Autor Téma: Mesiáni  (Přečteno 123156 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Elazar

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #100 kdy: 25. Září 2008, 08:36:12 »
Mám pocit, že tady trochu kulhá představa o tom, co je to "prorok".
Pro pořádek - prorok v judaismu (a koneckonců i islámské pojetí je mu velmi blízké) není jen někdo, kdo predikuje budoucnost. Je to někdo, kdo učí lid, nabádá jej k určitému konání. Svm způsobem totéž, co dnešní politik (tím nechci urážet instituci proroka, mám tím na mysli onen nenaplněný a ideální stav, kdy politik svou práci chápe jako službu a koná vše pro obecné blaho).

chaje

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #101 kdy: 25. Září 2008, 13:01:05 »
prorok v judaismu je především specifický tím, že on si své poslání nevybral, ale byl B-hem povolán často i proti své vůli...vzpomeňte na proroky, kteří se tohoto poslání chtěli zbavit...prostě je to někdo, kdo tlumočí B-ží slovo...

Offline fanuel

  • Starší člen
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Zdravím
Re: Mesiáni
« Odpověď #102 kdy: 25. Září 2008, 15:45:41 »
prorok v judaismu je především specifický tím, že on si své poslání nevybral, ale byl B-hem povolán často i proti své vůli...vzpomeňte na proroky, kteří se tohoto poslání chtěli zbavit...prostě je to někdo, kdo tlumočí B-ží slovo...
Zdravím,ano někdy je to proti jeho vůli,ale s tím se nic nedá dělat.Důležité je ,že vše je tak jak vyvolený(vidoucí či prorok od starodávna, měl cokoli učinit, tak učinil bez ohledu jestli tomu někdo věřil či ne.Pointa je v tom, že (B) vždy měl na zemi prostředníka.V posledních dnech je tomu tak ,že je synu člověka dána od (B) všechna moc, ale jen na zemi.Vyvolený není a nemůže být tím ,že skrze něho dojde k spasení pro jednotlivé národy ve dnech soužení, to může učinit jen stvořitel nebe i země, živý (B).
                                                                   Vyvolený v posledních dnech má trochu jiné poslaní než proroci či vydoucí v dobách starodávných.Je to totiž syn člověka a syn (B) živého,(B) jej vede od malička i když syn si to nechtěl připustit a byl někdy v odporu vůči tomu, kdo mu od malička pomáhal.Trvalo celých 52. let a za tu dobu se vyučil v poznání co je požehnání či zlořečení.
                                           Přijal (B) vůli bylo to k smrti, ale koná a bude konat tak jak si (B) přeje.
  Stanek (Fanuel)

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Mesiáni
« Odpověď #103 kdy: 28. Září 2008, 14:32:57 »
K tématu v Jerusalem Post...

Messianic Jews promote Ethiopian aliya
https://www.jpost.com/servlet/Satellite?cid=1222017409117&pagename=JPost%2FJPArticle%2FShowFull

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Mesiáni
« Odpověď #104 kdy: 2. Října 2008, 16:43:02 »
A ještě jednou k tématu:

Počet mesiánských židů v Izraeli dále roste
https://cs.christiantoday.com/article/pocet-mesianskych-zidu-v-izraeli-dale-roste/12595.htm

chawwa

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #105 kdy: 16. Prosince 2008, 20:00:58 »
nemám ani sílu vybírat všechny ty citace,ale kdo přečetl asi pochopí...Zaráží mně, s jakou jistotou někteří vynášejí nad jinými závěry. Když si někdo myslí, že byl Ješua Pomazaný, tak ať si to klidně myslí. A když si někdo myslí, že je falešný Pomazaný, tak na to má taky právo.Ale hned na někoho hučet jak z mostu....no, přinejmenším, je mi z takového přístupu zle. Podle čeho oceňujete člověka? Jak se zdá,některým stačí odkaz na rádio nebo pokrývka hlavy...docela povrchní,ne?

