Autor Téma: Misie a židovství?  (Přečteno 64320 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

chaje

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #25 kdy: 6. Srpna 2008, 18:37:47 »
Elazar: násilné obrácení Idumejců na judaismus je temná stránka judaismu, většinou se v historických knihách uvádí, že to byl jediný případ svého druhu. Komentář z pozice ortodoxního judaismu pak bývá ten, že proto bylo hasmonejské období tak tragické...protože násilně obrácení Idumejci neměli k judaismu vztah...viz Herodes, který byl Idumejec, nikoliv Žid (původně)...

chaje

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #26 kdy: 6. Srpna 2008, 18:41:55 »
Ari: ta věta je sice na jedné straně jakoby výmluvou pro nepraktikování, to je pravda....na druhé straně je to ale u halachických židů i pravda, protože skutečně i když člověk nepraktikuje (většinou proto, že v tom nebyl vychován a jako dospělý nesebral - nebo zatím nesebral - dost vnitřní síly a odvahy k radikální změně života), tak přesto svoje židovství v sobě zabít nemůže...neodsuzovala bych takového člověka, protože sama vím, jak je to těžké, když člověk nemá podporu ani od svých židovských rodičů (v mém případě např. moje matka židovka po válečných zážitcích jako malé dítě doživotně na antidepresivech, a s panických strachem, že její dítě a vnoučata budou trpět, pokud budou otevřeně židy)

ari180

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #27 kdy: 6. Srpna 2008, 20:02:39 »
Ari: ta věta je sice na jedné straně jakoby výmluvou pro nepraktikování, to je pravda....na druhé straně je to ale u halachických židů i pravda, protože skutečně i když člověk nepraktikuje (většinou proto, že v tom nebyl vychován a jako dospělý nesebral - nebo zatím nesebral - dost vnitřní síly a odvahy k radikální změně života), tak přesto svoje židovství v sobě zabít nemůže...neodsuzovala bych takového člověka, protože sama vím, jak je to těžké, když člověk nemá podporu ani od svých židovských rodičů (v mém případě např. moje matka židovka po válečných zážitcích jako malé dítě doživotně na antidepresivech, a s panických strachem, že její dítě a vnoučata budou trpět, pokud budou otevřeně židy)

iste ze v tom mate uplnu pravdu. Pokial niekto trpel kvoli svojmu Zidovstvu za nacizmu,potom komunizmu tak sa boji vyvochovavat svoje deti ako Zidov a sam praktizovat.Ja to samozrejme chapem a chapem aj ludi,ktori skryvaju to ze su kto su. Tu v strednej europe je este privela primitivnych ludi s predsudkami a to nehovorim len o neonacistoch.
Viete,mne len pride strasne luto ked vidim zanikajucu zidovsku rodinu (skor taku v ktorej je len jeden z partnerov Zidom).Chlapci nemaju ani obriezku ani bar mitzvu,dievcata bat mitzvu.Nevedia o Izraeli a nepocitaju s tym, ze v buducnosti budu vychovavat svoje deti ako Zidov.

Elazar

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #28 kdy: 6. Srpna 2008, 22:51:47 »
Mily Elazare, mate naprosto pravdu, nikdo vas nebude kamenovat, ale vsichni vime, jak to dopadlo. Proto zidovstvi take vzdycky kdyz neco takoveho bylo na to doplatilo. S misii opatrne. Nevim, pro me je judaismus ve spojeni s misiii neslucitelny, klidne me take kamenujte.

