. Ale řekněte mi, který křesťan dodržuje obřízku, šabat,kašrut,svátky,co Adonai nařídil a bere Tóru jako svoji normu pro život? nazdar bazar
Bylo součástí judaismu asi tak stejně, jako ve své době esejství nebo o mnoho staletí později sabatianismus. Tj. že to byla hereze od mainstreamového kultu. Tečka.

Ježíš přestupoval nařízení Tóry (viz diskuze s eleazarem o několik měsíců dříve...).
A který křesťan to dodržuje? Třeba mesián

Talmudom,ktorym kopirovali grecke vyklady Homera filozofmi(prosim zidovskych citatel,nevsimat si danu glosu :) :) :)).
.

Chacha, že by karaite.cz?  ;D


Jeshu byl kasher rabi a Pavel nebyl?
Přesně tak, Pavel se za rabína nepovažoval.

A proto si říká "farizej" (příslušník rabínského judaismu) a mesiáni mu říkají "rabi Šaul"  :D

Ovšem zlatý "osikový kůl" za diskreditaci Jakuba, jako ochránce židovského dědictví v Církvi, bych předal proslulému antisemitovi a zdroji inspirace pro fašouny všeho druhu M. Lutherovi.

14. století po vzniku církve... Hmmm. Těch předchozích bylo ok?

eleazar

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #164 kdy: 24. Prosince 2008, 02:04:24 »
Citovat
A který křesťan to dodržuje? Třeba mesián
Ještě tu můžeme začít řešit příběh o dece, která byla během šábesu přenesena od Škaredého rybníka mezi Jeruzalémské hradby.

Citovat
A proto si říká "farizej" (příslušník rabínského judaismu) a mesiáni mu říkají "rabi Šaul"  Smích
Takhle mu říkal Claude Tresmontant (mesián?). On sám se za farizeje prohlásil, ale ne za rabína - tím byl pro nás vždy Ješu a nikdy nikdo jiný. ("mesiány" třídy Josef z Arimatie nepočítám)

Citovat
14. století po vzniku církve... Hmmm. Těch předchozích bylo ok?
Nechápu otázku. Ale Luther se často prezentoval, jako kdyby (dámy prominou) sežral Šalomounovo h****

sad

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #165 kdy: 24. Prosince 2008, 09:03:31 »
Dobry den, eleazare,
takze svetu se prezentuji pouze mesiani "tridy Josef z Arimatie" ?... a procpak je tedy nepocitate?

Nejde o to, co kdo pozrel nebo nepozrel, ale jak se kdo choval ve vztahu k zidum a jinym minoritam...

Btw: To jsem netusila, ze mezi mesiany zuri takovy tridni boj...

daniel lehotsky

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #166 kdy: 24. Prosince 2008, 09:08:46 »
to)Eleazar-,,..tym bol pre nas Jesu a nikto iny.(rabim)-Ale spominany Claude na zaklade svedectva  efezskeho biskupa Polykratesa,ze Jan,bol nielen kohenom ale aj didaskalos co znaci rabi.A dokonca,ze tento jochanan nebol brato Jakubovim ani synom Zebedeovym.Lebo Jan Zebedeov bol popraveny s bratom roku 44 ol.Takze dvijity podnet. ;).AD2) a Luther nech bol aky bol,dost pomohol(slobodomilovnejsim)jedincom. ;).

chawwa

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #167 kdy: 24. Prosince 2008, 09:21:47 »
Mila Chawwo,
dobre vite, ze v NZ "pohled Jakuba" je, a totiz list Jakubuv.
Nebo snad mate na mysli Jakubovo proto-evangelium (to by ovsem znacilo, ze se Jakub spolupodilel na vytvareni Vami zmineneho mytu)?
Vím,ale ve srovnání s Pavlem docela málo a to byl  Jakub pokračovatelem.

eleazar

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #168 kdy: 24. Prosince 2008, 09:52:55 »
takze svetu se prezentuji pouze mesiani "tridy Josef z Arimatie" ?... a procpak je tedy nepocitate?
1-Většina obviňování naší sekty z modlářství je kvůli lidem tohoto tipu.
2-Nemám rád Talmud - snaží-li se někdo směšovat Talmud a křesťanství (a ještě takhle prapodivně), tak jej logicky též nemusím.

Ale spominany Claude na zaklade svedectva  efezskeho biskupa Polykratesa,ze Jan,bol nielen kohenom ale aj didaskalos co znaci rabi.A dokonca,ze tento jochanan nebol brato Jakubovim ani synom Zebedeovym.Lebo Jan Zebedeov bol popraveny s bratom roku 44 ol.Takze dvijity podnet. ;).
Zajímavé je, že Jan po Jakubově popravě justiční vraždě mizí z dějin. (Zmínka v Gal by teoreticky mohla být ještě za života jeho bratra, ale vypadá to, že spíš ne). V Efezu, kde by měl žít, se nijak dějinně neprojevuje.