Elazar

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #106 kdy: 17. Prosince 2008, 14:24:24 »
Když si někdo myslí, že byl Ješua Pomazaný, tak ať si to klidně myslí. A když si někdo myslí, že je falešný Pomazaný, tak na to má taky právo.
Souhlasím, na 100%. A když někdo bude chtít jíst vepřové, ať jej také klidně jí, souhlasíte? Já ano.
A stejně jako nelze toho druhého považovat za někoho, kdo jí košer, tak toho prvního nelze považovat za žida nebo za jakoukoliv formu žida  ;)

chawwa

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #107 kdy: 17. Prosince 2008, 16:19:12 »
Když si někdo myslí, že byl Ješua Pomazaný, tak ať si to klidně myslí. A když si někdo myslí, že je falešný Pomazaný, tak na to má taky právo.
Souhlasím, na 100%. A když někdo bude chtít jíst vepřové, ať jej také klidně jí, souhlasíte? Já ano.

Co se týče vepřového a dalších zapovězených věcí pro Izrael. To je dáno,otázku mesiáše bych nestavěla na stejnou úroveň a už vůbec ne,jestli je dotyčný správný žid. To mi příjde padlé na hlavu. Je v přikázání něco o mesiáši? A pokuď někdo uznává Ješuu za mesiáše,tj.né za Boha, či Spasitele,nijak mu to neubírá na tom,aby dále byl izraelita či žid. Vím, jak se pořád o tom vedou spory a vůbec-slovo-mesiánský je takové obsáhlé slovo. Mohla bych tam zařadit třeba i ty, kteří na příchod mesiáše teprve čekají. A co takoví, co očekávají pouze mesiánskou dobu. Ti už také nejsou židé? ;)

sad

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #108 kdy: 17. Prosince 2008, 19:40:08 »
Mila Chawwo a na jakou uroven byste problematiku Mesiase stavela?
Btw: Zidovske pojeti Mesiase se zcela lisi od pojeti krestanskeho, coz je, myslim, dosti podstatne.

Elazar

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #109 kdy: 17. Prosince 2008, 20:29:16 »
Když si někdo myslí, že byl Ješua Pomazaný, tak ať si to klidně myslí. A když si někdo myslí, že je falešný Pomazaný, tak na to má taky právo.
Souhlasím, na 100%. A když někdo bude chtít jíst vepřové, ať jej také klidně jí, souhlasíte? Já ano.

Co se týče vepřového a dalších zapovězených věcí pro Izrael. To je dáno,otázku mesiáše bych nestavěla na stejnou úroveň a už vůbec ne,jestli je dotyčný správný žid. To mi příjde padlé na hlavu. Je v přikázání něco o mesiáši? A pokuď někdo uznává Ješuu za mesiáše,tj.né za Boha, či Spasitele,nijak mu to neubírá na tom,aby dále byl izraelita či žid. Vím, jak se pořád o tom vedou spory a vůbec-slovo-mesiánský je takové obsáhlé slovo. Mohla bych tam zařadit třeba i ty, kteří na příchod mesiáše teprve čekají. A co takoví, co očekávají pouze mesiánskou dobu. Ti už také nejsou židé? ;)

Ne, v Tóře není, samozřejmě. Co se týče dalšího, srovnáváte jablka a hrušky.
Je rozdíl mezi někým, kdo
1) věří v konečné vykoupení (které je Tórou zaslíbeno) nebo ve vládu pomazaného krále z Davidova rodu (což je zaslíbeno proroky a spisy) a
2) když někdo věří ve falešného mesiáše (ať je jím kdokoli). To je heretik.