Samozřejmě, že to jsou věci, kterými se určitě nebudeme chlubit a vzpomínat na ně s radostí, na druhou stranu je nesmíme zamlčovat. Pro mě je judaismus s misií ve stylu mormoni, svědkové či prosté přesvědčování někoho druhého také neslučitelný, neboť by k němu měl najít cestu každý sám, ale to neznamená, že s misií jakožto např. "pastorační činností" nemáme nic společného.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #29 kdy: 6. Srpna 2008, 23:05:11 »
Pastoracni cinnost neni misie. MY nejsme misionari, pochopte to konecne. Nazvete nabozenskou cinnost jakkoli, ale nemuzete ji nazvat misii tedy obracenim na viru.  ::)  >:(

e.weissova@centrum.cz

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #30 kdy: 6. Srpna 2008, 23:10:07 »
Když je někdo pokřtěný katolík a měl jednoho z prarodičů židovského vyznáni a o generaci zpět taktéž-lze najít řešení?

ari180

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #31 kdy: 6. Srpna 2008, 23:18:56 »
Když je někdo pokřtěný katolík a měl jednoho z prarodičů židovského vyznáni a o generaci zpět taktéž-lze najít řešení?

jedine ortodoxnou konverziou

chaje

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #32 kdy: 6. Srpna 2008, 23:20:02 »
Zino, jaké řešení myslíte, návrat k židovství? Pokud se ten člověk cítí být židem...Pokud šlo o babičku z matčiny strany, tak je ten člověk halachický žid, pokud z otcovy strany, tak není, ale může konvertovat...pokud jde o pokřtění, existuje určité pravidlo pro sliby dané B-hu (zapomněla jsem jméno, ale původně to bylo pro násilně pokřesťanštěné španělské židy, tzv. marranos), že pokud člověk byl donucen ke konverzi, nebo to udělal z neznalosti či hlouposti, může na Jom Kipur tento svůj slib před B-hem zrušit...určitě se to vztahuje i na situaci, kdy bylo židovské dítě pokřtěno (tj. nemohlo o tom rozhodovat)....opravte mě, jeslti je v tom nějaká nepřesnost

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #33 kdy: 6. Srpna 2008, 23:26:33 »
Ještě se jednou vrátím o kousek zpět k pojmu "misie". Tady při obraně názoru, že židovství není misijní, byla určitá dikce, která jako by naznačovala, že misie je ze své podstaty cosi špatného. Ovšem to je hluboký omyl! Předmětem kritiky samozřejmě může být obsah misie (tj. co je hlásáno či podporována) a forma misie (zda není vlezlá, využívající úskoků a podvodů či dokonce násilí), ale sama "misie" je neutrální termín. Může být dobrá i zlá - dle toho, co hlásá.

ari180

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #34 kdy: 6. Srpna 2008, 23:29:22 »
Zino, jaké řešení myslíte, návrat k židovství? Pokud se ten člověk cítí být židem...Pokud šlo o babičku z matčiny strany, tak je ten člověk halachický žid, pokud z otcovy strany, tak není, ale může konvertovat...pokud jde o pokřtění, existuje určité pravidlo pro sliby dané B-hu (zapomněla jsem jméno, ale původně to bylo pro násilně pokřesťanštěné španělské židy, tzv. marranos), že pokud člověk byl donucen ke konverzi, nebo to udělal z neznalosti či hlouposti, může na Jom Kipur tento svůj slib před B-hem zrušit...určitě se to vztahuje i na situaci, kdy bylo židovské dítě pokřtěno (tj. nemohlo o tom rozhodovat)....opravte mě, jeslti je v tom nějaká nepřesnost

hmm,to si nemyslim.Ak bolo toto dieta pokrstene a vychovavane ako krestan,musi konvertovat.
Pokial ide o tu babicku z matkinej strany,naozaj si nesom isty.Jej vnucka by uz nemala byt Zidovka pokial jej otec nieje Zid.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #35 kdy: 6. Srpna 2008, 23:29:36 »
Pastoracni cinnost neni misie. MY nejsme misionari, pochopte to konecne. Nazvete nabozenskou cinnost jakkoli, ale nemuzete ji nazvat misii tedy obracenim na viru.  ::)  >:(

Ech... a co jiného, než obracení na víru je náboženská činnost vůči sekulárním nebo ateistickým Židům ze strany praktikujících?