Kohen nejspíš nebyl, jelikož jeho tatínek měl arabské jméno.(Zabadaiovci byl  arabský kmen, se kterým ještě hrdina dnešních dnů, Juda Makkabejský, válčil).
Didaskolos neznačí rabbi, jelikož tento aramejský výraz se v řeckém přepisu objevuje v spouvislosti pouze s Ježíšem.

daniel lehotsky

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #169 kdy: 24. Prosince 2008, 11:54:16 »
to Eleazar,len som citoval Tresmontantov vyklad,tak neviem :).Ale v pripade,ze Jan Zebedeov nieje totozny S Janom Ap.tam ziadny problem v otazke kohena nieje. ;).Somenme na s totoznenie s Lazarom. ;).Lebo Tresy nenasiel jedinu zmienku ze Tento Jan(ap)bol Zebedeovec.A okrem toho,zopakujem opat Jan Z.mal byt popraveny spolu s bratom.Ak je to pravda,tak nemizne,ale odchadza z dejin.
« Poslední změna: 24. Prosince 2008, 12:05:52 od daniel lehotsky »

chawwa

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #170 kdy: 24. Prosince 2008, 14:28:31 »
cit. Elazar-A proto si říká "farizej" (příslušník rabínského judaismu) a mesiáni mu říkají "rabi Šaul"  Smích
Mesiány učil příslušník rabínského judaismu-farizej. hi hi >:D Máte můj potlesk

Elazar

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #171 kdy: 24. Prosince 2008, 15:11:50 »
cit. Elazar-A proto si říká "farizej" (příslušník rabínského judaismu) a mesiáni mu říkají "rabi Šaul"  Smích
Mesiány učil příslušník rabínského judaismu-farizej. hi hi >:D Máte můj potlesk


Filipským 3:5
obřezán osmého dne, z rodu izraelského, z pokolení Benjamínova, Hebrej z Hebrejů; jde-li o zákon - farizeus;

Za toto se Pavel prohlašoval. Pokud nevíte, raději mlčte.

chawwa

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #172 kdy: 24. Prosince 2008, 15:23:52 »
cit. Elazar-A proto si říká "farizej" (příslušník rabínského judaismu) a mesiáni mu říkají "rabi Šaul"  Smích
Mesiány učil příslušník rabínského judaismu-farizej. hi hi >:D Máte můj potlesk


Filipským 3:5
obřezán osmého dne, z rodu izraelského, z pokolení Benjamínova, Hebrej z Hebrejů; jde-li o zákon - farizeus;

Za toto se Pavel prohlašoval. Pokud nevíte, raději mlčte.
Však to je v pořádku, já s tím naprosto souhlasím. Pointa byla v tom,že farizeus učil mesiány..není to pro vás skvělá zpráva? ;D ...už mlčím

Elazar

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #173 kdy: 24. Prosince 2008, 15:26:45 »
takze svetu se prezentuji pouze mesiani "tridy Josef z Arimatie" ?... a procpak je tedy nepocitate?
1-Většina obviňování naší sekty z modlářství je kvůli lidem tohoto tipu.
2-Nemám rád Talmud - snaží-li se někdo směšovat Talmud a křesťanství (a ještě takhle prapodivně), tak jej logicky též nemusím.

To mi řekni, jak můžeš mít nerad něco, co neznáš a o čem nic nevíš?  ;)

Mimochodem, jsem z toho "třídního boje" také překvapený. Nebyl tu kdysi příspěvek, ve kterém byl Josef Arimatejský ukázán právě jako onen příkladný mesián??

Mila Chawwo,
dobre vite, ze v NZ "pohled Jakuba" je, a totiz list Jakubuv.
Nebo snad mate na mysli Jakubovo proto-evangelium (to by ovsem znacilo, ze se Jakub spolupodilel na vytvareni Vami zmineneho mytu)?
Vím,ale ve srovnání s Pavlem docela málo a to byl  Jakub pokračovatelem.

To přece není argument, jednou je zkrátka uznán jako závazná součást kánonu, tak je jedno, kdo toho napsal víc.

Elazar

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #174 kdy: 24. Prosince 2008, 15:28:36 »
cit. Elazar-A proto si říká "farizej" (příslušník rabínského judaismu) a mesiáni mu říkají "rabi Šaul"  Smích
Mesiány učil příslušník rabínského judaismu-farizej. hi hi >:D Máte můj potlesk


Filipským 3:5
obřezán osmého dne, z rodu izraelského, z pokolení Benjamínova, Hebrej z Hebrejů; jde-li o zákon - farizeus;

Za toto se Pavel prohlašoval. Pokud nevíte, raději mlčte.
Však to je v pořádku, já s tím naprosto souhlasím. Pointa byla v tom,že farizeus učil mesiány..není to pro vás skvělá zpráva? ;D ...už mlčím

To, že se Pavel vydával považoval za farizeje, neznamená, že jím byl. Koneckonců se za farizeje prohlašoval i v době, kdy mesiány vraždil. Takže "pointa" je trochu mimo...

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15