Ježíš z pohledu židovství mesiášem není. Z pohledu křesťanství je. To je fakt o kterém nemá cenu polemizovat. Když někdo věří v Ježíše jako v mesiáše, není samozřejmě žid, ale křesťan - zdali arián, ebjonita, katolík, ortodoxní, anglikán nebo tzv. "mesián" - to už je jedno, na tom, že Ježíš je mesiáš (christos) a zvěst o něm, jak jí předkládá Nový zákon, je pravdivá, se shodnete shodnou všichni křesťané.

chawwa

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #110 kdy: 18. Prosince 2008, 13:34:44 »
Mila Chawwo a na jakou uroven byste problematiku Mesiase stavela?
Btw: Zidovske pojeti Mesiase se zcela lisi od pojeti krestanskeho, coz je, myslim, dosti podstatne.
Určitě bych to nestavěla na úroveň micvot. Příkaz o věření či nevěření v Mesiáše není. A proto obdivuji ty, kteří umí určit, kdo je ten správný izraelec na základě pohledu o Mesiáši. Myslíte, že "Mesiáni" porušují smlouvu s HaŠem? A pokud ano, tak v čem? Se zbytkem souhlasím,pojetí křesťanské a židovské se liší. Ikdyž první mesiánské skupiny neměli žádnou trojici a neuznávali třeba apoštola Pavla. Vycházeli pouze z hebrejského ev. Matouše.

chawwa

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #111 kdy: 18. Prosince 2008, 13:48:51 »
Když si někdo myslí, že byl Ješua Pomazaný, tak ať si to klidně myslí. A když si někdo myslí, že je falešný Pomazaný, tak na to má taky právo.
Souhlasím, na 100%. A když někdo bude chtít jíst vepřové, ať jej také klidně jí, souhlasíte? Já ano.

Co se týče vepřového a dalších zapovězených věcí pro Izrael. To je dáno,otázku mesiáše bych nestavěla na stejnou úroveň a už vůbec ne,jestli je dotyčný správný žid. To mi příjde padlé na hlavu. Je v přikázání něco o mesiáši? A pokuď někdo uznává Ješuu za mesiáše,tj.né za Boha, či Spasitele,nijak mu to neubírá na tom,aby dále byl izraelita či žid. Vím, jak se pořád o tom vedou spory a vůbec-slovo-mesiánský je takové obsáhlé slovo. Mohla bych tam zařadit třeba i ty, kteří na příchod mesiáše teprve čekají. A co takoví, co očekávají pouze mesiánskou dobu. Ti už také nejsou židé? ;)

Ne, v Tóře není, samozřejmě. Co se týče dalšího, srovnáváte jablka a hrušky.
Je rozdíl mezi někým, kdo
1) věří v konečné vykoupení (které je Tórou zaslíbeno) nebo ve vládu pomazaného krále z Davidova rodu (což je zaslíbeno proroky a spisy) a
2) když někdo věří ve falešného mesiáše (ať je jím kdokoli). To je heretik.

Ježíš z pohledu židovství mesiášem není. Z pohledu křesťanství je. To je fakt o kterém nemá cenu polemizovat. Když někdo věří v Ježíše jako v mesiáše, není samozřejmě žid, ale křesťan - zdali arián, ebjonita, katolík, ortodoxní, anglikán nebo tzv. "mesián" - to už je jedno, na tom, že Ježíš je mesiáš (christos) a zvěst o něm, jak jí předkládá Nový zákon, je pravdivá, se shodnete shodnou všichni křesťané.
Vy nerad kompot? :D Já zase nerada takové tahanice. Ale rozdíl mezi křesťanstvím a mesiánstvím je,ikdyž jsou skupiny, které mají křesťanské dogmata s židovským folklorem(takové teď nemám na mysli). A také nabývám dojmu, že někteří tady berou Mesiáše ještě vážněji než kdejaký mesián hi,hi. A co když žádný takový nepříjde a bude to jen mesiánské období? Možná nejde o osobu,ale Izrael jako národ? Nebo příjde ten falešný mesiáš Ješua? Rodí se hodně otázek a já žasnu, jak někteří v tom mají tak jasno ;).