Pastorační činnost je vůči věřícím.

chaje

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #36 kdy: 6. Srpna 2008, 23:32:40 »
Ari, není tomu tak...židovský původ se odvozuje pouze od matky, na otci nezáleží...taková je halacha...
ale napsala jsem to myslím špatně: pokud člověk se nechal z blbosti pokřtít, může tento neuvážený slib zrušit před B-hem, pokud ho pokřtili rodiče jako miminko, nemá to na jeho židovský status vliv...křest je modloslužba a judaismus jí nepovažuje za závaznou...
křesťani na to mají jiný názor, pro ně to závazné je...ale z pohledu žida nikoliv

viz např. k této problematice
https://judaism.about.com/od/interfaithquestions/f/baptism_unknown.htm

Elazar

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #37 kdy: 6. Srpna 2008, 23:33:07 »
Pastoracni cinnost neni misie. MY nejsme misionari, pochopte to konecne. Nazvete nabozenskou cinnost jakkoli, ale nemuzete ji nazvat misii tedy obracenim na viru.  ::)  >:(

Ale misie není JEN OBRACENÍ NA VÍRU. Pochopte to konečně.

ari180

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #38 kdy: 6. Srpna 2008, 23:36:18 »
Ari, není tomu tak...židovský původ se odvozuje pouze od matky, na otci nezáleží...taková je halacha...
ale napsala jsem to myslím špatně: pokud člověk se nechal z blbosti pokřtít, může tento neuvážený slib zrušit před B-hem, pokud ho pokřtili rodiče jako miminko, nemá to na jeho židovský status vliv...křest je modloslužba a judaismus jí nepovažuje za závaznou...
křesťani na to mají jiný názor, pro ně to závazné je...ale z pohledu žida nikoliv

viz např. k této problematice
https://judaism.about.com/od/interfaithquestions/f/baptism_unknown.htm

To ja samozrejme viem,ale bavime sa tu o situacii kedy ma zena Zidovka dceru.No ale ak ta dcera chce aby jej deti boli Zidmi,musi si vziat manzela Zida. Inak si predstavte,zeby niekoho pra-pra-pra-pra babicka z matkinej strany bola Zidovka a mala by same dcery,ktore by si brali nezidov.To jednoducho nejde.

Elazar

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #39 kdy: 6. Srpna 2008, 23:38:17 »
Zino, jaké řešení myslíte, návrat k židovství? Pokud se ten člověk cítí být židem...Pokud šlo o babičku z matčiny strany, tak je ten člověk halachický žid, pokud z otcovy strany, tak není, ale může konvertovat...pokud jde o pokřtění, existuje určité pravidlo pro sliby dané B-hu (zapomněla jsem jméno, ale původně to bylo pro násilně pokřesťanštěné španělské židy, tzv. marranos), že pokud člověk byl donucen ke konverzi, nebo to udělal z neznalosti či hlouposti, může na Jom Kipur tento svůj slib před B-hem zrušit...určitě se to vztahuje i na situaci, kdy bylo židovské dítě pokřtěno (tj. nemohlo o tom rozhodovat)....opravte mě, jeslti je v tom nějaká nepřesnost

hmm,to si nemyslim.Ak bolo toto dieta pokrstene a vychovavane ako krestan,musi konvertovat.
Pokial ide o tu babicku z matkinej strany,naozaj si nesom isty.Jej vnucka by uz nemala byt Zidovka pokial jej otec nieje Zid.

To je pohled hodný zastánce saubere rasse. Autoři normberských zákonů by měli radost, mysleli si něco podobného...