daniel lehotsky

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #112 kdy: 18. Prosince 2008, 14:03:56 »
to Chawwa kovany jidiskajtnik by asi zvolil termin nie pravy,alebo nie ten ocakavany,alebo inak formulovany vyraz,ale pouzit vyraz falosny?(vas postoj samozrejme je nezvratitelny).ALE.PS.Saul a pripadene David boli tiez falosny?A to uz nehovorim o Kyrovi.ktory je nazvany,,pomazany bozi"(Iz45,1). ;)
« Poslední změna: 18. Prosince 2008, 14:11:29 od daniel lehotsky »

sad

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #113 kdy: 18. Prosince 2008, 14:43:27 »
Dobry den, Chawwo,
rada bych podotkla, ze je rozdil mezi Izraelcem a zidem (ostatne i Zidem).
Ano, porusuji smlouvu s Hospodinem, nebot Hospodin rika: nebudes miti jine bohy prede Mnou.
Samozrejme, muzete namitnout, ze Jeshu neni buh, pripadne, ze je to "Syn B-zi", pak ovsem neznate krestanskou nauku a vybirate si pouze, co se Vam zamane.
Vira v prichod Mesiase je tradicni zidovskou virou (prijde i kdyby otalel...jak podotyka Rambam).
Tez kompot zrovna nemusim...
 

chawwa

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #114 kdy: 18. Prosince 2008, 14:58:29 »
to Chawwa kovany jidiskajtnik by asi zvolil termin nie pravy,alebo nie ten ocakavany,alebo inak formulovany vyraz,ale pouzit vyraz falosny?(vas postoj samozrejme je nezvratitelny).ALE.PS.Saul a pripadene David boli tiez falosny?A to uz nehovorim o Kyrovi.ktory je nazvany,,pomazany bozi"(Iz45,1). ;)
vy mi berete slova z úst..a jsem ráda, že jste to načal-co třeba takový David,Chizkijáš,Kýros? Máte recht,pomazaných bylo spousta..tak proč né Ješua?.a pokuď to rozšíříme víc, mohlo by se brát, že je člověk pomazaný,jako někdo, kdo má na něco třeba talent? A s tím slovem falešným. Reagovala jsem na Elazara, on takové označení použil..to pro vysvětlenou, osobně tohle označení nepoužívám a to kovaná jidiskajtnice nejsem.

sad

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #115 kdy: 18. Prosince 2008, 15:24:30 »
Vskutku, "pomazanych" nalezame v dejinach Izraele vice; kazdy byl "pomazan" ke konkretnimu ukolu.
Mesias, ktery ma prijit v eschatonu – "jemot ha-Mashiach" ma ucinit Toru jedinym pravne zavaznym dokumentem v Erec Jisra'el; ma vsechny zidy prebyvajici v galutu shromazdit zpet do Erecu; nastolit eru miru a harmonie jakoz i uznani B-zi Jedinosti vsemi lidmi. Ma tez znovu vybudovat Chram. To vse fyzicky (nikoli alegoricky ci metaforicky).
A predevsim musi byt clovekem (a pouze clovekem)... jeho rodokmen bude sahat ke krali Davidovi v otcovske linii.
To je vsechno.
« Poslední změna: 18. Prosince 2008, 15:26:22 od sad »

daniel lehotsky

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #116 kdy: 18. Prosince 2008, 15:31:37 »
to je docela dobre,talent?Ale ti traja,co ste vymenovali pochadzaju z Tanachu(a Sidkijas :)?).Ale asi dobre ,museli mat aj talent.K otazke vyrazu,ak je v A a aj B,tak to plati samozrejme aj o B. ;).Podotykam,ze ludia okolo neho verili,ze je mesias.(preco?pozname dobu.).Ale spor nesuvisi s tym,co Jezis vykonal.ale s tym,co nevykonal.Pre cast sa odstal mesiasom,pre cast zostal.A to je rozdiel medzi ,,falosnym"mesiasom(napr.Sabtaj Cvi a jeho prorok,kdepak lonsky snehy jsou),ale pozrite co zostava a zije po Jezisovi.Samozrejme nieje zidovsky pomazany,ale...