Samozřejmě, že dcera dcery židovky je židovka dle halachy, i kdyby byl její otec napůl marťan a napůl klingon.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #40 kdy: 6. Srpna 2008, 23:38:40 »
Ari, není tomu tak...židovský původ se odvozuje pouze od matky, na otci nezáleží...taková je halacha...
ale napsala jsem to myslím špatně: pokud člověk se nechal z blbosti pokřtít, může tento neuvážený slib zrušit před B-hem, pokud ho pokřtili rodiče jako miminko, nemá to na jeho židovský status vliv...křest je modloslužba a judaismus jí nepovažuje za závaznou...
křesťani na to mají jiný názor, pro ně to závazné je...ale z pohledu žida nikoliv

viz např. k této problematice
https://judaism.about.com/od/interfaithquestions/f/baptism_unknown.htm

To ja samozrejme viem,ale bavime sa tu o situacii kedy ma zena Zidovka dceru.No ale ak ta dcera chce aby jej deti boli Zidmi,musi si vziat manzela Zida. Inak si predstavte,zeby niekoho pra-pra-pra-pra babicka z matkinej strany bola Zidovka a mala by same dcery,ktore by si brali nezidov.To jednoducho nejde.

Proč by nešlo? Jede se podle halachy po mateřské linii, takže to (paradoxně) jde.

Elazar

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #41 kdy: 6. Srpna 2008, 23:40:16 »
Ari, není tomu tak...židovský původ se odvozuje pouze od matky, na otci nezáleží...taková je halacha...
ale napsala jsem to myslím špatně: pokud člověk se nechal z blbosti pokřtít, může tento neuvážený slib zrušit před B-hem, pokud ho pokřtili rodiče jako miminko, nemá to na jeho židovský status vliv...křest je modloslužba a judaismus jí nepovažuje za závaznou...
křesťani na to mají jiný názor, pro ně to závazné je...ale z pohledu žida nikoliv

viz např. k této problematice
https://judaism.about.com/od/interfaithquestions/f/baptism_unknown.htm

To ja samozrejme viem,ale bavime sa tu o situacii kedy ma zena Zidovka dceru.No ale ak ta dcera chce aby jej deti boli Zidmi,musi si vziat manzela Zida. Inak si predstavte,zeby niekoho pra-pra-pra-pra babicka z matkinej strany bola Zidovka a mala by same dcery,ktore by si brali nezidov.To jednoducho nejde.

Proč to nejde? Nezapadá ti to do profilu DNA? Podle halachy to jde. Ta totiž na nějaké obskurní rasové teorie v tomhle docela kašle.

ari180

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #42 kdy: 6. Srpna 2008, 23:43:02 »
Neviem,nejak sa mi to nepozdava.

e.weissova@centrum.cz

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #43 kdy: 6. Srpna 2008, 23:45:57 »
Pokřtěná  po narození,babička matky byla židovského vyznání,z otcovy strany byla jeho babička taktéž židovského vyznání.Před válkou již rodina byla katolického vyznání.

ari180

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #44 kdy: 6. Srpna 2008, 23:54:41 »
Zino, jaké řešení myslíte, návrat k židovství? Pokud se ten člověk cítí být židem...Pokud šlo o babičku z matčiny strany, tak je ten člověk halachický žid, pokud z otcovy strany, tak není, ale může konvertovat...pokud jde o pokřtění, existuje určité pravidlo pro sliby dané B-hu (zapomněla jsem jméno, ale původně to bylo pro násilně pokřesťanštěné španělské židy, tzv. marranos), že pokud člověk byl donucen ke konverzi, nebo to udělal z neznalosti či hlouposti, může na Jom Kipur tento svůj slib před B-hem zrušit...určitě se to vztahuje i na situaci, kdy bylo židovské dítě pokřtěno (tj. nemohlo o tom rozhodovat)....opravte mě, jeslti je v tom nějaká nepřesnost

hmm,to si nemyslim.Ak bolo toto dieta pokrstene a vychovavane ako krestan,musi konvertovat.
Pokial ide o tu babicku z matkinej strany,naozaj si nesom isty.Jej vnucka by uz nemala byt Zidovka pokial jej otec nieje Zid.

To je pohled hodný zastánce saubere rasse. Autoři normberských zákonů by měli radost, mysleli si něco podobného...

Samozřejmě, že dcera dcery židovky je židovka dle halachy, i kdyby byl její otec napůl marťan a napůl klingon.

Taketo hlupe urazky si vyprosim.
A samozrejme ze dcera Zidovky je Zidovka,to nikto nespochybnuje.Jedine co hovorim je,ze dcera dcery Zidovky je na debatu.

chaje

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #45 kdy: 6. Srpna 2008, 23:56:17 »
babička matky nebo matka matky? pokud je to matka matky, tj. její babička, tak je dotyčná halachická židovka a po doložení příslušných dokumentů se může stát rovnou členem některé ŽO....pokud babička matky, jde to o, zda to byla babička ze strany matky matky nebo otce matky....prostě zda je to pořád v mateřské linii

Elazar

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #46 kdy: 6. Srpna 2008, 23:57:37 »
Pokřtěná  po narození,babička matky byla židovského vyznání,z otcovy strany byla jeho babička taktéž židovského vyznání.Před válkou již rodina byla katolického vyznání.
Kdepak, tam je ten křest... To je příslušnost k jinému náboženství. Pokud toužíte po tom být židovka, tak jedině konverze. Ale právo návratu do Izraele samozřejmě máte.

chaje

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #47 kdy: 6. Srpna 2008, 23:59:38 »
Ari, není to na debatu....ne mezi židy...už jsem to tu jednou psala, ale to je můj případ....moje babička židovka si vzala nežida....moje maminka si vzala nežida a já jsem přesto halachická židovka...a žádný žid si to nedovolí zpochybňovat :-) je to přesně podle halachy a když jsem předložila výpis z matriky ŽO, kde bylo zapsáno narození babičky, rodné listy maminky a sebe a kopii dokumentu, kterým byly babička a teta vypsány do transportu, bez problému jsem se stala členkou ŽO (ten poslední dokument byl navíc, ten by ani být nemusel)

Elazar

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #48 kdy: 7. Srpna 2008, 00:00:46 »
Zino, jaké řešení myslíte, návrat k židovství? Pokud se ten člověk cítí být židem...Pokud šlo o babičku z matčiny strany, tak je ten člověk halachický žid, pokud z otcovy strany, tak není, ale může konvertovat...pokud jde o pokřtění, existuje určité pravidlo pro sliby dané B-hu (zapomněla jsem jméno, ale původně to bylo pro násilně pokřesťanštěné španělské židy, tzv. marranos), že pokud člověk byl donucen ke konverzi, nebo to udělal z neznalosti či hlouposti, může na Jom Kipur tento svůj slib před B-hem zrušit...určitě se to vztahuje i na situaci, kdy bylo židovské dítě pokřtěno (tj. nemohlo o tom rozhodovat)....opravte mě, jeslti je v tom nějaká nepřesnost

hmm,to si nemyslim.Ak bolo toto dieta pokrstene a vychovavane ako krestan,musi konvertovat.
Pokial ide o tu babicku z matkinej strany,naozaj si nesom isty.Jej vnucka by uz nemala byt Zidovka pokial jej otec nieje Zid.

To je pohled hodný zastánce saubere rasse. Autoři normberských zákonů by měli radost, mysleli si něco podobného...

Samozřejmě, že dcera dcery židovky je židovka dle halachy, i kdyby byl její otec napůl marťan a napůl klingon.

Taketo hlupe urazky si vyprosim.
A samozrejme ze dcera Zidovky je Zidovka,to nikto nespochybnuje.Jedine co hovorim je,ze dcera dcery Zidovky je na debatu.
1) To nejsou urážky, ale konstatování. Nacisté aplikovali úplně stejný princip na určování toho, kdo nebo co je žid.
2) To není na debatu, to je naprosto jasná věc. I třeba dcera dcery dcery dcery dcery dcery dcery dcery dcery dcery dcery dcery židovky je židovka (pokud nepřestoupila k jinému náboženství).

chaje

  • Host
Re: Misie a židovství?
« Odpověď #49 kdy: 7. Srpna 2008, 00:01:04 »
Elazare, myslím, že ten křest z pohledu židovství nevadí, psala jsem to výše...nechci to psát znova....je tam i odkaz na vyjádření rabiho

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15