chawwa

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #117 kdy: 18. Prosince 2008, 15:34:39 »
Dobry den, Chawwo,
rada bych podotkla, ze je rozdil mezi Izraelcem a zidem (ostatne i Zidem).
Ano, porusuji smlouvu s Hospodinem, nebot Hospodin rika: nebudes miti jine bohy prede Mnou.
Samozrejme, muzete namitnout, ze Jeshu neni buh, pripadne, ze je to "Syn B-zi", pak ovsem neznate krestanskou nauku a vybirate si pouze, co se Vam zamane.
Vira v prichod Mesiase je tradicni zidovskou virou (prijde i kdyby otalel...jak podotyka Rambam).
Tez kompot zrovna nemusim...
 
Dobrý den i vám. To ano, rozdíl je..a můžete napsat, jak to vidíte vy. Pro mně žid vychází z pokolení juda nebo Ti z judska. A zbytek jsou pro mně izraelité. V širším smyslu můžeme chápa všechny za Izrael (judsko a izrael). S tím křesťanstvím si nedělejte hlavu,znám a dost dobře. Mně se zase zdá, že nemůžete příjmout fakt, že někdo bere Ješuu jako člověka(a to některé mes.skupiny mají až dodnes). A Váš argument..nebudeš mít jiné bohy neobstojí. Můžeme potom nazvat židovství jako jedno z náboženství? A co  izraelité, co jsou věrni Tóře,ale k židovství se nehlásí? Rambam je bezpochyby jedna z největších postav judaismu,ale nebyl jediný a i samotní učenci se v mnoha věcech nemohli shodnout. A podle toho, co jste napsala, zas s tím kompotem nejste na tom nejhůře :D.

daniel lehotsky

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #118 kdy: 18. Prosince 2008, 15:36:37 »
to Sad,presne tak a to je pravda s ktorou nepohne ani kybel buldozerov. ;)Len neviem ktoru Toru,lebo mi stale vrta v hlave ,ta napisana na jednej doske a rozbita alebo ta druha na dvoch,alebo boli totozne?Neviem.tusim,ale neviem.

sad

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #119 kdy: 18. Prosince 2008, 17:16:39 »
Mila Chawwo,
mezi terminem žid a izraelita neni z halachickeho hlediska rozdil (nicmene mam pocit, ze jste prispevek, na nejz jsem reagovala, upravila – nebylo tam puvodne napsano Izraelec? – pokud se mylim, prijmete, prosim mou omluvu).
Ale k veci: V jedne z debat s mesianem eleazarem, jsem napsala:

"talmudistické matení pojmů"... mesiani jsou v mateni pojmu daleko vetsimi mistry nez nejaci talmudiste, kteri si az do Vaseho "uzasneho odhaleni" mysleli, ze Moshe rabenu dostal Toru Pisemnou a Toru Ustni...
Mesiani se nenazyvaji krestany ci kristovci jen proto, ze se stydi za recky vyraz Christos, a proto jej zpetne prevadeji do hebrejstiny (potazmo do aramejstiny). Mesiansti Zide – krestansti Zide, ci zidovsti krestane. Nazyvejte, prosim, veci a fenomeny skutecnymi jmeny.
Jacipak mesiansti Zide, kdyz vas (a potazmo tedy i Vas) mesias jiz prisel?
Kazdy tradicne orientovany zbozny zid ocekava prichod Mesiase kazdy den (i kdyby otalel...), a prece si slovo Mashiach nemusi vetknout do stitu... 

Prispevek cituji jen proto, ze se mi nechce znovu a znovu rozepisovat o tom samem.
Vasi namitku proti argumentaci "nebudes miti jinych bohu prede mnou", nechapu...proc podle Vas zidovstvi neni nabozenstvi (nebo naopak je?)?
Pokud narazite na shomronim, jedna se spise o specificke etnikum vyznavajici specificke nabozenstvi, ktere je zidovstvi velmi blizke (ostatne, jeste ve 2. stoleti o.l. nebyla odluka mezi jehudim a kutim uplna).
Rambama jsem citovala jednak proto, ze je memu srdci mily; jednak proto, ze mi text z 13 clanku automaticky vytanul na mysli (mohla jsem citovat treba Ralbaga; Maharala nebo jineho chachama). 
Osobne beru Jeshuu take jako cloveka... ale vim, na co narazite... nicmene by me zajimalo nasledujici: Pokud je nekdo krestan a uznava Jeshuu pouze jako cloveka, jaky smysl ma pro nej Jeshuova smrt jakozto smirci obet (co se tyka nauky, opravdu totiz nic noveho nekazal...)?
Mimochodem, existuje spousta cirkvi, ktere Nazaretskeho neprijimaji jako B-ha (z tech tradicnich napr. nestoriani).
Btw: Jim jenom syrove ovoce a ruzne druhy navzajem nemicham (vlastne se striktne drzim pouze jednoho druhu).

Zustavam s pozdravem

Elazar

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #120 kdy: 18. Prosince 2008, 17:24:39 »
Když si někdo myslí, že byl Ješua Pomazaný, tak ať si to klidně myslí. A když si někdo myslí, že je falešný Pomazaný, tak na to má taky právo.
Souhlasím, na 100%. A když někdo bude chtít jíst vepřové, ať jej také klidně jí, souhlasíte? Já ano.

Co se týče vepřového a dalších zapovězených věcí pro Izrael. To je dáno,otázku mesiáše bych nestavěla na stejnou úroveň a už vůbec ne,jestli je dotyčný správný žid. To mi příjde padlé na hlavu. Je v přikázání něco o mesiáši? A pokuď někdo uznává Ješuu za mesiáše,tj.né za Boha, či Spasitele,nijak mu to neubírá na tom,aby dále byl izraelita či žid. Vím, jak se pořád o tom vedou spory a vůbec-slovo-mesiánský je takové obsáhlé slovo. Mohla bych tam zařadit třeba i ty, kteří na příchod mesiáše teprve čekají. A co takoví, co očekávají pouze mesiánskou dobu. Ti už také nejsou židé? ;)

Ne, v Tóře není, samozřejmě. Co se týče dalšího, srovnáváte jablka a hrušky.
Je rozdíl mezi někým, kdo
1) věří v konečné vykoupení (které je Tórou zaslíbeno) nebo ve vládu pomazaného krále z Davidova rodu (což je zaslíbeno proroky a spisy) a
2) když někdo věří ve falešného mesiáše (ať je jím kdokoli). To je heretik.

Ježíš z pohledu židovství mesiášem není. Z pohledu křesťanství je. To je fakt o kterém nemá cenu polemizovat. Když někdo věří v Ježíše jako v mesiáše, není samozřejmě žid, ale křesťan - zdali arián, ebjonita, katolík, ortodoxní, anglikán nebo tzv. "mesián" - to už je jedno, na tom, že Ježíš je mesiáš (christos) a zvěst o něm, jak jí předkládá Nový zákon, je pravdivá, se shodnete shodnou všichni křesťané.
Vy nerad kompot? :D Já zase nerada takové tahanice. Ale rozdíl mezi křesťanstvím a mesiánstvím je,ikdyž jsou skupiny, které mají křesťanské dogmata s židovským folklorem(takové teď nemám na mysli). A také nabývám dojmu, že někteří tady berou Mesiáše ještě vážněji než kdejaký mesián hi,hi. A co když žádný takový nepříjde a bude to jen mesiánské období? Možná nejde o osobu,ale Izrael jako národ? Nebo příjde ten falešný mesiáš Ješua? Rodí se hodně otázek a já žasnu, jak někteří v tom mají tak jasno ;).

Milá chawwo, pominu li to, že naprosto nerozumím tomu, co jste tímto příspěvkem chtěla sdělit, platí to, co jsem napsal výše.

Ježíš z pohledu židovství mesiášem není. Z pohledu křesťanství je. To je fakt o kterém nemá cenu polemizovat. Když někdo věří v Ježíše jako v mesiáše, není samozřejmě žid, ale křesťan - zdali arián, ebjonita, katolík, ortodoxní, anglikán nebo tzv. "mesián" - to už je jedno, na tom, že Ježíš je mesiáš (christos) a zvěst o něm, jak jí předkládá Nový zákon, je pravdivá, se shodnete shodnou všichni křesťané.

Ukažte mi, co je na této tezi objektivně nepravdivé. Mesiáni uznávají za mesiáše někoho, kdo nesplňuje základní předpoklady mesiáše (mj. že není pomazán...), o kom se píše v knihách, které nejsou součástí židovského kánonu a nejsou tudíž pro židovství normativní. Pokud se pak někdo takový prohlašuje za žida, je to buď lhář, podvodník anebo nevzdělanec (to pokud tak nečiní vědomě).
Adventisté nebo Svědkové také drží některé starozákonní rituály a přesto nemají takovou chucpe, aby se považovali za židy.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Mesiáni
« Odpověď #121 kdy: 18. Prosince 2008, 18:45:45 »
.... nebo Svědkové také drží některé starozákonní rituály a přesto nemají takovou chucpe, aby se považovali za židy.

Mam jednoho kolegu. Je to genialni programator a moudry clovek. Ma jen (z meho hlediska) tu vadu, ze je Svedek. Nu, kazdemu, co jeho jest... Nicmene nevim o jakemkoliv prednazaretskem ritualu, ktery by drzel, ci drzela jeho cirkev/sbor/parta/sekta... Muzete aspon naznacit  ;) ?

eleazar

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #122 kdy: 18. Prosince 2008, 20:01:53 »
Mesias, ktery ma prijit v eschatonu – "jemot ha-Mashiach" ma ucinit Toru jedinym pravne zavaznym dokumentem v Erec Jisra'el; ma vsechny zidy prebyvajici v galutu shromazdit zpet do Erecu; nastolit eru miru a harmonie jakoz i uznani B-zi Jedinosti vsemi lidmi. Ma tez znovu vybudovat Chram. To vse fyzicky (nikoli alegoricky ci metaforicky).
A predevsim musi byt clovekem (a pouze clovekem)... jeho rodokmen bude sahat ke krali Davidovi v otcovske linii.
To je vsechno.
Kde je to všechno v Tenachu?
Dobry den, Chawwo,
rada bych podotkla, ze je rozdil mezi Izraelcem a zidem (ostatne i Zidem).
Ano, porusuji smlouvu s Hospodinem, nebot Hospodin rika: nebudes miti jine bohy prede Mnou.
Samozrejme, muzete namitnout, ze Jeshu neni buh, pripadne, ze je to "Syn B-zi", pak ovsem neznate krestanskou nauku a vybirate si pouze, co se Vam zamane.
Vira v prichod Mesiase je tradicni zidovskou virou (prijde i kdyby otalel...jak podotyka Rambam).
Tez kompot zrovna nemusim...
 
Nevím, jak moc zná sad křesťanskou nauku, či to, co pod tím pojmem míní, ale podle Nového Zákona Ješu Bůh není, naopak.
"talmudistické matení pojmů"... mesiani jsou v mateni pojmu daleko vetsimi mistry nez nejaci talmudiste, kteri si az do Vaseho "uzasneho odhaleni" mysleli, ze Moshe rabenu dostal Toru Pisemnou a Toru Ustni...
Mesiani se nenazyvaji krestany ci kristovci jen proto, ze se stydi za recky vyraz Christos, a proto jej zpetne prevadeji do hebrejstiny (potazmo do aramejstiny). Mesiansti Zide – krestansti Zide, ci zidovsti krestane. Nazyvejte, prosim, veci a fenomeny skutecnymi jmeny.
Jacipak mesiansti Zide, kdyz vas (a potazmo tedy i Vas) mesias jiz prisel?
Kazdy tradicne orientovany zbozny zid ocekava prichod Mesiase kazdy den (i kdyby otalel...), a prece si slovo Mashiach nemusi vetknout do stitu... 
Vidíte, my se za výraz Christos nestydíme, a výraz mašiach si do štítu klidně vetkneme. Nám jej totiž původně dali pohané, podobně jako většinu jiných názvů, aby si nás zaškatulkovali. ;) Mimochodem označení mesiánští židé jsem já nevymyslel a narodil jsem se i byl pokřtěn v době,kdy se ustálil jako normativ pro pokřtěné židy. Nemůžu zato. :P
o kom se píše v knihách, které nejsou součástí židovského kánonu a nejsou tudíž pro židovství normativní.
Ten závazný kánon byl stanoven až po Ježíšově Nanebevstoupení, takže vzhledem k tolerantní povaze tehdejších talmudistů si domyslete sami, co je příčina a co následek.

sad

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #123 kdy: 18. Prosince 2008, 21:04:22 »
Vazeny eleazare,
nevim sice, co z logického hlediska vypovida veta "Jeshu B-h neni, naopak"; domnivam se vsak, ze je velka ostuda, kdyz Vam musim dokazovat, ze podle NZ Vas Mesias B-h je. Napr: Prolog k Janovu evangeliu; dale Jan 8:24; 10:30; 20:28 aj.
Domnivate se snad, ze hrichy odpousti nekdo jiny nez B-h (srov. Marek 2:5)?
Srovnejte si Zj 1:17 a Iz 41:4.
Myslite si snad, ze Pavlovy christologicke hymny vypovidaji neco jineho?
Ci snad 1. list Timotheovi (3:16) nebo snad 1. Januv (5:7)?
Jaky Novy Zakon vlastne ctete?
Nezapominejte, prosim, na fakt, ze NZ rectina byla psana bez carek a dalsich diakritickych znamenek, takze, kde v prekladu carka je, v originale proste neni...
Jiste dobre vite, ze nikdo nemuze slouzit 2 panum (ani Panum), je-li tedy v NZ psano Pan J.K., asi tim chtel pisatel (lepe receno pisatele) neco naznacit...
Jedinym Spasitelem je pro zidy Hospodin, v NZ se na mnoha mistech pise neco jineho.
Pokud namitnete, ze je nejaky podstatny rozdil mezi Otcem a jednorozenym synem, tak nevim, nevim...

Btw: Skutky 11:26 mohou klidne znamenat, ze se christianoi poprve sami nazvali krestane z Antiochie (sice z pohanu, ale na tom prece nesejde...); nikoli proto, aby se sami "zaskatulkovali", ale proto, ze jim byl cizi B-h zidu jakozto zcela netelesny a neuchopitelny (mozna citili jistou podobnost mezi svym vyznanim a nekterymi helenistickymi kulty, kde byla ustredni postava Sotera).
« Poslední změna: 18. Prosince 2008, 21:36:40 od sad »

sad

  • Host
Re: Mesiáni
« Odpověď #124 kdy: 18. Prosince 2008, 21:21:19 »
Citaty z TaNaCHu umistuji radeji do jineho prispevku...
-nastoleni miru Iz 2:4; Micha 4:3 aj.
-harmonie Iz 11:6 –9; Micha 4:2 atd.
- kibuc galujot predevsim v Jeremjasi (napr. 30:3) aj.
- Chram a celkovy obraz mesiasske doby viz Jechezkel kap. 37.
Zatimco Vy mozna ve vsech techto textech zrite predobraz Vaseho mesiase, zidovske vnimani osobnosti Mesiase a jeho ulohy je diametralne odlisne (k procteni doporucuji zejmena talmudicky traktat Sanhedrin...).

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15